Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > Sibiu

Reply
 
Thread Tools
Old 30-08-10, 20:22   #61
craziyass

Stage 4
 
craziyass's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 280
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

cateva poze si de la mine....
de la comentarii ma abtin.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSC_0011.JPG
Views:	255
Size:	1.02 MB
ID:	1633314   Click image for larger version

Name:	DSC_0030.JPG
Views:	228
Size:	897.0 KB
ID:	1633315   Click image for larger version

Name:	DSC_0036.JPG
Views:	245
Size:	1.19 MB
ID:	1633316  

Click image for larger version

Name:	DSC_0043.JPG
Views:	205
Size:	787.3 KB
ID:	1633317   Click image for larger version

Name:	DSC_0336.JPG
Views:	227
Size:	804.7 KB
ID:	1633318   Click image for larger version

Name:	DSC_0396.JPG
Views:	243
Size:	1.71 MB
ID:	1633319  

Click image for larger version

Name:	DSC_0362.JPG
Views:	249
Size:	1.53 MB
ID:	1633320  
craziyass is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 21:36   #62
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

Asa vorbeste un adevarat pasionat despre masina sa avariata si despre evenimentul de la Sibiu , cu durere in suflet si lacrimi in ochi poate - preluare de pe thread-ul Fordului Probe din Arad!

"Sincer, nici nu stiu cum sa incep aceste multe randuri pe care le voi scrie aici, dar ATENTIE, va rog pe cei care isi iubesc masina, au muncit la ea, au creat o masina, indiferent de stilul abordat, cititi cu atentie deoarece oricare alta masina putea fi acolo in locul Probelui.
Am sa incerc sa povestesc pe scurt acest weekend neplacut:

Vineri seara dupa incheierea zilei de munca, ne-am intalnit cativa prieteni pentru plecarea spre Sibiu (evenimentul "auto moto show") drumul pana la Sibiu a fost foarte relaxant si placut, masinile nu ne-au facut nici un fel de problema. Ajunsi in Sibiu unul dintre organizatori ne-a condus la locul unde se afla evenimentul, am arajnat toti masinile dupa care am plecat obositi spre cazari.

Sambata dimineata nerabdatori am ajuns la eveniment, aranjandu-ne masinile, privind si admirand celelalte masini expuse, vorbin cu prietenii, ne simteam foarte bine. Mai multe televiziuni au venit au filmat Probele, foarte multe poze, intrebari, discutii. Pe la mijlocul zilei de sambata un prieten cu un BMW (E30) a fost rugat de catre organizatori sa faca putina demonstratie, cerculete in jurul unor fete, in jurul unui con, largind cercul pe langa masinile aflate acolo. Asta nu a durat atat de mult si norocul face ca nu s-a intamplat nimic. In incinta evenimentului se aflau cateva ATV-uri si Cartinguri care in ciuda faptului ca nu era un loc special amenajat pentru asa ceva, nu au fost jandarmi sau o ambulanta in dotare, au unceput sa fie date oricarei persoane. Persoanele X, unele fara experienta au inceput sa se invarta in mijlocul masinilor care erau expuse la acest eveniment. Fiind in preajma am vazut o oarecare nesiguranta si m-am indreptat spre un baiat cu un ecuson in piept intrebandul:
- Buna, esti din organizare?
- Nu, eu ma ocup de carturi si Ateveuri.
- Perfect, atunci e bine, chiar cu tine voiam sa vorbesc. Ce se intampla daca una din aceste persoane pierde controlul si loveste un copil, un om sau o masina de aici.
- Carturile si ATV-urile au asigurare.
- Bine dar totusi, asigurarea nu acopera in totalitate dauna unei masini tuning si nu poate repara un copil devenit invalid. Nu acopera zilele si noptile de munca pe care noi le depunem pentru a creea aceste masini.
- Ba da acopera!
Si m-a cam lasat cu ochii in soare...plecand.

Incet, incet ziua de sambata se termina, eu, alti colegi si prieteni mergem la masa undeva intr-un complex din apropiere. Acolo dezvaluim foarte multe subiecte legate de masini (normal). La plecare le spun baietilor ca mi-ar place sa scot Probele deacolo, deoarece imi este dor de el, l-as plimba asa cum il plimbam pe vremuri, l-as duce acasa caci parca nu este locul lui acolo, propunandu-mi ca este si ultima expozitie la care vreau sa participe. Le spuneam ca imi lipseste masina mea, nu obiectul de expozitie cu care parca de ceva vreme (un an de zile decand am inceput sa il expun) nu mai am aceasi conexiune puternica pe care o aveam, (discutia s-a cam lungit pana noaptea tarziu, baietii ramanand totusi cu un semn de intrebare "totusi exagerezi Ramona, este doar o masina nu o fiinta unama"), fiind obositi acel gand mi l-am luat deoarece ar fi fost egoist din partea mea sa scot masina pur si simplu si sa plec. Totusi inainte de culcare am mai verificat odata telefonul si l-am inchis cu un gand "daca se intampla ceva neplacut la eveniment sa nu fiu trezita cu noaptea in cap, fiind foarte obosita"

Duminica dimineata... ziua pe care nu o voi uita niciodata.
Ne intalnim sa mergem impreuna la eveniment (toata noaptea a pluat, masinile erau umede si putin murdare) am inceput sa strgem masinile sa le curatam cat s-a putut. In acet timp pe panga masini din nou au inceput "demostratile" cu carturile si cu persoanele X din public. Eu aproape terminasem de sters Probele am facut un pas in spate privindu-mi masina cu drag, o persona X pierde controul CARTULUI si chiar langa picioarele mele se izbeste in bara fata a Probelui. (senzatia nu o pot descrie, nici nu cred ca este necesar, va puteti pune fiecare in locul meu, dar oricum am simtit ca mi se rupe inima bucati bucatele exact ca si bara Probelui). Au urmat discutii neplacute cu persoana X care conducea cartul, ajungand la concluzia ca nu are de unde sa plateasca dauna am cautat organizatirii disparuti toti de la fata locului, caut proprietarul cartingurilor, strig si dupa o lunga perioada apare in fata mea... speriat, socat nestiind ce sa spuna, am inceput sa intreb ce se intampla acum, parca toata lumea fugea si imi spunea intruna sa am rabdare, intrebam intruna daca carturile au asigurare, la un momentdat apare o "domnisoara" plina de nervi ca am facut-o sa vina DUMINICA de acasa, derajnata si asa mai departe imi spune: "Ce e cu graba asta?" + alte cuvinte nelalocul lor am vazut ca nu am cu cine ma intelege am propus sa mergem la politie unde se adevereste ca acele carturi defapt nu au asigurare si baiatul X care a condus cartul devine raspunzator pentru toata fapta. S-a intocmit procesul verbal eu ramanand sa il dau in judecata pe baiat pentru a-mi recupera paguba, cea ce si daca o fac baiatul nu are de une sa imi plateasca. Ma intorc, incerc sa vorbesc cu organizatorii dar nimeni de gasit. Tot ce imi ramane este sa ma apuc de judecati cu ..."cine?!?!" .Inaintea plecarii organizatorii repatandu-mi ca nu isi asuma nici o responsabilitate!
Am urcat Probele pe platforma si am plecat spre casa cu mult prea multe ganduri si durere.
Culmea ironiei face ca in drum spre casa imi suna telefonul (eu fiind plina de lacrimi, vazand intruna in fata mea Probele pe platforma nu am raspuns la primul apel). Imi trag putin sufletul, ma linistesc si sun inapoi. Ghicici cine era, un organizatori care trece direct la subiect lui: Voi ati platit camera la cazare? Care era de 11 euro. In acel moment am crezut ca inebunesc, asteptandu-ma sa ma intrebe cum o rezolvam sau sa ma ajute cumva. Dar nu, nici gand de asa ceva. + spre uimirea participantilor si tuturor prietenilor prezenti Probele nu a fost numerotat pentru jurijare (a fost chiar ocolit, de ce?!?!, pentru ca eu am dus-o in perfecta stare...si incidentul s-a intamplat din vina evenimentului deloc bine organizat) !!!

Am sa pun cateva poze cu daunele masini (bara fata, semnalizator, halogen). Binenteles masina o voi duce la starea initiala, cand voi dispune de banii necesari. Dureros dar nu ma voi oprii aici. N-am sa ma las calcata in picioare asa ca merg mai departe cu ori ce pret. Multi intre voi stiti ca pentru aceasta masina mut si muntii din loc!
Acum voi trageti concluzii, apreciati, comantati, topicul este deschis. Poate ati patit si voi ceva asemanator, mi-ar fi de folos un sfat ce sa fac mai departe in vederea despagubirii daunelor.

Inchei aici cu o durere foarte mare nu doar pentru dauna materiala cu si pentru distrugerea unei creatii care a venit din sufletul meu pentru aceasta masina!

Multumesc tuturor care m-au strijinit moral si m-au ajutat (Sorin, Alex, Sorin SYD "M.Racers", Lucian Yellow Focus) si "FELICITARILE" mele celor care au ras sub mustata, negandindu-se ca putea fi masina lor in locul Probelui!"
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 21:43   #63
PinkProbeLady
Ford Driver

Stage 5
 
PinkProbeLady's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 914
Member of:
[FORD]
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

Concluzia este. Nimeni nu raspunde de acele daune, nimeni nu isi asuma responabilitatea. Fapt pentru care ar trebui sa imi repar masina din banii personal.
Nu ma opresc aici!
PinkProbeLady is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 21:47   #64
wiLLy2o12

Stage 1
 
wiLLy2o12's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 13
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

Quote:
Originally Posted by PinkProbeLady View Post
Concluzia este. Nimeni nu raspunde de acele daune, nimeni nu isi asuma responabilitatea. Fapt pentru care ar trebui sa imi repar masina din banii personal.
Nu ma opresc aici!
Pinky imi pare rau ce ai patit , si ai facut bine cat i`ai cerut ) merita .. sa fiu sincer a fost cel mai de cacao show .. cum sa ceri bani pe bilete la insotitori ... cand am auzit ( Night Angels ) am vrut sa plecam ... aia se bat , baiatului aluia ia cazut gardu pe masina ... o organizare de cacao .. cica au primit si amenda aia de la politie .. app sa nu uit de organizare cum naiba sa dai ca trofeu pahar pictat ? )) asta a fost cea mai tare ... cand am vazut ca impart pahare ca trofee m`am prapadit de ras )))
wiLLy2o12 is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 22:26   #65
Bfair

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 11
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

doamne dumnezeule cata fabulatie )) voi nu sunteti normali mai oameni buni.... imi pare rau pt masina roz, dar voi chiar fabulati, a fost un accident extrem de neplacut..inconstient a fost cel care s-a urcat la volanul kart-ului...e logic k nu a facut-o intentionat totusi...si ma repet nu mai tot fabulati atata..hai sa ii punem strangul de gat omului, vreti? sau sa il executam in public ...nu mai tot fabulati atata.., nu mai fiti nebuni sa dati vina pe organizatori ca nu pot sta dupa fundul fiecaruia sa faca pe bodyguardzi cu toata lumea, sau sa stea sa tina de toate gardurile, pe care apropo am inteles ca au incercat sa le stabilizeze cu pietre care au fost indepartate de catre particpanti pentru a sustine garduletzele alea sau cum s-or chema din fata masinilor. Chestiile astea de ce nu le spuneti?

don't forget Bfair
Bfair is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 22:35   #66
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

Quote:
Originally Posted by Bfair View Post
doamne dumnezeule cata fabulatie )) voi nu sunteti normali mai oameni buni.... imi pare rau pt masina roz, dar voi chiar fabulati, a fost un accident extrem de neplacut..inconstient a fost cel care s-a urcat la volanul kart-ului...e logic k nu a facut-o intentionat totusi...si ma repet nu mai tot fabulati atata..hai sa ii punem strangul de gat omului, vreti? sau sa il executam in public ...nu mai tot fabulati atata.., nu mai fiti nebuni sa dati vina pe organizatori ca nu pot sta dupa fundul fiecaruia sa faca pe bodyguardzi cu toata lumea, sau sa stea sa tina de toate gardurile, pe care apropo am inteles ca au incercat sa le stabilizeze cu pietre care au fost indepartate de catre particpanti pentru a sustine garduletzele alea sau cum s-or chema din fata masinilor. Chestiile astea de ce nu le spuneti?

don't forget Bfair
PAi si atunci de ce nu isi asuma responsabilitatea cineva daca tot se fabuleaza aici! Eu cred ca asta se vrea si nimic altceva! Nu mai suntem in evul mediu sa facem executii publice! Exista alte cai daca cineva nu stie sa isi asume responsabilitatea pentru ce face!
Unde ai mai auzit tu la vre0un show de tuning bataie...masini lovite si demonstratii cu carturi si alte cele fara ambulanta, pompieri etc, FARA firma de paza ...fara asigurari ...plus ca in regulamentul evenimentului se spune clar ca nu vor avea loc demonstratii etc...si totusi au fost!
Bfair remember? Unde=i corectitudinea? Corectitudine eeste sa te sune organizatoru dupa ce pleci cu masina lovita de la show-ul lui sa iti spuna ca n-ai platit camera la hotel 11 euro? cand trebuia sa fie cazare gratuita cum s-a promovat de la inceput!?
Nimeni n-o sa mai vina la show-uri detuning de teama ca voor fi pus in situatiile astea jenante in care nimeni nu isi asuma nici cea mai mica responsabilitate si este o lipsa totala de respect fata de oameni in primu rand in calitate de invitati sa le facva lor showul! 4Tuning s-a dus la vale ...si putini sunt cei care se pot ridica la un nivel bun de organizare!

Last edited by Ali_ump; 30-08-10 at 22:40.
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 22:38   #67
Bfair

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 11
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

=)) imi cer scuze daca urmatoaul comentariu o sa fie prea acid dar nu ma pot abtine, abia acum am citit povestioara de mai sus =)) frate cat talent, cata drama, cata tensiune, cat sentiment, cate figuri de stil, comparatii, epitele si alte alea in postul de mai sus ) "(un an de zile decand am inceput sa il expun) nu mai am aceasi conexiune puternica pe care o aveam"
WTF get real please !
Bfair is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 22:39   #68
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

Quote:
Originally Posted by Bfair View Post
sau sa stea sa tina de toate gardurile, pe care apropo am inteles ca au incercat sa le stabilizeze cu pietre care au fost indepartate de catre particpanti pentru a sustine garduletzele alea sau cum s-or chema din fata masinilor. Chestiile astea de ce nu le spuneti?
Asta am auzit si eu, si anume ca acele pietre care sustineau cat de cat gardul au fost luate. Plus ca erau bannere pe gard, deci e clar ca daca mai e si vant se intampla ce s-a intamplat. Dar asta nu scuza organizatorii, ar fi trebuit sa observe si ei asta.

Cat despre ce spui cu fabulatul, nu stiu daca ai fost pus in situatia asta, dar orice masina ai avea, daca tii foarte mult la ea, fie ca e stock fie ca ai munct la ea (indiferent cum ar fi, e masina ta), cand te loveste unul fara ca tu sa ai cea mai mica vina, primul lucru care iti trece prin cap e sa maturi asfaltul cu el.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 22:40   #69
Bfair

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 11
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

@ ali, perfect deacord cu tine..cine a fost in kart?.. un inconstient..ok..sa plateasca pt inconstienta lui si punct
Bfair is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 22:41   #70
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

Quote:
Originally Posted by Bfair View Post
=)) imi cer scuze daca urmatoaul comentariu o sa fie prea acid dar nu ma pot abtine, abia acum am citit povestioara de mai sus =)) frate cat talent, cata drama, cata tensiune, cat sentiment, cate figuri de stil, comparatii, epitele si alte alea in postul de mai sus ) "(un an de zile decand am inceput sa il expun) nu mai am aceasi conexiune puternica pe care o aveam"
WTF get real please !
Unii nu-si privesc masina ca pe un simplu obiect. E o chestie de care multi pasionati sufera. Daca nu stii despre ce e vorba abtine-te te rog din comentarii, ca nu-si au rostul.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 22:43   #71
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

Quote:
Originally Posted by Bfair View Post
=)) imi cer scuze daca urmatoaul comentariu o sa fie prea acid dar nu ma pot abtine, abia acum am citit povestioara de mai sus =)) frate cat talent, cata drama, cata tensiune, cat sentiment, cate figuri de stil, comparatii, epitele si alte alea in postul de mai sus ) "(un an de zile decand am inceput sa il expun) nu mai am aceasi conexiune puternica pe care o aveam"
WTF get real please !
Unii chiar nu inteleg...la fel si tu si nu te condamna nimeni...ramai cu ale tale si lasa-i pe restul ca nu au nevoie sa le spui tu cum sa vorbeasca de pasiunea lor
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 22:44   #72
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

Quote:
Originally Posted by Bfair View Post
@ ali, perfect deacord cu tine..cine a fost in kart?.. un inconstient..ok..sa plateasca pt inconstienta lui si punct
Da, dar sa plateasca si aici apar problemele!
Ali_ump is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 22:47   #73
Bfair

Stage 1
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 11
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

legat de camera de hotel...din cate am inteles a fost asigura de organizatori doar sambata seara. cativa participanti din cate se stie au venit de vineri seara asumandu-si totodata plata cazarii vineri seara din banii proprii... iar sambata dimineatza cand s-a plecat de la hoteluri acei participanti care au spus ca vor plati vineri seara pentru ca vor ei sa vina mai repede au plecat si nu au mai achitat...treaba ca la romani.

rog autorul povestioarei de mai sus sa confirme sau sa infirme spusele mele..ati stat sau nu si vineri seara si stiatia ca se asigura cazarea gratuita doara sambata?
Bfair is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 22:48   #74
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

Quote:
Originally Posted by Ali_ump View Post
Da, dar sa plateasca si aici apar problemele!
Mie lipsa de bani nu prea mi se pare o scuza. Ok, n-ai dar faci rost.
Daca eu ma duc si dau foc unui Maybach scap basma curata, ca n-am bani sa-i iau altul, nu? Ar fi trebuit sa se gandeasca la consecinte inainte de a se sui in kart si de a face "scheme" la cativa metri de masinile oamenilor.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 30-08-10, 22:50   #75
Ali_ump

Stage 5
 
Ali_ump's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,814
Member of:
[Kamikaze Racing Team]
Default Re: Sibiu Auto Moto Show 28-29 aug 2010

Quote:
Originally Posted by Bfair View Post
legat de camera de hotel...din cate am inteles a fost asigura de organizatori doar sambata seara. cativa participanti din cate se stie au venit de vineri seara asumandu-si totodata plata cazarii vineri seara din banii proprii... iar sambata dimineatza cand s-a plecat de la hoteluri acei participanti care au spus ca vor plati vineri seara pentru ca vor ei sa vina mai repede au plecat si nu au mai achitat...treaba ca la romani.

rog autorul povestioarei de mai sus sa confirme sau sa infirme spusele mele..ati stat sau nu si vineri seara si stiatia ca se asigura cazarea gratuita doara sambata?
NU cred ca sta in 11 euro sau cat a fost camera aceea oricare din cei care au fost invitati si au avut cazare gratuita! Sunt de parere ca daca se stia ...pentru cativa lei nu merita sa se faca de ras!
Ali_ump is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -