Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 03-09-07, 22:38   #2686
cristi_radoi

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 35
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by aviaru View Post
dar de o capota de capra mk 2-3 ma puteti ajuta ,va roooooog.
uite un anunt vechi de vreo 2 luni; incearca si tu, vezi poate mai are inca acea capota de mk2 la vanzare.
link: http://mall.neogen.ro/autoford-capri...1313_1/details
bafta!
cristi_radoi is offline   Reply With Quote
Old 04-09-07, 08:01   #2687
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by cv-03-btf View Post
" codrine.. "te rog explica si mie unde vine pus adaosul ala la schimbator..??? sub teflonul acela desenat cu galben..???destul de complicat..
..........................
Attached Images
File Type: bmp sch.viteze..bmp (2.43 MB, 27 views)
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 04-09-07, 10:14   #2688
cristi_radoi

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 35
Default re: Club Ford Capri

abia azi am realizat ca de-a lungul acestui forum s-au pus sute, chiar mii de poze cu exterioare de Capri, dar prea putine cu interioare reusite. daca gasiti ceva fain postati, va rog; sunt intr-o lipsa totala de viziune ptr partea din fata si am nevoie de inspiratie. as vrea scaune rabatabile, sport, dar nu prea moderne, ci ceva retro, sa se potriveasca stilului... Cam prea multe deodata, nu?
am depistat una bucata problema cu tapiterii; nu am gasit pe nimeni care sa repare/inlocuiasca si plafonul, bordurile fata/spate si am intrebat pina acum la mai mult de 10 firme!!! stiti pe cineva in zona bucurestiului care sa faca absolut toata treaba??
succes!
cristi_radoi is offline   Reply With Quote
Old 04-09-07, 18:10   #2689
zolley

Stage 3
 
zolley's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 98
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by cristi_radoi View Post
abia azi am realizat ca de-a lungul acestui forum s-au pus sute, chiar mii de poze cu exterioare de Capri, dar prea putine cu interioare reusite. daca gasiti ceva fain postati, va rog; sunt intr-o lipsa totala de viziune ptr partea din fata si am nevoie de inspiratie. as vrea scaune rabatabile, sport, dar nu prea moderne, ci ceva retro, sa se potriveasca stilului... Cam prea multe deodata, nu?
am depistat una bucata problema cu tapiterii; nu am gasit pe nimeni care sa repare/inlocuiasca si plafonul, bordurile fata/spate si am intrebat pina acum la mai mult de 10 firme!!! stiti pe cineva in zona bucurestiului care sa faca absolut toata treaba??
succes!
de astea ce spui!!!!
zolley is offline   Reply With Quote
Old 04-09-07, 19:18   #2690
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by cv-03-btf View Post
oglinzi.........
Si cum montez oglinda in carcasa?
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-07, 19:26   #2691
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by cristi_radoi View Post
ce ziceti de janta si oglinda? arata suficient de retro ca sa le pot pune pe capra fara sa zgarie la ochi? sincer am ceva indoieli cu oglinda, dar vreau sa aud si alte pareri...
acum sper sa le si pot atasa...
bafta!
Cristi, stilul jantelor se potriveste la fix cu o masina retro. Din pacate cele afisate de tine sunt DOAR pentru vehicule 4X4. Problema cea mai mare: inelul central e mult prea mare si nu-i poti pune flansa datorita ET-ului mic (specific jantelor de 4X4). Daca-i pui flansa o sa-ti arate masina ca un tractor. Am experimentat si eu chestia asta cu un set de Mangels-uri.
Pe de alta parte, jante retro +oglinzi hi tec.
Pana una alta, depinde ce vrei sa faci din masina aia: ceva clasic, sau ceva modern. E greu de imbinat clasicul cu modernul si sa nu iasa o gaselnita.
__________________
Vand Ford Capri MKIII 2.4i omologat
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-07, 19:30   #2692
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by cristi_radoi View Post
abia azi am realizat ca de-a lungul acestui forum s-au pus sute, chiar mii de poze cu exterioare de Capri, dar prea putine cu interioare reusite. daca gasiti ceva fain postati, va rog; sunt intr-o lipsa totala de viziune ptr partea din fata si am nevoie de inspiratie. as vrea scaune rabatabile, sport, dar nu prea moderne, ci ceva retro, sa se potriveasca stilului... Cam prea multe deodata, nu?
succes!
Masina din imagini era de vanzare pe mobile.de acum o juma' de an cu 8500 (cred). La cum e de lucrata zic ca-si merita banii. Cristi, ochii pe interioare!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	fata.jpg
Views:	77
Size:	37.4 KB
ID:	337093   Click image for larger version

Name:	interior.jpg
Views:	77
Size:	56.2 KB
ID:	337094   Click image for larger version

Name:	motor.jpg
Views:	69
Size:	61.3 KB
ID:	337095  

Click image for larger version

Name:	portbagaj.jpg
Views:	67
Size:	48.4 KB
ID:	337096  
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-07, 19:40   #2693
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default re: Club Ford Capri

... alte interioare din colectia mea foto
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	capri interior.jpg
Views:	61
Size:	17.6 KB
ID:	337099   Click image for larger version

Name:	ford_capri_3[11].jpg
Views:	59
Size:	40.1 KB
ID:	337100   Click image for larger version

Name:	ford_capri_33[11].jpg
Views:	38
Size:	40.1 KB
ID:	337101  

Click image for larger version

Name:	capri 2.jpg
Views:	61
Size:	27.2 KB
ID:	337103  
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-07, 21:26   #2694
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by johnny111 View Post
Si cum montez oglinda in carcasa?
pai..sunt 2 variante..... aia simpla e sa faci un sistem cu bila ..pe care sa vina apoi prinsa oglinda.. si sa o reglezi manual... sau sa pui un modul care sa pozitioneze oglinda electronic.. ca sa nu mai vorbim si de incalzire... dar desi as avea vre-o 4 module din astea nu am joystick-ul sau alt element de comanda... poate ca ar fi mai simplu sa " copiez " o schema cu 4 butoane..
ps.. nu ma angajez deocamdata la asa ceva... intrucat si asa am promisiuni neonorate la capitolul bord..!!!
daca doriti va pun in legatura cu baietii din odorhei pentru "clone" dar partea de mecanica o rezolvati singuri.. a.. oglinda se poate taia dintr-o coala obisnuita de oglinda de 3..sau 4 mm iar asa ceva costa in covasna la o firma specializata cam 20..25 lei.. la alte firme costa o bere sau doua..dar marginile nu sunt finisate profesional..!!!!
doneaza cineva un joystick ca sa copiez schema..???
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 04-09-07, 22:06   #2695
cristi_radoi

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 35
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by johnny111 View Post
... alte interioare din colectia mea foto
Ionica, multumesc pentru poze, da, masina e frumoasa! foc de frumoasa! de cate ori am estimat pina acum o data de terminat lucrul la tablarie, ceva a tot intervenit, asa ca nu mai cobesc, dar f curand chiar voi fi la cluj si de data asta chiar ne vom si intalni. tine-mi pumnii...
aah, ca era sa uit: de pe net nu reiese ca jentile ar fi de 4x4, dar te cred ca poza chiar asa arata, insa maine dau un telefon sa intreb daca nu au ...normale.
zolley, ai uitat din graba sa atasezi si pozele de interioare...
salutari tuturor!
cristi_radoi is offline   Reply With Quote
Old 04-09-07, 23:50   #2696
cristi_radoi

Stage 2
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 35
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by johnny111 View Post
Cristi, stilul jantelor se potriveste la fix cu o masina retro. Din pacate cele afisate de tine sunt DOAR pentru vehicule 4X4. Problema cea mai mare: inelul central e mult prea mare si nu-i poti pune flansa datorita ET-ului mic (specific jantelor de 4X4). Daca-i pui flansa o sa-ti arate masina ca un tractor. Am experimentat si eu chestia asta cu un set de Mangels-uri.
Pe de alta parte, jante retro +oglinzi hi tec.
Pana una alta, depinde ce vrei sa faci din masina aia: ceva clasic, sau ceva modern. E greu de imbinat clasicul cu modernul si sa nu iasa o gaselnita.
ionica, uita-te, te rog si la poza asta; este ce am acum pe masina iar ochiul meu neavizat vede o asemanare (?!?) cu janta aia DOTZ 4x4: parca tot asa de mare la interior, plus ca stiu ca are flansa pe interior, iar cand am vrut sa echilibrez rotile odata, mi-a zis unu' ca nu poate ca e prea mare nu stiu ce, nu poate sa apuce, sa caut eventual la aia care fac camioane. stiu ca nu suna deloc inteligibil ce-am zis, dar poate am deja flansa de care spuneai si poate pina la urma nu ar iesi asa de rau... Oricum, te voi lasa pe tine sa vezi ce si cum cand vin la cluj sa imi iau masina...
bafta!
Attached Images
File Type: bmp crop roata.bmp (1.56 MB, 26 views)
cristi_radoi is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 02:19   #2697
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default re: Club Ford Capri

cumpar motor 1.3 4 IL functional pt capra sau Capra MK I fara acte(de piese) cu acest tip de motor sau max 1.7 V4 functional
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 07:42   #2698
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by cristi_radoi View Post
ionica, uita-te, te rog si la poza asta; este ce am acum pe masina iar ochiul meu neavizat vede o asemanare (?!?) cu janta aia DOTZ 4x4: parca tot asa de mare la interior, plus ca stiu ca are flansa pe interior, iar cand am vrut sa echilibrez rotile odata, mi-a zis unu' ca nu poate ca e prea mare nu stiu ce, nu poate sa apuce, sa caut eventual la aia care fac camioane. stiu ca nu suna deloc inteligibil ce-am zis, dar poate am deja flansa de care spuneai si poate pina la urma nu ar iesi asa de rau... Oricum, te voi lasa pe tine sa vezi ce si cum cand vin la cluj sa imi iau masina...
bafta!
Din poza pare a fi janta de "gipan". Dar, in cazul asta, de ce nu pastrezi si reconditionezi jantele actuale? Le poti face tot cu negru par pentru partea cromata, asteapta pana la SIAB (sper sa-ti pot prezenta o surpriza).
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 07:46   #2699
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by cv-03-btf View Post
oglinzi.........
Zi-mi te rog cat e setul!
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 05-09-07, 17:04   #2700
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by johnny111 View Post
Zi-mi te rog cat e setul!
in varianta nefinisata ...100 lei... dar cu oglinda ,modul de pozitionare/ incalzire.. inca nu am un pret..
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -