Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > FORD > Alte discutii Ford

Reply
 
Thread Tools
Old 14-04-08, 17:31   #3571
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

sa nu mi-o iei in nume de rau ,dar am vrut sa t pregatesc .caprele sint masini cu personalitate,dificile,cind crezi ca ai rezolvat problema de fapt ajungi la concluzia ca nu ai rezolvat nici 10%.
sint frumoase nimic de zis,dar o sa ai nevoie de toata rabdarea din lume sa o scoti la liman .
eu lucrez la a mea de doi ani.da ai citit bine!in doi ani am facut maxim 250 de km si astia in probe.dupa terminarea probei ,cind de obicei ceda ceva ma intorceam la sufa acasa plin de nervi si ma inchideam in garaj si o luam de la capat.codrin44 poate confirma acest lucru.de fapt si el lucreaza la a lui de mai bine de 2 ani jumatate,daca am retinut eu bine....
__________________
FORD CAPRI powered by COSWORTH(200HP)
ensured by BROWNING in curind supercharged!
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 17:32   #3572
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default Re: putin ajutor ?

Quote:
Originally Posted by DASCALUGABRIEL View Post
............. ....
eu zic sa te gindesti de 100 de ori
ba chair de 200 de ori.... stiu destui la care " dragostea " fata de capri le-a trecut ca un foc de paie...!!! deci.. in afara de foarte multa munca si bani... vei gasi multi care sa te conteste... ca... mai bine iti luai lolgan...depinde.. daca ai inclinatii tehnice..daca te sti foarte hotarat.... etc.. eu zic sa te dai pe langa cineva care are masina asta si sa-l ajuti vreo 2 saptamani apoi sa vezi daca iti mai place...!!!
sa fuga..??!!! astea mai moderne.. ??? dezamagire ..????....hmmm...tu vorbesti constantine care ai intr-o piele de capra echivalentul a 2 motoare... din astea noi..????
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 17:34   #3573
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default Re: putin ajutor ?

Quote:
Originally Posted by cv-03-btf View Post
ba chair de 200 de ori.... stiu destui la care " dragostea " fata de capri le-a trecut ca un foc de paie...!!! deci.. in afara de foarte multa munca si bani... vei gasi multi care sa te conteste... ca... mai bine iti luai lolgan...depinde.. daca ai inclinatii tehnice..daca te sti foarte hotarat.... etc.. eu zic sa te dai pe langa cineva care are masina asta si sa-l ajuti vreo 2 saptamani apoi sa vezi daca iti mai place...!!!
sa fuga..??!!! astea mai moderne.. ??? dezamagire ..????....hmmm...tu vorbesti constantine care ai intr-o piele de capra echivalentul a 2 motoare... din astea noi..????
ma refeream la variantele stoc.la mine e lupul in piele de oaie.si va fi de doua ori mai lup dupa ce vine compresorul nou....
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 18:04   #3574
JohnXX

Stage 3
 
JohnXX's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 114
Member of:
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

eu nu inteleg , de ce aveti atatea pb cu caprele , ca eu am un ford granada .. si nu m-am atins nici macar de un surub ..... cand am luato avea pompa apa defecta + termostat etc ..... leam schimbat cu altele noi noute ... si gata
de at am facut asa Iasi - Botosani , Iasi - Vaslui de vreo 7 - 8 ori
si in iasi mergeam cu fordul zilnic cate 50 - 70 km / zi bagam benzina in el de 50 ron pe zi .
acum e botita ca nu am avut timp sa franez si am intrat intr-o scoda care mi-a iesit in fatza , nu a acordat prioritate . PRIMUL MEU ACCIDENT.

In rest sunt multumit de V6 merge bine , asi pune o instalatie de gaz , pe ea dar nu stiu costurile si daca e greu de montat, daca ma poate ajuta careva cu vreo doua informatii ) , mersi frumos baieti
JohnXX is offline   Reply With Quote
Old 14-04-08, 20:02   #3575
cv-03-btf

Stage 5
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 700
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by JohnXX View Post
eu nu inteleg , de ce aveti atatea pb cu caprele ,..............
de ce avem probleme cu caprele...???? PENTRU CA NI LE FACEM SINGURI !!!!! daca vreau cutare motor... sau cutie.. sau frana disc pe spate... nu mai zic de suspensie reglabila...sau dif autoblocant... nu iti trebuie alta bataie de cap... fericiti cei cu masini originale..!!!
cv-03-btf is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 00:43   #3576
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

Am intrat in posesia unui diferential autoblocant. O sa-mi mai cumpar un X-pack, foi de 2.8, eventual o conversie de disc si am terminat cu puntea spate. Daca as avea ceva mai mult chef, bani si timp as incerca sa adaptez un coilover la amortizoarele de pe spate... dar nu...
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 04:34   #3577
nitu_ovidiu82

Stage 4
 
nitu_ovidiu82's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 193
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by JohnXX View Post
eu nu inteleg , de ce aveti atatea pb cu caprele , ca eu am un ford granada .. si nu m-am atins nici macar de un surub ..... cand am luato avea pompa apa defecta + termostat etc ..... leam schimbat cu altele noi noute ... si gata
de at am facut asa Iasi - Botosani , Iasi - Vaslui de vreo 7 - 8 ori
si in iasi mergeam cu fordul zilnic cate 50 - 70 km / zi bagam benzina in el de 50 ron pe zi .
acum e botita ca nu am avut timp sa franez si am intrat intr-o scoda care mi-a iesit in fatza , nu a acordat prioritate . PRIMUL MEU ACCIDENT.

In rest sunt multumit de V6 merge bine , asi pune o instalatie de gaz , pe ea dar nu stiu costurile si daca e greu de montat, daca ma poate ajuta careva cu vreo doua informatii ) , mersi frumos baieti
am primit un sfat de la batranu care mia reglat carburatoru si lam intrebat si eu de gaz, a zis ca mai bine vand motoru sau il dau de pomana la careva care face ceva cu el. nuti bate joc de el(e ceva de genu : Capri+gaz = Capri+diesel)
unii mai au probleme cu caprele de la talpa
nitu_ovidiu82 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 09:47   #3578
zolley

Stage 3
 
zolley's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 98
Default re: Club Ford Capri

Ajutatima va rog urgent ca am comandat deja piesa !!! bara mea a fost sudata si nu stiu exact ca daca asta e marimea originala piesa ce am comandat din magazin e exact identic numa un pic mai mare ei zic ca e pt ford capri mk 1 exact ce imi trebe mie !!!!
va rog scrietimi datele la al meu ( sudata) lungimea 28.5 iar intre gauri 18 respactiv 17 la cel din magazin L 30 si intre gauri 18(numa intro varianta a gaurilor lo masurat !!


pls pls pls URGENT
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Track%20control%20arm%2069-86.jpg
Views:	37
Size:	40.6 KB
ID:	511878   Click image for larger version

Name:	P150408_09.31.JPG
Views:	36
Size:	41.1 KB
ID:	511879  
zolley is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 10:31   #3579
silencer

Stage 5
 
silencer's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 485
Default re: Club Ford Capri

revin si eu cu o ruga mai veche. imi trebuie o capota de MK2 sau MK3 care sa nu fie stramba, sifonata sau gaurita.. in rest, cu rugina ma mai descurc. orice info la silencer_ro sau 0723165584. multam in avans.
silencer is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 12:14   #3580
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by zolley View Post
Ajutatima va rog urgent ca am comandat deja piesa !!! bara mea a fost sudata si nu stiu exact ca daca asta e marimea originala piesa ce am comandat din magazin e exact identic numa un pic mai mare ei zic ca e pt ford capri mk 1 exact ce imi trebe mie !!!!
va rog scrietimi datele la al meu ( sudata) lungimea 28.5 iar intre gauri 18 respactiv 17 la cel din magazin L 30 si intre gauri 18(numa intro varianta a gaurilor lo masurat !!


pls pls pls URGENT
Bratul inferior este universal pentru toate MK-urile, asa ca stai linistit.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 13:10   #3581
johnny111

Stage 5
 
johnny111's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 405
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by Silencer Power View Post
Am intrat in posesia unui diferential autoblocant. ...
De unde diff autoblocant si ce adaptari ai de facut?
johnny111 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 14:07   #3582
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by johnny111 View Post
De unde diff autoblocant si ce adaptari ai de facut?
LSD-ul e din Anglia, pentru osie Atlas (sau germana) si, din cate stiu, nu trebuie adaptat nimic, se baga, cu maaare atentie, in locul celui vechi si atat.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 14:16   #3583
Silencer Power

Stage 5
 
Silencer Power's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Default re: Club Ford Capri

As putea sa schimb pinioanele, pentru ca astea de 2.0 difera de cele puse pe 2.8 si 3.0 cu LSD, dar din cate am inteles de pe un forum din Anglia ar trage mai bine cu cele de 2.0.
Silencer Power is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 15:23   #3584
zolley

Stage 3
 
zolley's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 98
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by zolley View Post
Ajutatima va rog urgent ca am comandat deja piesa !!! bara mea a fost sudata si nu stiu exact ca daca asta e marimea originala piesa ce am comandat din magazin e exact identic numa un pic mai mare ei zic ca e pt ford capri mk 1 exact ce imi trebe mie !!!!
va rog scrietimi datele la al meu ( sudata) lungimea 28.5 iar intre gauri 18 respactiv 17 la cel din magazin L 30 si intre gauri 18(numa intro varianta a gaurilor lo masurat !!


pls pls pls URGENT
stiu ca braturile is universale la toate mk urile dar ce am avut eu pe masina e mai mica decit ce mi-au dat la magazin de acea nu stiu ca al meu nu e bun (e sudat )sau cel din magazin de acela imi trebe marimile exacte ca le cumpar si nus bune ce fac cu ele ca nu 2 bani costa !!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	P150408_09.31.JPG
Views:	30
Size:	41.1 KB
ID:	512059   Click image for larger version

Name:	Track%20control%20arm%2069-86.jpg
Views:	35
Size:	40.6 KB
ID:	512060  
zolley is offline   Reply With Quote
Old 15-04-08, 15:26   #3585
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default re: Club Ford Capri

Quote:
Originally Posted by Silencer Power View Post
LSD-ul e din Anglia, pentru osie Atlas (sau germana) si, din cate stiu, nu trebuie adaptat nimic, se baga, cu maaare atentie, in locul celui vechi si atat.
ai idee cam cite caneluri sint la planetarele de la mk1 gt?la mine puntea spate e tinuta de arcuri si de bara de torsiune...
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -