Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Alte discutii VW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-06-10, 08:40   #1801
Gicu_21

Stage 2
 
Gicu_21's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 38
Default Re: VW Vento - Proprietari

inca o intrebare.......daca scot intermediara si pun in locul ei o teava de inox, se va auzi mult mai puternic? o sa creasca consumul? la rar o sa am vreo problema?
Gicu_21 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 14:22   #1802
claus_tazz

Stage 3
 
claus_tazz's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 91
Member of:
[2 Roti]
[VW]
Exclamation Re: VW Vento - Proprietari

da va face zgomot dar nu stiu cat d emare vrei u sa fei zgomotu facut...toba intermediara pt asa ceva este facuta ca sa reduca zgomotu....cat despre consum nu cred ca va avea vreo influenta mare..sau mai poti face o modificare dac tot vrei...
https://forum.4tuning.ro/107-botosani...ermediara.html
citeste ce scrie aici si uitate atent la filmuletu al ad epe youtube si vei vedea despre ce e vb dac poti face ...bafta....
__________________
vw vento -2.0 110cp
https://forum.4tuning.ro/120-masina-m...-my-vento.html
claus_tazz is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 17:40   #1803
Gicu_21

Stage 2
 
Gicu_21's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 38
Default Re: VW Vento - Proprietari

multumesc.......zgomot as vrea sa faca, imi place o masina care face un zgomot puternic.......ce e pe acolo, e destul de greu de facut.....ce vreau sa fac: scot intermediara, pun o teava in locul ei si tai finala si scot filtrele din ea (finala e remus si nu suna prea tare)
Gicu_21 is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 18:03   #1804
claus_tazz

Stage 3
 
claus_tazz's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 91
Member of:
[2 Roti]
[VW]
Cool Re: VW Vento - Proprietari

mda dar ce vrei u sa faci o sa fie zgomot PREA TARE..si sar putea sa ai probleme ku militieni dupaia....asa c parerea mea ar fi incerci doar ce vrei sa faci cu ultim asai scoti filtrele si cred ca ar fi de ajuns...parerea mea acum u sti ce vrei sa faci...orcum spor la treaba de acum...
claus_tazz is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 20:20   #1805
mafteicon

Stage 4
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 233
Default Re: VW Vento - Proprietari

a-m si eu o problema,poate sa mai intamplat cuiva dintre d-voastra si anume: in timpul mersului in forja uneori si foarte rar se intampla sa intrerupa ptr. o perioada foarte scurta de timp de cateva ori dupa care mersul este normal fara acele intreruperi. am motorul tdi,1,9 66kw,90cp tip IZ. A avut cineva o problema de acest gen si a rezolvat-o? meseriasii nostrii din service isi dau doar cu presupusu dar nimeni nu te trimite la defect. de aceea va intreb, poate cineva a avut aceeasi problema si a rezolvat-o. va multumesc anticipat!
mafteicon is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 20:23   #1806
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari

Quote:
Originally Posted by Gicu_21 View Post
multumesc.......zgomot as vrea sa faca, imi place o masina care face un zgomot puternic.......ce e pe acolo, e destul de greu de facut.....ce vreau sa fac: scot intermediara, pun o teava in locul ei si tai finala si scot filtrele din ea (finala e remus si nu suna prea tare)
nu te apuca de taiat finala remus..nu fi nebun..
prima data scoate intermediara(pt ca aia face toata treaba,si nu lasa sa sune) asa am avut si eu pe vento,am avut si intermediara si am pus toba de carbon si se auze foarte foarte slab,parca nici nu era toba sport sau ceva..
asa ca am luat intermediara jos,am pus teava si apoi finala..si urla de numa numa..nici nu-ti trebuie mai tare(e prea tare si asa)
iti zic,mai bine scoate odata intermediara aia si pune finala remus (fara sa tai nimic din ea)
Bafta !
__________________
Bmw E30 proud owner !

- >Dezmembrez Bmw e30 (ursulet)
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 20:29   #1807
big bastard

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Default Re: VW Vento - Proprietari

Oare e dus ambreiajul???
Simptomatica fiind urmatoarea tin sa cred ca da......in viteza a 5-a cand apasa acceleratia pana in capat motorul se tureaza pret de cateva secunde netrăgānd dar dupa vreo cateva secunde cand incepe sa traga imi scade in ture (ex de la 2500 la 2200 sau ceva de genu)
ca de obicei..... mulţumesc
big bastard is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 20:41   #1808
mafteicon

Stage 4
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 233
Default Re: VW Vento - Proprietari

BIG!ai raspuns ptr. mine cu ambreiajul?
mafteicon is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 20:43   #1809
big bastard

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Default Re: VW Vento - Proprietari

din pacate nu.....Maft
prelegerea de mai sus e una dintre problemele mele
sorry dar nu stiu cu ce se mananca problema ta
bafta
big bastard is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 20:54   #1810
mafteicon

Stage 4
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 233
Default Re: VW Vento - Proprietari

scuze ptr. deranj!
mafteicon is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 20:55   #1811
big bastard

Stage 3
 
Join Date: May 2009
Posts: 118
Talking Re: VW Vento - Proprietari

nu-i deranj ..suntem aci sa ne aflam pacatele
big bastard is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 21:06   #1812
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari

daca acul de la turometru' tii se tureaza pana pe la 4000-5000 ture..sau auzi masina ca se tureaza si ea nu se misca atunci cand accelerezi mai agresiv in trepte mari( a 4a ,a 5a ) inseamna ca ti-e dus discul de ambresaj.
nu simti miros de ars de la un timp cand tot face asa?? tot de la discul de ambreaj e si mirosu ala...
mergi la un mecanic si-ti spune el cum e treaba,daca e dus sau nu..si asa e destul de greu sa iti schimbi tu singur ambreajul acasa.
sper sa o scoti cumva la capat.
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 23:34   #1813
claus_tazz

Stage 3
 
claus_tazz's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 91
Member of:
[2 Roti]
[VW]
Cool Re: VW Vento - Proprietari

asa am potit si eu ca si tine dar mie mi se tura in orce viteza..la tine probabil e la inceput de aia.vorba colegului de mai sus dute la mecanic siti zice el ce si cum..eu miam schimbat singur acas adac ai scule si tot ce trebuie nu e greu....bafta
claus_tazz is offline   Reply With Quote
Old 23-06-10, 23:39   #1814
claus_tazz

Stage 3
 
claus_tazz's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 91
Member of:
[2 Roti]
[VW]
Default Re: VW Vento - Proprietari

incearca sa o bagi pe tester...si iti zice el tot ca asa cu ochiu si cu presupusu poate da orcine....poate sa fie de pe la o clapeta cev ape acolo si intrerupe sunt multe cauze care pot fi si testeru iti va da raspunsu sigur....
claus_tazz is offline   Reply With Quote
Old 24-06-10, 15:05   #1815
mafteicon

Stage 4
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 233
Default Re: VW Vento - Proprietari

mersii, CLAUS. o sa rezolv problema intr-un fel, nu ramane asa.
mafteicon is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -