Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 11-10-10, 21:45   #2446
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by VN23TDR View Post
Masina e inscrisa pe Italia copile. Explica-mi si mie atunci , daca are puntea schimbata , cum functioneaza ABS-ul fara cei 2 senzori de pe spate ??
...copile))
doamne ce-mi plac astia care se contrazic doar de dragul de a se contrazice.

Optiunile sunt doar 2:
1. Nu e 320
2. E 320 cu puntea spate schimbata.

Pariez pe varianta 1.

Si e clar ca sti cum functioneaza un sistem ABS cum stiu eu sa construiesc un motor de racheta. Un mic indiciu: senzorii sunt identici, de la 316 pana la M3. Cum iti expici asta, adultule?
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 22:22   #2447
trusca

Stage 5
 
trusca's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 2,650
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

salut ....ati putea sa imi ziceti si mie ce consum au 320 cu vanos?
trusca is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 23:40   #2448
mastersync

Stage 5
 
mastersync's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by a3ds View Post
Nu te mai contrazice ca idiotu', exista internet, suntem in 2010 :

1991 BMW 320i {E36} technical specifications

Brakes F/R VeDi/Di-S-ABS

http://carfolio.com/specifications/m...car/?car=56342
idiot esti tu , si daca la tine la craiova n`au ajuns 320 cu punte cu tamburi e problema ta , in bucuresti sunt . al meu de exemplu si mai stiu inca doua .

nu am zis ca sunt asa de fabrica . dar cum al meu merge motoru 320 , si caroserie cu punte cu tamburi , merge abs`ul pefect ... asa putea sa sa schimbe si ala puntea , dar sa pastreze abs`ul sa fie functional . ori ca a schimbat senzorul si i`a pus de tamburi ori ca senzorii sunt la fel , nu stiu . dar de existat exista !!!!! si sunt 2 variante , ori a schimbat motorul ori puntea . iar ABS`ul e destul de probabil sa functioneze . bine ca n`ia venit cu alte exemple cum ca scoate aburi pe teava , sau mai stiu eu ce aberatii ...
mastersync is offline   Reply With Quote
Old 11-10-10, 23:47   #2449
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mastersync View Post
idiot esti tu , si daca la tine la craiova n`au ajuns 320 cu punte cu tamburi e problema ta , in bucuresti sunt . al meu de exemplu si mai stiu inca doua .

nu am zis ca sunt asa de fabrica . dar cum al meu merge motoru 320 , si caroserie cu punte cu tamburi , merge abs`ul pefect ... asa putea sa sa schimbe si ala puntea , dar sa pastreze abs`ul sa fie functional . ori ca a schimbat senzorul si i`a pus de tamburi ori ca senzorii sunt la fel , nu stiu . dar de existat exista !!!!! si sunt 2 variante , ori a schimbat motorul ori puntea . iar ABS`ul e destul de probabil sa functioneze . bine ca n`ia venit cu alte exemple cum ca scoate aburi pe teava , sau mai stiu eu ce aberatii ...
te aprinzi si tu, la fel ca sprinter, degeaba. a3ds se referea la postul lui VN32TDR, nu la al tau, nu la a lui sprinter.... putea sa fie si el mai finut, dar plm acum, l-a enervat cat de mult insista tipul ca asa ies din fabrica, cu asemenea exceptii, si probabil il enervase exprimarea cu "copile".
chill dude...

a... si app: chiar ar trebui sa faci ceva in legatura cu puntea, ar trebui s-o schimbi, altfel risti si probleme cu raru'
l.e: in primul rand, for your own safety

Last edited by rdy4ever; 11-10-10 at 23:52.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 07:37   #2450
mastersync

Stage 5
 
mastersync's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

nu vad ce probleme sa am cu raru` unde scrie cate etriere am ? plus ca eu in acte am 316 si culmea , fara serie motor . imi masoara mie cineva cmc3 ? sau ce ? ) sa fim seriosi :>
mastersync is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 08:24   #2451
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mastersync View Post
nu vad ce probleme sa am cu raru` unde scrie cate etriere am ? plus ca eu in acte am 316 si culmea , fara serie motor . imi masoara mie cineva cmc3 ? sau ce ? ) sa fim seriosi :>

Si la mine e la fel : , Seria motor nu poate fi pansionata ' Nu am avut probleme cu masina la RAR , doar ca mi s-a spus sa nu abuzez de treaba asta .
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 08:54   #2452
sharpe

Purtator cuvant MR Craiova

Stage 5
 
sharpe's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 397
Member of:
[Midnight Racers]
[BMW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mastersync View Post
nu vad ce probleme sa am cu raru` unde scrie cate etriere am ? plus ca eu in acte am 316 si culmea , fara serie motor . imi masoara mie cineva cmc3 ? sau ce ? ) sa fim seriosi :>
prietene lasa jignirile pe threadul asta ca aici se intentioneaza sa ne ajutam nu sa ne balacarim unii pe altii
du-te la tine pe ulita si jigneste acolo pe cine ai chef
pana una-alta
punte cu tamburi pe pisica s-a pus DOAR pe 318 si 318 8v
de la 318is in sus au avut punte spate cu discuri
dupa cum spunea colegul mai sus,peste tot senzorii de ABS sunt identici si trimit impulsurile la calculator la fel
in ceeace priveste RAR-ul e foarte simplu
316-ele tau din acte are 4 pistoane,320-ul de pe masina are 6
asta ca sa fim intelesi din start si sa fii convins ca cine lucreaza la RAR stie treaba asta si la o identificare iti zboara motorul de pe masina mai rapid decat banii din buzunar
dat motor jos+pus motor 316 pentru a-ti primi inapoi actele nu costa nicaieri mai putin de 200 de euro
drept urmare...las-o mai moale cu figurile si jignirile ca nici n-ai dreptate si te si faci de rusine (nu ca ai fi fost vreodata de fală)
P.S. imi dau seama cata minte ai daca ai pus un motor in 6 cilindri pe frane si suspensie de 4 cilindri
Quote:
Originally Posted by trusca View Post
salut ....ati putea sa imi ziceti si mie ce consum au 320 cu vanos?
cat poti la picior? eu am 45 cu bataie spre 46 si un 318is poa' sa-mi consume si 11 in oras si 15 depinde cat de greu e piciorul in ziua respectiva
320 n-am avut nici n-am calarit vreodata dar se spune ca ar trebui sa fie cel mai echilibrat motor pe ratie consum/putere
adica un 9-10 in oras si un 6-7 pe exterior
asta daca nu aducem iar in discutie numaru' de la pantof
__________________
mu˛

Last edited by sharpe; 12-10-10 at 08:59.
sharpe is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 16:55   #2453
Provenzano


Stage 5
 
Provenzano's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4,451
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[BMW]
[4Wheels]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
prietene lasa jignirile pe threadul asta ca aici se intentioneaza sa ne ajutam nu sa ne balacarim unii pe altii
du-te la tine pe ulita si jigneste acolo pe cine ai chef
pana una-alta
punte cu tamburi pe pisica s-a pus DOAR pe 318 si 318 8v
de la 318is in sus au avut punte spate cu discuri
dupa cum spunea colegul mai sus,peste tot senzorii de ABS sunt identici si trimit impulsurile la calculator la fel
in ceeace priveste RAR-ul e foarte simplu
316-ele tau din acte are 4 pistoane,320-ul de pe masina are 6
asta ca sa fim intelesi din start si sa fii convins ca cine lucreaza la RAR stie treaba asta si la o identificare iti zboara motorul de pe masina mai rapid decat banii din buzunar
dat motor jos+pus motor 316 pentru a-ti primi inapoi actele nu costa nicaieri mai putin de 200 de euro
drept urmare...las-o mai moale cu figurile si jignirile ca nici n-ai dreptate si te si faci de rusine (nu ca ai fi fost vreodata de fală)
P.S. imi dau seama cata minte ai daca ai pus un motor in 6 cilindri pe frane si suspensie de 4 cilindri


cat poti la picior? eu am 45 cu bataie spre 46 si un 318is poa' sa-mi consume si 11 in oras si 15 depinde cat de greu e piciorul in ziua respectiva
320 n-am avut nici n-am calarit vreodata dar se spune ca ar trebui sa fie cel mai echilibrat motor pe ratie consum/putere
adica un 9-10 in oras si un 6-7 pe exterior
asta daca nu aducem iar in discutie numaru' de la pantof

mie unul imi consuma sub 10 in oras 1.8 isu si sunt super multumit de el.
Provenzano is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 17:07   #2454
ravenclaw

Stage 3
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 90
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Al meu, in afara, mai putin de 8-9 la suta nu cred ca stie.... ceea ce mi se pare un pic cam mult ... sugestii....? (e36 coupe 320)
ravenclaw is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 17:42   #2455
Daniel_Toa

Stage 5
 
Daniel_Toa's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 8,003
Member of:
[Moderators]
[BMW]
[DACIA]
[VW]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by ravenclaw View Post
Al meu, in afara, mai putin de 8-9 la suta nu cred ca stie.... ceea ce mi se pare un pic cam mult ... sugestii....? (e36 coupe 320)
Eu am un 318 i , la drum lung am 10 . Eu ce sa mai zic ?
Daniel_Toa is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 18:30   #2456
rdy4ever

Stage 5
 
rdy4ever's Avatar
 
Join Date: Dec 2009
Posts: 1,287
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mastersync View Post
nu vad ce probleme sa am cu raru` unde scrie cate etriere am ? plus ca eu in acte am 316 si culmea , fara serie motor . imi masoara mie cineva cmc3 ? sau ce ? ) sa fim seriosi :>
am zis ca, in primul rand, sa schimbi puntea pt propria ta siguranta.
in ziua cand vei frana mai violent si vei vedea ca franele nu te vor ajuta asa cum ar trebui, sa te gandesti la sfatul meu, pe cae tu vad ca il iei in batjocura.
rdy4ever is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 21:44   #2457
mastersync

Stage 5
 
mastersync's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by sharpe View Post
prietene lasa jignirile pe threadul asta ca aici se intentioneaza sa ne ajutam nu sa ne balacarim unii pe altii
du-te la tine pe ulita si jigneste acolo pe cine ai chef
pana una-alta
punte cu tamburi pe pisica s-a pus DOAR pe 318 si 318 8v
de la 318is in sus au avut punte spate cu discuri
dupa cum spunea colegul mai sus,peste tot senzorii de ABS sunt identici si trimit impulsurile la calculator la fel
in ceeace priveste RAR-ul e foarte simplu
316-ele tau din acte are 4 pistoane,320-ul de pe masina are 6
asta ca sa fim intelesi din start si sa fii convins ca cine lucreaza la RAR stie treaba asta si la o identificare iti zboara motorul de pe masina mai rapid decat banii din buzunar
dat motor jos+pus motor 316 pentru a-ti primi inapoi actele nu costa nicaieri mai putin de 200 de euro
drept urmare...las-o mai moale cu figurile si jignirile ca nici n-ai dreptate si te si faci de rusine (nu ca ai fi fost vreodata de fală)
P.S. imi dau seama cata minte ai daca ai pus un motor in 6 cilindri pe frane si suspensie de 4 cilindri


cat poti la picior? eu am 45 cu bataie spre 46 si un 318is poa' sa-mi consume si 11 in oras si 15 depinde cat de greu e piciorul in ziua respectiva
320 n-am avut nici n-am calarit vreodata dar se spune ca ar trebui sa fie cel mai echilibrat motor pe ratie consum/putere
adica un 9-10 in oras si un 6-7 pe exterior
asta daca nu aducem iar in discutie numaru' de la pantof
e clar sunteti din craiova amandoi si va simtiti . unu la mana beleste bine ochii cine pe cine a jignit primul . doi la mana nu am nevoie sa te gandesti tu cata minte am eu de am pus 6 cyl pe tamburi . e masina mea banii mei timpul meu , pot sa pun m3 pe roti de carucior ...daca asa vreau fac ce vreau !! daca ai fi fost un baiat dragut , ai fi apreciat ca sunt fan bmw si punct .....de asta ma aflu aici . nu sa ma faca toti mocofanii idiot si mai stiu eu cum ... va als cu ideile voastre de craiova , renunt eu primul caci eu consider ca cine renunta primul e mai cu capul pe umeri si punct .

si ca tot mi`am amintit , dau edit si te intreb curios ...ce stii tu despre rar ? unde ai vazut tu ca rarul mai nou , iti ia motoarele de pe masina ? )))))) asta e culmea .... daca n`au toate cheile la ei ? )))))))) iti ia talonul poate ....si ?????????? traim in romania , pot sa`mi fac 5 taloane daca vreau ..nu e chiar cum crezi .... iar in acte ...unde scrie cate pistoane am ? ca n`am vazut nicaieri . terminati`va cu basmele ca nu ne`am nascut ieri . aveam pretentii de la voi .

Last edited by mastersync; 12-10-10 at 21:47.
mastersync is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 21:53   #2458
Sparkle_81
BMW Driver

Stage 5
 
Sparkle_81's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 2,437
Member of:
[BMW]
Lightbulb Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by mastersync View Post
e clar sunteti din craiova amandoi si va simtiti . unu la mana beleste bine ochii cine pe cine a jignit primul . .....
mastersync nu te agita degeaba ; doar sti ca oltenii sunt mai ...iuti de fel ; uite asa se aduna , bisericute , bisericute cand se intalnesc .

No ofence , dar mi sa parut cam deplasat postul lui sharpe .


Replica cu talonu si pistoanele ... nu ai nimerit-o , mastersync .Subscriu postul unui coleg de forum :
Quote:
Tipul de motor , din talon, spune cate pistoane sunt....de ex M44 este 19 4S1 : 19= 1895cmc 4 = nr de pistoane...la M50 este 25 6S1 si 25 6S2 25 = capac motorului, 6 pistoane, 1 =nonvanos, 2=vanos.
__________________
E38 M62B44

ex.E38 M67D40
ex.E36 M44B19

Last edited by Sparkle_81; 12-10-10 at 21:59. Reason: edit
Sparkle_81 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 22:11   #2459
Provenzano


Stage 5
 
Provenzano's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 4,451
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Tuning International]
[BMW]
[4Wheels]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by Sparkle_81 View Post
mastersync nu te agita degeaba ; doar sti ca oltenii sunt mai ...iuti de fel ; uite asa se aduna , bisericute , bisericute cand se intalnesc .

No ofence , dar mi sa parut cam deplasat postul lui sharpe .


Replica cu talonu si pistoanele ... nu ai nimerit-o , mastersync .Subscriu postul unui coleg de forum :


si crezi ca astia de la rutiera stiu asta?))) aia de la rar poate.....
Provenzano is offline   Reply With Quote
Old 12-10-10, 22:13   #2460
mastersync

Stage 5
 
mastersync's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 344
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Trucuri, secrete si info de care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by rdy4ever View Post
am zis ca, in primul rand, sa schimbi puntea pt propria ta siguranta.
in ziua cand vei frana mai violent si vei vedea ca franele nu te vor ajuta asa cum ar trebui, sa te gandesti la sfatul meu, pe cae tu vad ca il iei in batjocura.
vreau de mult sa o schimb ,dar n`am avut timp , si bani ... sunt super constient .... te`a inselat vederea , daca gasesti undeva postat de mine " nu am nevoie de discuri spate " gen ...
mastersync is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -