Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > BMW > Zona tehnica BMW

Zona tehnica BMW Zona tehnica, secrete, tips&tricks BMW

Reply
 
Thread Tools
Old 23-11-08, 01:37   #76
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

Testetul e urmatoarea varianta......si una kiar buna !!!
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 27-11-08, 02:10   #77
mistreku

Stage 5
 
mistreku's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 2,239
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

s-a notat, danke! o stiam pe asta, da' ma gandeam ca poate mai stiti voi vreo "inginerie".. ms oricum. o sa ma duc cu ea la tester, ca oricum am mai multe de verificat.
__________________
From WTF to DIY to OMG
mistreku is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 14:16   #78
vali-tgm

Stage 5
 
vali-tgm's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 1,113
Member of:
[Moderators]
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

Nu stiti ce ET trebe sa aiba niste jante puse pe un E36 ca sa nu fie probleme cu atinsul rotii in buza aripii, pentru niste jante pe 18" si un E36 sedan suspensie originala.
__________________
BMW E46 320i '99
vali-tgm is offline   Reply With Quote
Old 02-12-08, 15:00   #79
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

Am sa ma uit la ale mele kre le`am avut pe 17" si`mi atingeau pe spate, k acum am altele pe 17" si nu`mi ating.
Alea kre`mi atingeau pe spate aveam 245/45 dimensiuni, si mi`am pus dupaia 225/45 si nu mai atingeau......
Dar eu zic sa`ti pui pe 17" k cu 18" sunt prea mari.....zici k MonsterTruck, plus kti ingreuneaza directia, plus kti creste mult prea mult consumul, plus kti ingreuneaza volanul la viraje.....parerea mea.
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 01:11   #80
Meralvingi

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 27
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

am si eu o intrebare ...miam luat de vreo 2 luni un bmw 316 e36 , in speranta ca o pot pune un motor 2.5i si posibil si un turbo,in viitorul apropiat...cu rar nu ar fi o problema, dar eu am tot citit una alta pe forumuri , si nu am mai intrebat pe nimeni) daca practic se poate si caroseria mea e facuta pt asa ceva...?...al meu e sedan ,din pacate, nu e coupe ...si daca schimb motorul va trebuii schimbata si cutia?....si transimisia?...trebuie modificati suporti de la motor...oare incape ditamai motoru in ea?...teoretic ii posibil dar nu stiu practic cat de fezabil ii si cat de usor, am o carte care era in masina cand am cumparato si scria ca caroseria asta are si motor de 2500...scz ca ma abat un pic de la topic, dar pana la urma ii un topic dedicat e36...eu nu vin cu un tip sau un trick dar poate cineva ma poate lamurii mai bine si asa am invata toti un lucru interesant, sau ar raspunde unor intrebari care vau trecut prin cap.
Meralvingi is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 02:53   #81
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

Da tata, se poate....stiu pe cineva la Bucuresti care te poate ajuta cu absolut tot, si ma refer iti poate da si motor (mi se pare ca il avea pe la 500euro) si ti`l sa di jos pe`al tau si`ti pune si 2.5 pe masina......mare lucru nu stiu despre montat si demontat....dar pt.25 o sa`ti trebuiasca diferential......de cutie nu stiu.....posibil sa ramana a ta, iar despre motor SIGUR ca se potriveste la tine sub capota, nu conteaza ca e coupe sau sedan.....e aceeasi structura, aceleasi dimensiuni, aceasi lungime a capotei de la parbriz pana la far......
Keep in touch !!!
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 09:29   #82
haristeas51

Stage 5
 
haristeas51's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,481
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

Mai citeste ca spui prostii , Nu poate sa puna M50B25 si sa foloseasca cutia de 1.6 !! si vezi ca nici capota de la Coupe' la Limo. nu se potriveste. Eu nu inteleg o chestie , poate ma lamuriti voi . Daca nu sti, de ce vorbesti aiurea ? doar ca sa te afli in treaba ? mai rau te faci de ras.
__________________
BMW E30 , Zylinder sechs im Frontseiten- und borlaauspuff in der Rückseite.
haristeas51 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 11:56   #83
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

haristeas51 nu are treaba motoru cu masina ca e coupe sau sedan,ca are capota mai lunga sau mai scurta...pe langa cutie diferential motor mai tr si partea electrica+ puntea spate(e indicat) pt ca 316 are tamburi..si pt un 2.5 ai nevoie de niste discuri ...si alte marutisuri..
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 12:19   #84
haristeas51

Stage 5
 
haristeas51's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 1,481
Member of:
[4 Speed Squad]
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

Nu are rost sa continuam discutia asta. Orcum chiar nu aveti treaba cu mecanica, vb. doar din auzite sau din ce ati mai citit si voi, si va dati cu parerea despre ce trebuie schimbat.
haristeas51 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 12:26   #85
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

Mai haristeas51.......am si scris ......de cutie nu stiu.....
Si bine k esti mare inginer si le stii pe toate......mai ales k am vazut k si tu esti posesor de E36
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 12:34   #86
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

Quote:
Originally Posted by haristeas51 View Post
Nu are rost sa continuam discutia asta. Orcum chiar nu aveti treaba cu mecanica, vb. doar din auzite sau din ce ati mai citit si voi, si va dati cu parerea despre ce trebuie schimbat.
man ce nu ai inteles ? motorul intra fara nicio problema dar trebuie sa schimbi tot...inclusiv cutie...+ punte diferential cardan...instalatia electrica
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 12:49   #87
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

Am gasit din nou ceva interesant.....
Se poate achizitiona dupa eBay, nu e foarte scump, chiar 54.99$ + shippingu`dar eu zic ca e destul de frumos, chiar daca nu e original OEM.
Pozele spun totul.
Se gaseste pe eBay sub pseudonimul de: BMW M3 M5 E36 E39 E42 LED illuminated gear shift knob
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.jpg
Views:	595
Size:	46.5 KB
ID:	720281   Click image for larger version

Name:	2.jpg
Views:	523
Size:	41.5 KB
ID:	720282   Click image for larger version

Name:	3.jpg
Views:	690
Size:	38.0 KB
ID:	720283  

Click image for larger version

Name:	4.jpg
Views:	756
Size:	19.7 KB
ID:	720284   Click image for larger version

Name:	5.jpg
Views:	765
Size:	10.5 KB
ID:	720285   Click image for larger version

Name:	6.jpg
Views:	507
Size:	33.3 KB
ID:	720286  

GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 17:17   #88
Meralvingi

Stage 2
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 27
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

mersi de indicatii...ma pot incepe incet incet de proiect...eu stiu ca electrica cam vine odata cu motoru, de diferential stiu , si trebuie lsd..numa ca astea se iau din dezmembrari si nu ii greu de gasit mai ales la cate pisicute so adus acuma in tara...dar dupa ce pun motoru vor trebui schimbate amortizoare, arcuri sa fie profi , pt handling ,pe urma iara cred ca trebuie si punte spate , ca, intradevar ii cu tambur...oare trebuie schimbata cutia sau ambreaju, sau ambele)...si poate si racirea ,...si mai incolo pt turbina, nush poate vor trebui schimbate mai multe dar oricum vreau sa ma duc numai pana in 300 cp ca sa nu trebuiasca sa reconstruiesc) motoru., cu o presiune mica la turbo ...am vorbit cu cineva care aduce kit bolt on pt 325 si o zis ca ar merge fara probleme si ar fi fiabil maxim pana in 300 cp, fara sa ii schimbi injectoare ,chiuloasa, pistoane si alte minuni din astea...mno mersi de sugesti ,eu ma gandeam ca nu o sa incapa cand am vazut motoru de 2.5 in comparatie cu, cutia mea de chibrite de 1.6)
Meralvingi is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 19:42   #89
wolverine

Stage 5
 
wolverine's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,204
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

eu unu nu vb din auzite si nu`mi dau cu parerea aiurea...in fine
wolverine is offline   Reply With Quote
Old 06-12-08, 23:24   #90
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Trucuri, Secrete, Si Info de Care nu stiam despre E36

Meralvingi - Bafta la projectul tau.
wolverine - Daca lumea nu cunoaste persoana pe kre o acuza.......n`ai cei face !!!!
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -