Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT > Zona tehnica Peugeot

Zona tehnica Peugeot Zona tehnica, secrete, tips&tricks Peugeot

Reply
 
Thread Tools
Old 17-01-12, 11:44   #76
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Modificare ambreiaj stock?

Asta a problema daca puneti disc fara arc.

Pentru unele modele avem un nou miez din otel, nu din fonta si modificat in asa fel incat problema asta sa nu mai apare.





Cand asta se intampla arcurile ies afara si intra in carcasa de cutie...am vazut cutie distrusa la rally.
__________________
De vanzare : Volan RALLY OMP

De vanzare : Frana de mana hidraulica Wilwood


On FaceBook
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 13:28   #77
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Modificare ambreiaj stock?

Piesa rupata din imagine se numeste tirant.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 22:38   #78
maf_ovi

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 3
Default probleme ambreiaj skoda tfsi

salut,sunt nou pe forum nu stiu daca am postat bine am si eu un kit de ambreiaj south bend stage 3 daily volanta cu masa simpla din otel iar din pacate dupa numai 7000 km cred ca a crapat placa de presiune sau discul de ambreiaj pt ca nu imi mai intra in nicio viteza.tin sa mentionez ca l am cumparat de nou.masina are aprox 350 cai si o folosesc zi de zi.m ar interesa ce s ar putea face cu ambreiajul meu sau ce solutii exista.
maf_ovi is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 23:23   #79
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Modificare ambreiaj stock?

Probabil ai o masina 4x4 pe care nu ai invatat sa o cunosti.
Exista si posibilitatea ca ambreiajul sa fie de slaba calitate, iar 7000km nu este chiar zero.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 17-01-12, 23:46   #80
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: probleme ambreiaj skoda tfsi

Quote:
Originally Posted by maf_ovi View Post
salut,sunt nou pe forum nu stiu daca am postat bine am si eu un kit de ambreiaj south bend stage 3 daily volanta cu masa simpla din otel iar din pacate dupa numai 7000 km cred ca a crapat placa de presiune sau discul de ambreiaj pt ca nu imi mai intra in nicio viteza.tin sa mentionez ca l am cumparat de nou.masina are aprox 350 cai si o folosesc zi de zi.m ar interesa ce s ar putea face cu ambreiajul meu sau ce solutii exista.
Din pacate asta se intampla cu chinezii, pretul reflecta calitatea.
Daca imi trimiti vad ce pot face cu ea, poate mai putem recupera.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 11:29   #81
maf_ovi

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 3
Default Re: probleme ambreiaj skoda tfsi

masina nu este 4x4; e o skoda octavia 2 vrs din 2006.poti sa mi lasi un nr de tel sau o adresa de mail unde sa putem lua legatura?
maf_ovi is offline   Reply With Quote
Old 18-01-12, 11:58   #82
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Modificare ambreiaj stock?

Zoli: 0036-20-5951-345
Mail: zoli.hexer@gmail.com

Am facut astfel de ambreaj, se para ca nici nu bate la relnatin cu discul meu de ambreaj cum face cu restul, daca e montat cu volanta single mass.

Pe tfsi sa facut pe 4x4 pentru 450 cai ambreaj, cel de la 034 motorsport era modificat, acum merge ok.
Hexer is offline   Reply With Quote
Old 11-02-12, 23:16   #83
B66sio

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 54
Default Re: Modificare ambreiaj stock?

salut, am si eu o intrebare in legatura cu un ambreaj de 6 trepte de 240mm de vw tip de cutie 02M,care nu stiu exact citi NM rezista stock, cred ca in jur de 450 NM.
intrebarea e cit poti sa il faci de puternic sa reziste avind in vedere ca ambreajul este nou si este alcatuit din volanta single mass, disc cu 4 arcuri mari si placa de presiune normala si nu stiu cit de tare apasa pe disc avind in vedere ca este stock iar ambreajul se numeste VALEO.
se poate intari placa de presiune+schimba ferodoul de pe disc cu ceva sinter in asa fel in cit sa reziste 1000NM sigur tinind cont ca masina mea este diesel ALH doar de drag racing iar greutatea masini este de 1050KG fara sofer si scot tot untul din aceasta masina.
mentionez ca cutia de 5 trepte nu mai rezista pe treptele 3 si 4 se rad pinioanele si daia incerc acum 6 trepte in speranta ca va rezista, dar sper ca ma poti ajuta cu ambreajul.
multumesc anticipat

Last edited by B66sio; 11-02-12 at 23:31.
B66sio is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 00:46   #84
razvanxx

Stage 4
 
razvanxx's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 247
Default Re: probleme ambreiaj skoda tfsi

Quote:
Originally Posted by maf_ovi View Post
masina nu este 4x4; e o skoda octavia 2 vrs din 2006.poti sa mi lasi un nr de tel sau o adresa de mail unde sa putem lua legatura?
eu folosesc cu succes pe aceeasi masina ca a ta ambreiajul acesta: http://clutchmasters.com/shop/?page=...227&AppID=4715
daca te intereseaza iti pot aduce asa ceva.
__________________
www.Powertechperformance.ro
razvanxx is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 08:35   #85
mihaistan

Stage 5
 
mihaistan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,104
Member of:
[CITROEN]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Modificare ambreiaj stock?

sio ... omu face treaba uite pe al meu facut :

mihaistan is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 10:37   #86
B66sio

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 54
Default Re: Modificare ambreiaj stock?

Quote:
Originally Posted by mihaistan View Post
sio ... omu face treaba uite pe al meu facut :

frumos,al tau o fost unul stock si la facut el?
la citi nm a zis ca rezista ?
B66sio is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 10:41   #87
mihaistan

Stage 5
 
mihaistan's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,104
Member of:
[CITROEN]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Modificare ambreiaj stock?

da ,volanta sh + ambreiaj stock ... de la 228 mm la 235 mm ... eu i`am cerut cam 700+ nm oricum sunt sigur ca iti poate face ce vrei tu dupa cum zice el ... scoate tot ce se poate din ambreiaj
__________________
Citroen BX T D12
mihaistan is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 10:55   #88
B66sio

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 54
Default Re: Modificare ambreiaj stock?

Quote:
Originally Posted by mihaistan View Post
da ,volanta sh + ambreiaj stock ... de la 228 mm la 235 mm ... eu i`am cerut cam 700+ nm oricum sunt sigur ca iti poate face ce vrei tu dupa cum zice el ... scoate tot ce se poate din ambreiaj
merci mult.
stiu ce poate sa faca, am mai vazut si alte lucrari facute de el si tin si in ziua de astazi, problema este sa imi zica si mie cit NM poate sa reziste asa stock si cit se poate scoate din ambreajul asta al meu, sau ce optiuni am.
B66sio is offline   Reply With Quote
Old 12-02-12, 11:17   #89
B66sio

Stage 2
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 54
Default Re: Modificare ambreiaj stock?

Quote:
Originally Posted by mihaistan View Post
da ,volanta sh + ambreiaj stock ... de la 228 mm la 235 mm ... eu i`am cerut cam 700+ nm oricum sunt sigur ca iti poate face ce vrei tu dupa cum zice el ... scoate tot ce se poate din ambreiaj
Trimite-mi si mie numarul tau de telefon ca nu il mai am sau da-mi un telefon.
B66sio is offline   Reply With Quote
Old 14-02-12, 14:23   #90
Hexer


Stage 5
 
Hexer's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,894
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Modificare ambreiaj stock?

Quote:
Originally Posted by B66sio View Post
salut, am si eu o intrebare in legatura cu un ambreaj de 6 trepte de 240mm de vw tip de cutie 02M,care nu stiu exact citi NM rezista stock, cred ca in jur de 450 NM.
intrebarea e cit poti sa il faci de puternic sa reziste avind in vedere ca ambreajul este nou si este alcatuit din volanta single mass, disc cu 4 arcuri mari si placa de presiune normala si nu stiu cit de tare apasa pe disc avind in vedere ca este stock iar ambreajul se numeste VALEO.
se poate intari placa de presiune+schimba ferodoul de pe disc cu ceva sinter in asa fel in cit sa reziste 1000NM sigur tinind cont ca masina mea este diesel ALH doar de drag racing iar greutatea masini este de 1050KG fara sofer si scot tot untul din aceasta masina.
mentionez ca cutia de 5 trepte nu mai rezista pe treptele 3 si 4 se rad pinioanele si daia incerc acum 6 trepte in speranta ca va rezista, dar sper ca ma poti ajuta cu ambreajul.
multumesc anticipat
Scuze de intarziere cu raspunsul...

Am nevoie de poze sau mai multe detalii despre ce ai acum, volanta si placa.
Am o singura placa de presiune modificat care merge pana in 900-1000Nm, cea de bmw m5 s38. Pentru asta am arc soare mai tare si practic tot ce trebuie.

Normal cu cele de la vag putem merge cam pana la ~6-700Nm depinde cum prinz arcul la soare fara sa fie foarte greu la picior. In cel mai drastic caz dublam arcul si atunci merge mai sus.
Evident disc cu pastile si destul de multe schimbari.
Hexer is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -