Forum 4Tuning

Go Back   Forum 4Tuning > Diverse > Femei

Femei Rele, bune, guralive, tacute, etc. Cum ar arata masinile si motoarele daca nu ar fi scoase in evidenta de femei?

View Poll Results: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?
Prudent 90 22.44%
Prin eleganta si stil 17 4.24%
Mai putin haotic 25 6.23%
Mai putin sportiv 49 12.22%
Conduc mai bine 19 4.74%
Ceva mai neindemanatice 308 76.81%
Multiple Choice Poll. Voters: 401. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 11-12-10, 23:56   #331
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by Tzzantaru View Post
pai si ce?nu prin stanga se intra sensu' giratoriu?




ps : a se citi ironia
Poate era englezoaica
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-12-10, 11:10   #332
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by Trixi View Post
stii cum e treaba asta? cum eu il bat la cap pe prietenul meu sa arunce gunoiul fix la gunoi ca altfel si daca lasa pe coltul mesei codita de mar,pentru un timp scurt,in pozitii diferite de configuratia locului este riscant pt el si ma poate incomoda si sigur se lasa cu un incident verbal...sau o coliziune.
M-am referit la incident verbal cand masina incomodeaza pe cineva, respectiv, acela vrea sa iasa.

La coliziune, m-am referit ca incercand sa iasa totusi din parcare pe langa un autoturism nealiniat corect, se risca o stergere de bara , aripa sau usa.

Bine si asa se risca din cauza neatentiei, grabei si lipsei de perspicacitate, dar daca automobilul este pus vraiste, ca sa zic asa, vina celui neperspicace este mult mult mult mai mica, o vede oricine asa situatie si asa judeca.
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 16:30   #333
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

www.clubul-soferitelor.ro

F tare ideea

Last edited by KAY_; 06-01-11 at 16:39.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 16:52   #334
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Femeile nu conduc,ele se deplaseaza din punctul A in punctul B uneori cu ajutorul unui autoturism.

PS.Marea majoritate.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 23:30   #335
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Femeile nu conduc,ele se deplaseaza din punctul A in punctul B uneori cu ajutorul unui autoturism.

PS.Marea majoritate.
Din cauza celor ca tine si au facut club

citez:

"Socul nostru a fost cand am vazut cat de respinse sunt acestea din comunitatile auto online, din acest motiv am creat Clubul Soferitelor – o comunitate online pentru toate soferitele din Romania si nu numai!"
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 06-01-11, 23:57   #336
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Din cauza celor ca tine si au facut club

citez:

"Socul nostru a fost cand am vazut cat de respinse sunt acestea din comunitatile auto online, din acest motiv am creat Clubul Soferitelor – o comunitate online pentru toate soferitele din Romania si nu numai!"
Este treaba lor ce fac atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni (glumesc).

Salut aceasta idee,insa raman la parerea mea (si nu sunt misogin absolut deloc) ca marea majoritate a femeilor sunt adevarate catastrofe la volan.

Ca sa fiu putin mai explicit,aceasta majoritate, conduce intr-un stil unic,excesiv de prudent si oarecum precum un cal ce trage o caruta.Adica vede doar in fata si nici asa prea departe.Datorita acestui exces de prudenta dispare atentia distributiva,depasirile sunt efectuate destul de rar si atunci dureaza o vesnicie pentru ca ele nu bruscheaza acceleratia,la fel ca si in viata cotidiana si la volan dau dovada de foarte mult tact...adica merg linistite pe autostrada pe banda 1 cu 130km/h si daca din spate se apropie o alta masina care merge mai repede semnalizeaza intentia de a schimba banda(asta daca vad in timp util si nu sunt avertizate sonor de catre masina care se apropie) insa schimbarea benzii se efectueaza cu acelasi tact caracteristic si dureaza o vesnicie.Acelasi exces de prudenta le obliga ca la intersectii sa se asigure de nenumarate ori incat in spatele lor se formeaza cozi mai ceva ca la lapte dimineata pe vremea lu` Ceasca,de parcari si garari nici nu mai are rost sa amintesc,condusul in conditii de iarna este o adevarata enigma pentru ele,le lipseste total viziunea despre fluidizarea traficului si se incapataneaza sa conduca excesiv de "regulamentar" si injura sistematic cand cineva le depaseste prin dreapta sau le claxoneaza,se pierd total in situatii limita si mai ales executa cele mai nebunesti si neobisnuite manevre in trafic(ocolirea unui giratoriu prin stanga,parcari aparent simple devin misiuni imposibile pentru ele,confunda un drum fara prioritate cu o parcare,sensul unic este aproape inexistent,stalpii...bordurile si alte obstacole reprezinta niste "chestii" pe care masina din dotare le poate pune la pamant daca sunt destul de insistente etc...)
GTA is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 00:02   #337
D-FENS

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 486
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Incep sa cred ca femeile nu conduc mai prost decat barbatii cu mult,din ce vad eu zi de zi.Poate ca sunt mai emotive,nu stiu,dar daca sunt lasate in pace si nu sunt intimidate de noi,barbatii,eu cred ca se descurca bine.
D-FENS is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 08:04   #338
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Ce??? Lasa intimidarea femeilor de catre barbati - multe dintre ele nu au oglinzi!!! Ti-o spun concret pentru ca eu, in trafic, stau linistit si imi vad de treaba - nu conteaza ca e o super gagica intr-o super masina langa mine - eu imi vad de treaba.

Dar cand conduci... si vrei sa intri in depasire pe o strada cu 2 benzi pe sensi, eu zic ca ar fi bine sa te uiti in oglinda dupa ce dai semnalul! Pe mine m-a aruncat una pe contrasens de neatentie si era sa ma faca pilaf cu un BMW, doar pentru ca iesit in depasire cu magnifica viteza de 30 la ora, in timp ce eu vroiam sa o depasesc cu viteza superioara: am trantit frana, masina s-a facut sanie, am luat piciorul de pe frana si am iesit pe contrasens cu juma' de masina ca sa nu o agat pe cretina.

Chestiile cu oglinzile, crede-ma ca sunt foarte dese. Pentru ce mai exista daca nu le folosesc?!
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 07-01-11, 08:34   #339
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Ce??? .......................

Chestiile cu oglinzile, crede-ma ca sunt foarte dese. Pentru ce mai exista daca nu le folosesc?!

Faze asemanatoare am patit si eu, dar cei care nu se uitau in oglinda erau, de obicei, barbati....
Eu pot sa spun ca in trafic am fost deranjat mai putin de felul in care conduc femeile, si cele mai neplacute intamplari au fost cu diversi idioti care se credeau ''stapanii soselelor'', indiferent de varsta (surprize am avut mai mari din partea unora care puteau fi bunici- vorba aia: au imbatranit dejaba ca tot prosti au ramas !).

Dupa parerea mea, femeile nu sunt atat de periculoase la volan, cum exagerat le considera unii..............
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 11:18   #340
viruszatu1

Stage 4
 
viruszatu1's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 287
Member of:
[Fiat]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by Mustang View Post
Ce??? Lasa intimidarea femeilor de catre barbati - multe dintre ele nu au oglinzi!!! Ti-o spun concret pentru ca eu, in trafic, stau linistit si imi vad de treaba - nu conteaza ca e o super gagica intr-o super masina langa mine - eu imi vad de treaba.

Dar cand conduci... si vrei sa intri in depasire pe o strada cu 2 benzi pe sensi, eu zic ca ar fi bine sa te uiti in oglinda dupa ce dai semnalul! Pe mine m-a aruncat una pe contrasens de neatentie si era sa ma faca pilaf cu un BMW, doar pentru ca iesit in depasire cu magnifica viteza de 30 la ora, in timp ce eu vroiam sa o depasesc cu viteza superioara: am trantit frana, masina s-a facut sanie, am luat piciorul de pe frana si am iesit pe contrasens cu juma' de masina ca sa nu o agat pe cretina.

Chestiile cu oglinzile, crede-ma ca sunt foarte dese. Pentru ce mai exista daca nu le folosesc?!
fiecare femeie are cate o oglinda in poseta ei, probabil pentru acelasi motiv considera ca sunt si alea de la masina
viruszatu1 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 11:21   #341
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by KAY_ View Post
Din cauza celor ca tine si au facut club

citez:

"Socul nostru a fost cand am vazut cat de respinse sunt acestea din comunitatile auto online, din acest motiv am creat Clubul Soferitelor – o comunitate online pentru toate soferitele din Romania si nu numai!"
...stii bine,ca nu vreau sa ma iau de tine,personal,insa mi-a ramas in cap citatul postat de tine si as vrea sa va ganditi putin,cati useri,baieti,au fost respinsi CATEGORIC de toata comunitatea asta in ultimii ani?desi,erau baieti,si au incercat in repetate randuri sa revina,in fiecare saptamana cu un user nou ,insa nu au fost acceptati.care a fost motivul?in mod cert nu faptul ca au fost femei.foarte sincer cred,ca in cazul in care cineva este "respins" ,ar fi cazul,sa nu mai dea vina pe prejudecati,ci sa aibe o conversatie serioasa cu oglinda,pt ca in mod cert are oarecare vina persoana de acolo.

si da,sunt multi,care generalizeaza,si se ascund in spatele unor generalizari grosolane,pentru ca este mult mai usor sa fii acceptat folosindu-te de niste dogme,decat sa te lupti cu ele si sa faci alte persoane sa accepte un punct de vedere ,care este diferit de acesta,sau sa risti sa se arunce cu ou dupa tine.(cum fac eu in clipa asta )

sunt si eu prezenta pe mai multe forumuri auto,si da,trebuie sa admit,ca am avut meciuri,cam peste tot,din care pana la urma am iesit mai bine,decat un user mediocru,ceea ce ma face sa cred,ca fiecare user (indiferent ca e femeie sau barbat) daca e putin mai altfel,intriga si in mod normal atrage atentia asupra ei/lui.daca nu poate fi acuzat ca e femeie,atunci se vor gasi alte atuuri impotriva lui/ei.(moldovean,oltean,bucurestean...etc) asadar,hai sa nu mai aruncam vina pe "comunitatile care resping soferitele".comunitatile resping oamenii,care nu sunt capabili sa se integreze si sa respecte/accepte comunitatea gata formata.

GTA,toata stima si respectul.chiar nu vreau sa te supar...mai mult,decat ai reusit tu sa intrigi multe femei.nu zic,ca nu ai dreptate in postul tau,insa gandeste-te putin,cati barbati injuri si tu zilnic in trafic?
foarte sincer cred,ca si barbatii sunt la fel de "catastrofa" la volan,procentual vorbind,doar altfel.femeia,tinde sa fie mult prea precauta,incurcand traficul cu viteza melcului ,iar barbatul face belele din cauza agresivitatii exagerate.
daca generalizezi,generalizeaza pana la capat!cred,ca asa este corect,daca prezinti ambele parti.
Trixi is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 11:49   #342
amg_0001

Stage 3
 
amg_0001's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 115
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Foarte tare
Quote:
Originally Posted by Trixi View Post
oameni buni,incercati sa intelegeti o treaba: cum barbatii nu gasesc o surublenita pusa langa ei cu 3 secunde in urma ,tot asa femeile nu gasesc din prima manevrele optime pt a parca bine....cum barbatul tre sa se adune si sa faca prezenta la toti sfintii pana ce isi gaseste surubelnita,tot asa si femeia tre sa se adune psihic si FIZIC sa faca parcarea respectiva.
barbatul ,dupa o sesiune zdravana de injuraturi,se ridica si isi ia o alta surubelnita si pe calea de intoarcere zareste surubelnita buclucasa,care statea ascunsa intr-un mod parsiv sub sezutul lui...iar ea,dupa ce s-a chinuit 5 minute si deja e obosita fizic ,evident isi baga tot ce nu are si lasa masina stramba.

eu ,personal ,chiar stiu sa parchez....insa nici nu ma gandesc sa ma stresez cu asa ceva daca nu sunt chiar nevoita. (adica, daca ma opresc pt 10 minute intr-o parcare de 100 de masini care e goala, sa nu iti dea D-zeu sa te iei de mine ca "iti iau capul"!)
amg_0001 is offline   Reply With Quote
Old 08-01-11, 12:46   #343
silviu_fxx

Stage 5
 
silviu_fxx's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 532
Member of:
[FORD]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by Trixi View Post
...stii bine,ca nu vreau sa ma iau de tine,personal,insa mi-a ramas in cap citatul postat de tine si as vrea sa va ganditi putin,cati useri,baieti,au fost respinsi CATEGORIC de toata comunitatea asta in ultimii ani?desi,erau baieti,si au incercat in repetate randuri sa revina,in fiecare saptamana cu un user nou ,insa nu au fost acceptati.care a fost motivul?in mod cert nu faptul ca au fost femei.foarte sincer cred,ca in cazul in care cineva este "respins" ,ar fi cazul,sa nu mai dea vina pe prejudecati,ci sa aibe o conversatie serioasa cu oglinda,pt ca in mod cert are oarecare vina persoana de acolo.

si da,sunt multi,care generalizeaza,si se ascund in spatele unor generalizari grosolane,pentru ca este mult mai usor sa fii acceptat folosindu-te de niste dogme,decat sa te lupti cu ele si sa faci alte persoane sa accepte un punct de vedere ,care este diferit de acesta,sau sa risti sa se arunce cu ou dupa tine.(cum fac eu in clipa asta )

sunt si eu prezenta pe mai multe forumuri auto,si da,trebuie sa admit,ca am avut meciuri,cam peste tot,din care pana la urma am iesit mai bine,decat un user mediocru,ceea ce ma face sa cred,ca fiecare user (indiferent ca e femeie sau barbat) daca e putin mai altfel,intriga si in mod normal atrage atentia asupra ei/lui.daca nu poate fi acuzat ca e femeie,atunci se vor gasi alte atuuri impotriva lui/ei.(moldovean,oltean,bucurestean...etc) asadar,hai sa nu mai aruncam vina pe "comunitatile care resping soferitele".comunitatile resping oamenii,care nu sunt capabili sa se integreze si sa respecte/accepte comunitatea gata formata.

GTA,toata stima si respectul.chiar nu vreau sa te supar...mai mult,decat ai reusit tu sa intrigi multe femei.nu zic,ca nu ai dreptate in postul tau,insa gandeste-te putin,cati barbati injuri si tu zilnic in trafic?
foarte sincer cred,ca si barbatii sunt la fel de "catastrofa" la volan,procentual vorbind,doar altfel.femeia,tinde sa fie mult prea precauta,incurcand traficul cu viteza melcului ,iar barbatul face belele din cauza agresivitatii exagerate.
daca generalizezi,generalizeaza pana la capat!cred,ca asa este corect,daca prezinti ambele parti.
Bravo Trixi, imi place cum rationezi, sustin.
silviu_fxx is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 04:28   #344
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

Quote:
Originally Posted by Trixi View Post


GTA,toata stima si respectul.chiar nu vreau sa te supar...mai mult,decat ai reusit tu sa intrigi multe femei.nu zic,ca nu ai dreptate in postul tau,insa gandeste-te putin,cati barbati injuri si tu zilnic in trafic?
foarte sincer cred,ca si barbatii sunt la fel de "catastrofa" la volan,procentual vorbind,doar altfel.femeia,tinde sa fie mult prea precauta,incurcand traficul cu viteza melcului ,iar barbatul face belele din cauza agresivitatii exagerate.
daca generalizezi,generalizeaza pana la capat!cred,ca asa este corect,daca prezinti ambele parti.
Asa,cum spuneam...nu ma consider misogin absolut deloc.Apreciez,respect,iubesc si plac diverse genuri de femei inclusiv pe cele implicate mai mult sau mai putin in domeniul auto.

Legat de ceea ce ai spus tu tin sa precizez ca eu,cel putin,nu vorbesc procentual pentru ca habar nu am cate femei sau barbati(procentual vorbind) au permis sau care si din ce motiv produce mai multe accidente.

Eu aici vorbesc despre ceea ce vad zilnic in trafic,avand in vedere ca asa imi castig painea cred ca vad destul de mult trafic zilnic,si anume :

Cel putin la fel de periculosi in trafic precum femeile pe care le prezentam in postul anterior ii consider si pe barbatii ajunsi la varsta venerabila.Crede-ma ca am ajuns sa-mi dau seama ca in masina din fata este in egala masura o femeie sau un bosorog dupa felul in care merge,se incadreaza,depaseste,reactioneaza cand ma apropii sau cand incep sa depasesc.La fel de imprevizibili sunt si cei(femei sau barbati) care vorbesc la telefon cand conduc...si eu fac asta dar in acelasi timp ma uit si in oglinzi si pot face depasiri fara sa deranjez pe nimeni.

Nu imi este rusine sa recunosc faptul ca de nenumarate ori am intalnit in trafic femei care chiar stiau cu volanul,ba chiar dadea semnal ca pot depasi sau nu unde nu era vizibilitate,am intalnit femei care s-au luat la intrecere cu mine si chiar am fost perplexat cand am alergat zeci de km dupa o masina mai slaba ca a mea,fara sa o pot depasi,ulterior sa constat ca in masina erau 2 pustoaice de maxim 20 de ani.

Insa,vis-a-vis de subiectul acestui topic,eu ca sofer de meserie de 13 ani si peste un milion de km parcursi in tara si in Europa pot sa spun cu mana pe inima ca pe asfalt in tot acest timp cel mai tare am fost deranjat de femei,barbati foarte batrani si cei care vorbeau la telefon.Si cand spun "deranjat" vreau sa spun ca :
-franeaza cand vii din spate mai tare
-depasesc fara sa se asigure
-se pierd cand isi dau seama ca au gresit
-in intersectii mai complicate se opresc ptr. Ca nu stiu cine are prioritate
-se misca "in reluare"
-diverse manevre elementare devin brusc "necunoscute"

Si in afara de toate astea,de ceva timp a avea permis si masina a devenit un "must have" pentru orice mucos sau mucoasa care se apropie de majorat.Sincer,prea multi(e) au permis de conducere doar pentru ca este la moda sau ca este sotia,fiica,nepoata,unchiul,tatal,fratele ...etc cuiva.
La fel de multi isi iau permis doar ca se cere pentru diverse job-uri,specimene gasim de ambele parti insa pentru mine cei mai periculosi pe sosea sunt femeile si batranii.
GTA is offline   Reply With Quote
Old 09-01-11, 10:25   #345
Trixi
Swift Driver

Stage 5
 
Trixi's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 557
Member of:
[Suzuki]
Default Re: Cum conduc femeile spre deosebire de barbati?

ei,daca prezinti in asa fel problema,nici macar eu nu am ce comenta
sunt perfect de acord cu tine,ca ar trebui sa aibe mult mai putini permise,desi intelegem ca deja e un "must have"...ca i-as bate pe toti ,care vorbesc la telefon in timp ce conduc si ca la acordarea permiselor,ar trebui testat mult mai serios timpul de reactie si vederea periferica,indiferent ca vorbim de femei,barbati,mucosi sau bosorogi.
Trixi is offline   Reply With Quote
Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is On
Trackbacks are Off
Pingbacks are Off
Refbacks are Off



All times are GMT +2. The time now is 14:29.


- Copyright 2024 4Tuning