Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-08, 22:31   #166
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by Maskatu View Post
@ Dodo: am apasat-o pana la fund in timp ce mergeam si a ramas agatata pedala in cablu... ceva de genul.. si nu, nu in pres! urca singura...2000-3000-4000 ture si am oprit rpd motorul... pana mea. oi fi fost mai brutal... e si sensibila pedala poate de aceea am agatat cablul se mai intampla. mai stii :P
Bre Maskatu au pe daciaclub o droaie de pagini cu celebru cablu ,incepind de la blocat din cauza covoraselor pina la cablu care nu mai este bun de nimic si cam astea sunt cele mai multe . Pai ei sunt ca aia cu imobiliarele cred ca traiesc din comision si trebuie sa laude marfa dar a iesit un circ din topic .Astia au conceptia ca la Legionari ,daca trimiti 10 posesori de Logan in iad, si de acolo se intorc cu loganele tinind vopseaua pe ele, ca sunt organizati si cred in Logan si cauciucurile Montana vin perfecte.
Bobytzul is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 22:33   #167
sKyNeT

Stage 5
 
sKyNeT's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,877
Member of:
[Honda]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

bre Bobytzul vad ca esti foarte suparat pe firma asta numita "Dacia". Tu ai condus o masina NOUA inafara de logan ? Un Peugeot 206, un renault clio sau ceva din gama aceasta? Ca si pe acolo sunt probleme cu scartaitul de prin interior, si vopseaua subtire. Nu se mai fac masini ca pe vremea `90-`96.
__________________
https://i9.photobucket.com/albums/a79/wonderwes/vtec_yo.jpg
sKyNeT is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 22:44   #168
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by Maskatu View Post
@ Dodo: am apasat-o pana la fund in timp ce mergeam si a ramas agatata pedala in cablu... ceva de genul.. si nu, nu in pres! urca singura...2000-3000-4000 ture si am oprit rpd motorul, apoi am traso cu mana... pana mea. oi fi fost mai brutal... e si sensibila pedala poate de aceea am agatat cablul. si asta de 2 ori. apoi m-am calmat si nu am mai apasat la fund pedala ca iar imi dadea emotii
exagerezi... si eu am apasat tare pedala si la astra g si la golf 4 si mi s-a agatat 2 secundele dar ce te faci cand stai cu piciorul pe acceleratie ( nu apasat ) si trebuie sa pui instant o frana si intra piciorul sub frana si il faci zob pe unu din fata care are si o dacie din 70 de nu iti despagubeste asigurarea absolut nimic ?! toate masinile ( in afara de mercedes ) au cate o greseala care in anumite momente poate fi fatala dupa parerea mea loganul in primele lui dotari este o masina foarte buna care isi merita toti banii..insa varianta full nu face atatia bani! cu banii aia iti iei aveo nou, sau 318 320 din 2001-2002
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 23:04   #169
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Eu N-am Probleme Cu Cablul De La Aceleratie...defapt A Mea N-are Cablu..
apache is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 23:11   #170
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by sKyNeT View Post
bre Bobytzul vad ca esti foarte suparat pe firma asta numita "Dacia". Tu ai condus o masina NOUA inafara de logan ? Un Peugeot 206, un renault clio sau ceva din gama aceasta? Ca si pe acolo sunt probleme cu scartaitul de prin interior, si vopseaua subtire. Nu se mai fac masini ca pe vremea `90-`96.
Na belea am uitat sa citesc numarul paginii si este 13 numar norocos pentru mine Daca ai sa citesti mai pe la inceput vei sesiza ca nici gind sa am ceva cu Uzina Dacia si cu produsul numit Logan ,dar pina la a acepta niste chestii ca unii sunt nascuti la cimpie si pot bate cimpii ,iar altii conduc tractorul si sunt invatati cu aratura ,e o cale lunga .De condus masini eu zic ca am ceva Km in scunul soferului ,am condus si Dacia 1310,alte marci de masini am condus cam 50-60000 Km ,cai putere sub capota pina la 150 cred ,una din ele era noua nouta .si costa muuult peste Logan Km parcursi am ocolit pamintul de multe ori daca ii pun cap la cap .Dar nu vad ce are a face masinile conduse de mine sau de X,Y cu problemele care apar mult mai des la un Logan comparativ si cu o masina sub clasa ei ia un amarit de Cielo si vezi cam cit a dus motorul ce probleme au avut ,cit ii cocoseaza piesele ca in fond asta conteaza .Pentru cei care au Logan faptul ca dau pe o piesa facuta in ..... o droaie de bani este o mindrie (contribuie la inflorirea economiei altor tari), platesc nu piesa in sine ,platesc firma scrisa pe piesa (renault),chit ca e facuta la turci,chinezi,argentina ,polonia romania,omul plateste piesa de origine si costa de rupe (vezi si ex dat cu sonda de la DS care costa 11 Ron si cind a venit pentru logan 120 Ron).Nu poti sa afirmi despre Logan ca e buna ca e rea comparind Loganul cu Logan nu merge este exact cum ai compara clonele intre ele sau tirajul de la ziar primul ziar cu ultimul scos /editie =toate sunt la fel ,poate la unul din ele se mai ia tusul ca au pus apa mai multa la altul nu dar esenta este identica .
Bobytzul is offline   Reply With Quote
Old 14-06-08, 23:11   #171
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by apache View Post
Eu N-am Probleme Cu Cablul De La Aceleratie...defapt A Mea N-are Cablu..
mda..dupa ce am trecut la golf 5 am descoperit ca exista si masini gandite cum trebuie, acceleratie tip talpa si fara cablu iti face o placere mai ales timpul de raspundere si cum se infige dar asta e offtopic
dolb is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 01:30   #172
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Exclamation Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by Bobytzul View Post
[Ia uite ce mai citesc "Loganu` meu munceste de la 8:00 la 20:00 ca masina pt incepatori .. adica .. MASINA DE SCOALA DE SOFERI ... daca nici astea nu`s muncite saracele...
si nu am avut nici o problema...."
.
Fratioare nu zice asta linga un logan ca ingheata apa in el chit ca are antigel si crapa motorul ca ce scrii tu face sa inghete si Dunarea [U][B][COLOR="Red"].[B][U]



daca nu`s prea curios .. imi poti zice Coane Bobytzul .. cu ce am mintit eu aici? chiar te`as ruga sa explici ce vroiai sa zici prin lucru asta... aa.. si apropo .. tu la 90 de ani mai poti conduce masina ? nu de alta ... dar mie ca faci infarct la volan si omori oameni nevinovati....
__________________
'13 Dacia Logan
'09 BMW X6
'08 AUDI S5
'07 Peugeot 307CC
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 01:31   #173
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

E normal sa mai pice si "vulturii". Luam un exemplu concret si la subiect ca sa nu deviem. Logan si Mercedes. Loganul e mult mai simplu ca tehnica, mercedesul are 200 km de cabluri si electrice si paraelectrice si senzori si para senzori.... deci e si vorba aia ....simplu si bun... da.. or fii masinile germane de mare precizie, dar si cand iti pica vreun cablu dala.... si te duci la service si iti demonteaza aia jumate de masina sa afle ce era stricat..... parca iti vine sa te duci tare de tot .

Cu cat mai putine fire cu atat mai bine!
__________________
Soferul prudent se uita in ambele sensuri inainte de a trece pe rosu...
Dacia SuperNova,1.4i clima,73cp ...ce holograma?? noi aici lucram pe incredere !!
Maskatu is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 01:41   #174
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Ia uite ce trage la jug Loganul prin Severin
"ca fapt divers... Loganu` meu munceste de la 8:00 la 20:00 ca masina pt incepatori .. adica .. MASINA DE SCOALA DE SOFERI ... daca nici astea nu`s muncite saracele...
si nu am avut nici o problema...."

Ia uite mai jos niste Logane care au demnitate si personalitate care se respecta
A)"Am si eu cateva probleme si poate reusiti sa ma ajutati.
1. la un control cerut de mine pentru verificarea directiei sa descoperit ca am joc la caseta de directie(joc palier cremaliera) si pipa bieleta dreapta (joc articulatie). Jocurile le-am verificat si eu si sunt reale.
2. piesele la reprezentanta dacia sunt foarte scumpe si as dori sa stiu daca exista piese de la alte masini sau alte firme care sa se potriveasca, eventual un cod de produs. (sau in ce mod as putea rezolva asemenea probleme)
Sau se poate schimba doar vreo bucsa de pe la caseta de directie ? are asa ceva ? ce stiti se poate schimba ca sa ies mai ieftin
B)Mai esti in garantie? Eu mi-am schimbat bieletele (st/dr) la Adras dupa 30.000 km pe garantie. M-au frecat o luna de zile ca nu trimite uzina, ca asa si pe dincolo, dar nu m-a costat nimic.
C)nu mai este in garantie si nu am directie asistata .
am gasit pipa bieleta dr. pt logan si am atasat o poza.
ceva pareri ????
D)masina mea nu mai are garantie, asa ca a trebuit sa cumpar eu un capat de bara dreapta, am dat pe el 118 RON si l-am schimbat eu
E)dupa ce mi-am schimbat capatul de bara a trebuit sa-i fac geometria (la service),pt ca mi-a ramas volanul virat putin
F)Am fost la un mecanic de la un service din orasul meu si mi-a zis ca ma rezolva prin inlocuirea bucsei de teflon din caseta de directie.
Am sa incerc sa ii fac o poza acelei bucse de teflon si sa o postez aici pentru a vedea ca mai sunt si alte posibilitati de eliminare a jocului din caseta nu doar schimbarea casetei in intregime, dupa cum sugera cei de la service dacia.
Referitor la pipa i-am arata-o mecanicului si a zis ca e OK.
Calitatea pipei o sa o vad dupa ce efectuez ceva km asa ca deocamdata m-am bucurat ca nu am dat 200 ron pe ea la service dacia
G)din cate am inteles din discutia care a avut loc intre mecanic si patron "ca este vorba de aceasi bucsa care ia picat si la loganul patronului, respectiv bucsa de teflon"
oricum m-am programat la el pe 8 mai si numai dupa aceea pot spune mai exact detalii despre acea bucsa si binenteles ca o sa iau aparatul sa fac cateva poze.
H)asa arata bucsa originala de logan de la caseta de directie
toata operatiunea (inclusiv reglare unghiuri) + montat pipa bieleta 100 ron.
daca doreste careva dimensiuni sa scrie si le trec.
I)dupa un parcurs de 25.000 km, majoritatea prin gropi, a aparut joc la pipa bieleta pe care am schimbat-o in 8 mai 2007.
E mult ... e putin ???? dar deocamdata sunt multumit de cum si-a facut treaba pipa bieleta made in china.
Ia uite frate minune unii posesori de Logan satui de ce trag prin service au pus mina pe scule si prese le monteaza singuri si nu crapa fierea in ei .
Mai sunt si mici exceptii rare ca stelele cazatoare de Logan care dau batai de cap ,da de unde sa fi auzit ele de suratele lor care au mers sute de mii (minim 2 sute) de km fara necazuri .
Cine are ochi de citit va pricepe manopera este jaf pe fata si unii lauda ce ieftin este poate mai primesc bonus un bradut (care miroase a ciine plouat) cu sigla renault .
Ia uite ce boierie prin service ,mai bine schimba caseta cu totul ce sa se deranjeze sa inlocuiasca o amarita de bucsa ca plateste turcul.
Nici la Berlina pina in ziua de astazi nu am pomenit joc intre cremaliera si ax.
Cine stie poate un posesor de logan mai inspirat care nu are servo/dir da fuga la dezm si ia o caseta de directie de dacie 13xx facuta musai <89 si o adapteaza la logan
Ia uite frate se inmultesc posesorii de Logan care misca in front si nu vor sa mai fie sclavii la service
1a) in curand o sa trebuiasca sa schimb placutele de frana si am laureate fara ABS ! este vre-o diferenta intre placutele pentru modelul cu abs si cela pt modelele fara abs??
niste poze se poate sa stiu ce cumpar nu de alta dar nu am de gand sa le schimb la service DACIA ca nu sunt sanatosi cu preturile alea!!!
1b)Nici eu nu le-am schimbat la service. Am cumparat de la piese auto, si am iesit la 1/3 din pretul de service
Bobytzul is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 01:47   #175
DoDo NSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
DoDo NSL's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,047
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[SEAT]
[AUDI]
[2 Roti]
Talking Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

ti`am citit ultimu post....
dar tot nu m`ai lamurit ... acu` te legi de service`urile Dacia? nu am nici o treaba ..
eu tot nu inteleg .. cum in mintea ta.. om trecut prin viata...90 de ani ... hohohoho ... nu poti intelege ? ca exista exemplare si de Golf 5 , BMW e46 , Opel Astra H care pot avea anumite probleme...si multe care chiar au !
asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam ?
daca unu e "prea destetpt" si posteaza pe forumu` 4tuning multe lucruri .. inseamna ca sunt toti? ce te face sa crezi ca nu exista LOGAN`uri in stare buna ?
C`mon Dude !!!


si tot nu ai dat explicatia ... m`ai facut mincinos .. .explica omule !
DoDo NSL is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 02:42   #176
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Cred ca probleme au toate masinile din ziua de azi (mai rar Mercedes, Honda, Toyota) asa ca nu trebuie sa generalizati pentru ca sunt cativa propietari cu probleme care nu isi permit nici macar sa le intretina (unul nu era in stare sa isi spele masina de ia sarit vopseaua, altul cauta piese mai ieftine care sa mearga la Logan). Probabil sunt 100 de propietari de Logan cu probleme si 999999 multumiti.....si aia 100 nu stiu ce inseamna cuvantul revizie.......sau au doar ghinion. Asa ca orice ati zice Logan-ul e o masina buna, creata special pentru estici si pentru oameni care cauta o masina spatioasa ieftina etc.

Numai bine.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 04:19   #177
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

mult va agitati pt niste cutii de tabla cu 4 roti. da-le dracu de masini, pana la urma toate-s niste jafuri care te golesc de bani.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 12:17   #178
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by ~ EWN ~ View Post
Cred ca probleme au toate masinile din ziua de azi (mai rar Mercedes, Honda, Toyota) asa ca nu trebuie sa generalizati pentru ca sunt cativa propietari cu probleme care nu isi permit nici macar sa le intretina (unul nu era in stare sa isi spele masina de ia sarit vopseaua, altul cauta piese mai ieftine care sa mearga la Logan). Probabil sunt 100 de propietari de Logan cu probleme si 999999 multumiti.....si aia 100 nu stiu ce inseamna cuvantul revizie.......sau au doar ghinion. Asa ca orice ati zice Logan-ul e o masina buna, creata special pentru estici si pentru oameni care cauta o masina spatioasa ieftina etc.

Numai bine.
Na necaz 999999 de 6 ori 9 pai mai frate de unde si pina unde sa fi facut fabrica aproape 1.000.000 =un milion fara 1 masina de Logan .cind ei abia de curind au dat drumul la schimbul 3 sa ajunga la 300/zi Uite aici 365(zile anul)x300(buc/zi)xX(ani cit au fabricat minunile)= ? pina la un milion e cale lunga taica.

Ia uite frate oamenii suparati rauuuuu de tot pai stai asa ca din ce citeam Loganul se doreste o masina suuuper buna la un pret pentru tot omul dar citind si eu despre Logan frinele pe spate cu tamburi ca la batrina berlina (proiectata anii 65 ) ca la molotov ca la camioane pina si masinile TATA au discuri spate.Sa nu fi auzit cei de la Renault de frine pe spate cu discuri nu prea cred ,ca SGM inainte sa se fabrice Loganul avea pe spate DISCURI luate de pe la un Renault(deci francezii stiau de el dar ce au zis merge si asa in Romania).Sa Fi fost fraier SGM =NUUUU .Dar stai asa ca BRANDUL laudat pe aici a vrut sa cumpere uzina din Banie baieti destepti poate sterpeleau si ei chestia cu discuri de frina pe spate de la batrinul OLTCIT si mai ridicau pretul cu niste sute bune de Eu pentru niste nenorocite de discuri chioare ca cele ventilate costa .
Am dat date concrete linkuri unde omul sa se dumireasca ce probleme au altii, dar vad ca unii se simt jigniti o tin una si buna ca au mers sute de mii de km si nu au avut probleme " o fi asa mai fratilor " Aplic si eu principiul CEL MAI DESTEPT CEDEAZA si recunosc "Loganul fabricat home made este cea mai buna masina si daca vrei sa se strice ceva la ea nici cu slujbe la Sf Biserica nu reusesti" Uzina de la Mioveni este dotata dupa ultimul standard sectii pline cu roboti industriali care sudeaza care fac toate operatiile ) imaginile date la televizor in timpul grevei cu muncitorii care aveau agatate de git aparatele de sudat in puncte erau imagini de arhiva de prin anii 73 ,ba parca am vazut si un strung care invirtea omul de roti sa avanseze cam genul celor facute prin anii 20 poate era din muzeul tehnicii .
Bobytzul is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 13:59   #179
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
bai tata ma doare mintea cat se agita bobi asta, ce plm imi tot arati posturi de pe dacia club, frate eu stiu ce conduc si ce probleme am avut cu masina mea (0 pana acuma, doamen ajuta)
in aceeasi situatie fericita ma aflu si eu
apache is offline   Reply With Quote
Old 15-06-08, 14:09   #180
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by apache View Post
in aceeasi situatie fericita ma aflu si eu
Na necaz pe mine acum am gasit ca jelania nu este numai pe forumuri specializate si dedicate Loganului ,ia uite un link http://forum.softpedia.com/lofiversi...p/t105058.html Deci treaba e groasa nu gluma ia uite ce zice crestinul
1)Poate cineva sa-mi dea o explicatie? La rece, am frane super bune. Dupa cca 10 min. de mers, pedala de frana se intareste, eficienta franei este f. scazuta, daca incerc sa pun o fran brusca nu reusesc, ca sa nu mai spun de ABS care nu intra in functiune pt. ca rotile nici nu tind sa se blocheze.
2) Ambreiajul nu e servo, iar directia merge pe sistem separat (are cu totul alt principiu decat frana)
Foarte probabil e de la servofrana, daca mergi incet poti sa mergi cu ea fara platforma (apesi mai tare), dar nu cred ca are sens sa incerci tu acasa s-o repari. Nu cred ca e ceva complicat, probabil ceva infundat, dar ai garantie
3)Daca intradevar exista problema asta da fuga repede la service si nu mai astepta pareri de pe forum!
E o superproblema daca nu tin franele! Chiar nu inteleg de ce nu te ai dus la service ? Exista reprezentante Dacia, exista Dacia Asistenta, exista vocea.clientului@daciagroup.com !

Poate omul o fi doar membru 4tuning si nu ii vine a crede ca Loganul nu are voie sa aiba probleme

Last edited by Bobytzul; 15-06-08 at 14:12.
Bobytzul is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -