Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 11-06-08, 18:13   #136
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

De SOLENZA nu am auzit pe nimeni sa se planga. Toata lumea zice ca a fost cea mai reusita masina pe care a facut-o dacia, si ca mai bine ramanea in fabricatie, dar deh... dupa aceea nu se mai vindea loganul. Asta ca sa nu ziceti ca are lumea ceva cu loganul .
__________________
Soferul prudent se uita in ambele sensuri inainte de a trece pe rosu...
Dacia SuperNova,1.4i clima,73cp ...ce holograma?? noi aici lucram pe incredere !!
Maskatu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 18:31   #137
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

si mercedes cobra e masina fara moarte la toate capitolele dar vad ca tot au scos-o din productie . de ce oare???
SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 19:14   #138
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Pentru a face loc modelelor mai noi.... cred ca asta e motivul principal. Toate masinile au parte de imbunatatiri si de noi "face-lift-uri" asta ca sa nu faca un model nou pentru ceva inutil. Cred ca producatorii scot un anumit model din fabricatie cand vad ca nu mai face fata pietei din punct de vedere tehnologic, estetic, financiar si al concurentei.

Dar sunt multe modele care trebuiau sa continue.... sa nu uitam si sa precizem mini, beatle si multe altele care nu prea au avut parte de multe face-lift-uri dar a placut publicului, iar unii producatorii au fost de acord cu asta asa ca au preferat sa faca si masini multe si ieftine, dar nu au oprit nici procesul de "innoire" si au facut pe langa modelele precizate anterior, si noi modele... deci se poate.
Maskatu is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 21:35   #139
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by SirNenea View Post
bobytzul cunosc pers care nu a apucat nici macar 100m sa faca cu noua lui skoda octavia , cand a vrut sa iasa de la reprezentanta ia bubuit cutia in a 1 a si nu i sa schimbat masina nu nimic reparata si date-n .... stati linistiti ca pb cu serviceurile din ziua de azi nu e o pb doar la dacia ci cam peste tot
un fff bun prieten la un seat leon ia bubuit cutia la ~20000 km in timp ce schimba din a 2 a in a 3 a la o turatie de ~2200-2300 deci se intampla si alte cazuri
la dacia pana acum singurele pb mai mari sunt cele cu stopurile si cu vopseaua ca am mai vazut pe forumuri si alte pers care se plangeau dar restul sunt cazuri izolate si sincer nu merita mentionate ca astea se mai intampla si la alte marci nu doar la dacia
o zi buna
Aici cam are dreptate sirnenea, sa nu ne legam de cazurile izolate, ca si lu nu-stiu-care i-a luat foc Ferari pe autostrada.
Sunt de acord si eu am zis de electrica (cel putin stopurile spate) care e varza si tinichigeria care lasa de dorit
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 22:17   #140
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by SirNenea View Post
bobytzul cunosc pers care nu a apucat nici macar 100m sa faca cu noua lui skoda octavia , cand a vrut sa iasa de la reprezentanta ia bubuit cutia in a 1 a si nu i sa schimbat masina nu nimic reparata si date-n .... stati linistiti ca pb cu serviceurile din ziua de azi nu e o pb doar la dacia ci cam peste tot
un fff bun prieten la un seat leon ia bubuit cutia la ~20000 km in timp ce schimba din a 2 a in a 3 a la o turatie de ~2200-2300 deci se intampla si alte cazuri
la dacia pana acum singurele pb mai mari sunt cele cu stopurile si cu vopseaua ca am mai vazut pe forumuri si alte pers care se plangeau dar restul sunt cazuri izolate si sincer nu merita mentionate ca astea se mai intampla si la alte marci nu doar la dacia
o zi buna
Bre SirNenea nu poate omul sa stea tihnit ca faci tu ce faci si dai cu oistea-n gard .Risul naibii ma pun si eu la mintea ta si trebaluind pe linga bijuteria mea de masina (1310/86 350.000 Km am uitat DACIA TX) incep sa mai discut cu vecinii unul din ei sofer pe taxi ghici ghicitoare cum il cheama =Logan,tin sa te asigur ca ne cunoastem de mult timp si il intreb si eu cum e cu Loganul cam cit duce motorul etc.Re "au Logan la firma care a batut 210.000 Km si merge brici " atunci il intreb si eu pai daca este asa de grozav de ce masina personala este Skoda .Re "Piesele la alea frantuzesti sunt cele mai scumpe" si incepe sa dea crestinul exemple de se zbirleste parul pe mine ca pe motan si compara cu piesa similara de la skoda lui .Pai SirNenea acum ma intreb si eu ca am vazut skoda omului si o stiu il vad plecind cu familia are 120.000 Km ce model nu stiu .De ce setul de placute de frina la Logan aproape cit 3-4 seturi de skoda ,si ia vezi amortizoare si alte troace .Mai omule nu pot sa pricep poate ma luminezi la minte ce au in plus piesele de Logan fata de cele de skoda .Ca nu cred ca Loganul la fiabilitate face cit 4 skode .Sper ca nu te gindesti la modelul de skoda din anii 80 .Cit este o oglinda la Logan ca la unele pe strada le vad prinse in nituri pop
Bobytzul is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 22:32   #141
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

masina personala este skoda sau alta marca pt ca fiecare om isi cumpara ce vrea daia
sincer nu stiu cat de fiabile sunt skodele ca nu am asa ceva si nici nu vreau sa imi cumpar dar nu as vrea ca continui sub pe tema acestei marci ca intram in offtopic dar ce stiu ca loganul meu pana acum e ff fiabil
preturile nu ma intreba pe mine daca vrei trimite mail sau suna la vocea clientului sau cum se numeste si intreabai
presupun ca din cauza ca multe din piesele folosite la logan sunt de origine renault si daca pe cele de logan le-ar ieftini logic ca proprietarii de renault vor cumpara de la dacia ca ar fi mai ieftine si atunci ar avea de suferit divizia de piese de la renault asa ca oamenii le-au adus la acelasi pret
__________________
NU FURAȚI, GUVERNUL URĂȘTE COMPETIȚIA!!!


SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 22:35   #142
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
Aici cam are dreptate sirnenea, sa nu ne legam de cazurile izolate, ca si lu nu-stiu-care i-a luat foc Ferari pe autostrada.
Sunt de acord si eu am zis de electrica (cel putin stopurile spate) care e varza si tinichigeria care lasa de dorit
Bre Ionut are dreptate si SirNenea dar stai asa ca Loganul nu a fost conceput de francezi la Mioveni de la cel mai amarit surub pina la masina functionala ,parca am impresia ca este "Corcitura neinfricata " sa nu zica cineva ca francezii au transpirat niste ani sa scoata o masina noua cap coada ,nu este un model cap serie ,cam toate piesele de pe el se gasesc la modele care erau in uz la aparitia Loganului ,nu au descoperit ei roata la Mioveni ,doar caroseria il face mai aparte .
Bobytzul is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 22:43   #143
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

motorul de pe logan era in uz in anii 92-94

loganul a fost proiectat ca masina utila , ieftina, economica si care sa se bata cu skoda octavia 1 ( tour )
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 23:03   #144
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
motorul de pe logan era in uz in anii 92-94

loganul a fost proiectat ca masina utila , ieftina, economica si care sa se bata cu skoda octavia 1 ( tour )
OHOOOO cu Octavia Tour, e bine. Cred ca a fost doar proiectata sa se bata cu Octavia, ca rezultatul final e departe de a intra in aceasta competitie
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 23:13   #145
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

asa au declarat ei, nu e inventie de-a mea problema lor , conceptiile lor eu doar pot sa vi le impartasesc
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 23:34   #146
SirNenea

Stage 5
 
SirNenea's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,079
Member of:
[Moderators]
[X-Team Racing Club]
[Observator 4tuning]
[DACIA]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
motorul de pe logan era in uz in anii 92-94

loganul a fost proiectat ca masina utila , ieftina, economica si care sa se bata cu skoda octavia 1 ( tour )
sincer nu prea ma intereseaza in ce an a fost creat sau folosit de renault acest motor pe mine ma intereseaza (si cred ca pe toti) fiabilitatea lui
bobytzul e si normal sa foloseasca de la alte masini piese cum altfel ai vrea sa o scoata la un pret rezonabil???
SirNenea is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 17:45   #147
DARE_DEVIL

Stage 2
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 71
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

On topic : Sper sa nu supar pe nimeni cu parerea mea ......ca motor si transmisie e excelent motorul ( ce naiba doar a fost folosit si pe supernova si pe solenza daca nu ma insel)...problema e articulatia si suspensia masinii.....cel mai elocvent e cazul taximetristilor care fac mii de km cu ele pe drumurile noastre si eu stiu cazuri diferite : unuia ia cedat rulmentul de la roata stanga dupa numai 30 de mii de km, altul dupa 50 de mii a fost nevoit sa schimbe amortizoarele din cauza denivelarilor.....altul toata articulatia , unul a avut cazul nefericit sa ii crape un cap de planetara la 100 de km la ora cand a relansat masina din treapta a 5a in treapta a 4a.Ca interior e ok, pretul pieselor de schimb mi se par scumpe in comparatie cu alte modele ( un ex : un cd player blaupunct luat din reprezentanta costa vreo 7 milioane...asta am vazut in reprezentanta dacia din barlad.....iar la un magazin de componente electronice, acelasi model de cd player blaupunkt costa doar 2.5 milioane lei vechi).Ca feeling nu prea am ce sa zic....am mers si eu de cateva ori cu un logan 1.4 mpi.Feedback ul acceleratiei , al pedalei de frana si ambreiaj mi sa parut slab [pedalele erau "moi" iar cand apasam frana nu era un dozaj liniar, ci era o reactie brusca......in familie nu am avut modele scumpe sau performante dar fac o "mica" comparatie...ma simteam mai bine la volanul unui renault 19 GTD pe motorina decat la volanul acelui logan...si nu din cauza puterii sau acceleratiei.Ca interior e foarte spatios cu toate ca unii ii judeca design ul ( doar pentru asta a si fost conceput loganul ) dar la ce bun daca mie cel putin acest model imi da senzatia de nesiguranta chiar si la 80 de KM/H.Ceea ce am relatat mai sus nu inseamna ca automat toate modele de logan au aceeasi soarta, poate sunt doar cazuri izolate, eu doar am spus ce am vazut si auzit de la apropiati. calitatea pieselor e discutabila deoarece din cate vad cedeaza usor in conditii de rulare pe drumurile noastre romanesti.Cum spunea si cineva mai sus...loganul a fost proiectat ca o masina economica si accesibila pentru majoritatea...daca doriti ceva mai mult atunci va puteti indrepta atentia asupra unor modele de import din categorii superioare
DARE_DEVIL is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 21:25   #148
Bobytzul

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 178
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Ex de pe alt forum
Preturi Cielo: preturile au tva.Originale Daewo
Pivot: 36 ron
Amortizor fata : 87 ron
Amortizor spate 93 ron
Placute frane : 40 ron
Far stanga (reglare electrica) 320 ron
Pompa apa 113 ron
filtru aer 10 ron
filtru benzina 18 ron.
Acuma cine vrea sa puna si preturile de la Logan la piesele de mai sus.

Eu incep cu un amarit de exemplu ca pricepusem ca anumite comp de pe DS sunt si pe logan EX cules de pe alt forum "Dau insa urmatorul exemplu pe care il stiu sigur : tipul avea si o Solenza cam acum vreo 6-7 luni ( s-a descotorosit de ea intre timp) si la un moment dat i-a trebuit sa-i schimbe sonda de presiune si si-a dat seama ca nu de mult tocma' o vanduse pe ultima - era vreo 11 ron . Si ce sa vezi !!! Acuma cand sa-si aduca pentru el, sonda aia nu se mai numea ca e de Solenza , acu' era de Logan bineinteles , asa ca costa cum se cuvine, adica 120 RON . De altfel acest amic mi-a spus odata cam asa : " Stai sa-i vezi pe toti amaratii astia de si-au luat Logane pe 7 ani dand rabla avans cand le-o trebui vreo piesa peste vreo 3 ani - vai de capul lor ! " . Repet, asta a fost exprimarea unui proprietar de magazin de piese auto ."

Poate se va deranja un prop de Logan sa ataseze niste preturi.
Bobytzul is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 21:53   #149
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

uite un exemplu recent ce am schimbat eu din cauza unui dobitoc, oglinda cu reglaj electric 450 ron si in cel putin doua saptamani o sa-i fac distributia ca are 60 000 si am vb sa o fac cu 900 ron, in service e 1200 ron
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 12-06-08, 22:30   #150
Maskatu

Stage 5
 
Maskatu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 620
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

450 ron o oglinda cu reglaj electric..... pffffffff ENORM.... asa ca fapt divers, o oglinda cu reglaj electric la CLIO cat e???
Maskatu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -