Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-09, 12:50   #286
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Amphe, masinile care se vand in reprezentante la rulaj mic , sunt circulate de angajati, directori ai firmei ! In germania, nu sunt oamenii nesimtiti ca la noi! Aia respecta cu sfintenie masina, si ii fac reviziile la zi..etc.

In legatura cu intretinerea.. la ce te referi cand zici intretinere? Eu am dat la revizia de alaltaieri 400ron cu tot cu manopera . Ti se pare mult ?
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:55   #287
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Multi duc masinile la reprezentanta, unde stiu ca la vw revizia unui diesel sare de 700ron.

Eu cunosteam alt aspect despre germania, si asta si de la oameni care stau acolo: la ei masina este un obiect, e folosesc de ea si gata, nu au respect fata de ea, nu o indragesc, nici n-o menajeaza. In franta de exemplu, da, lume civilizata, dar la cum circula cu masinile ai zice ca-s de unica folosinta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 13:01   #288
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

@aleks. Pot sa iti spun de clio symbol ca e scump in draci, avem in familie asa ceva si e pacatoasa rau..si ca fiabilitate si ca intretinere. Unchi-meu care are grija de ea..e tipicar..si tot nu o "tine in frau"...in cateva luni..nu-i mai merge kilometrajul si bateria i-a murit singura. Chiar as scana niste facturi sa va cruciti cu totii.
@dolb & amphetamine: chiar daca nemtii sunt nesimtiti cand conduc o masina (desi nu cred, dar ipotetic vbind), tot au drumurile, uleiurile, benzina mai bune decat ce e la noi => o intretinere mai buna a masinii. Ah, si nu au nici praful de la noi si condusul bara la bara.
Daca s-ar face o intrunire d-asta mare a expertilor, sa faca o formula matematica super intortocheata...si din care sa rezulte ca la banii cutarica cel mai convenabil ar fi sa iti cumperi Octavia SH de la reprezentanta (e doar un ex), tot nu ai vedea numai Octavii pe strada pt ca exista si factorul uman ! E nea Gica, care spune .."nu dom'ne..eu iau Logan !!..ca asa vreau eu !"
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 13:04   #289
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Maşină nouă pe la 10.000 euro sau maşină second īn aceiaşi bani?

Am mutat aici discuţia, pentru că e un subiect amplu care merită discutat īn amănunt.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 13:39   #290
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Chiar ca, dar vor iesi foarte multe certuri.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 21:09   #291
L3on

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 208
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Am un logan dci..iar pretul la revizii a variat intre 300 roni si 450 roni.Momentan am masina de 3 ani si am parcurs cu ea 32000 km absolut fara nici o problema.reviziile la dci sant mai scumpe decat la benzinare.Dupa 4 masini second hand ...mercedes ,chrysler,volvo,si citroen am vrut o masina noua si fara probleme.La toate ..absolut la toate secondurile apar probleme mai devreme sau mai tarziu.Iar loganul oricum pe la 50000 de km al voi schimba cu altceva si neaparat nou

Last edited by L3on; 31-12-09 at 21:11.
L3on is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 21:39   #292
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

la passat/golf/audi schimbul de ulei + filtre e ~350 lei (nu la reprezentanta) deci nu e mare diferenta intre ele.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 01-01-10, 16:14   #293
L3on

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 208
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

mda..iar o dati cum vreti voi...eu vb de preturi la reprezentata Dacia nu la colt de bloc...si vezi ca la revizie mai intra si placute de frana...
L3on is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 22:27   #294
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

leon scuza-ma ... dar trebuie sa fii putin sarit de pe fix ca la o masina de 6-7-8 ani (fara garantie) sa-ti faci revizia in reprezentanta. si nu ... nu e vorba de coltul blocului ... sunt service-uri unde lucreaza mult mai bine si mai profi decat la reprezentanta. cel putin la masinile vag.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 02-01-10, 23:10   #295
L3on

Stage 4
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 208
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Pai man mi se pare normal sa existe comparatie in aceleasi conditii..asa si la Dacia ies la maxim 150 de roni -200 in alta parte...deci nu mai sant cam aceleasi preturi...
L3on is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 16:27   #296
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Maşinile Dacia au urcat īn premieră pe locul trei īn topul celor mai fiabile automobile din Franţa, potrivit unei analize a publicaţiei UFC-Que Choisir, transmite Le Figaro.

Pe primele locuri s-au plasat două mărci construite de grupul nipon Toyota, respectiv Daihatsu, cu un indice de fiabilitate de 96,2%, şi Lexus, cu 94,13%. Dacia a primit un indice de fiabilitate de 92,61%.

Dacia Logan MCV, un break cu cinci sau şapte locuri, şi-a făcut un debut remarcabil īn clasament, ocupānd locul doi la categoria de maşini de familie, fiind devansat de Honda Accord. Dacia s-a plasat, de asemenea, pe primul loc īn topul automobilelor cu cele mai mici cheltuieli de īntreţinere şi reparaţii, de 130 de euro pe an, faţă Mazda (229 euro) şi Ford (230).
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 03-01-10, 16:48   #297
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Eh, asta da treabă.
Eu unul mă bucur că o maşină produsă şi īn Romānia reuşeşte să facă faţăcu brio pe pieţele cu tradiţie, pretenţioase, din Europa.
Asta ca să nu mai auzim cel mai imbecil stereotip: normal că-i prost, că-i romānesc.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 04-01-10, 17:51   #298
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Eh, asta da treabă.
Eu unul mă bucur că o maşină produsă şi īn Romānia reuşeşte să facă faţăcu brio pe pieţele cu tradiţie, pretenţioase, din Europa.
Asta ca să nu mai auzim cel mai imbecil stereotip: normal că-i prost, că-i romānesc.
corect
lord_wader is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -