Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 25-12-09, 12:45   #271
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by hohlotto View Post
bai fratilor eu nu as avea de zis nici lucruri pro nici contra loganului.vreau sa va zic un singur lucru.....eu am un bmw e30 fabricat in 1984 masina care are cel putin 10 obtiuni pe care la logan nu le gasesti nici daca il cumperi fuul obtion. deci avem o masina fabricata in 2009 care nu are obtiunile nici macar din anii 80.atat vroiam sa zic.
Maşina ta a costat 30.000 de euro nouă, loganul doar 7. Nu e vina nimănui ca ai luat o maşină de-o vārstă cu tine şi care nu costă acum nici cāt o piesă nouă de la altă maşină.
Cu tot respectul pentru baieţii care iubesc maşinile vechi, dar şi eu am un BMW care face 8 ani şi se simte, nu se compară la unele aspecte, destul de importante din păcate, cu amărātul de Opel Astra nou.
Ce vreau să spun DIN NOU, e că noi comparăm mere cu pere, maşini premium cu maşini low-cost.
Nu putem compara A8 din '95 sau BMW din '84 cu Logan din 2009, n-au absolut nicio legătură, şi dacă avem pretenţia la noi că suntem pasionaţi de maşini ar trebui să ne folosim mintea şi logica de cunoscători şi să analizăm ce anume cu ce anume comparăm, indiferent de subiectul versusului.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 17:13   #272
hohlotto

Stage 5
 
hohlotto's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 321
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

bai fratilor da repede miat mai sarit la gat ca am comparat loganul cu o masina de 25 de ani.eu am zis inca de la inceputul postului meu ca nu vreau nici sa blamez nici sa laud loganul.eu miam spus doar parerea ca din cate stiu de asta exista forumul sau nu .si nu am postat sa imi laud masina fie ca voi credeti ca e o masina care nu merita nici un ban,eu am zis doar ca loganul nici in ziua de azi nu are obtiuni care le au majoritatea masinilor,fie ele si low cost.pt mine loganul e o masina care ma lasa pur si simplu rece.nu e nici buna nici rea,cine vrea sa sil cumpere nu am nimic inpotriva.si acuma daca vreti puteti sa-mi luati si gatul daca v-am suparat cumva
hohlotto is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 17:52   #273
lord_wader

Stage 5
 
lord_wader's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 1,379
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by hohlotto View Post
bai fratilor da repede miat mai sarit la gat ca am comparat loganul cu o masina de 25 de ani.eu am zis inca de la inceputul postului meu ca nu vreau nici sa blamez nici sa laud loganul.eu miam spus doar parerea ca din cate stiu de asta exista forumul sau nu .si nu am postat sa imi laud masina fie ca voi credeti ca e o masina care nu merita nici un ban,eu am zis doar ca loganul nici in ziua de azi nu are obtiuni care le au majoritatea masinilor,fie ele si low cost.pt mine loganul e o masina care ma lasa pur si simplu rece.nu e nici buna nici rea,cine vrea sa sil cumpere nu am nimic inpotriva.si acuma daca vreti puteti sa-mi luati si gatul daca v-am suparat cumva
Pai tu nu ai prins ideea de asta iti sare lumea "la gat, nu ai "frate" cum sa ai acele optiuni pt ca e o masina ieftina. Daca vrei optiuni cat de cat iti iei masina de 15mii nu de 7mii. Ce e asa greu de tradus?
lord_wader is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 18:09   #274
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by hohlotto View Post
bai fratilor da repede miat mai sarit la gat ca am comparat loganul cu o masina de 25 de ani.eu am zis inca de la inceputul postului meu ca nu vreau nici sa blamez nici sa laud loganul.eu miam spus doar parerea ca din cate stiu de asta exista forumul sau nu .si nu am postat sa imi laud masina fie ca voi credeti ca e o masina care nu merita nici un ban,eu am zis doar ca loganul nici in ziua de azi nu are obtiuni care le au majoritatea masinilor,fie ele si low cost.pt mine loganul e o masina care ma lasa pur si simplu rece.nu e nici buna nici rea,cine vrea sa sil cumpere nu am nimic inpotriva.si acuma daca vreti puteti sa-mi luati si gatul daca v-am suparat cumva
Nu ţi-a luat nimeni gātul, ci doar ţi-am răspuns, că "din cate stiu de asta exista forumul sau nu ", ca să citez din clasici
Sigur ca nu are opţiunile maşinii tale pentru că maşina ta e una premium, joacă in alta ligă. Ştii că un Rolls Royce de 40 de ani este vopsit manual şi are x straturi de lac şi protecţii, iar la interior mahon adevărat şi piele din cea mai fină? Crezi ca asta a făcut BMW-ul tău o maşină mai puţin bună atunci cānd a fost lansată, doar pentru că era vopsită de roboţi şi nu avea piele de Rolls?
Nu, normal că nu, pentru că şi BMW-ul tau făcea parte din alta clasă decāt Rolls-ul.
Aiai zic, nu comparăm mere cu pere, departe de mine să susţin Loganul, chiar mi-am luat multe şuturi pentru că l-am desfiinţat īn numeroase postări.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 19:18   #275
CristiRS
Dacia Driver

Stage 5
 
CristiRS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 943
Member of:
[DACIA]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

sa nu uitam loganul este asamblat ca aston martin, manual cu pila si toporul
CristiRS is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 20:20   #276
florin audi100typ43

Stage 4
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 298
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by CristiRS View Post
sa nu uitam loganul este asamblat ca aston martin, manual cu pila si toporul
de fapt nu prea conteaza cu e asamblat, conteaza ce iese,
am mers si eu cu cateva loganuri si mi-am facut pareri diferite!

-la una era directia f grea(neavand servo),pedala de acceleratie culisa greu, la fel si cea de ambreiaj, frane bune.

-alta avea directia usoara(cu servo) dar nici ca la reno megane sa o invarti cu degetul mic
etc,etc
concluzie: aceste masini evolueaza diferit, depinde cum sunt exploatate si mai ales cum sunt intretinute!

pe mine cel mai rau m-a deranjat faptul ca nu este stabila si nu are o directie mai exacta.
pozitia la volan nu ma deranjaza si nici scaunele,doar simplul fapt ca volanul nu este reglabil(eu vroiam sa il las mai jos pt ca te obliga oarecum sa tii mainile ridicate in aer, adica nu prea ai pe ce sa le rezimi la un drum mai lung)

per total pt romanul de rand cu bugetul limitat este o masina foarte buna!!!

eu fiind de meserie mecanic,electrician,tinichigiu etc auto, la 8000 de euro m-as risca sa iau una straina dar pe cuneva cu cunostinte limitate in domeniul auto l-as sfatui sa isi ia logan!

de fapt ca sa nu va luati de mine ca ridic in slavi loganul sa stiti ca eu conduc in fiecare zii un AUDI 100 din 1980 si nu am de gand sa imi iau logan
si nici sa imi schimb masina
florin audi100typ43 is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 20:20   #277
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by CristiRS View Post
sa nu uitam loganul este asamblat ca aston martin, manual cu pila si toporul
Aia era vechea Dacia, din fericire pentru noi la Logan chiar au linii de asamblare moderne.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 21:38   #278
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

relatia pret/valoare e la pamant. la fel calitatea. o bataie d joc p cei care-si iau masina in rate cu avans zero. renault turkey vinde cu preturi exorbitante lui renault romania destule componente de calitate "varza" ca sa iasa ren.RO in pierdere. nenumarate care se faceau aici pt dacia nu se mai fac => somaj
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 22:10   #279
05aBi

Stage 5
 
05aBi's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 959
Member of:
[Old School Cars]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Pana la urma nu iti baga cei de la Dacia mana in buzunar, si totusi uite ca se vinde ca painea calda.
05aBi is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 22:37   #280
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

...daca ar durea prostia...
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 25-12-09, 23:01   #281
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Spune altă maşină nouă de dimensiunile ei, cu caracteristicile ei, cu reţeaua de dealeri şi service la fel de dezvoltată, care să coste cāt ea, şi apoi fă-i proşti pe cumpărători.
aleks is offline   Reply With Quote
Old 26-12-09, 14:57   #282
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

pentru scopul cu care a fost creat si pentru targetul de comparatori pentru care a fost creata este o masina destul de buna
Spark is offline   Reply With Quote
Old 29-12-09, 23:46   #283
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Cine n-are posibilitatea a 8000 cash isi ia si logan in rate numai pentru a avea masina noua si CICA fara probleme. Pentru omul simplu care vrea o masina 'sa-si faca treaba' e ok . Apropo , cati saci de cartofi incap in portbagaj?
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:39   #284
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Mda, si eu ma gandeam la acelasi lucru...numai ca nu scriam ). Am mai patit pe alte threaduri la fel.
ON: ma gandeam la un astra H sau Focus sau Golf 5 (ca sunt cam in aceeasi clasa ca spatiu). Pai la 8000-10000 euro gasesti ceva cu km putini, dar ce faci dup-aia ca nu ai garantie !
Si revenind la topic: eu spun ca e o masina BUNA pentru banii pe care ii dai pe ea si o masina PROASTA cand o compari cu alte masini mai scumpe din aceeasi clasa, dar care totusi le poti cumpara la acelasi pret la SH..si daca ai norocu' sa te tina mai mult, bafta ta. Plus ca Loganul nu e asa ieftin la intretinere. Hai ca iar complicam threadul )
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:45   #285
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by Dripci View Post
Eu spun ca e o masina BUNA pentru banii pe care ii dai pe ea si o masina PROASTA cand o compari cu alte masini mai scumpe din aceeasi clasa, dar care totusi le poti cumpara la acelasi pret la SH..si daca ai norocu' sa te tina mai mult, bafta ta. Plus ca Loganul nu e asa ieftin la intretinere. Hai ca iar complicam threadul )
Chiar, cine a făcut revizii la Logan şi la alte maşini noi pe la pretul ăla, care e diferenţa la costul reviziilor şi care e la preţul pieselor neacoperite de garanţie?
p.s.: schimbă-ţi şi tu semnătura aia că ai mesajul ăla de la moderator de vreo cāteva luni
aleks is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -