Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 24-04-08, 16:07   #1
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

deoarece am poluat alt topic pe seama loganului eu zic sa ne contrazicem aici. cu argumente pro si contra Logan. eu zic ca e o masina proasta (raportat calitate-pret) si argumentez:
1. scaune drepte, neavand nici un fel de ergonomie
2. scaune prea inalte pozitia la volan fiind una obositoare
3. vizibilitate scazuta (nu se vede nici botul nici portbagajul)
4. finisaje prost facute la interior (plasticele zornaie prin ea)
5. la cele diesel motoarele se aud destul de tare in habitaclul masinii (antifonare f proasta)
6. stabilitate mica
7. aerodinamica zero
8. optiuni limitate
9. in momentul in care dai drumul la A.C. masina parca intra in frana de motor
10. directia destul de greoaie cu servo cu tot
11. franele ciudate rau (daca apesi incet nu opreste, daca apesi mai tare te arunca prin geam)
si mai sunt cateva dar nu-mi amintesc acum.
astept parerile voastre, argumentate va rog
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 16:02   #2
cosminelxxx
Skoda Driver

Stage 2
 
cosminelxxx's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 61
Member of:
[SKODA]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

am logan ( stai linistit ca nu`ti sar in cap) mah intr`un fel ai dreptate dar la banii astia e cam greu sa`ti iei o masina noua si cu cateva dotari ( dak poti sa le zici asa). Loganu nu`i masina sa faci drifturi sau nush ce liniute prin oras...e pur si simplu masina..atat si nimik mai mult. Sincer nici yo nu vroiam logan...dar n`am avut incotro, decat sa merg cu un cazan de 1300 mai bine asta. Deocamdata sunt multumit de el...am doar 10mii de km. sa vdm de acum in colo. Bft
__________________
cosminelxxx is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 16:52   #3
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Nush dc tot spuneti ca este o masina proasta, intr-adevar nu este ea cea mai buna, dar nici cea mai proasta, asta vara cand am venit in Ro fara masina, se intampla sa merg cu taxi-uri Logan, si chiar ii intrebam pe posesori ce probleme au avut, daca sunt multumiti, in afara unor posesori de 1.6 90 de cai care au zis ca, consuma cam mult majoritatea mi-au spus ca au avut probleme minore, altii chiar deloc, si am intrebat f multi taximetristi, nu 1-2, deci ganditi-va ca e o masina ieftina, e creata nu ptr figuri de Ro sa o iei sa faci liniutze, ci ca sa mergi cu ea din punctul a in punctul b in conditii bune, si intr-adevar pozitia scaunelor este foarte inalta, dar ce masini noi cumperi tu la banii astia cu portbagaj mai mare decat un Seria 7 si spatiu f incapator, nu sunt fan Logan, nu detin asa ceva, dar pana si in Spania este mai apreciata decat in Ro, si vad zilnic Logan-uri, ptr ca lumea o cumpara ca e noua, ptr ca lumea stie ca daca vrea sa moara de foame si sa aibe seria 5 din 2000 poate sa isi cumpere la mana a 2-a si porma sa mearga la prietenul x sa ceara bani ca sa schimbe turbo-ul, lumea o cumpara sa isi faca treaba, nu ptr figuri, liniutze, lux, aspect, repet o cumpara ca e noua! si majoritatea userilor de pe forumurile spaniole au spus ca este o masina fiabila ptr ca nu are electronica, are motoare de generatie mai veche (se stie in ziua de azi cat de tine o masina si cat tinea una veche), si sunt chiar si posesori de Logan care sustin aceasta chestie. Morala, vrei figuri, cp, aspect, lux, iti cumperi o masina straina de 5-10 ani, daca nu dormi seara linistit si iti cumperi Logan stiind ca e o masina noua.

Numai bine si numai visati la atatea dotari ptr o masina ieftina, Renault poaŽ sa va puna si Esp si ce vrea sufletul vostru, porma sa vedem care da 15-20 de mii pe o Dacie cu mentalitatea de romani pe care o au unii.

Last edited by ~ EWN ~; 25-04-08 at 16:55.
~ EWN ~ is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 19:16   #4
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Cu banii care ii dai pe ea cumperi ceva folosit de cativa ani cu dotari de 10 ori mai bune si confort superior. Mai e de adaugat ca arata ca un tanc, e prea inalta.
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-08, 21:19   #5
dragos002

Stage 5
 
dragos002's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 709
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Eu am vazut pe taxiuri loganuri cu peste 200 de mii de km la bord... si inca mergea destul de bine.... e o masina buna... inalta pentru drumurile noastre
dragos002 is offline   Reply With Quote
Old 26-04-08, 14:54   #6
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
deoarece am poluat alt topic pe seama loganului eu zic sa ne contrazicem aici. cu argumente pro si contra Logan. eu zic ca e o masina proasta (raportat calitate-pret) si argumentez:
1. scaune drepte, neavand nici un fel de ergonomie
2. scaune prea inalte pozitia la volan fiind una obositoare
3. vizibilitate scazuta (nu se vede nici botul nici portbagajul)
4. finisaje prost facute la interior (plasticele zornaie prin ea)
5. la cele diesel motoarele se aud destul de tare in habitaclul masinii (antifonare f proasta)
6. stabilitate mica
7. aerodinamica zero
8. optiuni limitate
9. in momentul in care dai drumul la A.C. masina parca intra in frana de motor
10. directia destul de greoaie cu servo cu tot
11. franele ciudate rau (daca apesi incet nu opreste, daca apesi mai tare te arunca prin geam)
si mai sunt cateva dar nu-mi amintesc acum.
astept parerile voastre, argumentate va rog

1. da
2. da
3. portbagajul este, intr-adevar, mult prea inalt si nu iti ofera vizibilitate. dar botul masinii pt ce sa il vezi? si daca ziceai ca sunt caunele inalte, cum nu il vezi? eu il vad la logan...
4. da, asa e, dar e o masina ieftina... ce pretentii poti sa ai, lemn si piele?
5. da, sunt prost antifonate, dar... vezi la (4)
6. stabilitate mica pt ce? cum a zis cineva mai sus, nu e masina de curse... te deplasezi de la A la B si atat.
7. vezi (6), e suficient de aerodinamica ca sa mearga bine incadrandu-se in limitele de viteza legala. voi vreti sa mergeti numai cu viteze astronomice...
8. limitate, dar suficiente sa ai un minim de confort: AC, geamuri, inchidere, airbag si ABS.
9. la ORICE masina ii scade din putere AC-ul. cand ai multi cai, nu se simte, dar cand ai cativa manji amarati....
10. e acceptabila si se simte fata de modelul "chel", fara servo.
11. franele difera de la masina la masina, nu e ceva general valabil pt Logan. Eu am mers cu Logan care abea frana, cu altul care daca nu erai atent zburai prin parbriz si altele care franeaza normal... oricum ar fi, te obisnuiesti.

pe mine ma streseaza la Logan ca multe nu au stop pe frana, nu se aprinde... stand in spatele lor in trafic trebuie sa fiu atent cand franeaza.

@SAX1987: ceva folosit cativa ani isi ia cine vrea, eu am preferat masina noua (nu Logan). marea majoritate a masinilor straine "folosite cativa ani" au numarul de km cel putin dublu fata de cat e afisat pe bord. iti cumperi o masina sh si dupa un timp incepe sa "pice"... ba turbinam, ba siemeringuri, ba papa ulei, ba trage dreapta/stanga si la o scurta verificare vezi ca a fost lovita, ba apare rugina sau crapa chitul... macar la o masina noua stiu ca ce se strica e stricat de mine. si am garantie un nr de N ani, ii fac reviziile obligat... ca poate daca nu ar fi garantia nu m-asi duce la fiecare 6 luni sa scot niste bani din buzunar, asi zice "lasa ma, ca merge si cu uleiul asta, lasa ca bujiile merg, lasa ca frane inca am"... si tot asa.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 26-04-08, 19:18   #7
banq

Stage 2
 
banq's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 61
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

In mare masura ai dreptate am avut logan taxi . si pt taxi e prea bun. pt restu slab
banq is offline   Reply With Quote
Old 26-04-08, 19:27   #8
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Dacia Logan: o masina buna daca ai 7.000 de euro si salar de 250 de euro.
Dacia Logan: o masina proasta daca te astepti sa fie dotata ca s-klasse, rapida ca supra, sigura ca s80, economica precum linea.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 18:19   #9
vacaroz

Stage 5
 
vacaroz's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 2,016
Member of:
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Dacia Logan: o masina buna daca ai 7.000 de euro si salar de 250 de euro.
Dacia Logan: o masina proasta daca te astepti sa fie dotata ca s-klasse, rapida ca supra, sigura ca s80, economica precum linea.
di ce spui u acolo....in a 2`a parte , pretentiile alea sunt...aia aproape e masina suprema, cine e a ata de batut in cap incat cu 10 000E sa aiba pretentiile la o masina 99% perfecta?
dinc e vad aici e buna pt piatza, o femeie incepatoare ca na.... mai darama cativa stalpi, pomisori in parcare, o tii 50 000 km si cum necum ai scapat de ea.
vacaroz is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 18:47   #10
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

in raport calitate pret da e proasta, nu face banii

DAR de curand m-am intors de la padina si doamne ce drum, eu de-abia ma miscam cu golfu 5 si un logan nu avea treaba pe acolo, zici ca-i de teren nu se fataia, nu simtea nimic! este un mare plus din partea mea, o masina foarte practica pentru romanu nostru muntean pana la urma!

urmatorul model cu facelift promite multe, arata bine, se manevreaza binisor . pacat ca nu i-au pus si ei niste motoare mai puternice , in special cele pe diesel!
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 20:39   #11
300zxtt

Stage 5
 
300zxtt's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,952
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

se aduc atatea dovezi ca logan e alegerea perfecta pt cine vrea o masina ieftina si sa nu aibe dureri de cap si in acelasi timp sa poata dormi linistit fara sa se gandeasca prin ce dezmembrari sa caute diferite piese ce-au picat la super masina lui second adusa din germania.

in legatura cu cele 11 puncte negative ale logan-ului....sunt perfect de acord cu parerile lui geo_zga la care mai adaug ca....nu vad de ce ar fi obositoare pozitia inalta la volan,inseamna ca cine conduce un suv sau chiar un camion.....ce sa mai zica

banuiesc ca paunionutz a testat aerodinamicitatea logan-ului de a ajuns concluzia acea si ca nu se incadreaza la valoarea unui monopost F1 automat masina e proasta,de parca aceasta masina a fost proiectata sa concureze pe pista

******

Last edited by aleks; 07-06-08 at 15:36.
300zxtt is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 21:58   #12
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
deoarece am poluat alt topic pe seama loganului eu zic sa ne contrazicem aici. cu argumente pro si contra Logan. eu zic ca e o masina proasta (raportat calitate-pret) si argumentez:
1. scaune drepte, neavand nici un fel de ergonomie
2. scaune prea inalte pozitia la volan fiind una obositoare
3. vizibilitate scazuta (nu se vede nici botul nici portbagajul)
4. finisaje prost facute la interior (plasticele zornaie prin ea)
5. la cele diesel motoarele se aud destul de tare in habitaclul masinii (antifonare f proasta)
6. stabilitate mica
7. aerodinamica zero
8. optiuni limitate
9. in momentul in care dai drumul la A.C. masina parca intra in frana de motor
10. directia destul de greoaie cu servo cu tot
11. franele ciudate rau (daca apesi incet nu opreste, daca apesi mai tare te arunca prin geam)
si mai sunt cateva dar nu-mi amintesc acum.
astept parerile voastre, argumentate va rog
Tu spui ca acest topic se vrea a fi unul in care noi ar trebuii sa aducem argumente pro sau contra loganului. Din ce ai spus tu in postul asta eu personal, ti-as fi recomandat sa denumesti topicul "cine are chef de bataie de joc la adresa dacia sa dea click aici ..E FREE".
Ai adus vreun argument pro acestei masini ? chiar ti se pare cea mai mare rabla inventata vreodata?Ai deschis topicul asta special cu scopul de a rade de noi,posesorii de logan.

Hai sa iti comentez un pic posturile
1.Da scaune pilaf,asta nu imi place nici mie
2.Scaunele inalte nu mi se pare,si asa afirmi ca nu vezi botul masinii..daca erau mai joase ce mai faceai?
3.Botul nici nu trebuie sa il vezi,iti parchez la 5 maxim 10 cm de ce vrei tu fara sa ma uit la nici un bot,totul tine de a cunoaste gabaritul masinii ,mai mult totul tine de acel simt pe care noi barbatii il avem mai dezovltat si anume de a aprecia distantele.
Spatele intradevar greu de apreciat,aici iti dau dreptate 100% ,si eu am cateodata probleme.
4.Singurele plastice care-mi zdrangane pe ea (mentionez ca masina are 2 ani si o luna) sunt cele de la boxe.
5.Zgomotul in habitaclu intradevar e ridicat si pe mine ma deranjeaza destul de mult , sa nu se inteleaga ca nu il mai pot auzii cu cel de langa mine cand e mai turata masina
6.stabili ce? pentru ?
7.la fel ca 6
8.nu-s chiar limitate optiunile ,uita-te la alti producatori in aceeasi bani ce optiuni iti ofera si care e limita in care mai merita sa investesti intr-o masina de valoarea loganului.
9.se vede diferenta dar exagerezi enorm cu frana de motor
10.cea mai neadevarata afirmatie pe care ai facut-o in tot postul. o conduci cu 2 degete.
11.depinde de ce logan ai condus,am condus una cu 100 si ceva de mii km si pedala de frana era bleaga,te punea in cap. am condus deasemenea una care a fost pe Scoala si era foarte dura pedala si nici nu prea tinea.
Eu m-am obisnuit cu pedala de frana a loganului,daca nu iti bati joc de masina se comporta ca o frana normala nici dura nici moale. Despre abs nu stiu sa zic nimic,a mea nu are abs.

Accept si inteleg de ce vorbeste lumea de rau loganul, dar sa faci tu special un topic in care lumea sa intre si sa rada pur si simplu e exagerat

Last edited by apache; 04-05-08 at 22:01.
apache is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 22:42   #13
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

eu vad loganu ca pe masina omului de rand....ala care ca sa nu mearga cu autobuzu isi ia logan....sau a celor care scot masina din parcare doar sa se duca duminica la gratar si o data pe luna in hipermarket; mai e masina perfecta pentru taxi, pentru carat, pentru firme, si cam atat.
da la 7 mii de euro iti iei un logan chel....la 9000 de euro ai ceva optiuni pe ea....eu am avut de ales....logan de 9000 sau peugeot 206 tot 1.4 74cp...la 9200 aceleai opt si am ales peugeot-u....e o masina mai frumoasa....iti confera un oarecare confort....acum depinde fiecare iti ia masina cu un scop....dar la ce imi trebuie porbagaj mare....sa car 3 bagaje? nu car marfa saci de ciment...etc...
p.s.: la ce iti trebuie sa vezi botu masinii????sau spatele???? s-au inventat oglinzi laterale si pentru aia mai tonti senzori de parcare.
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 22:53   #14
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

sindrom...diferenta de comfort la 206 unde e ?ca m-am urcat pe locul din dreapta intr-o zi si stateam cu picioarele la gat, e mic mic mic inauntru.
E o masina reusita 206 ,chiar mi-a placut o mare perioada de timp masina dar daca vrei sa o compari cu loganul ,compar-o la performante,la aspectul exterior la multe ...pentru ca da clasa loganului...dar nu compara la confort ca n-ai nici un confort asa sporit in 206
apache is offline   Reply With Quote
Old 04-05-08, 23:06   #15
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

in privinta comfortului iti dau dreptate! si eu am condus 206 pe pavele si aveam probleme cu ficatul
dolb is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -