Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > VERSUS AUTO

VERSUS AUTO SUPRA vs SUBARU, Mercedes vs Bmw, pilotul x vs pilotul y. Aceasta rubrica este dedicata provocarilor,analizelor,pariurilor(virtuale bineinteles),comparatiilor. Rog moderatorii sa fie foarte duri pe acest subiect. Fara OFF-TOPIC

Reply
 
Thread Tools
Old 29-12-09, 23:46   #1
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Maşină nouă pe la 10.000 euro sau maşină second în aceiaşi bani?

Cine n-are posibilitatea a 8000 cash isi ia si logan in rate numai pentru a avea masina noua si CICA fara probleme. Pentru omul simplu care vrea o masina 'sa-si faca treaba' e ok . Apropo , cati saci de cartofi incap in portbagaj?
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 09:36   #2
Laptiucu

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 899
Default Maşină nouă pe la 10.000 euro sau maşină second în aceiaşi bani?

stiti cum e ... acu vreo jumate de an un an ... plangeau unii "inteligenti" pe aici pe forum cat de "prosti" sunt nemtii care-si dau "bunatate" de masina la remat ca avans pentru logan. citez din amintiri: "cum sa dai frate bunatate de golf 3 la remat si sa-ti iei logan? trebuie sa fii de-a dreptul prost"

eu nu am logan dar ocazional conduc cate-un logan. am 4 amici cu loganuri luate de noi din 2005. pana acum in afara de reviziile programate nu au schimbat nimic (doar 2 dintre ei au schimbat bateriile). o fi asa masini rele cum ziceti voi dar decat un golf4 (il iau asta ca exemplu poate fi si bmw si opel etc) pe care schimbi una alta: telescoape, brate, placute frana, distributie ... daca ai norocul stai si plangi pe forumuri ca de ce-mi intra masina in limp-mode si alte bucurii si care in ~3 ani cat tii masina devii prieten apropiat cu mecanicii ... prefer un logan.
pe scurt: logan e o masina. masina e proiectata sa te duca din punctul A in punctul B. acuma ca cu loganul in 100 km parcursi ajungi cu 10 minute mai tarziu decat cu alta masina nu cred ca e capat de lume.

dotarile: o masina straina care are scaune de piele, mahon, navigatie, trapa ce face in plus fata de un logan? te teleporteaza?
masina tot asa merge pe drum ca si fara piele mahon si alte briz brizuri. (intamplarea face ca am o masina cu destule dotari si eu si vorbesc in cunostinta de cauza).

asta-i mentalitatea saracului din romania pe care o aveti multi ... am 10.000 euro ... imi iau masina de 12-13 mii ... dup-aia plang pe forumuri ca mi s-a stricat nu stiu ce si ce se poate face ajutor help bla bla bla ca nu mai sunt bani de reparatie.

va pup si nu va suparati voi, am vorbit la general nu despre cineva anume.
Laptiucu is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 11:03   #3
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Şi tu ai dreptate, şi teoria ta e corectă, însă ce te faci în cazul în care ai 10.000 (ipotetic vorbind) şi nu-ţi doreşti un autoturism care să te ducă din A în B, ci puţin mai mult, poate plăcere la volan, poate o imagine bună, poate nişte dotări folositoare (mahonul şi pielea nu sunt neapărat chestii folositoare, dar o navigatie sau ceva sisteme electronice inteligente sunt), aştepţi să te îmbogăţeşti sau să câştigi la LOTO şi până atunci conduci Logan nou sau rişti şi cumperi un second dintr-o clasă mai bună?
aleks is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 11:14   #4
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Quote:
...însă ce te faci în cazul în care ai 10.000 (ipotetic vorbind) şi nu-ţi doreşti un autoturism care să te ducă din A în B, ci puţin mai mult...
Un raspuns ar fi : daca nu ai bani suficienti, stai in banca ta si renunti la fudulie (cam cum au facut nemtii cu programul Rabla)! Repet, e doar o varianta.
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 11:43   #5
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Corect, totuşi pasiunea (că de asta suntem toţi aici) nu poate fi satisfăcută fără câteva sacrificii. Eu cred că totul depinde de cât de mult înclini balanţa, cât de departe împingi "fudulia" cum spuneai tu
aleks is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:20   #6
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Cand ai 10mii eur de cheltuit pe o masina e cam evident (in 90% dintre cazuri) ca nici nu ai bani de aruncat pe intretinerea unei masini de genul Audi, BMW. Sau daca vrei neaparat si esti hotarat sa-ti iei de la gura ca sa intretii o vechitura inseamna ca nu prea ai minte.
Asta nu se aplica in cazul in care vrei o masina veche pentru tuning, asta e alt lucru. Se aplica in cazul in care o iei de buna, de folosit ca o masina clasica, de familie sau de toate conditiile.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:32   #7
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

daca ai 10.000 euro nu inseamna ca iti iei o vechitura din 94 sau un logan nou!
La 10.000 de euro gasesti masini moderne (sh desigur ) , cu rulaj mic ( 10.000km, 25.000km etc ).
Spre ex: in 10.000 euro iti poti lua un Astra H sau un Golf 5 aproape noi.

Dar aici e vorba de LOGAN daca e masina buna sau proasta...nu "ce iti iei in 10.000 euro ".

EDIT: geniile gandesc la fel in acelasi timp ))))))))
__________________


Last edited by dolb; 31-12-09 at 12:35.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:33   #8
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Da' nu o marcă premium neapărat, ci o maşină dintr-o clasă mai sus ca Loganul, şi poate cu alte caracteristici (poate vrei un Polo ca ţi-e suficient, sau poate vrei un Renault Trafic că e mai versatil, nu ştiu), ideea e că nu e obligatoriu că dacă nu e nou e deja prea mare riscul
later edit: nu l-am copiat pe dolb, am postat odata cu el
aleks is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:39   #9
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Mda, si eu ma gandeam la acelasi lucru...numai ca nu scriam ). Am mai patit pe alte threaduri la fel.
ON: ma gandeam la un astra H sau Focus sau Golf 5 (ca sunt cam in aceeasi clasa ca spatiu). Pai la 8000-10000 euro gasesti ceva cu km putini, dar ce faci dup-aia ca nu ai garantie !
Si revenind la topic: eu spun ca e o masina BUNA pentru banii pe care ii dai pe ea si o masina PROASTA cand o compari cu alte masini mai scumpe din aceeasi clasa, dar care totusi le poti cumpara la acelasi pret la SH..si daca ai norocu' sa te tina mai mult, bafta ta. Plus ca Loganul nu e asa ieftin la intretinere. Hai ca iar complicam threadul )
Dripci is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:43   #10
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Dripci:
In germania se vand Astra H si Golf 5 la rulaj mic ( 10.000 km ceva de genul..depinde cum gasesti ) direct de la reprezentante ! Si sunt f ieftine, si in plus AI GARANTIE care este recunoscuta si in Ro .Deci nu-ti fa griji de garantie.
Plus de asta..garantia aia nu-i sfanta! Nu cred ca are ce sa se intample cu o masina aproape noua.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:48   #11
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

N-am incredere in masini SH, pot sa fie cu 5000km rulati, ca tot n-am incredere. Prin simplul fapt ca poate nu are rodajul facut pot aparea probleme ulterioare. Sau aia 20000km pe care ipotetic ii are sunt mersi cu shimbat numai la linia rosie, cu nivelul de ulei mult sub limita sau 1000 alte lucruri pe care le poti evita cumparand o masina noua.
Da, e cu noroc treaba asta, poate ai bafta sa nimeresti ceva cu adevarat bun, dar eu n-as pune 10000 eur la bataie ca poate am noroc. Sun totusi o suma pentru care unii isi fac rate cine stie pe cati ani la banca si prefera sa plateasca toti acei ani pentru o masina care nici macar nu-i noua.
Iti iei Astra H sau golf 5 - tot iesi mai prost la intretinere, mai ales la golf.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:50   #12
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Amphe, masinile care se vand in reprezentante la rulaj mic , sunt circulate de angajati, directori ai firmei ! In germania, nu sunt oamenii nesimtiti ca la noi! Aia respecta cu sfintenie masina, si ii fac reviziile la zi..etc.

In legatura cu intretinerea.. la ce te referi cand zici intretinere? Eu am dat la revizia de alaltaieri 400ron cu tot cu manopera . Ti se pare mult ?
dolb is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 12:55   #13
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: DACIA LOGAN o masina buna sau proasta?

Multi duc masinile la reprezentanta, unde stiu ca la vw revizia unui diesel sare de 700ron.

Eu cunosteam alt aspect despre germania, si asta si de la oameni care stau acolo: la ei masina este un obiect, e folosesc de ea si gata, nu au respect fata de ea, nu o indragesc, nici n-o menajeaza. In franta de exemplu, da, lume civilizata, dar la cum circula cu masinile ai zice ca-s de unica folosinta.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 13:07   #14
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Maşină nouă pe la 10.000 euro sau maşină second în aceiaşi bani?

Am mutat aici discuţia de pe subiectul iniţial, so... enjoy
aleks is offline   Reply With Quote
Old 31-12-09, 13:12   #15
Dripci

Stage 5
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 628
Default Re: Maşină nouă pe la 10.000 euro sau maşină second în aceiaşi bani?

@aleks. Pot sa iti spun de clio symbol ca e scump in draci, avem in familie asa ceva si e pacatoasa rau..si ca fiabilitate si ca intretinere. Unchi-meu care are grija de ea..e tipicar..si tot nu o "tine in frau"...in cateva luni..nu-i mai merge kilometrajul si bateria i-a murit singura. Chiar as scana niste facturi sa va cruciti cu totii.
@dolb & amphetamine: chiar daca nemtii sunt nesimtiti cand conduc o masina (desi nu cred, dar ipotetic vbind), tot au drumurile, uleiurile, benzina mai bune decat ce e la noi => o intretinere mai buna a masinii. Ah, si nu au nici praful de la noi si condusul bara la bara.
Daca s-ar face o intrunire d-asta mare a expertilor, sa faca o formula matematica super intortocheata...si din care sa rezulte ca la banii cutarica cel mai convenabil ar fi sa iti cumperi Octavia SH de la reprezentanta (e doar un ex), tot nu ai vedea numai Octavii pe strada pt ca exista si factorul uman ! E nea Gica, care spune .."nu dom'ne..eu iau Logan !!..ca asa vreau eu !"
Dripci is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -