Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-06-08, 23:20   #466
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by paunionutz View Post
Asa ca voi astia smecheri cxare mergeti fara permise, as fi fericit sa nu ne intalnim in trafic, sau mai ales sa ne lovim, ca ori imi veti plati pana va saturati chiar daca sunt eu vinovat, ori va alegeti cu dosare penale, ca asta e PROSTIA SI SMECHERIA SE PLATESTE
nu dorii raul altuia...pt k doamne fereste nu stii cum ajungi tocmai tu in situatia asta...si nu o sa mai zici asa...te asigur


p.s. din cate observ aici....pe forumul asta ,unii ori se da prea mari, unii ori sunt prea cinstiti....prea putini care spun adevarul
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 23:23   #467
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Conducere fara permis

D o n n: hai să îţi spun ceva. Un om care se urcă la volan fără să posede permis de conducere este un i d i o t ! Poate să ştie să conducă şi să fie stăpân pe el, tot idiot rămâne ! Cine se încadrează în caracterizarea mea şi se supără, asta e... da' şmecherie cu siguranţă nu e !

Şi eu am fost idiot şi m-am urcat la volan şi ce bine m-am simţit până am făcut 3 maşini ***. Din momentu' ăla, nu m-am mai urcat la volan decât 45 minute (şcoala de şoferi) până am luat permisu' !
__________________
DelSol D13Z6
Gabi is offline   Reply With Quote
Old 10-06-08, 23:26   #468
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

nu am zis ca e smecherie....dar acum sicner ...tu niciodata nu ai incalcat legea? asa IDIOT e omul si cand merge cu 100 si nu are voie mai mult de 50 ,si cand depaseste pe linie continua....si lista poate continua..nu? io nu am zis nimic de smecherie...dar gandestete ca din pasiune cam greu te poti abtine...io am mers cu scuterul pana m`a oprit politia la tara si mia dat doua variante: a doua zi il vand sau imi face dosar...si asta era cu 8 luni inainte sa fac 18 ani...a doua zi l`am vandut..dar na...e greu sa te abtii
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 01:05   #469
overclocker

Stage 3
 
overclocker's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 120
Default Re: Conducere fara permis

am văzut că a întrebat cineva daca e ok să conduci în ziua în care ai luat carnetul.
şi eu am avut dilema asta şi am întrebat la politie si mi-au dat următorul răspuns: din momentul în care examinatorul îţi semneaza admis, eşti posesor de categorie A, B, C... şi in consecinţă ai dreptul de a conduce pe drumurile publice. În cazul in care te opreşte poliţia măsura legală e amenda contravenţională de 150ron şi 3 puncte de penalizare.

Concluzia e că dacă conduci fară permis dar ai fost declarat admis e una si acealaşi lucru cu uitatul permisului acasă.
overclocker is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 08:40   #470
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by D o n n View Post
nu am zis ca e smecherie....dar acum sicner ...tu niciodata nu ai incalcat legea? asa IDIOT e omul si cand merge cu 100 si nu are voie mai mult de 50 ,si cand depaseste pe linie continua....si lista poate continua..nu? io nu am zis nimic de smecherie...dar gandestete ca din pasiune cam greu te poti abtine...io am mers cu scuterul pana m`a oprit politia la tara si mia dat doua variante: a doua zi il vand sau imi face dosar...si asta era cu 8 luni inainte sa fac 18 ani...a doua zi l`am vandut..dar na...e greu sa te abtii
Dao draqu de pasiune, ca m-ai inebunit cu pasiunea asta a ta. Nu poate fi pasiune, pana nu sti sa conduci. Si eu am facut prostii in trafic, am lovit masini, am luat amenzi, am stat fara permis, dar nu sunt de acord cu bautura la volan si incerc sa respect cat pot de mult pietonii. Iar de raul altuia, nu stiu ce sa zic, ca nu-l doresc, dar sa nu fie cu mine raul altuia. Mie sincer nu mi se poate intampla, ca daca il lovesc pe unu, ii dau asigurarea, iar daca e mai rau si nu ne intelegem, imi ia permisu max 3 luni si asta e, dorm linistit noaptea, nu cu gandul la dosare penale si alte porcarii
__________________
Mercedes 190 in the past
Volvo S60 for the moment
Mercedes XXX ... will be next
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 08:58   #471
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

iar se transforma in sf-uri si unii dintre voi vorbesc din auzite sau din carti de colorat.
Donn, fara sa am ceva personal cu tine sau sa o zic cu rautate: incepi sa semeni cu stim-noi-cine-kent-daciawrc.... minciunica, minciunica.

overclocker, eu zic sa nu mai ai incredere in toate capetele de creta... daca tu esti admis, nu are nici o legatura cu dreptul de a conduce. in primul rand, nu figurezi in baza de date a politiei ca fiind posesor de permis, pana cand nu ti se face unul, cu serie si numar de inregistrare. in al doilea rand, dureaza 1-2-3 zile pana cand dosarul tau ajunge la autoritatea competenta, care sa te inregistreze ca fiind "admis"... crede-ma ca toti am avut dilema asta cand am dat de permis, atunci l-am intrebat pe fostul comandant de la Udriste-cercetari penale....NU AI VOIE SA CONDUCI PANA NU AI CARNETUL ROZ IN MANA.
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 09:02   #472
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by apache View Post
tie ce iti trebuie?

imi trebuie multe,ce nu iti convine?


condus fara permis si nici macar 18 ani impliniti = INCONSTIENTA
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 11:10   #473
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
iar se transforma in sf-uri si unii dintre voi vorbesc din auzite sau din carti de colorat.
Donn, fara sa am ceva personal cu tine sau sa o zic cu rautate: incepi sa semeni cu stim-noi-cine-kent-daciawrc.... minciunica, minciunica.

overclocker, eu zic sa nu mai ai incredere in toate capetele de creta... daca tu esti admis, nu are nici o legatura cu dreptul de a conduce. in primul rand, nu figurezi in baza de date a politiei ca fiind posesor de permis, pana cand nu ti se face unul, cu serie si numar de inregistrare. in al doilea rand, dureaza 1-2-3 zile pana cand dosarul tau ajunge la autoritatea competenta, care sa te inregistreze ca fiind "admis"... crede-ma ca toti am avut dilema asta cand am dat de permis, atunci l-am intrebat pe fostul comandant de la Udriste-cercetari penale....NU AI VOIE SA CONDUCI PANA NU AI CARNETUL ROZ IN MANA.
si fara rautate cu ce am mintit? sunt tare curios
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 11:46   #474
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Geo_ZGA View Post
[...]
Donn, fara sa am ceva personal cu tine sau sa o zic cu rautate: incepi sa semeni cu stim-noi-cine-kent-daciawrc.... minciunica, minciunica.
[...]
Ce subtil ai fost

Dar daca esti prins conducand fara permis pe un drum nepublic (pe camp sa zicem) se considera infractiune? Eu unu personal am auzit mai multe variante...
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 12:04   #475
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

nu incercam sa fiu subtil, dar cu Donn chiar nu am nimic si nu vreau sa se supere pe mine dar... cred ca exagerezi un pic cu sutele de km pe zi, mersi pe jos/cu bicicleta/cu masina... adica tu nu mai stai acasa niciodata, numai pe drumuri esti?
si sunt complet de acord cu Gabi! eu cand am avut permisul suspendat 3 luni am stat cuminte, nici macar pana la magazinul de la colt nu am mers cu masina... nu fiindca nu asi fi stiut sa conduc, aveam permisul de destui ani, dar daca Politia a hotarat ca 3 luni nu il merit... si ma trezeam cu un dobitoc ca se infige in mine, ce faceam? indiferent ca era vina lui, eu eram vinovat ca circulam fara permis.
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 12:48   #476
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Conducere fara permis

asta e ...unii se pot abtine altii nu...si in legatura cu sutele de km....te sun de fiecare data and sunt plecat?dar nu te superi...k e 1.2.3 noaptea sau dimineata la 6 sau ...facem?daca ai cosmote te sun de fiecare data cand conduc) ce naiba ...gandestete si tu ca am luat masina cu 96.000 de km pe bord....tata a facut 20.000...iar in prezent masina are 122.000...stii doar bine pozele le am puse pe topicul meu...pe la primele pagini ...cu bordu si daca vrei iti pun acum sa vezi...iar cu bicla daca vrei iti pun poza cu kilometrajul..numai sa o gasesc...


p.s. SCUZE DE OFF-TOPIC DIN NOU
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 16:01   #477
26WRC

Stage 5
 
26WRC's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 3,159
Member of:
[Moderators]
[Opel]
[4Rally]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Conducere fara permis

vrem nu vrem toti am condus macar o data in viata fara permis, fie ca nu'l aveam deloc fie ca era suspendat, asta nu inseamna ca am fost inconstienti, eram foarte constienti dar ne'am asumat riscurile, daca ai nesansa sa te prinda politia, regreti...te oftici te dai cu capul de toti peretii, daca nu te bucuri ca nu ai patit nimic si a 2a ora nu te mai risiti
__________________
"Poti invata sa mergi repede intr-un singur mod: mergand repede" R.K.
26WRC is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 16:08   #478
Snapy_xxl
4Tuning International Member


Stage 5
 
Snapy_xxl's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 2,438
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[DAEWOO]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by 26WRC™ View Post
[...] daca nu te bucuri ca nu ai patit nimic si a 2a ora nu te mai risiti
Sau incepi sa crezi ca nu poate sa ti se intample chiar tie si te mai urci de cateva ori la volan pana cand ti sa termina norocu.
Snapy_xxl is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 21:31   #479
paunionutz

Stage 4
 
paunionutz's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 268
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Conducere fara permis

Quote:
Originally Posted by Snapy_xxl View Post
Sau incepi sa crezi ca nu poate sa ti se intample chiar tie si te mai urci de cateva ori la volan pana cand ti sa termina norocu.
De cele mai multe ori asa se intampla. Ai dreptate 100%
paunionutz is offline   Reply With Quote
Old 11-06-08, 22:24   #480
alexcump

Stage 5
 
alexcump's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 605
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Conducere fara permis

Voi chiar credeti ca astia baga la cap. Copilasi astia cand vad niste chei o masina si au in fata o berica II doare undeva ca ''scrie pe 4tuning ca nu e voie domnle sa mergi cu masina". Cine intelege intelege. Am mers si eu o data fara permis. cand mergeam de la servici la politie sa imi iau buletinu(si ma ajutau hainele erau mai speciale). In rest nu am mers fara permis nici o data. Am 16 ani de cand conduc si ma bucur ca nu am avut prea multe posibilitati sa ma avant in acesta peripetie.

ps: nu comentati ca am 26 de ani. SCRIE GRESIT. Am 39 de ani. Pun pariu ca cei care vor comenta nu au cu mult peste varsta baiatului meu.

Respect
__________________


Te rog voteaza-ma aici in concursul Opel Adam.
Multumesc
E-mail: cumpanici.alexandru@yahoo.ro
alexcump is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -