Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 29-11-12, 16:43   #436
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Bongule nu iti zic cu repros sau mai stiu eu ce ,

Asa ca :

1. Atata timp cand la un interviu discuti programul (de la x la y , si se intampla uneori sa stam pana la z) , este ok . Dar majoritatea angajatorilor practica z-ul zi de zi . Ca sa faci bani nu iti trebuiesc scoli , am cunostinte care au 2-3 facultati , mastere & shit , muncesc mai mult ca mine pe bani aproape la fel ca mine sau mai putin (PS: Ma incadrez in categoria alora care rup usa la 4 si au 300 de euro , rup usa la 4, dar fac tot ceea ce mi se spune sa fac , asa ca imi rezerv dreptul /atat timp cat sunt baiatul bun la toate si pe contract sunt doar cu 1 incadrare si teoretic trebuie sa fac doar acelasi lucru .) .

2.Asta cu masinile , iti iei masina in functie de salariu . Ca exista cei care isi iau bmw si il tin in curte pe post de mobilier ca nu au bani de benzina si piese , partea a 2-a . Legat de Uk , cred ca 1500 de lire e salariul de baza , asigurarea de 1300 pe an o ai daca esti la inceput , dupa ajungi sa platesti putin (ca si la noi , aceeasi masina tata plateste 300ron rca pe 1 an , daca ar fi pe numele meu 600ron pe 6 luni , 1100ron pe 1 an ) .

Last edited by Geko; 29-11-12 at 17:08.
Geko is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 21:22   #437
opelastra16

Stage 4
 
opelastra16's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 256
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

BONG ule....bun nick ti-ai ales...

eu cred ca tu stai si acum pe bani parintiilor....
masina sigur din bani lor este

in alta ordine de idei ai dau dreptate colegului de mai sus...

pt inteligentza ta am master, si nu tine de nici o scoala...aia fara scoala iti garantez ca uneori castiga si de 10 ori mai bine decat multi din noi

2 sunt cu mult peste varsta ta nepoate si muncesc uneori si 15 ore pe zi ca asa vrea patronul....si culmea... sunt incadrat la un anumit salariu pe un anumit post si culmea...vrei nu vrei faci ce spune sau ....zbori...ca asa e in romania noastra...in a ta nu stiu cum o fi ....

3 nu am nici o masina care sa depaseasca 1.6 , am una chiar cu motor 1.2

nu am bmw....am avut pe romania dacia , oltict , skoda , audi , opel , bmw 1.8 , 2.5 , 750 .... si NU , nu imi mai trebuie

ca sa arunci cu vb in vant , e usor cand ai totul pe tava sau fumezi BONG

bv tzie ca esti mai norocos... in afara de taxa , stai calm ca si pt bulgaroaica mea platesc impozit mult mai mic , asigurare , itp , aceash benzina ...etc

nu vad dc nu iti iei tu cazaturi de.....solenta sau 1310.... te tzin eu?

poi prietene.... de cateva zile primesc pe bulgaroaica mea oferte cu masini mult mai scumpe decat a mea...si le refuz....

dc?

te intrebi dc.....

poi ia tu o masina de 2000 euro si plateste tu romanule cu masina pe romania taxa de 1000-6000 euro pt ca a fost inmatriculata inainte de 2007 , iti permiti?

stai sa vezi de acum inainte masini pe bg , sp , it ......etc

poate da norocul sa te vad si pe tine intr-o bulgaroaica....poate atunci o sa intelegi si tu DE CE (cu toate ca ma indoiesc)

uite cum facem....aduna tu astia ai vostri care vreti ca toti sa aiba masini pe romania...imi platiti voi taxele imbecile...si eu o inmatriculez pe romania ca sa fi tu fericit....stiu ca iti permiti....ceri de la parinti


eu inchei aici.... imi jignesc singur inteligentza pierzand timpul cu niste copii ca tine ....
__________________
Nu depasii limita . . . . bunului simtz !!!

Last edited by opelastra16; 29-11-12 at 21:27.
opelastra16 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 22:02   #438
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by opelastra16 View Post
BONG ule....bun nick ti-ai ales...

eu cred ca tu stai si acum pe bani parintiilor....
masina sigur din bani lor este

in alta ordine de idei ai dau dreptate colegului de mai sus...

pt inteligentza ta am master, si nu tine de nici o scoala...aia fara scoala iti garantez ca uneori castiga si de 10 ori mai bine decat multi din noi

2 sunt cu mult peste varsta ta nepoate si muncesc uneori si 15 ore pe zi ca asa vrea patronul....si culmea... sunt incadrat la un anumit salariu pe un anumit post si culmea...vrei nu vrei faci ce spune sau ....zbori...ca asa e in romania noastra...in a ta nu stiu cum o fi ....

3 nu am nici o masina care sa depaseasca 1.6 , am una chiar cu motor 1.2

nu am bmw....am avut pe romania dacia , oltict , skoda , audi , opel , bmw 1.8 , 2.5 , 750 .... si NU , nu imi mai trebuie

ca sa arunci cu vb in vant , e usor cand ai totul pe tava sau fumezi BONG

bv tzie ca esti mai norocos... in afara de taxa , stai calm ca si pt bulgaroaica mea platesc impozit mult mai mic , asigurare , itp , aceash benzina ...etc

nu vad dc nu iti iei tu cazaturi de.....solenta sau 1310.... te tzin eu?

poi prietene.... de cateva zile primesc pe bulgaroaica mea oferte cu masini mult mai scumpe decat a mea...si le refuz....

dc?

te intrebi dc.....

poi ia tu o masina de 2000 euro si plateste tu romanule cu masina pe romania taxa de 1000-6000 euro pt ca a fost inmatriculata inainte de 2007 , iti permiti?

stai sa vezi de acum inainte masini pe bg , sp , it ......etc

poate da norocul sa te vad si pe tine intr-o bulgaroaica....poate atunci o sa intelegi si tu DE CE (cu toate ca ma indoiesc)

uite cum facem....aduna tu astia ai vostri care vreti ca toti sa aiba masini pe romania...imi platiti voi taxele imbecile...si eu o inmatriculez pe romania ca sa fi tu fericit....stiu ca iti permiti....ceri de la parinti


eu inchei aici.... imi jignesc singur inteligentza pierzand timpul cu niste copii ca tine ....
nu te mai agita ca nu ai cu cine crede-ma,daca el spune ca are salariu ca cei de afara de unde face socoteliile cu mii le lire o asigurare,inseamna ca are minim 2000 euro salariu,dar sigur nu e asa....tare as vrea sa il vad peste cativa ani cand or mai creste taxele cum o sa plateasca din banii lui de exemplu 1000 euro taxe la stat si o sa manance slanina cu ceapa,dar o sa aiba masina pe romania....
BONG,nu am nimic cu tine personal si ca sa nu ma intelegi gresit in stilul tau am 3 masini inmatriculate pe romania,am platit taxa de poluare 1000 euro la ultima masina,1100 ron asigurarea pe 6 luni,dar iti spun sincer ca ma uit sa imi cumpar o masina care sa o inmatriculez pe bulgaria si asta nu inseamna ca ma uit sa imi cumpar un cazan sau ca sunt manelist,dar nu m-a prostit d-zeu sa platesc taxa 2500 euro la stat.......si iti spun din experienta pt.ca am avut masini pe bulgaria,MASINA MERGE LA FEL ORICE NUMERE DE INMATRICULARE AR AVEA,CONDUCI MASINA NU ACTELE....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 22:13   #439
opelastra16

Stage 4
 
opelastra16's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 256
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
nu te mai agita ca nu ai cu cine crede-ma,daca el spune ca are salariu ca cei de afara de unde face socoteliile cu mii le lire o asigurare,inseamna ca are minim 2000 euro salariu,dar sigur nu e asa....tare as vrea sa il vad peste cativa ani cand or mai creste taxele cum o sa plateasca din banii lui de exemplu 1000 euro taxe la stat si o sa manance slanina cu ceapa,dar o sa aiba masina pe romania....
BONG,nu am nimic cu tine personal si ca sa nu ma intelegi gresit in stilul tau am 3 masini inmatriculate pe romania,am platit taxa de poluare 1000 euro la ultima masina,1100 ron asigurarea pe 6 luni,dar iti spun sincer ca ma uit sa imi cumpar o masina care sa o inmatriculez pe bulgaria si asta nu inseamna ca ma uit sa imi cumpar un cazan sau ca sunt manelist,dar nu m-a prostit d-zeu sa platesc taxa 2500 euro la stat.......si iti spun din experienta pt.ca am avut masini pe bulgaria,MASINA MERGE LA FEL ORICE NUMERE DE INMATRICULARE AR AVEA,CONDUCI MASINA NU ACTELE....
lamureste-ma te rog.....pe ce dreaq platit voi frate 1100 lei asigurare? avetzi motoare de 6000 cmc???
opelastra16 is offline   Reply With Quote
Old 29-11-12, 22:32   #440
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by opelastra16 View Post
lamureste-ma te rog.....pe ce dreaq platit voi frate 1100 lei asigurare? avetzi motoare de 6000 cmc???
hai sa iti explic,la motor de 1.900 cmc,varu nascut in 1989,asigurare la omniasig costa 1100 ron
cumnata nascuta in 1988,la motor de 1600 cmc,asigurare la omniasig costa 890 lei,masinile sunt pe numele lor deoarece am datorii la banca si nu as vrea sa raman fara ele
si daca o sa ma intrebi de ce am vrut sa imi fac asigurare acolo ca este f.scumpa,cumnatu a patit-o pe pielea lui a avut un accident cu masina lui personala cu asigurare la carpatica,a facut constatare amiabila cu cel nevinovat,persoana a bagat masina la reparat,reparatia a fost 8.000 ron,carpatica nu a vrut sa despagubeasca service-ul auto,acesta l-a dat pe el in judecata si a castigat,poprire pe salariu 500 ron pe luna pana se acopera suma,judecatorul a respins cererea lui de respingere deoarece el este vinovat de accident si sa plateasca reparatia omului,iar dupa aceea in judecata sa isi recupereze banii....de la carpatica
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 16:36   #441
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Sincer sa fiu , eu cand o sa imi iau masina o sa o pun pe Bulgaria si o sa fie motor mare pe benzina + GPL ) (moartea chiuloaselor) sau motor mare pe motorina , momentan ma limitez la ce pot sa imi permit si sa intretin , adica un logan 1.5dci 85cp (rca e 1100ron pe 1 an daca ar fi pe numele meu , opelastra16 , deci nu e cine stie ce masina ... E faptul ca am varsta si prezint risca ca am istoric "negativ" , accident , bine ca am avut casco la masina ) . Ca offtopic , pe mine patronul m-a amenintat ca ma da afara si i-am zis "Da-i bice monsher" , dar cand a vazut ca nu mai gaseste altu la fel de prost ca mine sau mai prost ca mine a preferat sa ma pastreze ))) (ma lamentez si eu acum , ca offtopic )
Geko is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 18:53   #442
opelastra16

Stage 4
 
opelastra16's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 256
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

nu e vb de motoare mari sau fitze , sa se inteleaga chestia asta , nu toti suntem cefe late care ne luam cazane cu motoare de 6000cmc ca sa ne dam smekeri... pur si simplu am dat pe masina cat am dat si fata de romania a fost cu 70% mai ieftin la bulgari....si asta e toata povestea ..... dc sa nu merg cu o masina net superioara celor romanesti sau de la noi....chiar daca este un model mai vechi....si sa fiu obligat in aceashi bani sa conduc o nova solenta 1310 sau mai stiu eu ce...ca daca as fi avut 3000 euro cash....tot nu mi-as fi luat un logan....fara suparare.... imi gaseam ceva de 2003-2006 din germania si tot lafel procedam...

ca sa nu confundam ca o masina condusa in romania cu sa zic 80mii km nu se echivaleaza cu una din germania nici daca are 400.000 km....
opelastra16 is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 19:05   #443
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Ma stric de ras de cate ori apare pe aici cate un frustrat care agita spiritele si pe urma se trezesc altii care bat campii cu atata convingere ca daca nu stii despre ce vorbesc ai crede ca au dreptate.

Dragilor,eu am un "cazan" d'asta pomenit de voi,cu motor de 6L si fabricat in "94...pe bulgaria bineinteles,insa...90% din reparatii si intretinerea masinii o fac la reprezentanta Mercedes.

Cazane adevarate sunt tot cele cu motoare mici,pana in 2L,pentru ca sunt cumparate pe 4-500e si propietarii trag pe ele pana crapa.

Ma rog...acum vor veni altii si vor spune diverse despre care sincer nu voi spune decat ca ma voi amuza in continuare...
__________________
GTA is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 19:18   #444
Geko

Stage 4
 
Geko's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 242
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eu nu cred ca o masina cu cilindree mare inmatriculata pe bg este cazan... Sa fiu sincer GTA mi-as dori sa am si eu "cazanul" tau .
Geko is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 19:46   #445
Cata_UNU

Stage 5
 
Join Date: May 2011
Posts: 513
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Bong- sau cum ai numele, eu daca sunt fan,pasionat de e30, imi place de mor sunetul la 2.5 12v, am bani sa imi iau masina, am bani sa o intretin, dar prima inmatriculare(prima inmatriculare cred ca,costa peste 10 mii de euro) si impozitul nu ma incurajeaza sa o iau.
Ce fac? stau si ma gandesc ca daca as lucra ca sclavul non-stop imi permit sa platesc o inscriere si asigurare?Si cand ma mai bucur de masina?
Se recurge la bulgaria pentru ca taxele nu sunt justificate, unde s-au dus toti banii de la taxele auto? acum 2 luni ponta isi facea probleme ca nu mai are bani pt tot restul anului. A pai stai, ca ei o ard numai cu mertane si bmw-uri 2007+.

Nu zic, cand situatia o cere e ok sa se impuna masuri de austeritate, dar nu sa sufar numai eu, x si y, sa sufere si ei. Noi tot strangem cureaua si ei se lafaie in mancaruri scumpe,bauturi fine si masini de lux.Pai este corect?

Vad ca lucrezi pe salar mare, dinaia o arzi cu 1.3 si il chinui pe zona rosie.
Cata_UNU is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 21:30   #446
opelastra16

Stage 4
 
opelastra16's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 256
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Ma stric de ras de cate ori apare pe aici cate un frustrat care agita spiritele si pe urma se trezesc altii care bat campii cu atata convingere ca daca nu stii despre ce vorbesc ai crede ca au dreptate.

Dragilor,eu am un "cazan" d'asta pomenit de voi,cu motor de 6L si fabricat in "94...pe bulgaria bineinteles,insa...90% din reparatii si intretinerea masinii o fac la reprezentanta Mercedes.

Cazane adevarate sunt tot cele cu motoare mici,pana in 2L,pentru ca sunt cumparate pe 4-500e si propietarii trag pe ele pana crapa.

Ma rog...acum vor veni altii si vor spune diverse despre care sincer nu voi spune decat ca ma voi amuza in continuare...
nu tre sa te simti lezat ... era ideea sa se inteleaga ca nu doar masinile mari sunt inmatriculate pe bg.... sunt de la 800cmc la n'shpe mii......
ideea este cum a spus si colegu....sunt atatia impatimiti care si-au dori sau idolarizeaza un anumit tip de masina poate fi ea si din 1945 sau 1998 ....insa sa platesti niste taxe atat de mari...nu se explica ....si din pacate nu se regasesc nicaieri.....

peace.....si sa nu uitam...suntem in UE ...doar cu numele...
opelastra16 is offline   Reply With Quote
Old 30-11-12, 22:41   #447
GTA
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
GTA's Avatar
 
Join Date: Sep 2004
Posts: 2,599
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by opelastra16 View Post
nu tre sa te simti lezat ... era ideea sa se inteleaga ca nu doar masinile mari sunt inmatriculate pe bg.... sunt de la 800cmc la n'shpe mii......
ideea este cum a spus si colegu....sunt atatia impatimiti care si-au dori sau idolarizeaza un anumit tip de masina poate fi ea si din 1945 sau 1998 ....insa sa platesti niste taxe atat de mari...nu se explica ....si din pacate nu se regasesc nicaieri.....

peace.....si sa nu uitam...suntem in UE ...doar cu numele...
Nu ma simt lezat in nici un fel,am mai comentat acest subiect si repet:Eu consider corect sa mergi acolo unde este mai ieftin,pentru ca muncim sa ne facem viata mai usoara pentru noi nu pentru altii...

Iar daca un X moare de ciuda ca el plateste 1500ron taxe pe an la un 1.5dci cand eu merg cu 6000benzina si platesc 1700ron in Bg...este fix problema lui si daca atata il duce capul din partea mea nu are decat sa faca "stop pe piept"...
GTA is offline   Reply With Quote
Old 01-12-12, 07:24   #448
AndreiHTX

Stage 5
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 630
Member of:
[SKODA]
[DACIA]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

nu am stat sa citesc tot topicul insa vad ca unii sunt pe langa rau... atat spun.. cu numere de bulgaria, tatal meu n-a acordat prioritate si a dat intr-o alfa cu numere provizorii(rosii) a fost sanctionat ca atare etc etc i-a dat asigurarea pagubitului, reprezentantul de la asigurare din ro a venit a vazut masina (era deja reparata insa i-am trimis poze cu masina avariata pe e-mail) si acum masina alora este in service la reparat.. deci multa agitatie pentru nimic... alt exemplu.. daca unu cu numere de RO face accident in bg sau alta tara este aceeasi probabilitate ca cei ce au pe bg masina ca in caz de accident pagubitului sa nu i se faca masina pe asigurare din cauza unor asiguratori de cacao...
__________________
`03 Škoda Octavia Combi 2.0i & `87 Vw Mk 2 GTD


http://www.stickeretop.snrclub.ro/
AndreiHTX is offline   Reply With Quote
Old 01-12-12, 14:42   #449
opelastra16

Stage 4
 
opelastra16's Avatar
 
Join Date: Oct 2011
Posts: 256
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by GTA View Post
Nu ma simt lezat in nici un fel,am mai comentat acest subiect si repet:Eu consider corect sa mergi acolo unde este mai ieftin,pentru ca muncim sa ne facem viata mai usoara pentru noi nu pentru altii...

Iar daca un X moare de ciuda ca el plateste 1500ron taxe pe an la un 1.5dci cand eu merg cu 6000benzina si platesc 1700ron in Bg...este fix problema lui si daca atata il duce capul din partea mea nu are decat sa faca "stop pe piept"...
ti pupa fratili tau ...cum zice unii clasici
opelastra16 is offline   Reply With Quote
Old 04-12-12, 00:11   #450
CT-00-DNS

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 326
Member of:
[Opel]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Ceva noutati legislative concrete de la 1 ianuarie in legatura cu masinile inmatriculate in bulgaria?
CT-00-DNS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -