Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-01-11, 13:54   #2386
ClaudyuNSL
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
ClaudyuNSL's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,391
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

cel mai bine ar fi sa nu o mai aburiti atat si sa inventati scuze...minunea a durat 3 zile atat...de acum incolo dumnezeu cu mila...
ClaudyuNSL is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 14:00   #2387
DTH
2 Roti

Stage 5
 
DTH's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6,411
Member of:
[VW]
[Nissan]
[2 Roti]
[FOTO]
[4Rally]
[4Wheels]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by ClaudyuNSL View Post
cel mai bine ar fi sa nu o mai aburiti atat si sa inventati scuze...minunea a durat 3 zile atat...de acum incolo dumnezeu cu mila...
Tot nervos eşti domnu ? Hai pe mess că vreau să vorbim
DTH is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 15:34   #2388
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

la un peco din Cta (mai exact un MOL la iesire din Cta spre Ovidiu) benzina era vineri 5.07,sambata era 4.99....poate incet incet mai scade...
peter is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 16:25   #2389
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by peter View Post
la un peco din Cta (mai exact un MOL la iesire din Cta spre Ovidiu) benzina era vineri 5.07,sambata era 4.99....poate incet incet mai scade...
Mda, iar la OMV tot 5.11 era ieri...
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 19:29   #2390
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Specialiştii în economie spun că, dacă nimeni nu ar mai alimenta, cele trei mari companii petroliere din ţara noastră ar pierde aproximativ 22 de milioane de euro pe zi. Vă reamintim că numai anul trecut, benzina s-a scumpit în România, cu peste 24 la sută, reprezentând cea mai mare majorare de tarife din Uniunea Europeană.
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 22:33   #2391
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Victor_Is View Post
Specialiştii în economie spun că, dacă nimeni nu ar mai alimenta, cele trei mari companii petroliere din ţara noastră ar pierde aproximativ 22 de milioane de euro pe zi. Vă reamintim că numai anul trecut, benzina s-a scumpit în România, cu peste 24 la sută, reprezentând cea mai mare majorare de tarife din Uniunea Europeană.
voi nu ati inteles nici acum ca ei nu au cum sa iasa in pierdere...ca la cea mai mica amenintare a cifrei de afaceri numai pe un trimestru petrol nostru va ajunge in tari mult mai consumatoare decat noi,si tot noi o sa avem de suferit.
cineva din sistem mi-a zis de la inceputul protestului ca el este indreptat catre o tinta gresita.

ati vazut ce repede s-a iesit in strada cand a fost vb de bani,fostele cadre militare care aveau salarii de zeci de mii de lei,si "sarmani" au ramas doar cu 5.000 lei,va da-ti seama ce greu le este sa traiasca cu bani astia...si la revolutie dadeau ordine sa se traga fara a se soma...asta insemna lacomie si ipocrizie.
si ati vazut ce repede au iesit presedintele si ministrul sa linisteasca valvataia,deci oare pichetam pe cine trebuie?
__________________
Acvarii si acesorii din stoc sau pe comanda
Next step:coming sone
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 23-01-11, 23:28   #2392
cutzitaru

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 61
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Mie asta imi pare citat din Mircea Badea... Ploua din vina lu' basescu! E frig afara tot din vina lui...
Mi se pare numai mie?
cutzitaru is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 08:15   #2393
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

cred ca da, doar tie ti se pare asta. sau vrei sa spui ca taxele impuse de guvern sunt corecte si e doar vina petrom pentru pretul asta?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 12:51   #2394
cutzitaru

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 61
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
cred ca da, doar tie ti se pare asta. sau vrei sa spui ca taxele impuse de guvern sunt corecte si e doar vina petrom pentru pretul asta?
Pai hai sa vedem... Nu cumva exista niste reglementari legate de taxe in Uniunea Europeana? Sau poate ar trebui sa ne intoarcem la Mama Rusia?
Or fi oare taxele astea numai la noi? Sau ca sa ma iau iar de Badea si sa ma exprim ca el e vina lu basescu ca is taxele mari la benzina in toata europa...

Acum ON TOPIC:
Am primit o idee misto pe FB: Sa facem un FlashMob la Victoriei!
Avem sanse sa strangem ceva lume? Sau majoritatea sunt prea ocupati cu tastatura si cu mouse-ul sa vine la actiune?
Ma rog... cum vi se pare ideea?
__________________
BMW E36 320i &
Kadett 3drs. C16NZ

Last edited by cutzitaru; 24-01-11 at 13:19.
cutzitaru is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 15:03   #2395
a3ds

Stage 5
 
a3ds's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 1,304
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

http://www.************/noutati-auto...uhnici-7914506

De ce nu funcţionează acest gen de protest la noi? Nu o să intru în prea multă economie, însă cred că e simplu de înţeles că proteste punctuale în câteva staţii dintr-o reţea de câteva sute nu vor face decât să gâdile mamutul. Plata cu mărunţiş va îngreuna sacul cu bani şi munca celor de la firma care adună încasările. Două, trei zile şi atât...

Aşadar totul nu este decât o lamentare televizată, care a ajuns să se repete suficient de des încât nu mai este interesantă decât ocazional pentru un program de ştiri naţionale. De acum frunţile se încruntă, iar cei mai bătăioşi se înfurie pe cel care scrie. Şi nici măcar nu am emanat vreo opinie încă. Doar am subliniat pe scurt situaţia. Să vedeţi ce nervi vă provoc acum...

Adevărul este că nu suntem pregătiţi pentru adevăratul protest. Mersul pe jos şi cu transportul în comun. O fac tot mai multe oraşe civilizate. Asta e singura soluţie până când ne vom permite maşini electrice. Ştim cu toţii că, dacă nu alimentez până poimâine, nu înseamnă că răspoimâine voi cumpăra mai puţin carburant.

Dependenţa de petrol a ajuns atât de perversă încât ne transformă în sclavi moderni. Mecanismul începe de la şeicii binecuvântaţi cu capătul de început al ţevii, continuă cu americanii care fac rapid războaie ca să poată pune primul robinet, apoi transportatorii ciupesc ceva şi intrăm în mafia naţională la un preţ oricum ridicol de mic prin comparaţie cu cel de extracţie. Rafinarea şi distribuţia înmulţesc şi ele ridicol preţul.

Birul adevărat îl pune STATUL. Taxe şi accize uriaşe umflă artificial preţul carburantului. Nici un guvernant nu va şti să vă explice motivat de ce procentul accizei este X şi nu mai mic. Adevărul este pentru că nu mai ştiu de unde să ia. Deşi TVA este 24%, iar cota de impozit de 16%, ministerul de finanţe nu strânge decât puţin peste 6% din banii care circulă.

Atât de mare este frauda şi economia neagră. Carburanţii generează aşadar veniturile cele mai bune şi mai constante pentru stat, chiar şi dintr-o economie rahitică. Statul vine şi rupe de acolo de unde scoţi bani din buzunar. Iar nouă ne place la nebunie să ne plimbăm în maşini pe care nu ni le permitem.

Am mai spus-o. Automobilistul este calul de povară al crizei. El susţine singur o armată de încasatori care nu oferă de multe ori nimic înapoi. De la achiziţia maşinii cu TVA, omologarea la RAR, apoi plata taxei auto, impozitul, taxa de numere, talonul, RCA, luxul numit casco, reparaţii în service, parcare, spălat, accesorii, iar lista poate continua. Încă nu am vorbit de benzină.

O să doară schimbarea, dar este singura soluţie pentru viitor. Deşi sună a texte de activist ecologist, maşina electrică este singura soluţie, dacă nu eşti în stare să renunţi la cele patru roţi.

Electricitatea este de 20 de ori mai ieftină decât energia generată de benzină pentru 100 de kilometri parcurşi, spre exemplu. Iar curent avem şi vom avea destul în România. Nissan Leaf costă vreo 30.000 de dolari, însă alte maşini electrice de serie vor apărea de acum în anii următori şi preţurile vor scădea încât să ni le permitem. Vor face cumva să ne taxeze şi pentru ele, cum au făcut când au scumpit motorina peste nivelul benzinei, deşi este un combustibil mai slab, dar sigur nu va ustura ca preţurile de peste 5 lei pe litru.

Din păcate, nu ştiu vreo ieşire adevărată din capcană fără să renunţi la maşină. Eu nu mai am automobil personal de peste un an. Îmi doresc fantastic de mult unul, dar îmi amintesc apoi că banii economisţi îmi ajung pentru concediu, ieşiri în oraş, taxi. Un set de anvelope economisit înseamnă haine noi de sus până jos. Casco e abonamentul pe un an la o sală de fitness de lux.
__________________
Understeer is when you hit the wall with the front of the car.Oversteer is when you hit the wall with the rear of the car.Horsepower is how fast you hit the wall.
Torque is how far you take the wall with you.
a3ds is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 18:32   #2396
roby wws

Stage 5
 
roby wws's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,170
Member of:
[Opel]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by cutzitaru View Post
Pai hai sa vedem... Nu cumva exista niste reglementari legate de taxe in Uniunea Europeana? Sau poate ar trebui sa ne intoarcem la Mama Rusia?
Or fi oare taxele astea numai la noi? Sau ca sa ma iau iar de Badea si sa ma exprim ca el e vina lu basescu ca is taxele mari la benzina in toata europa...

Acum ON TOPIC:
Am primit o idee misto pe FB: Sa facem un FlashMob la Victoriei!
Avem sanse sa strangem ceva lume? Sau majoritatea sunt prea ocupati cu tastatura si cu mouse-ul sa vine la actiune?
Ma rog... cum vi se pare ideea?
Legat de taxe esti doar pe jumatate in adevar:da exista o politica fiscala care functioneaza peste tot in europa dar ea este doar superficiala,ptr ca pe langa aceste reglementari uniunea nu pune piedica statului sa faca impuna aceiasi taxa de n ori de ex.Sti ca noi practic platim aceasta taxa de drum de 3 ori,si cate autostrazi avem?sau cate drumuri ca in palma?
La noi ca la nimeni avem taxe fara numar,birocratie cat cuprinde,si de ce ptr ca romanul a ramas cel mai credul cetatean din uniune,daca maine iese basescu si zice ca de maine intr-o luna benzina se va ieftini cu un leu, noi in loc sa continuam cu presiunea fac pariu ca 80%vor sarbatori ca asa ne-am invatat,distractie si grataru' sunt deja patrimoniu national!!!
roby wws is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 18:54   #2397
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Va invit pe toti sa urmariti Top Gear ep.1 sezonul 16.Vedeti ce spune Clarkson despre combustibili si scumpiri
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 19:35   #2398
akaware

Stage 5
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 480
Member of:
[4Rally]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

bine punctat a3ds....
akaware is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 20:02   #2399
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 24-01-11, 20:57   #2400
cutzitaru

Stage 2
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 61
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by roby wws View Post
Legat de taxe esti doar pe jumatate in adevar:da exista o politica fiscala care functioneaza peste tot in europa dar ea este doar superficiala,ptr ca pe langa aceste reglementari uniunea nu pune piedica statului sa faca impuna aceiasi taxa de n ori de ex.Sti ca noi practic platim aceasta taxa de drum de 3 ori,si cate autostrazi avem?sau cate drumuri ca in palma?
La noi ca la nimeni avem taxe fara numar,birocratie cat cuprinde,si de ce ptr ca romanul a ramas cel mai credul cetatean din uniune,daca maine iese basescu si zice ca de maine intr-o luna benzina se va ieftini cu un leu, noi in loc sa continuam cu presiunea fac pariu ca 80%vor sarbatori ca asa ne-am invatat,distractie si grataru' sunt deja patrimoniu national!!!
Nu am zis ca nu ai dreptate! Ai perfecta dreptate, dar hai sa nu amestecam "protestele"... Asta e topic despre combustibili, nu despre nivel de trai sau taxele mult prea mari si prea multe care le platim...
De ideea cu FlashMob vad ca nu este nimeni interesat, deci se abandoneaza si asta
cutzitaru is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -