Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-07, 22:49   #76
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Intrebare despre admisie

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
cele mai bune pistoane sunt cosworth si ai face bine sa iei de alea si sa nu uiti de urmatoarele cuzineti segmenti arcurile de supape si mai sunt o gramada de alte chestii
Nu stiu daca se face pistoane la comanda, asta, RacingPistons, stiu ca face si la un pret...cat de cat bun (600 dollar pentru cele facute pentru turbo+nos)
Impreuna cu ce trebue pentru montarea ei. Arcuri raman cele originale ca sunt facute pentru 7000rot/min, majoritatea oricum sunt refinisate, cote mult mai mici. Suruburi din germania, ambreaj sinter facut pentru motorul meu (la comanda) si multe altele care sunt caute de mine ori comandate, in clitate de racing.
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 28-05-07, 03:31   #77
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Probleme mecanice

Quick question: Stie careva cumva daca voi avea probleme cu motorul daca l-am dus in limitarea electronica de vit maxima? Am mers cu 200 sambata noaptea iar odata ce acul a ajuns la acea viteza s-a auzit un sunet de gen supraturare constanta a motorului(in clipa urmatoare am lasat pedala)...de mentionat ca turometrul inca nu era in zona rosie (fiind cutie auto nu intra niciodata) si inainte de a ajunge la 200km/h motorul tragea inca bine...deci e f posibil sa fi mers mai tare daca nu intra limitarea. Intrebarea ar fi...pot aparea probleme gen engine damage la motor din cauza asta?
__________________
"I drift not because it is a quicker way around a corner, but it is the most exciting way"
Keiichi Tsuchiya (土屋圭市, Tsuchiya Kei'ichi) Dori-Kin (DRIFT KING)
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 03:48   #78
Nicknamed_13


Stage 5
 
Nicknamed_13's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 921
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
Default Re: Probleme mecanice

Nup...been there done that. Este pur si simplu limitare electronica. Motorul nu sufera pt ca este capabil de turatii mai ridicate. Nu ai dc sa te ingrijorezi. Facut treaba asta cu 3 masini diferite si toate sunt bine merci....ok...aproape toate dar celalta a picat din alte motive (damn subaru)!!

PS: DC sa nu intre in zona rosie daca este automata?
__________________
"WARNING!!!! Objects seen in the mirror appear to be losing!"

"Let's try it again from a roll"

Honda Prelude H22A JDM Spec
https://forum.4tuning.ro/127-masina-mea-honda-acura/56205-93-prelude-type-jdm-2-2i-vtec-h22a.html
Nicknamed_13 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 04:06   #79
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Probleme mecanice

Schimba la 6500 unde incepe zona rosie...singurul mod de a o baga in zona rosie banuiesc ca e sa dau D3 cand e foarte turata in D4 sau similar...dar mai bine nu incerc
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 20:36   #80
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Probleme mecanice

nu cred ca are ce sa se intample bogd
ca si nicknamed , been there done that , a few times si totu e la fel
nu cred ca e sanatos sa faci zilnic chestia asta dar stai relax ca nu ''crapa''

plus de asta io inca sunt de parere ca la masinile ''mai vechi'' pt forja e mai sanatoasa manuala decat automatica ( hint)
__________________

Fresh Touring Origination
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 30-05-07, 04:08   #81
BogdanNZ
Toyota Driver


Stage 5
 
BogdanNZ's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 928
Member of:
[4Tuning International]
[Honda]
[Toyota]
Default Re: Probleme mecanice

Stiu stiu...o sa urmeze...deocamdata ma joc si eu cu ce am...
BogdanNZ is offline   Reply With Quote
Old 29-01-08, 03:02   #82
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme mecanice

m-am tot jucat pe zapada si cred ca am spart diferentialul fata. suna urat de tot parca se macina ceva acolo si sunetul si vibratia vine chiar la piciorele mele unde e pozitionat difernetialul. oare pot sa il iau jos si sa o las numai cu tractiune spate fara sa-mi cada rotile din fata??? n-am chef sa mai bag bani in ea ca anu asta oricum vreau alta si-deaia recurg la "solutia" asta... daca nu ce altceva as putea sa fac fara costuri prea mari... daca nu merge sa iau jos diferentialu oare o sa mai sune daca iau jos cardanul care vine din cutia de transfer???
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 02-02-08, 05:53   #83
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme mecanice

Quote:
Originally Posted by BogdanNZ View Post
Quick question: Stie careva cumva daca voi avea probleme cu motorul daca l-am dus in limitarea electronica de vit maxima? Am mers cu 200 sambata noaptea iar odata ce acul a ajuns la acea viteza s-a auzit un sunet de gen supraturare constanta a motorului(in clipa urmatoare am lasat pedala)...de mentionat ca turometrul inca nu era in zona rosie (fiind cutie auto nu intra niciodata) si inainte de a ajunge la 200km/h motorul tragea inca bine...deci e f posibil sa fi mers mai tare daca nu intra limitarea. Intrebarea ar fi...pot aparea probleme gen engine damage la motor din cauza asta?
sunetele alea sunt din cauza ca motorul nu mai primeste benzina si scanteie decat cu intermitente cat sa nu-l lase sa moara ! este ok dar du masina la shop si scoate limitatea cu un reflash la ecu


V8 ce ai tu e un junk de cherokee nu merita sa-i scoti diferentialu fata sa risti alte probleme cauta la junkyard unu ca imposibil sa nu-l gasesti cu vre-o 200 dolari ...si-l schimbi nu-l da jos ca o sa ai numa probleme ala nu e aro sau tractor .
draculas is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -