Go Back   Forum 4Tuning > Comunitati 4tuning locale > Comunitati locale si internationale 4Tuning > 4Tuning International

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-06, 00:04   #61
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Probleme mecanice

Quote:
Originally Posted by CJ-01-WOB View Post
:.. tu de fapt ai vrut <putere> sau <sunet>

Are boala pe vecini... Ca poate a fost tunar in armata si n-are treaba cu galagia ca nu mai are timpane.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 17-11-06, 00:48   #62
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: Probleme mecanice

Sincer am vrut sa testez si sunet si putere si am si boala pe vecini. Pe mine numa deranjeaza zgomotul, este totusi un zgomot placut si gros. Cu garda sa nu am probleme ca am mai luat 90€ amenda cu prima masina. Depasisem limita cu 12db ''asa scria pe amenda''
georges14 is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 01:26   #63
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme mecanice

mi se tot aprinde becul de la air bag ( o problema comuna la masinile facute de chrysler ) nu veau sa il repar da mi-e frica sa nu-mi sara in fata... am cautat peste tot pe sub bord butonul sa inchid airbagurile da nu l-am gasit! stie careva cum pot sa le anulez???
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 02:05   #64
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Cool Re: Probleme mecanice

Quote:
Originally Posted by ///V8/// View Post
mi se tot aprinde becul de la air bag ( o problema comuna la masinile facute de chrysler ) nu veau sa il repar da mi-e frica sa nu-mi sara in fata... am cautat peste tot pe sub bord butonul sa inchid airbagurile da nu l-am gasit! stie careva cum pot sa le anulez???


Scoti siguranta.....



ps. dar esti sigur de ceea ce vrei sa faci?
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 04:43   #65
///V8///


Stage 5
 
///V8///'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 319
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme mecanice

m-am uitat si in cutia de sigurante si e o schema acolo (pe capac) dar nicaieri nu scrie AIR BAG si nu pot sa-mi dau seama care e

ps. nici dacia lu tata din 84 n-o avut air bag-uri !!! si la urma urmei au fost cazuri in care au murit tocmai din cauza air bag-urilor (sufocati sau de la impact) !!!
///V8/// is offline   Reply With Quote
Old 06-12-06, 08:20   #66
georges14


Stage 5
 
georges14's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 673
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[SEAT]
Default Re: Probleme mecanice

Vezi ca Airbagurile au niste conectori sub scaune si sar putea sa fie de acolo buba.Daca nu te pricepi, dute la un electrician auto, nu renunta la airbag.
georges14 is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 01:24   #67
CJ-01-WOB
Observator 4tuning


Stage 5
 
CJ-01-WOB's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 5,269
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[REDACTOR 4TUNING]
[4Tuning International]
[VW]
[Nissan]
[Mitsubishi]
[Toyota]
[MERCEDES]
Default Re: Probleme mecanice

intrebare : cat ulei sa iau pt un motoras de 2 L ?
CJ-01-WOB is offline   Reply With Quote
Old 11-01-07, 03:33   #68
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Probleme mecanice

Quote:
Originally Posted by CJ-01-WOB View Post
intrebare : cat ulei sa iau pt un motoras de 2 L ?

5...daca schimbi si filtrul.Dar consulta manualul masinii inainte.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 12-01-07, 03:54   #69
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme mecanice

Turbojack am pentru tine o problema cu una sau mai multe necunoscute !
am luat pentru fata un audi a4 din 98 v6 quattro tiptornic ,bun cand am luat-o masina merea impecabil dar mo pus dracu de am dus-o la detail sa o curatz si i-am spalat si motoru , dupa ce am luat-o de acolo totul o mers bine adica am mers cu ia unde am avut treaba si totul o fost ok dar cand ma vrut sa o pun in revers nexam nu misca iar la bord nu-mi indica pe display cum ca ar fi in R ce ar putea fi o fi intrat apa la ceva senzor ai intalnit asa ceva stii care ar fi solutia ca pe mine ma depaseste complect
draculas is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 18:55   #70
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Probleme mecanice

Quote:
Originally Posted by draculas View Post
.... audi a4 din 98 v6 quattro tiptornic , i-am spalat si motoru , dupa ce am luat-o de acolo totul o mers bine adica am mers cu ia unde am avut treaba si totul o fost ok dar cand ma vrut sa o pun in revers nexam nu misca iar la bord nu-mi indica pe display cum ca ar fi in R ....

Interesant ce zici acolo.Nu am prea avut de-a face cu tiptronic de al Audi.
Poate fi un senzor de la timonerie sau a juns apa la mufa ce intra in cutie si a resetat ceva in cutie.
Anul trecut mi-am mincat zilele cu un SLK la care i-am schimbat cutia si nu-mi mai schimba vitezele inainte.Rezolvarea a fost o resetare a cutiei (la Mercedes) cu softul lor unde am platit 60 euro.Doar un tester iti poate rezolva problema asta.Urasc electronica.Un senzor de doi bani iti poate strica ziua.In cazuri de genul asta examinez vizual eventuale distrugeri fizice,lovituri,fire arse,mufe scoase si daca nu observ nimic in 5 minute o trimit la testdiagnoza,altfel e doar timp pierdut.
__________________

Last edited by turbojack; 14-01-07 at 18:58.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 14-01-07, 21:34   #71
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Probleme mecanice

asa cred ca am sa fac si eu ma duc la dealer la audi ca am impresia ca am patit aceelasi lucru despre ce ziceai tu cu SLK-U pentru ca , cutie e ok merge dar n-am aici computeru meu de resetat si pentru 100 de para cat o sa dau la dealer nu-i mare lucru
draculas is offline   Reply With Quote
Old 10-03-07, 00:43   #72
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Intrebare despre admisie

Intrebarea este asa: Ce sa aleg langa o injevtie multipunct, clapete pentru fiecare piston, sau una comuna, va fi un motor turbo cu presiune mare.
mentin ca nu stiu de unde pot adapta clapete (poate de la motociclete, ceva peste 1000cc...) si injectorul+elecronica va fi de e30 318i sau is (eventual si clapetul central poate veni de acoolo sau de la modele mai mari 325i.
Merita sa chiniesc sau sa las balta?
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 09:05   #73
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Intrebare despre admisie

ceea ce cauti tu mai ficior este un sistem asemanator cu ce are m5 alpina si o ghidusie de aia o sa te coste de-o sa fi nevoit sa te lasi balta, si apropo ce compresie preconizezi sa ai la motor ? ce fel de pistoane intentionezi sa folosesti ? si ca sa revin on-topic iti dau un hint cum sa cauti pe net despre subiectul respectiv THROTTLE BODY se numeste in inglish si cea mai comuna masina cu asemenea sistem este seria M de la bmw restul nu prea au folosito din pricina consumului iar acel sistem daca nu ma insel este injectie mecanica
draculas is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 11:53   #74
Eagleee

Stage 5
 
Eagleee's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 640
Default Re: Intrebare despre admisie

La e30 M 2.0 este exact cum vreau eu...doar pretul
La masinile europene este rar sa fie separat, si la japonezi numai la "GT" = uri este asa.
Despre pistoane (vreau 9:1 compresie pentru turbo) vor fi comandate din america, de la Race pistons (astia fac de ex. nascar), dupa cerintele si datele date de mine.
Eagleee is offline   Reply With Quote
Old 19-03-07, 18:21   #75
draculas


Stage 5
 
draculas's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,079
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Intrebare despre admisie

cele mai bune pistoane sunt cosworth si ai face bine sa iei de alea si sa nu uiti de urmatoarele cuzineti segmenti arcurile de supape si mai sunt o gramada de alte chestii
draculas is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -