Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 06-01-10, 02:08   #646
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
.E trist cand stii ca nu poti inmatricula o astfel de masina , nici nu iti arde sa ai grija de ea .
Nu vreau sa devin pisalog dar în situatia asta, unde-i logica.
- Dai un ban dar sti ca nu-l mai ai ?

Daca stiu ca nu o pot înmatricula, nu pot circula cu ea, întîmpin "X" probleme legislative, atunci de ce-mi cumpar asa ceva? Numai sa ma aflu în treaba..... sa ma scap de bani?

Chiar ca nu pot sa înteleg unde-i logica?
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 03:26   #647
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: Masini Americane in Romania?

daca aduc o masina din '79 din state, o pot inmatricula la noi ca vehicul istoric ? sau e valabil doar pentru cele din UE ? este vorba despre un AMC Eagle. Iar masina trebuie sa arate "ca noua" sau doar sa fie piesele originale si sa ia itp-ul ?
__________________
1981 BMW 316 E21
Sharknose or no nose !
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 14:18   #648
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
Din pacate multe dintre ele zac sub prelata ,parcate la bordura,sub copaci etc...E trist cand stii ca nu poti inmatricula o astfel de masina , nici nu iti arde sa ai grija de ea .

@Catalin

- pana la 1.600 cmc: 8 RON/200 cmc;
- intre 1.601 si 2.000 cmc: 15 RON/ 200 cmc
- intre 2.001 si 2.600 cmc: 30 RON/ 200 cmc
- intre 2.601 si 3.000 cmc: 60 RON/200cmc
- peste 3.001 cmc: 120 RON/ 200 cmc
- autobuze, autocare, microbuze: 24 RON/ 200 cmc
- masa totalat autorizata de pana la 12 t: 25 RON/ 200 cmc
- tractoare inmatriculate: 16 RON/ 200 cmc;


cred ca nu s a schimbat pt 2010
...Dupa ce am facut si eu calculul la cit ar trebuii sa platesc impozitul pt ceea ce vroiam eu brusc mi s-a facut rau si m-a luat cu sughituri ,deci la motorul de 3800 care ma interesa trebuie platit impozitul anual de aproximativ 23 miliane ,dupa care cit o mai fii si asigurarea ,apoi mai urmeaza si betele-n roate pe care ti le baga aia de la RAR sau ITP cind îi faci revizia ....cred ca pina la urma ajung sa merg pe neveu cu ea dar aşa seara pe 'uliţe' mai intunecate ca sa mai dau cite o liniuta sau un scirţ si daca tot se ajunge la ilegalitati macar sa-mi achizitionez una pe sufletul mu ....astfel ca masina americana la care am visat eu este CHEVROLET CAMARO z28 model68 ,este 'crima si pedeapsa' pentru mine macar pot sa spun ca am apucat s-o vad mergind legal prin oras dar eram pustan pe atunci, inainte de revolutie si era a unui arab venit la studii in Romania care dupa facultate a plecat cu o romanca dar a lasat in schimb masina..ce mi se mai scurgeau ochii dupa ea! acum am vazut-o la un coforumist de-al nostru care este din Bucuresti dar nu stiu daca o da !....

Last edited by catalliin; 06-01-10 at 14:22.
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 06-01-10, 23:44   #649
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Cat despre impozite, ba da, s-au majorat anul acesta cam cu 20%, deci mai adauga te rog la 2280lei

Quote:
Originally Posted by AxYJamaicanu View Post
daca aduc o masina din '79 din state, o pot inmatricula la noi ca vehicul istoric ? sau e valabil doar pentru cele din UE ? este vorba despre un AMC Eagle. Iar masina trebuie sa arate "ca noua" sau doar sa fie piesele originale si sa ia itp-ul ?
Iti plac masinile 4x4 cu aspect de citadina minora?

Doar din 2019 o poti aduce in tara sa faci ce propui mai sus, si da, masina trebuie sa arate foarte bine, nu ca noua, dar foarte aproape, deci nu-i de ajuns doar sa fie originala, pt treaba aia, trebuia sa te misti cu 2 ani mai repede si cu un model mai vechi ..din pacate pt noi toti..ma refer la starea masinii, ca nu toti ne permitem bijuterii impecabile

Si la masina din afara UE mai platesti si Vama(10% din cine stie care Valoare de catalog + 19% TVA + 3 sau 4% accize) + taxa de mediu in cazul lui Eagle, si daca are si motorizarea de 4.2L, nu celelalte doua de 2.5L, esti TOASTED


Sa traiti bine

Last edited by florin_cars; 06-01-10 at 23:47.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 05:37   #650
AxYJamaicanu
Old School Cars

Stage 5
 
AxYJamaicanu's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 722
Member of:
[Suzuki]
[Old School Cars]
[CHEVROLET]
Default Re: Masini Americane in Romania?

mersi de info .... chiar ma gandeam sa iti dau pm sa te intreb pe tine daca ai vazut pe la noi vreun Eagle sau Spirit, am vazut ca stii multe americane. Nu o vreau pentru 4x4 ... am un Geo Tracker ptr asta o vreau pentru aspectul ei de Mad Max, iar performantele nu conteaza pentru mine
AxYJamaicanu is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 17:44   #651
EaGle
Banned

Stage 5
 
Join Date: May 2007
Posts: 4,131
Default Re: Masini Americane in Romania?

Florin, pai nu are 30 de ani deja ? Sau fabricarea s-a oprit in '89 ?

PS: Eu am vazut un Eagle, il vezi si tu acum
EaGle is offline   Reply With Quote
Old 07-01-10, 18:04   #652
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Masini Americane in Romania?

fabricarea s-a oprit in '89
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 05:29   #653
Fonrabie

Stage 2
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 48
Default Re: Masini Americane in Romania?

Saracii de voi ... ( Greu vo fi si voua ... mai ales la daftek 3 tancuri cu motoare mai mari decat jumate din parcarea mea...) acuma noh fiecare cu greutatile lui nu ? sanatate sa fie ca restu se fac

PS: schimba numele la topic pune ceva gen avioane in romania sau vapoare in romania sau tancuri... masini suna prea mic
Fonrabie is offline   Reply With Quote
Old 08-01-10, 10:46   #654
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

...si la motorizarile din UE sa le spunem drujbe europene care se livreaza consumatorului functie de obtiuni si pret ;volan si cele patru roti separat ...ia sa vedeti voi ca in curind masinile standard din UE vor fii ca teleguţa facuta in India Papa sau Tata mobil...eu i-as zice 'oliţo-mobil'
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 09:51   #655
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Salut tuturor! este prima postare pe anu asta asa va fa doresc toate cele bune!
Ce scriu nu prea ere legatura cu postarile anterioare si se refera exclusiv la observatiile mele vis a vis de PRETURILE MASINILOR AMERICANE IN ROMANIA
Pentru inceput sa spun ce urmaresc! sunt posesorul unei americance de origine italiana foarte apreciata la sfarsitul anilor 80 (chrysler le baron) si fiind generatia crescuta cu filme la video gen smokie and the bandit sunt cu okii dupa un veritabil muscle car de fabricatie 60 - 78!
Si rascolind internetul dupa astfel de masini nu pot sa nu observ ca in land of choice fiecare rabla de origine americana este aruncata pe piata cu niste sume nesimtite , de parca america ar fi vreo planeta din alt sistem solar!
Acum o perioada am vazut intr-un oras din transilvania (nu ii dau numele) o americanca apropiata de a mea ca model, aruncata pe piata cu niste mii de euro cand se stie bine ca valoreaza cateva sute! Nu mai vorbesc de SUV`uri americane sau de truck`uri gen f`urile de ford sau ram`urile de la dodge care de la cateva mii de dolari (nu prea multe) in america, ajung la cateva cifre cu 5 nr in romania, fara barem a fi inmatriculate existand scuza ca sunt taxele mari! pur si simplu!
Mai este un baietel pe aici care bantuie forumurile si care are o curte plina de americane vizitandu`l pentru niste piese pt a mea, a aruncat niste preturi pentru unele dintre masinile care le avea, preturi de-a dreptul nebune, valoarea masinii in starea in care se afla nedepasind nici valoarea ei in kg la centrele de colectare!
Facand o comparatie usoara si rapida un mustang de pana in 68 de conditie tehnica medie (merge dar tre sa ii mai faci cate ceva) e in medie 6000 euro, o masina similara in romania creste la dublu! Exista vreun tampit care le cumpara? sau vanzatorii incearca marea cu degetul?
Cat despre vreun Ford F350 sau Dodge RAM 2500 situatia devine kiar comica, ar trebui sa se infiinteze un numar la circ........... pleca de pe costa de est cu 12000 $ ajunge in romania cu 30000 EURO !
Si exemplele pot continua!
Nu pot intra in detalii gen corvette! Voi ce spuneti?
Anterior cineva scria ca americancele consuma, sunt ineficiente pe raportul consum / putere etc, concluzia fiind ca nu renteaza astfel de masini! Din punctul meu de vedere cei care gandesc asa traiesc intr-o mare confuzie! Aici discutam de hobby cars in nici un caz de masini de utilizare zilnica! Nu cred ca cineva si-ar cumpara un eldorado pt a merge la serviciu zilnic....... ma rog poate sunt si d`astia nu am de unde sa stiu, dar cred ca cine confunda un hobby car cu un daily car ar trebui sa se mai gandeasca inainte de a posta! nu cred ca discutia poate cobora ca standard asa de jos incat sa comparam un smart cu un lincoln la consum si pana la urma la destinatia lui!
Asa vad eu lucrurile!
Material de studiu: www.motors.ebay.com ( sa nu uitati sa bifati buy it now) www.mobile.ro .............. si comparatia de mare efect cu site`urile romanesti - vad ca nu le pot scrie.
Va salut pe toti!
P.S. Am avut o initiativa anul trecut prin mai sa ne strangem intr-o comunitate, initiativa preluata de cineva pe aici! Hadeti sa facem ceva in sensul asta! pt inceput putem fi si grup pe mess! sa facem skimb de id`uri pe privat!

Last edited by Qveta; 09-01-10 at 10:19.
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 09:57   #656
Seryoga

Stage 4
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 191
Default Re: Masini Americane in Romania?

Qveta: ma mir ca mai exista oameni pe forumul asta sa spuna asa ceva.Majoritatea au tendinta sa umfle preturile de xx ori in speranta ca vor scapa de coaja lor "speciala" venita de pe Marte,de parca noi am fii toti prosti si nu am stii adevaratele preturi.
Seryoga is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 10:05   #657
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

da! din pacate tot ce e vazut in filmele americane in domeniul auto tinde ca la noi sa devina vedeta la pret! Pana la urma daca navigam pe site`urile americane vedem ca masinile lor sunt incredibil de ieftine! Nu intleg fenomenul! Asta si multe altele!
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 10:22   #658
catalliin

Stage 4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 180
Default Re: Masini Americane in Romania?

cumva 'baietasul' ala acela de care zice Qvetta este din Bucuresti si il cheama Tibi? ...si a postat parca si niste poze cu 'herghelia' lui de masini americane pe care le are in curte ....intradevar sunt faine masinile pacat ca ruginesc acolo neingrijite dar nu stiam ca cere exagerat pe ele ....si pe mine ma atragea una dintre ele ,insa tare ma tem ca pentru doar o caroseria fara motor si alte chesti imi va cere o cifra cu 3 zerouri in coada..daca vrea sa dea Quvetta niste exemple de preturi asa imformativ sa stim si noi sa nu ne mai facem sperante am fii recunoscatori
catalliin is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 10:57   #659
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by catalliin View Post
cumva 'baietasul' ala acela de care zice Qvetta este din Bucuresti si il cheama Tibi? ...si a postat parca si niste poze cu 'herghelia' lui de masini americane pe care le are in curte ....intradevar sunt faine masinile pacat ca ruginesc acolo neingrijite dar nu stiam ca cere exagerat pe ele ....si pe mine ma atragea una dintre ele ,insa tare ma tem ca pentru doar o caroseria fara motor si alte chesti imi va cere o cifra cu 3 zerouri in coada..daca vrea sa dea Quvetta niste exemple de preturi asa imformativ sa stim si noi sa nu ne mai facem sperante am fii recunoscatori
Salut Catalin! pentru ca nu imi place ca cineva sa ma catalogheze ca fiind intr-un fel sa altul nici mine nu imi place sa procedez asa! Ca sa respectam omului dreptul la a-si desfasura activitatea asa cum doreste fara sa il ponegrim, iti spun ca la el ma refer si de preturi contacteaza`l pe el! eu nu o sa fac aprecieri aici! Este dreptul fiecaruia de a`si evalua bunurile!
Daca doresti un punct de vedere ............ pe privat!
Contacteaza`l! Vezi ce are de vanzare......... tocmeste`te! si daca faci vreo afacere buna sa ma instiintezi si pe mine, asta ca sa folosesc un limbaj decent cu toate ca ce mi`a spus m`a facut sa rad!
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 09-01-10, 11:50   #660
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Catalin
te refereai mai devreme cumva la un camaro 78 gri? care a fost al unui arab inainte de revolutie? inmatriculat pe 12 - B ?
e la tibi! e intr-o stare jalnica, in noroi pana la axe, geamul fata spart! fara acte (are numai o hartie de mana)
Mai este o chestie de care TREBUIE SA TINETI CU TOTII CONTUL! Eu nu am facut-o si ma ustura si acum! Aveti mare grija cu masinile americane mai vechi ca pun probleme tehnice si mecanice deosebite, putini se pricep dar multi isi dau cu presupusul!
Baronul meu a fost o masina abuzata....... si am bagat multi bani in ea, chiar foarte multi! si inca lucrez la ea! sper sa fie gata de 4 iulie! poate o sa ne intalnim cu totii!
Cand vorbiti de o masina americana nu v ganditi ca o luati ca pe una europeana! Piesele sunt foarte problematice! Cresc de la simplu la dublu cand trec oceanul! Nu avem firme care stiu! Nu este ca la Overhaulin, sau west coast custom! Ori aveti timp pentru ele, va cumparati documentia si va apucati sa o intetineti singuri, ori veti fi sigur victima baietilor destepti care se pricep la americance si va vor desface de banii de pe voi ca pe foile de ceapa.......... ajungi sa dai inca o data cat masina! cazul meu

Last edited by Qveta; 09-01-10 at 12:05.
Qveta is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -