Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 16-02-09, 18:58   #31
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

si eu zic la fel. cineva deschisese un topic in care ne saluta, tocmai din Londra. spunea omul ca acolo trec zile intregi fara sa auzi un calxon, si ca lumea merge extrem de civilizat. la noi de ce nu se poate ?
__________________
You`ve never seen the best of me !

Prea multi dintre noi se sting datorita vitezei. DRIVE SLOW !
Hame is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 18:59   #32
calibrazor
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Normal ca nu duce nicaieri. E pur si simplu absurd sa faci un R.C. de competitie īntr-o masina cu care mergi sa cumperi castraveti la piata numai de frica ca nu carecumva sa dea careva īn tine.

Cred ca daca DISCIPLINA si GĪNDIREA LOGICA s-ar pune īn functie īn circulatia rutiera romāna, astfel de idei handicap de disperare, nici n-ar mai apare.
pe tico clar nu merita.
eu cu masina in afara de faptul ca merg cu ea la munca, nu fac decat sa o alerg(si in drum spre munca), dar in buc nu sunt accidente pt roll cage. nu ma duc cu ea la Cora carrefour sau alte chestii si daca as avea o masina care sa merite(nu tico) si as avea bani ar fi una din investitiile bune
calibrazor is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 19:01   #33
calibrazor
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

Quote:
Originally Posted by Hame View Post
si eu zic la fel. cineva deschisese un topic in care ne saluta, tocmai din Londra. spunea omul ca acolo trec zile intregi fara sa auzi un calxon, si ca lumea merge extrem de civilizat. la noi de ce nu se poate ?
nu se poate din cauza bizonilor care blocheaza intersectia, din cauza alora care atunci cand dai semnal se apropie de ala din fata ca nu cumva sa intrii inaintea lui, din cauza retardatilor cu masini pe avarii pe un drum cu o banda pe sens etc,..... asa ca mai avem....
calibrazor is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 19:02   #34
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

ar fi o investitie buna daca te duci cu ea la curse (legale sau ilegale, cum or fi) sau daca vrei sa iti faci masina de raliu. in caz de ceva, te protejeaza si castravetii

daca ar fi si ei un pic mai civilizati... ar fi altceva poate

eu ce sa mai zic, era sa mi`o faca ACEEASI tipa de 2 ori, la 2 semafoare consecutive. intra pe banda mea fara semnal, dar in nesimtire, imi taia fata urat. zicea probabil "lasa ca pune ala frana". asta e problema la noi in Romania, nesimtirea. dar astea e deja alte discutii :-j (dezacord intentionat)

Last edited by Hame; 16-02-09 at 19:06.
Hame is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 19:06   #35
calibrazor
Opel Driver

Stage 5
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 845
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Opel]
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

Quote:
Originally Posted by Hame View Post
ar fi o investitie buna daca te duci cu ea la curse (legale sau ilegale, cum or fi) sau daca vrei sa iti faci masina de raliu. in caz de ceva, te protejeaza si castravetii )
haha.pai daca faci accident macar sa ai ce sa mananci
hai ca facem offtopic
calibrazor is offline   Reply With Quote
Old 16-02-09, 23:27   #36
quick_5hifter

Stage 5
 
quick_5hifter's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,692
Member of:
[Moderators]
[Xtreme Club Emotion]
[DAEWOO]
[Toyota]
[Opel]
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

Hai ca ati stricat topicul de tot.... daca aveti impresia ca nu merita roll-cage pe Tico, va propun sa dati un search pe ebay.de cautand "rollcage golf 1" sa vedeti cate repere gasiti...si pe urma faceti o scurta comparatie Tico-Golf 1 din punct de vedere al dimensiunilor si al rezistentei la impact (cel putin la prima vedere)... oare pentru Golf de ce s-au gandit atatia ca merita?

Pentru cei ce pun la indoiala rezistenta unui ROLL-cage in cazul unei rostogoliri, va sugerez sa va ganditi de 2 ori.
Cand am facut topicul, am dat drept exemplu acel accident in care Tico-ul respectiv era parcat... si sunt foarte convins ca ar fi aratat cu totul altfel daca avea un roll-cage.

Analizand importanta unui roll-cage, chiar daca impactul prea mare te face sa iti pierzi viata, MACAR RAMAI INTREG SI LA SLUJBA DE INMORMANTARE VEI PUTEA STA CU SICRIUL DESCOPERIT! Si totusi, la un impact cu soc mai mic poti sa mori si din cauza convexitatii masinii (devenita intre timp concava). Aici apare importanta roll-cage-ului.

Pentru cei ce vor sa-si puna roll-cage pe Loganul cu care fac taxi... nu mai zic nimic, v-au spus-o altii mai devreme (cu soacrele etc.).

@Hame: inainte sa ma trimiti pe mine sa invat fizica, iti propun sa-mi arati si mie diferenta intre un impact frontal cu un zid la 100 km/h si un impact frontal intre 2 autoturisme de aproximativ aceeasi statura si masa, cu viteza de 100 km/h fiecare. Parerea mea este ca viteza lor nu se aduna, tu ce parere ai?

Pe de alta parte, multumesc pentru ajutor si pentru faptul ca ai fost on-topic! Vei avea (in)satisfactia sa vezi un Tico dotat cu roll-cage, din pacate nu al meu. Totusi, sper ca nu vei afla niciodata utilitatea acelui roll-cage pe acel Tico (in traducere: sper sa nu aiba vreodata vreun accident cu el, ca sa-si dovedeasca utilitatea celor ce n-o inteleg).

Am facut topicul pentru ca aveam cu acel Tico niste planuri mult mai mari decat carat castraveti si alte astea, planuri ce implicau si un motor mai puternic, deci acel roll-cage nu ar fi avut doar rol de siguranta, ci si de rigidizare. Cand am facut topicul, nu stiam fizica decat cat stiu si acum, de-asta am si apelat la ajutorul altora care STIU DESPRE CE E VORBA.

Pentru cei ce nu inteleg, nu au nevoie sau nu vad importanta, sunt de parere ca ar trebui sa va mutati pe forumuri cu pitipoance, crosetat, panselute si cornulete umplute. Nu toti vor sa-si foloseasca masina la carat cartofi si plimbat p1sd3 la mall (sau invers)!

Am rugamintea ca moderatorii sa lase pe acest topic doar chestiuni legate de titlu (care poate fi, de asemenea, modificat in "ROLLCAGE - cum, unde, de ce?").
__________________
https://i1195.photobucket.com/albums/aa389/quick_5hifter/w191180452small-1.jpg

Last edited by quick_5hifter; 16-02-09 at 23:30.
quick_5hifter is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 07:09   #37
Evil Yuri

Stage 5
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 869
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

S-a adus in discutie faptul ca, in ciuda faptului ca habitaclul ramane in stare buna, socul este foarte mare si omul nu poate supravietui. Ei bine, nu este chiar asa. Corpul uman poate rezista la niste forte G impresionante, insa poate ramane cu sechele.

Sa va amintesc de un experiment realizat la inceputul anilor '50 daca imi aduc bine minte de un anume tip. Acesta a avut curajul sa se urce intr-o masina ce rula pe o cale ferata. Ce era special este faptul ca aceasta masina prindea 1000 km/h in 4 secunde, si printr-o frana cu apa, se oprea intr-o singura secunda. Forta la care omul asta a fost supus este de 40 G !
Culmea, dar a supravietuit. Isi pierduse vederea, dar dupa cateva ore a inceput sa vada din nou. Si pe deasupra, a trait si pana la 90+ ani.

Treaba cu roll-cage-ul este foarte simpla.
Va dau drept exemplu un impact lateral pe partea stanga.
Fara rollcage: caroseria amortizeaza socul, insa cel care a intrat in lateral ajunge peste sofer. De unde soferul iese destul de sifonat, cu multe rani deschise.
Cu rollcage: rollcage-ul isi pastreaza forma, soferul este supus unui soc mai mare, insa nu suporta si alta rani facute de deformarea caroseriei.
__________________
Evil Yuri is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 08:49   #38
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

Quote:
Originally Posted by calibrazor View Post
Acum punem īntrebarea DE CE s-a rupt Dacia īn halul asta cu R.C. cu tot ?

Pai simplu. Un R.C. NU SE SUDEAZA DE CAROSERIE ci se face individual AUTOPORTANT iar tablaria se fixeaza de R.C.

Ce se face acolo cu daciile alea vechi este o veritabila tīmpenie si nu R.C. deoarece degeaba se fixeaza tavaraia de tabla ca se rupe tabla care e prea sensibila īn punctele principale de rezistenta la un impact serios.

Un R.C. trebuie sa fie ca o cusca cu design de masina daca se vrea o siguranta deplina si nu tīmpenii fara rost.

AICI, cīteva crash-uri de nascar. La unele daca ne uitam atent, zboara toata caroseria cu motor cu tot īn toate directiile. Ce ramīne este R.C. ul STABIL cu pilotul īn el si asta se poate numi un R.C. corect.

Daca dacia din filmuletul tau ar fi avut un R.C. corect nu s-ar fi rupt īn halul ala.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 09:06   #39
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

daca tot vrei sa compari cum se comporta roll-cage-uririle ti-as recomanda sa nu o faci cu nascar ,si bullshituri din astea.
cel mai apropiat lucru ar fi masinile de WRC.
1. pt ca sunt masini normale de zi cu zi la baza.
2. pt ca saunt absolut street-legal.
3. pt ca accidentele care le au le au pe drumuri normale, nu pe circuite
Spark is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 09:20   #40
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

NASCAR nu este Bullshit deoarece acolo se circula cu viteze mult mai mari. La linutele de oras cam cu 50% din Speed-ul de circuit si cu mai multe impedimente si pericole pe drumurile publice.

Asta ar fi una iar a doua, daca chiar faci un R.C. la o cutie de dacie ce are tabla ca celofanu, pai atunci STRAPUNGE TABLA si nu suda DE TABLA ci TABLA de R.C. care o strapunge ca alt fel n-ai facut nimic.

E la fel de Street legal.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 10:37   #41
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

lasand la o parte vitezele din nasscar, masinile de acolo nu prea au nimic in comun cu ceva de serie spre deosebire de wrc.
la nasscar din cate stiu usa nici macar nu e functionala ca intri pe geam, spre deosebire iarasi de wrc. de aia zic ca wrc-ul e ceva mult mai realist pentru un rollcage calumea pentru scopurile mai apropiate folosirii de catre cei care chiar vor sa isi puna asa ceva (masina de liniutze and so on ... )
Spark is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 12:52   #42
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

1 la mana, fotele vitezele se aduna. fortele se aduna. principiul conservarii impulsului.


2 la mana, ceea ce am vrut sa subliniez este faptul ca R.C. isi are rostul in cazul raliurilor, nicidecum in cazul masinilor folosite pt achizitionarea castravetilor. denumirea ROLL, ca tot mi`a atras cineva atentia, va spune totul. ROSTOGOLIRE... il rog pe unu care s`a rostogolit in rapa cu masina in Bucuresti sa ne spuna cum a fost.

Si am mai spus o data, nu vreau sa ma mai cert, fiecare are parerea lui si cu asta basta. Daca faceti accident si va salveaza R.C., sa postati ca sa stim si noi o treaba. Asta in care R.C. va salveaza, nu uitati !

Asadar, spor la investitii
Hame is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 13:16   #43
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

La Nascar,RC-ul este parte integranta a sasiului si caroseria este construita in jurul lui,pe cand la masinile WRC ,RC-ul este construit in interiorul caroseriei,ca structura de sine statatoare.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 13:19   #44
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

@ Hame

Ai perfecta dreptate.
Se pare īnsa ca unii nu vor sa priceapa asta si cred ca daca baga o cusca din asta īntr-o ruginaturii din anii 70 sparge Bucurestiul pe postura de Superman.

Lasa-i. Cīnd o sa fie tot mai multi care admira pe veci cum cresc patlagelele de jos īn sus, or sa se lecuiasca asa frumos pe rīnd. Un avantaj are īnsa treaba. bucurestiul poate devine mai linistit si mai sigur cu mai putine R.C.R.
( Roll Cage Ruginaturi) Agatate prin pomi, stīlpi, pereti de case, mai putina carne tocata pe strazi si asfalt colorat īn rosu etc
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 17-02-09, 13:32   #45
morpheusmaster

Stage 5
 
morpheusmaster's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,966
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PARTICIPANT CURSE]
[Fiat]
[SKODA]
Default Re: Anti-Roll Bar...(how to D.I.Y.)

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter View Post
Hai ca ati stricat topicul de tot.... daca aveti impresia ca nu merita roll-cage pe Tico, va propun sa dati un search pe ebay.de cautand "rollcage golf 1" sa vedeti cate repere gasiti...si pe urma faceti o scurta comparatie Tico-Golf 1 din punct de vedere al dimensiunilor si al rezistentei la impact (cel putin la prima vedere)... oare pentru Golf de ce s-au gandit atatia ca merita?

Pentru cei ce pun la indoiala rezistenta unui ROLL-cage in cazul unei rostogoliri, va sugerez sa va ganditi de 2 ori.
Cand am facut topicul, am dat drept exemplu acel accident in care Tico-ul respectiv era parcat... si sunt foarte convins ca ar fi aratat cu totul altfel daca avea un roll-cage.

Analizand importanta unui roll-cage, chiar daca impactul prea mare te face sa iti pierzi viata, MACAR RAMAI INTREG SI LA SLUJBA DE INMORMANTARE VEI PUTEA STA CU SICRIUL DESCOPERIT! Si totusi, la un impact cu soc mai mic poti sa mori si din cauza convexitatii masinii (devenita intre timp concava). Aici apare importanta roll-cage-ului.

Pentru cei ce vor sa-si puna roll-cage pe Loganul cu care fac taxi... nu mai zic nimic, v-au spus-o altii mai devreme (cu soacrele etc.).

@Hame: inainte sa ma trimiti pe mine sa invat fizica, iti propun sa-mi arati si mie diferenta intre un impact frontal cu un zid la 100 km/h si un impact frontal intre 2 autoturisme de aproximativ aceeasi statura si masa, cu viteza de 100 km/h fiecare. Parerea mea este ca viteza lor nu se aduna, tu ce parere ai?

Pe de alta parte, multumesc pentru ajutor si pentru faptul ca ai fost on-topic! Vei avea (in)satisfactia sa vezi un Tico dotat cu roll-cage, din pacate nu al meu. Totusi, sper ca nu vei afla niciodata utilitatea acelui roll-cage pe acel Tico (in traducere: sper sa nu aiba vreodata vreun accident cu el, ca sa-si dovedeasca utilitatea celor ce n-o inteleg).

Am facut topicul pentru ca aveam cu acel Tico niste planuri mult mai mari decat carat castraveti si alte astea, planuri ce implicau si un motor mai puternic, deci acel roll-cage nu ar fi avut doar rol de siguranta, ci si de rigidizare. Cand am facut topicul, nu stiam fizica decat cat stiu si acum, de-asta am si apelat la ajutorul altora care STIU DESPRE CE E VORBA.

Pentru cei ce nu inteleg, nu au nevoie sau nu vad importanta, sunt de parere ca ar trebui sa va mutati pe forumuri cu pitipoance, crosetat, panselute si cornulete umplute. Nu toti vor sa-si foloseasca masina la carat cartofi si plimbat p1sd3 la mall (sau invers)!

Am rugamintea ca moderatorii sa lase pe acest topic doar chestiuni legate de titlu (care poate fi, de asemenea, modificat in "ROLLCAGE - cum, unde, de ce?").
Eu cred ca ai pus punctul pe I. Ca intotdeauna Alex...Respect!!! Si cam ce aveai tu in cap cu ticoul ala am eu in cap cu Centoul meu...


@others...fratilor..masinile de nascar SUNT construite pe rollcage...
@others: INCETATI CU ABERATIILE SI SA POSTAM LA TITLU How to...where...la ce bani...
morpheusmaster is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -