Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-09-07, 02:49   #136
Gabriel18

Stage 2
 
Gabriel18's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 67
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

buna..acum 2 ore m`au prins si pe mine..viteza 154 pe sector de drum cu limita de 70. Am primit 90 de zile si 175 ron in 48 de ore. Am carnet de mai mult de un an si nu am mai beneficiat de reducere si nici puncte nu aveam inainte. Pot sa obtin reducerea? Nu stiu dc tin minte ca politistul a zis ca nu.. Si inca ceva, a zis ca o sa ma dea la presa..asta ce inseamna, televiziune, ziare, sau misto..Ca daca vede taicamiu sincer am belito rau de tot, atunci chiar raman pieton mult. Help pls..ms
__________________
not yet a pro..no more a beginner
Gabriel18 is offline   Reply With Quote
Old 25-09-07, 17:22   #137
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Pt 100km/h fix in oras pe o strada principala, de 4 benzi si mi se pare limita de 60, da nu`s sigur, se ia permisu? App, au voie gaborii sa stea la panda in masina nemarcata? Oricum dupa ce mi-au dat amenda m-am intors special sa notez numerele de inmatriculare ale ambelor masini. K deobicei nu i-am retinut numele politzaiului. Mi-a mai zis k mi-o trimite aks in 2 sapt. Am mai luat o amenda aku 2 luni pt k nu avfeam centura si nici aku nu mi-a venit. mai vine? mi-e k vreun vecin a furat-o )
__________________
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 13:52   #138
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by andrei.badea View Post
Pt 100km/h fix in oras pe o strada principala, de 4 benzi si mi se pare limita de 60, da nu`s sigur, se ia permisu? App, au voie gaborii sa stea la panda in masina nemarcata? Oricum dupa ce mi-au dat amenda m-am intors special sa notez numerele de inmatriculare ale ambelor masini. K deobicei nu i-am retinut numele politzaiului. Mi-a mai zis k mi-o trimite aks in 2 sapt. Am mai luat o amenda aku 2 luni pt k nu avfeam centura si nici aku nu mi-a venit. mai vine? mi-e k vreun vecin a furat-o )
Pt 100 fix nu-ti ia permisul politia in conditiile descrise de tine mai sus. pt 101, cu limita de 50 km/h da.

cred ca puteai sa ai si 110 fix pe limita de 60 ca nu ti-l lua. oricum, mergi si tu mai incet in plm )

bafta.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 17:13   #139
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by car_addict View Post
Pt 100 fix nu-ti ia permisul politia in conditiile descrise de tine mai sus. pt 101, cu limita de 50 km/h da.

cred ca puteai sa ai si 110 fix pe limita de 60 ca nu ti-l lua. oricum, mergi si tu mai incet in plm )

bafta.
Greseala mea .. recunosc .. da m-a suparat rau k nu aveau masina cu radar inscriptionata si din cate stiu trebuie sa aibe girofar si insemnele politiei. Si m-a mai deranjat k statea intr-o parcare, special sa il vezi greu.

Si mai am o intrebare. Am auzit k poate sa ti-l suspende, da sa ai permisu in buzunar si sa nu stii k il aveai suspendat. E normal? Eu am o problema cu vecinii care au obiceiul de a fura corespondenta altora. Mai trebuia sa imi soseasca o amenda pt centura da de 2 luni tot astept si nu mai soseste. Mi-e sa nu ma trezesc ca ma opreste si k am permisu suspendat si ma aleg si cu dosar penal.
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 17:17   #140
Snytz

Stage 3
 
Snytz's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 134
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Stie cineva, din surse sigure, daca se mai da examen in cazul in care iti suspenda permisul pt viteza ???
Snytz is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 17:27   #141
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by Snytz View Post
Stie cineva, din surse sigure, daca se mai da examen in cazul in care iti suspenda permisul pt viteza ???
da.nu se mai da examen.se da examen doar pentru bautura si accidente.pentru viteza nu cred ca se mai da.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 17:30   #142
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by andrei.badea View Post
Si mai am o intrebare. Am auzit k poate sa ti-l suspende, da sa ai permisu in buzunar si sa nu stii k il aveai suspendat. E normal? Eu am o problema cu vecinii care au obiceiul de a fura corespondenta altora. Mai trebuia sa imi soseasca o amenda pt centura da de 2 luni tot astept si nu mai soseste. Mi-e sa nu ma trezesc ca ma opreste si k am permisu suspendat si ma aleg si cu dosar penal.

fa si tu o vizita la sectia de politie de care apartii si intreba-i pe cei de acolo de la rutiera.in mod normal, totul e computerizat si daca esti suspendat apari in baza de date 100%.vezi ca nu e de joaca.ti-ai dat raspunsul singur ce se intampla daca il ai suspendat si circuli.

bafta si drum intins fara incidente.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 18:29   #143
Aki

Stage 4
 
Aki's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 224
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by Snytz View Post
Stie cineva, din surse sigure, daca se mai da examen in cazul in care iti suspenda permisul pt viteza ???
Se ma da examen, numai in cazul in care vrei sa beneficiezi de reducere( in cazul vitezei, restul...nu ma bag ), spre exemplu ti l-au luat ptr 90/60 zile si tu il vrei in 30. Poti beneficia de reducere numai daca nu ai avut permisul suspendat in ultimii 3 ani.
Aki is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 18:37   #144
Snytz

Stage 3
 
Snytz's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 134
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by Aki View Post
Se ma da examen, numai in cazul in care vrei sa beneficiezi de reducere( in cazul vitezei, restul...nu ma bag ), spre exemplu ti l-au luat ptr 90/60 zile si tu il vrei in 30. Poti beneficia de reducere numai daca nu ai avut permisul suspendat in ultimii 3 ani.
Asta stiam, asa e, daca vrei sa beneficiezi de reducere dai sigur examen, dar din pacate eu l-am mai avut suspendat. Dar vreau sa stiu daca peste 90 de zile trebuie sa mai dau.
Snytz is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 19:49   #145
Aki

Stage 4
 
Aki's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 224
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

nu, nu trebuie sa mai dai ( decat daca te prind baut sau faci vreun accident)
Aki is offline   Reply With Quote
Old 26-09-07, 19:55   #146
Snytz

Stage 3
 
Snytz's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 134
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by Aki View Post
nu, nu trebuie sa mai dai ( decat daca te prind baut sau faci vreun accident)
Multumesc pt info ... ma bucur sa aud asta ... acum tot ce mai am de facut e sa astept inca 2 luni jumate
Snytz is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 16:22   #147
aPDM

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

salutare .. intrebare urgenta pt testul de reducere a termenului de suspendare de la 90 la 30 de zile .. ce tre sa fac? tre sa depun pe undeva vreo cerere pt sustinerea testului? .. si unde ma programez?
aPDM is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 17:00   #148
emmanuel

Stage 4
 
emmanuel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 298
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

La Udriste in corpul D la camera 19 te duci si te programezi, de obicei programarile se fac de pe o zi pe alta!

O chestie pe care am vazut ca nu o stie nimeni pe aici:
11) ce se intampla cand intr-o intersectie o masina intalneste orpire si alta cedeaza trecerea :
a. se da prioritate de dreapta
b. trece cel cu oprire
c. trece cel cu cedeaza

Evident raspunsul este C deoarece se respecta in felul urmator :
Semnalele politistului
Semnalele de la coloane oficiale, ambulante etc
Semnalizarea temporara
Semafoarele
Semnele de circulatie
si abia dupa aceea regulile de circulatie din categoria carora face parte prioritatea de dreapta... deci ... mai multa atentie.
emmanuel is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 17:30   #149
aPDM

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 4
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

si cu cererea si cu copiile dupa PV, chitanta cec, act identitate si dovada .. ce fac? am nevoie de ele ca sa ma programez?
aPDM is offline   Reply With Quote
Old 01-10-07, 17:32   #150
emmanuel

Stage 4
 
emmanuel's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 298
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

nu ! alea iti trebuie pentru reducerea de la 90, 60 de zile la 30
emmanuel is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -