Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-09, 10:25   #76
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by COCO_l1no View Post
Salut..! am citit in mare parte dar totusi nu sunt totusi complet lamurit... Vreau sa ma duc sa imi achizitionez o masina din germania, nu am fost niciodata, cu cunosc pe nimeni, cu cunosc o boaba nemteste. am pasaportul si banii la mine. masina pe care o sa o cumpar vreau sa o inmatriculez pt mine. UNDE SE RADIAZA ACESTE MASINI?. de ex: cumpar masina din de pe autosont25 sau de acolo dintru-un parc. unde radiez masina, de unde imi iau numere eu singur? si cate acte trebe sa obtin k sa fie totul ok pt mine? Multumesc anticipat


ps: apropo cu maxim 10000 E ajung cu un audi tt 1.8 turbo quatro 224 Cp, in tara? drum, taxe si achizitia masinii? informativ
Salut.
Daca nu au numere nemtesti negre pe ele, masinile sunt radiate deja. Daca iei de la handler sunt radiate, aia nu platesc impozit aiurea pe ele. Altfel, masina se radiaza la serviciul inmatriculari (la fel ca la noi) "Zullasungsteile".
Din incinta respectiva iti iei si numere, galbene pe 5 zile, sau rosii pe 30 de zile sau mai mult. Numerele galbene le poti lua pe baza ID-ului (pasaport, buletin), si primesti un talon roz care-l completezi cu datele tale (neaparat trebuie completat, altfel dansezi cu politia). Pt. numere rosii trebuie sa ai TUV valabil si ti se face brief nou, pe numele tau.
Ca si acte, de la vanzator trebuie sa primesti brief mare si brief mic, contract de vanzare-cumparare/factura. La numere trebuie sa primesti si asigurare(o hartie verde)


p.s. Da, iti ajung 10.000
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 16:08   #77
BOASKA

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 313
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Pentru un BMW 325 tds din 1996-1997 cat costa asigurarea,verificarea si taxele platite in germania pe 1 an de zile?
am inteles ca poti circula daca ai imputernicire pe masina
BOASKA is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 19:54   #78
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by BOASKA View Post
Pentru un BMW 325 tds din 1996-1997 cat costa asigurarea,verificarea si taxele platite in germania pe 1 an de zile?
am inteles ca poti circula daca ai imputernicire pe masina
...costuri asigurare, Tüv, Steuer, imputernicire (plus riscul ca masina sa fie radiata in lipsa voastra a 2-a zi si sa circulati ilegal cu numerele nemtesti) = aproximativ acelasi pret cu numere de Zoll, asigurare, Steuer si actele masinii pe numele tau ( dormi linistit noptile pentru ca esti proprietar ) ~ 1000 de euro.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 14:44   #79
eug a4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

sal, poate sa-mi traduca cineva asta ", Netto Export , Inland Plus 19 % MWST "si daca inseamna ce cred eu imi poate spune cineva daca numai o societate comerciala poate cumpara cu pretul net asa cum scrie sau si o persoana fizica ?????multumesc anticipat
eug a4 is offline   Reply With Quote
Old 15-04-09, 15:31   #80
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

da, numai o societate comerciala(platitoare de tva) poate cumpara la pret net.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 19-04-09, 19:58   #81
cornel68
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Cu actul de vinzare-cumparare din Germania, certificatul si cartea in original, poate inscrie masina in Romania.
cornel68 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-09, 00:58   #82
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

e intrebare sau afirmatie?
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 22:56   #83
eug a4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

salut,revin cu o intrebare,luna care vine vreau sa merg sa cumpar un camion(cap tractor),pretul net este de vreo 18000 E,m-am hotarat sa fac societate sa nu mai platesc tva-ul la ei si oricum trebuia facut,cam cat ma ajunge asigurarea pe o luna de zile si nr rosii?Ca persoana juridica ce acte tre sa am la mine ca sa cumpar masina pe societate si sa platesc pretul net?
multumesc anticipat
eug a4 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 23:04   #84
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Preturile la numere nu le stiu exact, dar e undeva la 350 de euro (din ce-mi aduc aminte).
Ca acte trebuie sa ai certificatul de inmatriculare al firmei, stampila, act de identitate si un act de la finante care atesta ca esti platitor de TVA. Preferabil ar fi sa trimiti acele acte inainte vanzatorului, pentru ca ele vor fi verificate la finantele germane.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 23:39   #85
eug a4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Preturile la numere nu le stiu exact, dar e undeva la 350 de euro (din ce-mi aduc aminte).
Ca acte trebuie sa ai certificatul de inmatriculare al firmei, stampila, act de identitate si un act de la finante care atesta ca esti platitor de TVA. Preferabil ar fi sa trimiti acele acte inainte vanzatorului, pentru ca ele vor fi verificate la finantele germane.
__ Multumesc dar eu prefer sa vad ce cumpar deci cum pot trimite actele daca eu nu sunt sigur ca imi va placea masina :nu prea dau vrabia din mana pe cioara de pe gard deci cam cat timp ar dura verificarea sa zicem ca imi va placea camionul aaaaaaaa si inca ceva pot conduce camionul daca nu am atestatul de transport marfa sa zicem ca voi cumpara si o semiremorca ptr transport cereale
______________
eug a4 is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 23:52   #86
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by eug a4 View Post
Multumesc dar eu prefer sa vad ce cumpar deci cum pot trimite actele daca eu nu sunt sigur ca imi va placea masina :nu prea dau vrabia din mana pe cioara de pe gard deci cam cat timp ar dura verificarea sa zicem ca imi va placea camionul aaaaaaaa si inca ceva pot conduce camionul daca nu am atestatul de transport marfa sa zicem ca voi cumpara si o semiremorca ptr transport cereale
...amice... a trimite actele.. nu inseamna sa le trimiti in original... se ia legatura cu vanzatorul si apoi se trimite fax cu ce ti se cere... certificate de inmatriculare si inregistrare si copie dupa pass-ul administratorului... iar ca sa stai linistit... iti spun de acum ca Bundeszentralamt für Steuern - Saarlouis iti vor respinge cererea de a cumpara netto... esti prea... "fresh".
...al doilea aspect.. de a circula fara autorizatii, atestate si alte acte necesare.. aici in Germania... iti urez mult noroc... in cazul in care esti oprit de catre politie... masina "ingheata" pana faci rost de certificatele in cauza, amenda este bonus.

Succes.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 01:17   #87
eug a4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

multumesc mult sa nu fie cu suparare..daca stiam nu intrebam
eug a4 is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 01:30   #88
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by eug a4 View Post
__ Multumesc dar eu prefer sa vad ce cumpar deci cum pot trimite actele daca eu nu sunt sigur ca imi va placea masina :nu prea dau vrabia din mana pe cioara de pe gard deci cam cat timp ar dura verificarea sa zicem ca imi va placea camionul aaaaaaaa si inca ceva pot conduce camionul daca nu am atestatul de transport marfa sa zicem ca voi cumpara si o semiremorca ptr transport cereale
______________
Atunci trebuie sa te inarmezi cu rabdare, ca dureaza verificatul pana la 48 de ore.
In alta ordine de idei, cum a zis si Marius mai sus, mult noroc cu adusul fara atestat
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 02:46   #89
eug a4
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

deci daca am inteles bine degeaba fac firma ca oricum nu imi aproba ..sa cumpar fara tva cu toate ca firma va fi platitoare de tva asa ca nu-mi ramane decat sa platesc pretul brut si sa o iau pe persoana fizica ...cat despre atestatul ala e floare la ureche o saptamana de fapt de luni pana vineri SAMBATA examen=admis rezolvata treaba multumesc inca o data
eug a4 is offline   Reply With Quote
Old 10-05-09, 23:50   #90
alexaandru15

Stage 5
 
alexaandru15's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 982
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Cu actul de vinzare-cumparare din Germania, brieful mic si brieful mare original,nu cred ca omu a radiato ca masina avea numerele germane alea permanente pe ea...sau a fost radiata da nu are stampila pe talon....pot inscrie masina in Romania?sau in bulgaria? va rog raspundeti ca sunt cu inima in dinti
__________________
now : Golf 4 1.9 TDI AJM 6 trepte
now : Opel Calibra c20xe....
ex : Kadett E coupe-combi...
alexaandru15 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -