Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 29-04-08, 23:00   #16
sylver7

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8
Thumbs up Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

si vreti sa spuneti ca eu nu am nici o dovada legala ca am dat banii?

pai da cer macar o procura d la cal de la care cumpar nu?

apoi el chiar daca o radiaza in germania eu ma duc pe baza procurii sa fac RAR in romania...nu pot fi acuzat de furt....sau in cel mai rau caz pot sa inscriu masina in germania pe un neamtz....alta asigurare iar platesc taxe si ajung pe la 1000 E cheltuiti...

asa ca oameni buni nu cumparati mesini decat dupa ce verificati seriile si actele si va vedeti numele inscris in talon

este cineva care nu e de acord cu mine? va rog scrieti pentru ca nici eu nu stiu chiar perfect legea
sylver7 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 00:40   #17
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Am 3 persoane care m-au contactat telefonic pentru ca au cumparat masini de la "samsari" cu numere de Germania "perfect valabile" si nu pot sa isi ia nici macar numere de proba romanesti, dar sa le mai si inmatriculeze. Au masina si actele pe nume de neamt. Atat.
"Samsarul" nu i-a dat nici contract de vanzare cumparare, nici factura pentru ca a motivat.. oricum nu ai ce face cu ele pentru ca masina nu e pe numele meu e pe nume de neamt. A luat banul si dus a fost.
Una dintre cele 3 persoane a apelat la mine pentru ca stie ca circula cu numere expirate si doreste numere de vama si actele pe numele lui - a trimis actele masinii si pasaportul asigurat prin posta, aici se schimba actele si se returneaza actele, pasaportul si numerele de vama prin curier.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 10:48   #18
sylver7

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 8
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

sa inteleg ca nu ar fi decat varianta cu reinmatricularea in germania...o gramada de bani cheltuiti ca sa nu mai vorbim de stres si zile pierdute


mai sunt masini care sunt aduse recent din germania si sunt scoase la vanzare cu numere rosii...alea sunt in regula nu? sau si in cazurile lor trebuie sa fim atenti dacaultimul proprietar este roman?
sylver7 is offline   Reply With Quote
Old 30-04-08, 23:21   #19
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Nu trebuie reinmatriculate in Germania... trebuie sa existe dovada ca sunt radiate acolo... si de preferat sa mai aveti un contract de vanzare-cumparare sau actele pe numele vostru (asta se face in cazul in care luati numere de vama).
Masinile cu numere rosii - numere de vama - sunt OK.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 21:47   #20
4speed

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 5
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

tare fratzilor, dar ce facem cu samsarii..........
4speed is offline   Reply With Quote
Old 08-05-08, 21:56   #21
4speed

Stock
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 5
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

pai daia se cumpara masini din ger. din autohouse-uri....
iata cum e procedura:
-alegi masina
-achitzi banii pe masina cumparata
-platesti 120de euro nr. rosii care sunt valabile 14zile
-asigurarea 50euro pe 10zile
-200euro motorina si gata masina e a ta .
Succes la cumparat baietzi......si nu uitatzi cumpararea unui second este loterie curata.
4speed is offline   Reply With Quote
Old 13-05-08, 21:47   #22
Hame

Stage 3
 
Hame's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 126
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Intrebarea mea este: Daca eu fac contract de vanzare-cumparare cu neamtul si nu mai iau nimic altceva de la el (numere, asigurare chestii trestii) o pot inmatricula in Romania fara probleme ? Ma rog, avand si talon (pe numele meu sau al neamtului - e vreo problema daca e pe numele neamtului dar eu am contract ?- )
__________________
You`ve never seen the best of me !

Prea multi dintre noi se sting datorita vitezei. DRIVE SLOW !
Hame is offline   Reply With Quote
Old 14-05-08, 21:41   #23
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Nu e problema sa o inmatriculezi daca pe talon masina apare ca fiind radiata... talonul nu poate sa fie pe numele tau decat daca ai luat numere de vama.
Servus.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 17-05-08, 15:06   #24
ziemenz

Stage 5
 
ziemenz's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 701
Member of:
[BMW]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Marson, am si eu o intrebare ... de 3 zile tot caut raspunsuri si nimic.

Daca X (intermediar care aduce masini din germania) Cumpara masini din Germania si o aduce in Ro, are contract de vanzare cump cu neamtul, o poate revinde catre mine fara s-o mai inscrie? Adica e valabila schema asta: Neamt-->Cv intermediar-->Cv EU

Si 90% din masini sunt cu "numere valabile de germania", dar probabil toate sunt radiate de muuult timp. Ca sa o pot inscrie in RO trebuie sa aiba dovada de radiere:
O hartie prin care se spune ca e radiata, sau sa scrie in talon ca e radiata?
Lasand la o parte masinile cu numere toll care sunt abia 10% din toata piata.

E plina publicitatea de "masini cu nr valabile" dar nu stiu ce sa fac, vreau ca in 2 luni s-o pot inscrie.

Last edited by ziemenz; 17-05-08 at 15:08.
ziemenz is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 02:48   #25
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Nu e nici o problema ca X intermediar sa cumpere masini de la Y neamt si sa le vanda in tara daca exista contract de vanzare-cumparare si masina este iesita din Germania cu numere de Zoll (numere rosii)... automat actele sunt trecute pe numele intermediarului X care face ce vrea cu masina (fiind proprietar)... poate sa o si vanda mai departe fara sa o inmatriculeze definitiv... masina este in "tranzit" (radiata in Germania, neinmatriculata in alt stat).
De ce exista "pacaleala" cu numere valabile de Germania... pentru ca, daca "samsarul" ia masina de la neamt si ii spune ca o radiaza insa el pleaca direct spre Romania... pe acte nu apare stampila UNGÜLTIG (pe briefurile nou aparute, EU-brief se aplica aceasta stampila cand se radiaza masina, la actele vechi se pune stampila pe talon)... bineinteles.. neamtul va merge la Zulassungsstelle (politie-inmatriculari) sau la Burgeramt (primarie) si va radia singur masina a doua zi ca sa fie 100% sigur ca isi va primi Steuer (impozitul) inapoi plus asigurarea.

Prin urmare.. urmareste atent actele masinii, fii atent de la cine cumperi masina, cere factura sau contract si un act de identitate de la vanzator.

Succes.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 15:52   #26
ziemenz

Stage 5
 
ziemenz's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 701
Member of:
[BMW]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Deci pot sa cumpar masina din Germanica fara numere de tol, cu numere "negre" sau mai bine zis vechile ei numere permanente , doar daca aceasta are acea stampila "stampila UNGÜLTIG" pe brief sau talon care sa ateste ca e radiata. Si inca o intrebare ... cum recunosc stampila asta "UNGULTIG" ?

UNGULTIG e doar denumirea stampilei sau exact cuvantul ala e scris in stampila? Multzam.

Si pentru cine are un specimen scanat de stampila UNGULTIG n-ar strica sa-l poesteze aici sa se lamureasca lumea. Am vazut ca sunt o groaza de oameni pusi in situatia mea dar putini stiu sa dea un raspuns corect.

Last edited by ziemenz; 18-05-08 at 15:57.
ziemenz is offline   Reply With Quote
Old 18-05-08, 17:24   #27
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by ziemenz View Post
Deci pot sa cumpar masina din Germanica fara numere de tol, cu numere "negre" sau mai bine zis vechile ei numere permanente , doar daca aceasta are acea stampila "stampila UNGÜLTIG" pe brief sau talon care sa ateste ca e radiata. Si inca o intrebare ... cum recunosc stampila asta "UNGULTIG" ?

UNGULTIG e doar denumirea stampilei sau exact cuvantul ala e scris in stampila? Multzam.

Si pentru cine are un specimen scanat de stampila UNGULTIG n-ar strica sa-l poesteze aici sa se lamureasca lumea. Am vazut ca sunt o groaza de oameni pusi in situatia mea dar putini stiu sa dea un raspuns corect.
UNGÜLTIG - inseamna "care nu mai este valabil, radiat"... si este cuvantul in sine.
Masina nu ai sa poti sa o rulezi spre tara... pentru ca numerele "negre" raman la politie in momentul radierii
Marson is offline   Reply With Quote
Old 20-05-08, 00:51   #28
ziemenz

Stage 5
 
ziemenz's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 701
Member of:
[BMW]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Marson, multzam mult pt info. Intre timp am fost in Timis si am cumparat o matza 2500cmc cu numere rosii destul de ieftina. Acum astept 1 iulie sa se ieftineasca taxa :P
ziemenz is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 08:01   #29
Erros20

Stage 5
 
Erros20's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 315
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Eu zic sa zicem mersii acestui sfat ... cat traieste omul invata !
Erros20 is offline   Reply With Quote
Old 22-05-08, 14:07   #30
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by Marson View Post
UNGÜLTIG - inseamna "care nu mai este valabil, radiat"... si este cuvantul in sine.
Masina nu ai sa poti sa o rulezi spre tara... pentru ca numerele "negre" raman la politie in momentul radierii
O mica corectura din partea mea...numerele negre (normale) se pot si pastra . La politie te intreaba daca vrei sa le pastrezi sau sa le lasi acolo si nu e diferenta de pret INSA !!! dispare stampila de pe ambele numere (stampila de jos) . Cea de sus cu HU(TÜV) si AU ramane. Numerele mai sunt valabile pt aceeasi zi pana la ora 12 noaptea dar cu siguranta nu se poate trece granita cu ele !!! asta ca sa nu va faceti planuri irealizabile
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -