Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Consiliere achizitie auto (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto.html)
-   -   Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi (https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/67543-asigurare-nr-inmatriculare-germane-sfaturi.html)

mobiles_de 17-02-08 09:02

Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
Am citit pe net (si aici in forum) ca multi au nedumeriri cu privire la asigurarea unei masini in germania asa ca va explic pe scurt cum functioneaza si care este *teapa* pe care o iau unii romani (naivi :D) Sper sa intelegeti , textul e mai lung asa ca atentie si rabdare la citit :D

1.Ca sa ai asigurare germana TREBUIE sa ai locuinta/rezidenta in germania
2.Pretul se socoteste in functie de vechimea carnetului de conducere , nr de accidente (la care ai fost vinovat) si tipul de masina care il asiguri (daca tipul de masina e in statistica lor cu multe accidente atunci e ceva mai scump , daca asiguri o masina deosebita care in statistica de accidente nici nu apare atunci e ceva mai ieftin)
3.Aceste 3 criterii se iau in evidenta pt a socoti asigurarea.(un exemplu : carnet de 20 de ani , zero accidente , masina bmw-mercedes 120 CP , se platesc cam 60 euro pe trimestru)
4.Daca faci un accident la care esti vinovat se mareste imediat aceasta suma in functie de pagubele facute celorlalti.

TRUCUL CU VANZAREA MASINILOR ASIGURATE SI INREGISTRATE IN GERMANIA
Vorbesc la persoana intai (desi eu nu sunt hotul :D ) ca sa se inteleaga mai bine !
Eu vand masina care e asigurata pe numele meu pt timp de un an. Toate hartiile ,acte etc sunt ok . X din Romania cumpara masina de la mine , primeste cele 2 acte ale masinii (Brief /Talon) si daca vrea si un act de la asigurare cu valabilitate de un an.Numerele de inmatriculare germane raman pe masina iar el pleaca multumit si cu nasul sus (ca merge cu nr germane:D) spre romania . Aici trebuie sa adaug ca eu am incasat 500 euro in plus pe masina datorita faptului ca X nu trebuie sa plateasca taxa de prima inmatriculare...mai ales ca masina nu avea euro 4 :D , si il mai scap si de plata numerelor de granita !!! Pana acum sunt vanzator gigel si corect pt cumparatorul naiv. :D Dupa doua zile ajunge X cu masina in romania iar eu ma duc la biroul de inmatriculari si scot masina din circulatie !!! :twisted: Normal ca nu am actele originale dar am buletinul german si copii dupa acte...declar ca cel care a cumparat masina nu a scos-o din circulatie (ceea ce se face in mod normal in germania) iar functionarul o scoate din circulatie. In acelasi moment e scoasa si de la asigurare !!! X merge bucuros mai departe cu numere germane pana cand are un accident sau il opreste la vreo granita , control etc :D ATUNCI AFLA CA MERGE CU NUMERE NEVALABILE SI FARA VREO ASIGURARE . Cat are de platit in caz de accident sau care e amenda asta X va afla :twisted:
Sper ca a fost de inteles si nu mai e nevoie de alte explicatii pe tema asta :-)
_____________________________
INTERMEDIEZ ACHIZITIE DE MASINI DIN GERMANIA , PRET REZONABIL , CALITATE DEOSEBITA , KM REALI , VERIFICATE TEHNIC . CONTACT : mobiles_de@yahoo.com MessengerID : mobiles_de

ionut_cluj 17-02-08 10:10

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
ce truc e asta bre?:) Ce castigi daca o scoti din circulatie?

Marson 17-02-08 10:16

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
... o alta confuzie pe care romanul naiv o face cand aude "acte valabile pana in 2009", vede numere nemtesti si isi freaca bucuros mainile ca a pacalit "hotul" care ii vinde masina... se refera la valabilitatea inspectiei tehnice TUV... fiind o hartie separata eliberata de catre serviciul tehnic german si pe care X care nu stie germana o ia in considerare ca o arata autoritatilor romane/vama si totul e OK... ei bine nu este asa - in cazul in care masina este radiata ulterior in evidentele germane... hartia albastra/verde TUV nu mai are nici o valoare, nefiind sustinuta de valabilitatea numerelor si a asigurarii.
...faptul ca "hotul" ii da lui X si o imputernicire de a merge cu masina in numele lui pentru o anumita perioada... este singura modalitate legala de a va intoarce cu o actiune in instanta pentru a va acoperi daunele provocate in cazul unor probleme avute cu autoritatile sau in cazul unui accident neacoperit de o asigurare nevalabila.

beck 17-02-08 10:18

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
ia banii inapoi de la asigurare si nu mai plateste impozit .

mobiles_de 17-02-08 11:01

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
hmmm...am impresia ca nici tu ionut nici beck nu ati inteles tehnica...dar e complicat de explicat cand e vorba de alte legi si alte acte... dar incerc inca o data pe scurt :
eu sunt cetatean german...ceea ce castig sunt cei 500-600-700-800 etc euro cu care vand masina mai scump unui roman fiindca are asigurare !!!! si numere germane!!! DAR NUMERELE ALEA SUNT VALABILE NUMAI 2-3 ZILE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ionut_cluj 17-02-08 11:16

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
pai cand o radiezi iti da banii de asigurare inapoi? specifica fratele meu, ca la noi nu merge asa!

beck 18-02-08 19:17

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
cum sa nu mearga, te duci la firma de asigurari si spui ca ai vandut masina ( le arati contractul) si le ceri banii pe asig inapoi .

in 2-3 saptamani ai banii.

afara e mult mai simplu, eu unul mi-am adus masina singur , a trecut-o un prieten pe numele lui acolo, mi-a facut asigurare si itp si gata. pot sa ii trimit bani pt asig si anul asta.

oricum eu circul de un an fara "procura" si nu mi-a spus vre-un politist ceva si nici nu cred ca exista in lume vre-o lege care sa nu te lase sa imprumuti masina unei cunostinte fara sa faci acte notariale.

ionut_cluj 18-02-08 19:59

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
asa e si fratele meu, circula cu masina inmatriculata in Spania, fara niciun fel de procura. El este trecut in asigurare ca utilizatorul masinii.

Psycho 18-02-08 20:03

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
ceea ce a facut omul in primul post a fost sa va avertizeze atunci cand cumparati masina sa cascati chii asa ca nu mai sariti pe el .. ziceti mersi ca a facut asta

peter 18-02-08 20:23

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
sticky ... :)

mobiles_de 18-02-08 22:16

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
Da...voi vorbiti insa de frati si cunoscuti care au facut asigurarea pe numele lor iar voi circulati cu masina ... ceea ce am scris eu nu are de a face cu asta...este vorba de cumpararea unei masini cu asigurare si nr germane de la cineva pe care nu cunosti !!!!!! iar asta e o diferenta imensa !!!! :D

Puya^WRX 01-03-08 10:32

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
Asta fac aproape toti..Germania...Italia...Franta, iti da mashina cu numere, asigurare, procura, de obicei la mashini mai vechi care platesti taxa mare ....doar asa pot sa vanda si ei mashinile mai usor, dar acum sincer trebuie sa fii prea naiv sa crezi ca ala nu va radia mashina si va transfera asigurarea pe alta mashina, eu platesc asigurarea 500€/6 luni...iti dai seama daca ii dau mashina la unu si face accident imi creste cel putin 150€ si max 300€, si in fiecare an platesc taxa ''bollo''250€(un fel de impozit..se calculeaza in funcrie de kw in italia) , asta ar insemna daca eu vand mashina la unu sa platesc asigurarea+eventuale majorari in caz de accident, taxa mashini ''bollo''....orcum eu zic ca e veche faza dar daca X crede ca face afacerea vietii lui sa cumpere o mashina straina cu numere ...asigurare tot...cu vreo 2000€ din romania se inseala...pt. vanzator e usor..vinzi mashina si pe urma o radiezi... sunt multe mashini care le gasesti de vanzare in romania cu numere straine(creq 90%) care au asigurare falsa si sunt radiate...de obicei mashini care costa 1000-3000€...

Asa ca ai grija... poti fi tu urmatorul X...deschide ochi!!!

sylver7 29-04-08 18:09

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
bine baieti am inteles...dar spuneti-mi si mie un lucru...

daca eu iau o teapa d genul asta pot sa inmatriculez masina in romania?...bineinteles am pierdut 5-600 euro dar se poate nu?

Marson 29-04-08 18:23

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
Quote:

Originally Posted by sylver7 (Post 1506388)
bine baieti am inteles...dar spuneti-mi si mie un lucru...

daca eu iau o teapa d genul asta pot sa inmatriculez masina in romania?...bineinteles am pierdut 5-600 euro dar se poate nu?

1. Ai numere nemtesti (care nu sunt valabile), acte - cartea masinii si talon pe numele neamtului - deci nu ai nimic din actele masinii pe numele tau, pe acte nu scrie ca masina e radiata
2. Nu ai contract de vanzare-cumparare
=> nu o poti inmatricula in Romania

Solutii: masina daca este radiata (si nu data furata) si ai actele in original desigur - iti faci numere de vama pe 5 zile (spre exemplu, pot fi si pe 3 luni) si schimbi actele masinii pe numele tau (poti sa nu fii tu prezent aici, masina deasemenea - trimiti actele si pasaportul prin posta la o cunostinta/intermediar si se rezolva aici la Zulassungsstelle-inmatriculari)
usw.

mobiles_de 29-04-08 20:39

Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi
 
Hmmm...stai asa...el cumpara masina legal , are toate actele , iar neamtul ii lasa numerele si inregistrarea pt 2 zile ca sa ajunga in Romania .(dupa 2 zile masina e radiata in germania) Cu siguranta ca se poate inregistra in Romania chiar daca nu e pe numele lui...asa zic eu...poate gresesc :)


All times are GMT +2. The time now is 10:49.

- Copyright 2024 4Tuning