Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 10-11-12, 05:49   #256
sic77
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Hej,

Am si eu cateva nelamuriri si anume.. sunt rezident german si am o masina proprietate personala cu toate actele in regula, inclusiv verificare si asigurare in germania. In curand planuiesc sa import masina in romania, insa ma astept, din ce am mai citit si prin alte parti, sa dureze mult inmatricularea din cauza ca e N1 -- asta cu toate ca e ok in germania... aveti vreo parere despre asta? Mai mult, credeti ca bazat pe actele descrise mai sus, as putea conduce in RO si mai apoi scoate numere provizorii in vederea inmatricularii (fara sa fie nevoie sa trec pe la rar inainte bineinteles, unde ma astept ca as intampina problema omologarii)? Pe langa asta, credeti ca as putea primii si dovada pentru radierea din germania, odata cu primul set de numere provizorii sau pentru respectiva dovada ar trebuii sa astept pana la finalizarea cazului de inmatriculare -- incununat prin noul titlu de proprietate al masinii? Ultima parte ma intereseaza in mod special, intrucat intentionez sa radiez masina din germania(prin intermediul respective dovezi emisa de biroul din romania) inaintea unei date calendaristice specifica.

Sau... de dragul evitarii birocratiei, as fi better off sa merg aici direct si sa radiez masina, dupa care sami iau numere provizorii germane si bazat pe asta sa vin in ro si sa incep joaca --- in acelasi timp fiind sigur ca am reusit sa radiez masina in timp util.

Servus

Last edited by sic77; 10-11-12 at 05:52.
sic77 is offline   Reply With Quote
Old 10-11-12, 10:05   #257
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

radiezi masina din germania sa nu mai ai bataie de cap dupa care scoti numere zoll
ajuns in romania faci programare la RAR
poto scoate numere rosii fara a trce pe la rar dar daca mai ai nre valabile de germania nu are rost - e o cheltuiala in plus
daca masina e ok din punct de vedere tehnic si estetic va trece rarul
dupa ce ai cartea de identitate romaneasca platesti taxa faci asigurare si o inscrii pe tine.
odata ce ai cartea de romania cam in 1-2 zile tre sa ai nr pe masina
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-12, 16:29   #258
RODICA90
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Am si eu o intrebare:
Am gasit o masina (bineinteles import Germania) si vreau sa ocumpar.masina are numere zoll insa am vb cu samsaru' si asta s-a dus la rar si a scos CIV.
nu a luat insa numere rosii pentru ca mai are numerele zoll valabile pana la sfarsitul lunii noiembrie.Intrebarea mea este daca mai pot lua plasa cum ca masina a fost furata etc. ???

Multumesc anticipat de raspunsuri
RODICA90 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 12:18   #259
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

odata ce a trecut prin rar e ok, masina a fost verificata !!!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 26-11-12, 18:39   #260
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by RODICA90 View Post
Am si eu o intrebare:
Am gasit o masina (bineinteles import Germania) si vreau sa ocumpar.masina are numere zoll insa am vb cu samsaru' si asta s-a dus la rar si a scos CIV.
nu a luat insa numere rosii pentru ca mai are numerele zoll valabile pana la sfarsitul lunii noiembrie.Intrebarea mea este daca mai pot lua plasa cum ca masina a fost furata etc. ???

Multumesc anticipat de raspunsuri
daca masina nu a fost data furata inca,nu apare ca furata.....poate sa o dea furata dupa ce ti-o vinde tie,nu este primul caz nici ultimul...depinde despre ce masina e vorba....se fac chestiile astea la masinii de la 10.000 euro in sus....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 22:26   #261
RODICA90
 
Join Date: Nov 2012
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by alex.panciu View Post
daca masina nu a fost data furata inca,nu apare ca furata.....poate sa o dea furata dupa ce ti-o vinde tie,nu este primul caz nici ultimul...depinde despre ce masina e vorba....se fac chestiile astea la masinii de la 10.000 euro in sus....

Masina este un VW Passat din 10.2007 cu motor de 2.0 140 cp care se vinde la 7.600 euro(negociat de mine la 7.200),neinmatriculata si cu RAR facut

Last edited by RODICA90; 28-11-12 at 22:28.
RODICA90 is offline   Reply With Quote
Old 28-11-12, 23:53   #262
alex.panciu

Stage 5
 
alex.panciu's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,481
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by RODICA90 View Post
Masina este un VW Passat din 10.2007 cu motor de 2.0 140 cp care se vinde la 7.600 euro(negociat de mine la 7.200),neinmatriculata si cu RAR facut
mare grija la acte,copie carte de identitate de la cine cumparati masina,verificati sa fie trecut in factura de germania,nu cumva sa cumparati masina daca nu este trecut in facura sau daca este adusa pe firma pt.deducere tva,obligatoriu copie c.u.i firma cu stampila conform cu originalul si imputernicire de la firma ca poate sa vanda masina......altfel e riscant....
alex.panciu is offline   Reply With Quote
Old 04-09-14, 22:39   #263
oakes
 
Join Date: Mar 2010
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Salut,

Am o intrebare la care am tot cautat raspunsul pe Google si nu l-am gasit ( cel putin nu intr-o forma concreta).
Intrebarea este: Care poate sa fie valabilitatea maxima a numerelor de tranzint eliberate de cei de la inmatriculari din Germania?
in mod normal sunt de 30 de zile, dar exista si de 60 sau 90? si daca da care este costul lor in comparatie cu cele de 30 de zile?

Multumesc
!
oakes is offline   Reply With Quote
Old 11-09-14, 08:52   #264
antonnio_stef

Stock
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 7
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

cred ca tranzit sunt 3-5 zile .. iar provizorii 30
..xx zile
antonnio_stef is offline   Reply With Quote
Old 27-09-14, 14:58   #265
danyyy p
 
Join Date: Sep 2014
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

am si eu o intrebare am cumparat o masina in anglia am toate actele pe numele meu dar ma intereseaza daca pot sa imi iau numere de tol pt aceasta masina sa pot merge cu ea in tara sa o inscriu fiindca aici te rup cu asigurarea si taxele
danyyy p is offline   Reply With Quote
Old 09-11-14, 12:47   #266
ovidiuandrei07
 
Join Date: Nov 2014
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

am si eu o intrebare daca ma puteti ajuta! Mi-am scos numere zoll din germania valabile pana in 05.12.2014 dupa ce imi expira aceste numere mai pot scoate un rand de numere zoll de aici din Germania! astept un raspuns
ovidiuandrei07 is offline   Reply With Quote
Old 07-03-18, 12:06   #267
inmatriculari pipera

Stock
 
Join Date: Mar 2018
Posts: 1
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Salut!
Noi oferim servicii complete pentru inmatriculari auto in Bucuresti si Ilfov
Ce inseamna inmatriculari la domiciliu?
Pui comanda pe site ul nostru www.inmatricularipipera.ro ne faci o imputernicire la notar pentru persoane fizice sau o delegatie pentru persoane juridice si gata.
Restul facem noi dupa care tit aducem acasa sau la sediu sau unde vrei tu documentele!
www.inmatricularipipera.ro

acte auto
traduceri legalizate acte auto
asigurari
intocmire dosar inmatriculare
programare RAR
Administratie financiara
ANAF
numere rosii
orice tine de inmatriculari auto
inmatriculari pipera is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -