Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-07-12, 13:00   #61
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: Vr6 152.3 cp :O !!!!!!!!!! De ce?

Quote:
Originally Posted by Ford_V6 View Post
Amestec sarac, avans mic => EGT mare => riscul de a strica ceva prin motor.

Monteaza un controller AFR cu sonda wb in locul sondei originale si leaga semnalul nb scos de controller la instalatia ta. Monteaza un regulator de presiune de benzina reglabil si vezi cum stai cu amestecul.

Faptul ca tu ai un motor de 2.9L in loc de 2.8L si folosesti soft de 2.8 nu este un motiv sa pierzi 30-40 cp. Motorul ar trebui sa functioneze cel putin la fel de bine ca un 2.8.

oricum diagnosticarea problemei este dificila fara control macar asupra presiunii de benzina si monitorizare AFR.
In mare parte s-a rezolvat, aveam o supapa unisens dupa filtrul de benzina care nu lasa sa treaca cantitatea necesara de benzina, de aici amestec sarac, motor care se incinge si performante mici.

Acum masina trege bine, nu stiu daca la 190 de cai pt ca inca nu am incercat.

Pompa de benzina baga 3.5 bar la relanti si 4.0 cand accelerez, regulatorul de presiune functioneaza bine.

O sa ma duc saptamana asta sau saptamana viitoare sa probez amestecul pe dyno si asa vad si ce putere scoatea cum.

Sper sa ma apropii oarecum de original.

Mersi.
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 27-07-12, 12:42   #62
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: Vr6 152.3 cp :O !!!!!!!!!! De ce?

Salut din nou. Revin cu o problema pe care sper ca ma puteti ajuta sa o rezolv, am facut o diagnoza si imi iese o eroare ce spune in felul urmator: "Vehicle speed sensor - Implausible signal".

Chilometrajul functioneaza perfect si nu a dat niciodata probleme.

Idea este ca am citit pe autodata si spune ca eroarea asta poate cauza performante slabe ale motorului.

Nu am nici cea mai vaga idee ce as putea controla avand in vedere ca senzorul pare sa functioneze, ati putea sa ma indrumati in vreun fel?

Am incercat sa scot mufa de la senzor si chilometrajul nu mai functioneaza.

Multumesc tuturor anticipat.
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 16-09-12, 19:34   #63
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: Vr6 152.3 cp :O !!!!!!!!!! De ce?

Salut din nou!
Am si eu o nelamurire, am facut o diagnoza cu un axone 2000 si am citit parametri in timp reali si am observat ca la relantiu la gradele de avans imi indica undeva la -5 grade si cand accelerez pe loc imi scade la -35 grade, intrebarea este daca valoare asta este normala? Multumesc celor care ma vor ajuta.
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -