Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 23-08-12, 06:33   #1
hatchet

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 6
Default probleme ford focus 1.8 benzina.

fluctueaza la relanti. mentionez ca am schimbat bujii, fise, bobina, senzor clapeta acceleratie
hatchet is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 09:00   #2
universcomimpex

Stage 5
 
universcomimpex's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 519
Member of:
[AUDI]
Default Re: probleme ford focus 1.8 benzina.

regulator relanti se afla sub clapeta de acelaratie este undeva la 300 lei poate si mai ieftin
universcomimpex is offline   Reply With Quote
Old 28-08-12, 20:41   #3
hatchet

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 6
Default Re: probleme ford focus 1.8 benzina.

multumesc mult. trebuie demontata clapeta sau merge fara ? .inca o chestie ciudata la saptamana trebuie sa curat clapeta de acceleratie deoarece gasesc depuneri( un soi de funingine ) dupa ce o curat merge mult mai bine.
hatchet is offline   Reply With Quote
Old 29-08-12, 10:51   #4
universcomimpex

Stage 5
 
universcomimpex's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 519
Member of:
[AUDI]
Default Re: probleme ford focus 1.8 benzina.

Quote:
Originally Posted by hatchet View Post
multumesc mult. trebuie demontata clapeta sau merge fara ? .inca o chestie ciudata la saptamana trebuie sa curat clapeta de acceleratie deoarece gasesc depuneri( un soi de funingine ) dupa ce o curat merge mult mai bine.
fara are 2 suruburi de 6 si o mufa dai furtunu de admisie,mufa de la debimetru si ai sa-l vezi sub clapeta
universcomimpex is offline   Reply With Quote
Old 30-08-12, 10:07   #5
hatchet

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 6
Default Re: probleme ford focus 1.8 benzina.

Multumesc mult. Am Sa incerc
hatchet is offline   Reply With Quote
Old 06-09-12, 17:17   #6
hatchet

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 6
Default Re: probleme ford focus 1.8 benzina.

Am schimbat regulatorul de relanti (350 ron) si masina face la fel. O sa ma bage in mormant. Mai ai vreo idee?
hatchet is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 00:26   #7
Ciobby

Stage 2
 
Ciobby's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 27
Default Re: probleme ford focus 1.8 benzina.

verifica furtunu pe care se afla debitmetru de aer, daca este rupt sau nu sta bine, simptome de genu acesta are, mai verifica si debitmetru de aer, posibil sa faca smecheri! am patit la un renault laguna din '94!
Ciobby is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 10:29   #8
silviu.o

Stage 5
 
silviu.o's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 559
Member of:
[VW]
[Fiat]
[Competitor CNCA]
Default Re: probleme ford focus 1.8 benzina.

Mai poti verifca cu testerul daca pozitia de zero la clapeta de acceleratie e corecta. Si asta poate fi o problema, sa dea prea mult, sau prea putin aer si sa mearga intrerupt.
silviu.o is offline   Reply With Quote
Old 07-09-12, 11:26   #9
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: probleme ford focus 1.8 benzina.

pierderi de vacuum, aer fals tras prin admisie, senzor de aer murdar, clapeta de acceleratie foarte murdara cu depuneri ce optureaza inchiderea/deschiderea clapetei corespunzator, sonde lambda care nu mai sunt in parametrii.

Cateva din posibilele cauze.
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 13-09-12, 06:40   #10
hatchet

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 6
Default Re: probleme ford focus 1.8 benzina.

Multumesc domnilor pentru promptitudine, o sa verific. Alt simptom: cand scot din viteza se accelereaza pe la 2500 ca nebuna cateva sec. Cred ca e vreun furtun perpelit, o sa le scot pe toate cand o sa am timp si o sa revin.
hatchet is offline   Reply With Quote
Old 13-09-12, 08:27   #11
Ciobby

Stage 2
 
Ciobby's Avatar
 
Join Date: May 2012
Posts: 27
Default Re: probleme ford focus 1.8 benzina.

Quote:
Originally Posted by hatchet View Post
Multumesc domnilor pentru promptitudine, o sa verific. Alt simptom: cand scot din viteza se accelereaza pe la 2500 ca nebuna cateva sec. Cred ca e vreun furtun perpelit, o sa le scot pe toate cand o sa am timp si o sa revin.
vreau sa iti zic ca aceleasi simptome le are un renault laguna din 94 cu motor de 2.0, exact asa face cand o scoti pe liber se accelereaza ca nebuna sau mai are momente cand scade sub 1000 de turati si sta cateva secunde. simptomele astea vin de la furtunu acela cu debitmetru de aer, asta stiu sigur!
Ciobby is offline   Reply With Quote
Old 15-09-12, 19:26   #12
hatchet

Stock
 
Join Date: May 2009
Posts: 6
Default Re: probleme ford focus 1.8 benzina.

am verificat furtunul care iese din debitmetru si este in regula, in schimb carcasa ce acopera filtrul de aer are lipsa un colt( mic ) si se vede foarte putin filtrul. clapeta de acceleratie face funinginea aia pe care am amintit-o mai devreme. AM UITAT SA SPUN CA AM FOST SI LA REPREZENTANTA FORD-CONSTANTA (TRANSATLANTIS ) SI OAMENII(PRICEPUTI TARE) M-AU INDEMNAT SA CUMPAR ALTE BUJII, FISE, BOBINA, BATERIE(LUCRURI PE CARE LE-AM PUS NOI IN URMAA CU 500 KM) DUPA CARE SA VIN INAPOI LA EI. CONCLUZIE: NU MAI CALC PE ACOLO.
hatchet is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -