Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 17-11-08, 22:09   #886
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by PH 33 RNR View Post
pentru o dacie cat ma costa bara?bara sa fie facuta exact ce cea originala...bara fata spate,
Scuze,dar nu inteleg. Doresti 2 copii dupa barile originale din fibra ? Vad ca bara fatza are prelungire. Specifica exact ce anume si e ok. Copii se pot face, dar am nevoie sa vii cu masina la atelierul meu.
Invit eventualii doritori sa intre pe linkul mare de mai jos de la signature, destinat vanzarilor produselor din fibra de sticla, pentru a nu face offtopic pe multe threaduri. Multumesc pentru intelegere
Cu stima, TM32CIP
__________________
FRONT YARD ENGINEERING -- Fastest TICO in the WORLD -->> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...e/page-12.html
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 01:09   #887
CT-07-APV

Stage 5
 
CT-07-APV's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,028
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by TM32CIP View Post
De ce va chinuiti cu masti pentru golf ? Parerea mea e ca nu dau bine deloc. In acelasi timp fac o oferta pentru golf 3 :
bara fata+spate CLEAN + badboy look, toate la 100euro. (vezi poza)
mai concret ce dai la 100 E?
si pentru faza cu reparatu barii daca o lipeste cum s-a scris aici sunt foarte mari sanse ca fibra sa se dezlipeasca de la mai multe gropi/zdruncinaturi.
CT-07-APV is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 10:52   #888
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

am un prieten care a lovit un caine si a spart bara in multe bucatele(a avut totusi inspiratia sa le adune) dupa care a facut puzzle din ele,si cu vreo doua cutii mari de chit de fibra a facut spoilerul ca nou,poate chiar mai bine daca ne gandim ca inainte era subtire si flamba la viteza mare iar acum e "Tare ca piatra"
singura si cea mai importanta chestie e sa fie foarte bine degresate bucatile care se vor a fi lipite...
aaa,si sa ai timp din belsug ca sa nu te grabesti
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 13:24   #889
CT-07-APV

Stage 5
 
CT-07-APV's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,028
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

julaikos si cate kg are bara acum? kit fibra este intr-un fel buna dar cat ai dat pe ea mai bine luai fibra si iti mai ramaneau bani, bara era mult mai usoara.
CT-07-APV is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 13:39   #890
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

asa e,bara este mai grea,desi au fost doua cutii de 1kg mare parte din kit s-a dat jos odata cu finisarea
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 13:55   #891
oMs^13

Stage 3
 
oMs^13's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 117
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Ma interesa un body kit pentru Golf 4 dar.....deocamdata sa-mi iau permisul si apoi imi tunez masina....
oMs^13 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 14:29   #892
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

spuneti-mi si mie, ce inseamna in tuningul din fibra o matrita ? o bara deja facuta dupa care te iei ca model sau ceva in care torni toate nebuniile si faci bara ? sunt incepator si vreau sa ma apuc sa`mi fac si eu cate ceva
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 18:02   #893
CT-07-APV

Stage 5
 
CT-07-APV's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,028
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by trafy-vr6 View Post
spuneti-mi si mie, ce inseamna in tuningul din fibra o matrita ? o bara deja facuta dupa care te iei ca model sau ceva in care torni toate nebuniile si faci bara ? sunt incepator si vreau sa ma apuc sa`mi fac si eu cate ceva
Matrita este piesa finisata perfect pe partea din interior in care torni fibra de sticla si din care dupa uscare scoti viitoarea piesa (bara, prag, pleoape, eleron sau ce vrei tu)
CT-07-APV is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 18:18   #894
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

multumesc frumos, mai am o intrebare, pot face o masca de exemplu daca am matrita doar din kit de fibra si intaritor ?
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 18:22   #895
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

orice este posibil,romanul este inventiv!chestia nasoala e ca vei baga la kit de n-o sa-ti vina sa crezi :P
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 18:25   #896
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

o sa incerc maine. sunt curios daca imi iese
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 18:39   #897
CT-07-APV

Stage 5
 
CT-07-APV's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,028
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Ai mare grija cand folosesti matrita cu kit (doar kit cum zici tu) ce demulant (ceara) folosesti pentru ca daca nu este buna sau nu o aplici cum trebuie poti avea surpriza ca atunci cand scoti piesa din matrita sa iasa cu tot cu parti de kit.
CT-07-APV is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 22:49   #898
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Nu e atat de usor cum pare toata povestea cu fibra. Multi stiu sa dea sfaturi, putini stiu sa puna in practica. Iti construiesti un model de masca din orice materiale (lemn,metal, etc) apoi folosesti chit auto normal pentru o finisare cat mai apropiata de perfect, ungi bine bine modelul (dupa finisare) cu ceara de demulare in cateva straturi bine intinsa si uniform, rupi in bucatele mici max 10cm^2 fibra, aplici putina rasina pe piesa, pui panza, o imbibi bine cu rasina, apoi lasi la uscat. Recomand la matrita sa aplici fibra in mai multe straturi, atat pt a nu se rupe la demulare, cat nici sa nu isi piarda forma ! Eu iti doresc mult succes, si daca te pot ajuta cu ceva anunta-ma. Un mic "tip" sa zic asa .... la cat de mult te vei chinui la masca asta, vei realiza la sfarsit (daca o termini) ca mai ok era sa dai un 50euro (exemplu) pe ea. singura satisfactie e imaginatia si faptul ca ai facut'o cu mana ta.e drept

ps: cat despre bara lu trafy-vr6 ... am precizat CLAR ca bara pe interior trebuie foarte bine curatata si degresata, iar sfatul cu panza si rasina nu i l-am dat degeaba, si pentru ca este o metoda atat usoara, rapida, cat si rezistenta + mai putin "grea" in kilograme !
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 23:21   #899
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

multumesc frumos pt sfaturi. O sa incerc sa fac intai maine din kit fibra si intaritor sa vad ce iese, chiar daca bag mult iar apoi o sa incerc din fibra normala , rasina si ce ai mai zis. Masca care vreau sa o fac maine e pentru un passat si nu e 50 euro din pacate. Oi vedea maine ce o iesi. Chestia e ca pe la noi pe aici nu gasesc fibra fibra, am cautat pt bara mea si nu am gasit am gasit doar kit fibra, momentan e lipita cu panza si kit fibra + intaritor, asta pana gasesc fibra fibra si o sa iti urmez sfaturile, Multumesc mult inca o data si o sa mai revin cu intrebari daca nu va suparati
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 18-11-08, 23:41   #900
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Multa bafta, dar nu inteleg o chestie : la ce te referi cand spui Panza+ chit de fibra ?? ce panza ? eu cand am spus panza, ma refeream la tesatura - stratimat, nu la materiale textile ms si cel putin pe mine nu ma deranjezi, te ajut cu cea mai mare placere
TM32CIP is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -