Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 22-02-09, 13:35   #931
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Aici v-as contrazice putin...fibra de sticla,si mai exact rasina face aderenta la tabla, totusi nu as recomanda sa acoperi golul destinat manerului de deschidere a usii cu fibra.Pe de alta parte eu am facut pleoape din capota si aripi peste faruri, fara sa folosesc vreun nit si a aderat chiar foarte bine...Si nici nu crapa daca sunt facute ok . Bafta!
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 13:38   #932
astra sedan

Stage 5
 
astra sedan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 411
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

y_u_s .de ce sa nu le fac din fibra dak tu spui k esti multumit de lucrarea ta ?????????
astra sedan is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 13:51   #933
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Pai...e portiunea destul de mare pe care vrei sa o acoperi si banuiesc ca nu te poti intinde cu fibra juma de portiera...Ar mai fi o problema pe partea din spate nu ai putea sa o ranforsezi cu fibra ca nu ai avea acces..prin urmare ar fi umezeala care usor usor s-ar infiltra intre stratu de fibra si tabla rezultand la crapaturi si aparitia ruginei. Si ca sa iti ofer asa o solutie pt manere ia si sudeaza-le o tablita ,in puncte, deoarece e mai flexibila decat cordon si nici nu onduleaza tabla, apoi poti acoperi cu 1 strat/2 de fibra ca sa fii tu sigur ca nu mai crapa apoi chit de fibra, chit normal/spritchit/vopsea si aia e.A si nu uita de mastic pe interior sa nu ajunga nici la tabla umezeala pt ca din cate stii se scurge ceva apa prin usi de la periute de la geamuri de la chedere si cam trece prin usa avand in parte de jos o "scurgere" si deci trebe izolata bine lucrarea...

Iata si niste poze..Bafta!
Attached Images
File Type: bmp sasa.bmp (549.4 KB, 227 views)
File Type: bmp untitledsasa.bmp (549.4 KB, 218 views)
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 22-02-09, 13:57   #934
astra sedan

Stage 5
 
astra sedan's Avatar
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 411
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

bun sfat si sigur asa voi face ms mult mult
astra sedan is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 18:37   #935
valeriuciprian

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Salut baieti...am si eu o "probema" si va cer ajutorul.
Am o piesa din fibra de sticla...am finisat-o cu chit de fibra apoi am smirgheluit-o cu smirghel fin in totalitate...apoi am dat un sprit chit(dintr-un spray)...
Aici intervine "probelma"..spritchitul nu a "prins in totalitate pe acea piesa din fibra...si s-au format mici cerculete unde nu a prins spritchitul...
Unde am gresit?sau ce trebuie facut mai bine zis ?
Va multumesc.
valeriuciprian is offline   Reply With Quote
Old 23-02-09, 23:27   #936
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

N-ai pt ce.

In legatura cu golurile/spatiile unde nu a prins spritzchitul probabil ti-au ramas pori neacoperiti cu kit/nu ai degresat bine ori ar mai fi ceva variante dar nu am vazut exact ce s-a intamplat eventual daca aveai niste poze inainte/dupa.Degreseaza dupa ce se usuca si mai aplica un strat de spritchit, ar trebui sa se rezolve.Succes!
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 04:24   #937
valeriuciprian

Stock
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Dupa ce am dat chit-ul de fibra,am smirgheluit toata suprafata cu smirghel fin,am spalat-o cu apa si apoi am degresat-o cu diluant.Apoi am dat speit chit.Daca m vazut ca nu prinde spritchit-ul am slefuit o data acea zona si am degresat-o din nou cu diluant...dar la fel ...sprit chitul nu adera pe suprafata.
In poza este piesa de fibra dupa operatiunile enumerate mai sus...deci slefuit de 2 ori ,degresat de 2 ori si dat scprit chit de 2 ori.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	SA400063.JPG
Views:	662
Size:	341.8 KB
ID:	806401   Click image for larger version

Name:	SA400064.JPG
Views:	685
Size:	373.7 KB
ID:	806402  
valeriuciprian is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 12:16   #938
Shorty
Opel Driver

Stage 4
 
Shorty's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 297
Member of:
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salutare tuturor!
Dupa ce am tot facut incinte acustice din pal si alte materiale lemnoase mi-am zis sa abordez ceva nou pentru masina mea,asa ca am inceput sa lucrez la o incinta "hibrida",si anume structura din pal si fibra de sticla (pentru a obtine un aspect mai placut.
Am facut toatte calculele am facut proectul si acum dilema mea este :

am folosit un material textil pe care l-am intins f bine si pe care voi vrea sa asez fibra(despre material am aflat ca e felpa dintr-un tutorial how to).nu stiu cum se va comporta materialul in momentul in care voi aplica rasina, daca va face burta sau se va deforma ,cat de groasa sa fie fibra(eu m-am gandit in jur de 7 mm ca sa nu apara vibratii).

cat atat pentru moment

va multumes anticipat!
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	DSCF9436.JPG
Views:	765
Size:	1.23 MB
ID:	806678   Click image for larger version

Name:	DSCF9441.JPG
Views:	749
Size:	1.20 MB
ID:	806679   Click image for larger version

Name:	DSCF9448.JPG
Views:	743
Size:	1.24 MB
ID:	806680  

Click image for larger version

Name:	DSCF9451.JPG
Views:	694
Size:	1.27 MB
ID:	806681  
Shorty is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 12:55   #939
Bogyciu

Stage 5
 
Bogyciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,580
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by valeriuciprian View Post
Salut baieti...am si eu o "probema" si va cer ajutorul.
Am o piesa din fibra de sticla...am finisat-o cu chit de fibra apoi am smirgheluit-o cu smirghel fin in totalitate...apoi am dat un sprit chit(dintr-un spray)...
Aici intervine "probelma"..spritchitul nu a "prins in totalitate pe acea piesa din fibra...si s-au format mici cerculete unde nu a prins spritchitul...
Unde am gresit?sau ce trebuie facut mai bine zis ?
Va multumesc.
La ce temperatura ai aplicat spritchitul? L-ai agitat bine? E posibil sa nu se fi "amestecat" bine in recipient, ori nu e bun...

Last edited by Bogyciu; 24-02-09 at 12:59.
Bogyciu is offline   Reply With Quote
Old 24-02-09, 18:40   #940
TM32CIP

Stage 5
 
TM32CIP's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,446
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by valeriuciprian View Post
Salut baieti...am si eu o "probema" si va cer ajutorul.
Am o piesa din fibra de sticla...am finisat-o cu chit de fibra apoi am smirgheluit-o cu smirghel fin in totalitate...apoi am dat un sprit chit(dintr-un spray)...
Aici intervine "probelma"..spritchitul nu a "prins in totalitate pe acea piesa din fibra...si s-au format mici cerculete unde nu a prins spritchitul...
Unde am gresit?sau ce trebuie facut mai bine zis ?
Va multumesc.
depinde de care ai luat, nu toate sunt bune... sfatul meu : da-o la un vopsitor sa ti-o dea cu filler ! apoi o iei usor la matuit fin, si vopsea. Pune poze sa vada lumea chestii home-made ! foarte putine poze pe topicu asta
__________________
FRONT YARD ENGINEERING -- Fastest TICO in the WORLD -->> https://forum.4tuning.ro/111-masina-m...e/page-12.html
TM32CIP is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 11:48   #941
Vialy

Vicepresedinte Insane Racers

Stage 5
 
Vialy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 814
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[INSANE RACERS]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Eu vreau sa-mi fac Bad LooK la Tigra , prelungire de capota peste faruri din Fibra de sticla , oare o tzine ? imi e frica sa nu crape !
Vialy is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 18:22   #942
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by valeriuciprian View Post
Dupa ce am dat chit-ul de fibra,am smirgheluit toata suprafata cu smirghel fin,am spalat-o cu apa si apoi am degresat-o cu diluant.Apoi am dat speit chit.Daca m vazut ca nu prinde spritchit-ul am slefuit o data acea zona si am degresat-o din nou cu diluant...dar la fel ...sprit chitul nu adera pe suprafata.
In poza este piesa de fibra dupa operatiunile enumerate mai sus...deci slefuit de 2 ori ,degresat de 2 ori si dat scprit chit de 2 ori.
Inainte de primer ( spritchit ) se astupa toti porii cu chit auto ... nu e necesar sa folosesti chit de fibra acolo ... tu nu ai astupat toti porii si de aceea ai patit asa .

Quote:
Originally Posted by Shorty View Post
salutare tuturor!
Dupa ce am tot facut incinte acustice din pal si alte materiale lemnoase mi-am zis sa abordez ceva nou pentru masina mea,asa ca am inceput sa lucrez la o incinta "hibrida",si anume structura din pal si fibra de sticla (pentru a obtine un aspect mai placut.
Am facut toatte calculele am facut proectul si acum dilema mea este :

am folosit un material textil pe care l-am intins f bine si pe care voi vrea sa asez fibra(despre material am aflat ca e felpa dintr-un tutorial how to).nu stiu cum se va comporta materialul in momentul in care voi aplica rasina, daca va face burta sau se va deforma ,cat de groasa sa fie fibra(eu m-am gandit in jur de 7 mm ca sa nu apara vibratii).

cat atat pentru moment

va multumes anticipat!
Atata timp cat panza respectiva este intinsa f. bine nu va face nici o burta din cauza fibrei.
Incearca prima data sa dai doar cu Nestrapol + intaritor pe ea ca sa se solidifice ( sa se intareasca panza ) ... apoi o smirgheluiesti si bati fibra pe ea si totodata pe peretii de lemn ( pe care ii smirgheluiesti in prealabil , mai putin partea din spate unde are prinderea capacului ! ) ...

Quote:
Originally Posted by Vialy View Post
Eu vreau sa-mi fac Bad LooK la Tigra , prelungire de capota peste faruri din Fibra de sticla , oare o tzine ? imi e frica sa nu crape !
Se poate realiza BadBoyLook pe Tigra dar fara nituri si fara armarea fibrei si pe partea interioara a capotei nu va tine .
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 22:07   #943
Shorty
Opel Driver

Stage 4
 
Shorty's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 297
Member of:
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Multumesc mult pentru sfaturi,am sa revin cu cateva poze cand e gata.
Shorty is offline   Reply With Quote
Old 26-02-09, 22:43   #944
y_u_s

Stage 5
 
y_u_s's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 2,329
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

X ray tin sa te contrazic in legatura cu pleoapele daca nu sunt foarte mari merg lipite dooar cu fibra face foarte bine aderenta la tabla intri cu flexu pana ai tabla fara nimic vopsea spritchit etc si prinde fara nituri fara alte chestii singurul lucru ar mai fi sa se dea si pe partea de jos cu fibra sa fie cum ar veni tabla la mijloc intre straturile de fibra eu garantez ca nu crapa daca e facut cu interes.Numai bine!
y_u_s is offline   Reply With Quote
Old 27-02-09, 19:37   #945
Vialy

Vicepresedinte Insane Racers

Stage 5
 
Vialy's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 814
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[INSANE RACERS]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Quote:
Originally Posted by y_u_s View Post
X ray tin sa te contrazic in legatura cu pleoapele daca nu sunt foarte mari merg lipite dooar cu fibra face foarte bine aderenta la tabla intri cu flexu pana ai tabla fara nimic vopsea spritchit etc si prinde fara nituri fara alte chestii singurul lucru ar mai fi sa se dea si pe partea de jos cu fibra sa fie cum ar veni tabla la mijloc intre straturile de fibra eu garantez ca nu crapa daca e facut cu interes.Numai bine!
corect !

Pai daca prind cu nituri ... nu am facut nimic !

Ori doar cu fibra ... ori cu autogen si tabla !
Vialy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -