Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto

Troubleshooting - HOWTO - Mecanica - Electrica - Probleme auto Spuneti-va problemele si noi vom incerca sa le dam de cap. Avem oameni care se pricep si oameni care au nevoie de sfaturi. Asa ca postati. Avem oameni care au experienta si sunt dispusi sa ajute.

Reply
 
Thread Tools
Old 14-12-07, 17:22   #736
frost_dani
Observator 4tuning

Stage 5
 
frost_dani's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,704
Member of:
[Observator 4tuning]
[Virtual Tuning 3D]
[Virtual Tuning]
[Echipa de sprijin]
[Nissan]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

pai acolo zice de produse ..dar nu zice si ce preturi au pridusele...si te trezesti ca ai dat comanda si ai o gramada de platit :d.
frost_dani is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 17:26   #737
CristiRS
Dacia Driver

Stage 5
 
CristiRS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 943
Member of:
[DACIA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

nu strica un telefon dat
CristiRS is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 18:23   #738
CristiRS
Dacia Driver

Stage 5
 
CristiRS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 943
Member of:
[DACIA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

cred ca incerc maine un mic blat pentru achizitionare rasina de la Cautis
CristiRS is offline   Reply With Quote
Old 14-12-07, 19:25   #739
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

ce fel de trim-uri? daca ai piesele originale, atunci alea-ti sunt matritele....

iti trebuie epoxy, fibra de carbon, lac, manusi, sursa de caldura, o camera fara praf care sa o poti tine calda, un taietor electric, un smilgher electric, diferite tipuri de smilgher, compresor pentru a spreia lacul, filtru de praf pt taiat si filtru organic pentru sprei, si preferabil un sistem de ventilatie sau macar de supt praful cand tai.... asta este minimul minimului.... este asemanator cu lucratul in fibra de sticla, numai ca trebuie mult mai multa migulire, si sunt un numar de pasi in plus...

e destul de complicat... esti dispus sa dai vreo 500-1000 euro pentru scule si materiale, si dupa sa pentreci cateva zile ca sa inveti si sa practici ce ai invatat ca piesele chiar sa-ti iasa bine?

daca te apuci, ai foarte mare grija sa nu folosesti aceleasi rasini ieftine care se folosesc la fibra de sticla, ci preferabil NUMAI epoxy... epoxy, sunt si ele multe, tre sa cauti una care este transparenta ca apa, fiindca majoritatea sunt ori spre galben, ori spre verde, deci nu o sa se vada fibra la fel de bine prin ele....
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 19-12-07, 11:47   #740
ZooM-ZooM
Honda Driver

Stage 5
 
ZooM-ZooM's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 2,846
Member of:
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
[Opel]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

ms frumos baieti ! da piesele le am,sunt niste chestii de prin interiorul masinii...am si cateva scule,in principiu...dar imi trebuie componentele de baza... pana una alta mi am gasit pentru masina in SUA capota,aripi fata,portbagaj,eleron,plafon (e targa asta mica ),capacul de la benzina si mai erau niste chestii de prin interior...si cred ca mai bine strang bani si le iau direct gata facute,sa nu am surprize la potrivire... sincer m as apuca sa imi fac una alta din carbon,dar piesele esentiale parca le as lua facute de cineva care se pricepe 100%...
__________________
Vand / Schimb Mazda RX7 - Drift Spec/Project
http://mazda.anunturi-auto.4tuning.r...-11584185.html

Garare / parcare moto pe timp de iarna / frig ! pentru detalii click pe linkul de mai jos !

https://forum.4tuning.ro/567-moto/335...bucuresti.html

fuse si se duse... https://forum.4tuning.ro/127-masina-m...6y8-turbo.html
ZooM-ZooM is offline   Reply With Quote
Old 21-12-07, 22:47   #741
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

despre ce masina e vorba?
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 13:12   #742
CristiRS
Dacia Driver

Stage 5
 
CristiRS's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 943
Member of:
[DACIA]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

un tutorial foarte util dupa care am inceput si eu http://www.s10forum.com/forum/f26/te...nd-two-208071/
CristiRS is offline   Reply With Quote
Old 23-12-07, 21:11   #743
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

fibra de sticla e extraordinar de usor de folosit, poti sa o faci de mana fara nici o problema, doar foloseste manusi de unica folosinta... doar amesteci rasina cu intaritorul, intinzi fibra de sticla pe matriza sau piesa care vrei sa o dai, si dupa o uzi cu rasina, avand grija sa acoperi toata suprafata, si sa apesi afara toate bulele de aer... pui cate straturi ai nevoie, si lasi sa se usuce si sa se intareasca... dupa tai excessul de fibra ca sa-i dai forma, si dai cu smilgher ca sa netezesti suprafata... piesa e gata de dus la vopsitor.... nu sunt decat cateva trucuri simple care poti sa le folosesti sa acoperi/umplii gauri, dar principala este sa intinzi o carpa (preferabil ciorap de femeie, dar am folosit tricouri vechi si a iesit la fel de bine... ideea e sa intinzi fibra textila la maxim, sa o prinzi la capete (sau sa o lipesti temporar la capete) si sa o dai cu rasina... rasina o sa se intareasca, si acuma ai aceasta baza solida pe care poti sa pui straturile urmatoare de fibra de sticla, care sa-i dea si taria structurala...

dar de la fibra de sticla la carbon, desi princiipile de baza sunt aceleasi, trebuie luate alte lucruri in considerenta... de exemplu, baza pe care pui carbonul trebuie sa fie perfect neteda sau o sa se vada denivelari... deci daca baza este o piesa de fibra de sticla, aia trebuie finisata perfect... dupa, trebuie sa folosesti epoxy, decat daca vrei sa economisesti bani in cel mai prost loc posibil (rasina de fibra de sticla din poliester e mult mai ieftina, cam la un sfert). Asta, si esti limitat numai la epoxy care sunt transparente ca apa, care sunt mai rare si mai scumpe decat cele marine care sunt spre verde pentru ca au multe solutii care sa protejeze rasina cand sta in apa si soare ani si ani la rand.... Cand pui fibra tre sa o pui perfect si sa o aliniezi la fel de bine, pentru ca nu mai poti sa o dai cu smilgherul ca la fibra de sticla, fara sa risti sa rozi in fibra si sa strici aspectul... la fibra de sticla poti sa pui si cu picioarele, daca dai cu smilgherul destul se netezeste pana la urma....

in fine, sunt multe... e misto de facut, mie imi place si de doi ani nu pot sa zic ca m-am plictisit vreodata, dar cere o investitie de bani, timp, scule si spatiu ca sa iasa cum trebuie si sa si renteze.
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 18-01-08, 12:32   #744
Cumnatu

Stage 5
 
Cumnatu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 308
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

Salutari, am nevoie de cineva care sa imi poata face ceva de genul asta .
Evident contra cost ( banii NU sunt o problema ) si de preferat in Bucuresti.
Ma puteti ajuta ?

Astept orice fel de ajutor va rog prin reply, PM sau la 0731123220

POza luata de pe scaunul din spate e masina standard si cele doua poze cu monitor sunt cam cum as vrea sa arate. NU exact asa dar undeva pe acolo.
Ideea e ca trebuie lucrat in fibra si sunt afon !
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	tnpict1616qu1.jpg
Views:	396
Size:	295.1 KB
ID:	428839   Click image for larger version

Name:	a.jpg
Views:	417
Size:	52.3 KB
ID:	428840   Click image for larger version

Name:	031020071965.jpg
Views:	360
Size:	238.0 KB
ID:	428841  

__________________
Chrysler 300m, 3.5L ( aproape Hemi ) , 250 cai, full.
Cumnatu is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 19:04   #745
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Thumbs up Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

cam asta am gasit pe net how to

incinta audio custom din fibra
https://www.youtube.com/watch?v=-Im5ddLtP7Q

how to fiberglass
https://www.youtube.com/watch?v=DEa5_WHQZo0

how to fiberglass cutie pt baterie ( asta e chiar f tare
https://www.youtube.com/watch?v=INKzbu9jKH4

how to fiberglass (in martitze)
https://www.youtube.com/watch?v=lke6Y-v9FG8


capota din fibra pt lada how to
https://www.youtube.com/watch?v=Cz7CN...eature=related
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 19:30   #746
bodyspeed

Stage 5
 
bodyspeed's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 5,390
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Oltcit]
[4Rally]
[BMW]
[FOTO]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

super..., mai arunc un ochi pe acolo
.... ca meseria se fura nu se invata
bodyspeed is offline   Reply With Quote
Old 23-01-08, 19:59   #747
r3nxo

Stage 1
 
r3nxo's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 15
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

in pitesti e o firma...baietii astia lucreaza destul de repede si bine...(nu e PILOT) pretul e acceptabil!!!au ceva modele interesante...cred totusi ca si calitatea materialelor e mai "slabuta" mi-am modificat bara din fata de 2 ori...da se sparge in draci...la a doua denivelare crapa...o sa recin cu poxe...

PS. nu avem noi strazi pt tunning...
r3nxo is offline   Reply With Quote
Old 31-01-08, 23:56   #748
no limits design


Stage 5
 
no limits design's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 4,037
Member of:
[Design Team]
[Virtual Tuning]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[AirBrush]
[4Rally]
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

stie cineva unde se gaseste "lut" ( clay) pentru ca sa fac modele?? .....pls help...reply
no limits design is offline   Reply With Quote
Old 03-02-08, 09:32   #749
impaiatu

Stock
 
impaiatu's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut tuturor, sunt nou p-aci, am citit aproape toate posturile si aproape ca m-am "luminat", dar am si yo o intrebare: matrita trebuie sa fie neaparat "negativ" sau pot aplica fibra pe ea urmand ca ultimul strat sa fie cel ce v-a fi expus vederii, binenteles dupa un finisaj cu chit?am niste idei pe care le voi imparatasi tuturor dupa ce ma conving ca sunt viabile!merci anticipat!
impaiatu is offline   Reply With Quote
Old 05-02-08, 18:03   #750
florin_alex

Stage 3
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 95
Default Re: tuning-ul in fibra de sticla.. idei si sfaturi..

salut
am si eu o intrebare. vreau sa-mi iau un eleron de genu asta https://img260.imageshack.us/img260/7...ture499ic8.jpg
vroiam sa stiu daca pot taia din el fara sa se sparga sau ceva pentru ca as vrea sa-l fac in genu asta https://img406.imageshack.us/img406/9048/lam5ey0.jpg
florin_alex is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -