Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini de serie

Reply
 
Thread Tools
Old 19-12-09, 21:07   #76
e30_eVG3n

Stage 5
 
e30_eVG3n's Avatar
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 1,712
Default Re: SAAB refuza sa moara

O poza foarte semnificativa cu ce a realizat GM in ultimul an!

Oricum, Saab era una dintre ultimele(si putinele) marci care avea inca aveau personaliatea proprie si un stil inconfundabil. Imi pare rau sa zic, dar RIP Saab si mi-asi dori din tot sufletul sa se gaseasca o solutie pentru iesirea din impas.

Later edit: ionut_cluj spune foarte bine:
Quote:
SAAB nu a murit. SAAB nu va muri niciodata.
True that
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	saturn-saab--pontiac-face-the-chopping-block.jpg
Views:	142
Size:	37.6 KB
ID:	1228995  
__________________

Last edited by e30_eVG3n; 19-12-09 at 21:24.
e30_eVG3n is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 21:07   #77
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: SAAB refuza sa moara

performantele saab-urilor sunt excelente,nu am apucat sa conduc insa toti jurnalisti le laudau dar lipsa de publicitate si economia bazata pe numar de unitati vandute au dus la faliment
__________________


viata e plina de suisuri si coborasuri pentru mine ce e important e sa ma simt bine si sa imi traiesc viata la maxim
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 21:24   #78
addicted2trance

Stage 5
 
addicted2trance's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 313
Default Re: SAAB refuza sa moara

saab era una din putinele marci care mai aveau IDENTITATE, o PERSONALITATE PUTERNICA, si ORIGINALITATE. Pacat, mare pacat...

@e30_eVG3n, f tare postul tau, poza aia descrie perfect realizarile GM pe anul 2009
addicted2trance is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 21:56   #79
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SAAB refuza sa moara

Quote:
Originally Posted by addicted2trance View Post
saab era una din putinele marci care mai aveau IDENTITATE, o PERSONALITATE PUTERNICA, si ORIGINALITATE. Pacat, mare pacat...
Nu asa de mult ca PONTIAC care a facut istorie, un muscle vedeta de film si nu numai.
Amintesc numai de BANDIT cu Burt Raynolds, KNIGHT RIDER cu David Hasselhoff, serie KULT din 1985 care a fost un succes bomba īn cel ptin 60% din tarile lumii si mai este si īn ziua de azi īn inimile, memoria si arhivele personale de film a milioanelor de oameni, etc.
Fata de Pontiac, SAAB este mic de dot. Mai mic ca un degetel de bebelus la nivel de identitate, personalitate si cult istoric auto.
Desfiintarea Pontiac Divission este pur si simplu o tragedie comparativ cu SAAB si cu SATURN.
De Saturn nici nu mai vorbesc. Pe teritoriul european e prea putin cunoscut si de vazut LIVE aproape ca absolut de loc.

Last edited by CyberCSX; 19-12-09 at 22:00.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 22:03   #80
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: SAAB refuza sa moara

pentru tine cyber cred ca te doare disparitia masinilor americane esti si mecanic si pasionat si cunosti ce inseamna sa iubesti o masina americana
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 22:23   #81
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: SAAB refuza sa moara

Normal ca notorietatea Pontiac e mai mare decat cea SAAB, insa trebuie sa tinem cont ca Hollywood-ul e in SUA. Si chiar si asa isi are si SAAB destule prezente pe marile ecrane.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 22:36   #82
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SAAB refuza sa moara

@ dan_stage28

Da bineīnteles dar nu este numai asta.
E vorba si de istorie, traditie si identificare personala.
Asta nu numai la mine ci la milioane de oameni.
poate nu ma crezi dar exista oameni care sufera dupa marca asta la fel ca si cīnd le-ar fi murit propriul copil. Ma misc foarte mult īn multe forumuri tematice si cīnd am citit īn unele forumuri americane ca sīnt cunoscute aprox. 500 de cazuri de SINUCIDERI supa aflarea vestii ca Pontiac Divission si-a īnchis portile, nu mi-a venit sa cred ca este posibil asa ceva. Deci realizezi ca pontiac e ceva deosebit daca se ajunge la asa ceva. Pt. Saab nu si-a pus īnca nimeni capat zilelor.

@ Herbas

Sa sti ca o fi Hollywood-ul īn SUA dar are un mare cuvīnt de spus. Aparitiile SAAB īn filme este mediocra comparativ cu Pontiac daca vrei sa-i spun asa si SAAB nu a avut nici unde un rol principal de durata.
Un alt exemplu de puterea Hollywood-ul poti s-o vezi īn DeLorean. O Masina aproape necunoscuta unde s-au fabricat numai aprox. 9000 de unitati a devenit brus cunoscuta pe plan modial peste noapte datorita trilogiei BACK TO THE FUTURE si īn ziua de azi Nu primesti DeLorean sub 30.000 EURO nici daca cauti cu lumīnarea iar productie de replicante si restaurari de originale pur si simplu a explodat peste noapte dupa difuzarea trilogiei.
La Pontiac, Firebird / Trans am din generatia 3 n-a avut vīnzari mai de loc pīn a aparut Knight Rider. Dupa aparitia serialului au explodat vīnzarile pe plan mondial īn asa hal ca GM pur si simplu n-a mai facut fata productiei si s-a ajuns la asteptari de pīna la 1 an de la comanda pīna la livrare.
Este cel mai vīndut model din toata paleta productiiei din anii 60 pīna la sfīrsit. o masina iubita de toate generatiile īncepīnd de la copii de clasa 1-a pīna la batrīni de 80 de ani fara diferente de clase sociale, intelect, culoare sau rasa.
Si daca te duci la un BUSHMAN din AFRICA si-l īntrebi cei PONTIAC FIREBIRD īti raspunde: - Nu-i asta KITT din Knight Rider?
Mai dau un exemplu:
- MUSTANG ELENOR din Only 60 Seconds. De ce toti o iau razna numai cīnd spui cuvīntul magic ELENOR si este masina de vis a multora si de pe forumul asta?
Hollywood-ul este o putere care nu trebuie subestimata

Last edited by CyberCSX; 19-12-09 at 22:39.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 22:38   #83
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: SAAB refuza sa moara

500 sinucideri am ramas fara cuvinte
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 22:40   #84
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SAAB refuza sa moara

Quote:
Originally Posted by dan_stage28 View Post
500 sinucideri am ramas fara cuvinte
Eu am ramas de mult īmpreuna cu cei din forumul de Pontiac, BANDIT ONLINE care parca sīnt īn doliu de luni de zile.
Daca-ti arat pe mobile īn ce hal au explodat preturile la Pontiac Firebird te iei cu mīinile de cap.
Īn Italia de ex. n-ai sanse sa iei un Firebird din 85 - 86 sub 19.000 EURO, modelul de Firebird ce s-a folosit īn Knight Rider.

Last edited by CyberCSX; 19-12-09 at 22:43.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 22:42   #85
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: SAAB refuza sa moara

Mersi CyberCSX ai subliniat si mai bine ce voiam sa zic.
Si ca adaugare ELENOR nici nu exista ca masina pana la Gone in 60s. O companie de tuning din sua parca s-au apucat sa faca la comanda si vand de atunci ca painea calda.
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 22:45   #86
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: SAAB refuza sa moara

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Eu am ramas de mult īmpreuna cu cei din forumul de Pontiac, BANDIT ONLINE care parca sīnt īn doliu de luni de zile.
Daca-ti arat pe mobile īn ce hal au explodat preturile la Pontiac Firebird te iei cu mīinile de cap.
Īn Italia de ex. n-ai sanse sa iei un Firebird din 85 - 86 sub 19.000 EURO, modelul de Firebird ce s-a folosit īn Knight Rider.
19 mii ?unele masini pana nu dau faliment compania nu se scumpesc
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 22:46   #87
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: SAAB refuza sa moara

Spunea cineva mai sus ca n-a vazut nici o reclama de la SAAB. Nici eu n-am vazut asa ceva, habar n-am cum arata modelul 9.3 ( sau oricare alt model de la ei) . Ce inseamna marketingul facut cu spatele, daca eu ca om interesat cat de cat de masini n-am idee de marca asta cum ar putea sa ajunga la ceilalti mai putin pasionati ? Nu ma mir ca GM o inchide.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 22:50   #88
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: SAAB refuza sa moara

Quote:
Originally Posted by Herbas View Post
Mersi CyberCSX ai subliniat si mai bine ce voiam sa zic.
Si ca adaugare ELENOR nici nu exista ca masina pana la Gone in 60s. O companie de tuning din sua parca s-au apucat sa faca la comanda si vand de atunci ca painea calda.
Exact. aceasi poveste si cu DeLorean.

uite mai jos, UN VIDEO subtitrat de mine cu DeLorean DMC 12.
Īn film se vede unul din cele mai mari service de īntretinere si reparatii din bavaria. exista pt. ele piese de schimb suficiente. Cei din service-ul care pun la dispozitie 3 masini pt. drive test, aproape ce nu fac fata la comenzi si asta de ani de zile. Sa nu uitam ca BACK TO THE FUTURE este un film destul de vechi, e cam "fumat" nu e de ieri sau de azi.
Totusi valul de fani a aceste masini nu se mai termina. acum īnchipuie-ti ce..... bīlci e cu Firebird care are o reputatie de sute de ori mai mare:



Asta-mi aduce aminte si te titlui grupului MODERN TALKING de dupa reunificarea lor:

TV MAKES THE SUPERSTARS. Īntr-un fel se potriveste si aici

Quote:
Originally Posted by dan_stage28 View Post
19 mii ?unele masini pana nu dau faliment compania nu se scumpesc
Da?
Ia de AICI Firebird Folosit īn Filmul BANDIT din ITALIA cu 13.000 EURO si de AICI un replicant KITT (din Germania) cu 19.000 EURO si mai na unul cu peste 24.000 AICI fabricatie 1989 cu 100.000 km rulati.
OK e si asta din Germania dar acum sa te vad ce mai zici

Last edited by CyberCSX; 19-12-09 at 23:00.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 23:38   #89
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: SAAB refuza sa moara

Chiar era necesar, dupa tot off-topic-ul, sa se mai aduca vorba si de Pontiac?
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 19-12-09, 23:54   #90
dan_stage28

Stage 5
 
dan_stage28's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 509
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: SAAB refuza sa moara

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Exact. aceasi poveste si cu DeLorean.

uite mai jos, UN VIDEO subtitrat de mine cu DeLorean DMC 12.
Īn film se vede unul din cele mai mari service de īntretinere si reparatii din bavaria. exista pt. ele piese de schimb suficiente. Cei din service-ul care pun la dispozitie 3 masini pt. drive test, aproape ce nu fac fata la comenzi si asta de ani de zile. Sa nu uitam ca BACK TO THE FUTURE este un film destul de vechi, e cam "fumat" nu e de ieri sau de azi.
Totusi valul de fani a aceste masini nu se mai termina. acum īnchipuie-ti ce..... bīlci e cu Firebird care are o reputatie de sute de ori mai mare:



Asta-mi aduce aminte si te titlui grupului MODERN TALKING de dupa reunificarea lor:

TV MAKES THE SUPERSTARS. Īntr-un fel se potriveste si aici



Da?
Ia de AICI Firebird Folosit īn Filmul BANDIT din ITALIA cu 13.000 EURO si de AICI un replicant KITT (din Germania) cu 19.000 EURO si mai na unul cu peste 24.000 AICI fabricatie 1989 cu 100.000 km rulati.
OK e si asta din Germania dar acum sa te vad ce mai zici
Mai lasat fara cuvinte atunci poate si la saab o sa creasca preturile
dan_stage28 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -