Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 08-01-13, 22:35   #46
AdamRs50

Stage 5
 
AdamRs50's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 344
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by nsl_iuli View Post
La rar nu o sa poti omologa(fara batai de cap) alt motor decat cu ce a venit masina din fabrica.
Ca motor poti inghesui acolo orice, asta sa te tina si buzunarul ca la asta se rezuma, a fost manta in bucuresti cu motor 3.5 bmw care fii sigur ca nu era trecut in acte.
Iar la ce te gandesti tu acolo cu taxe/impozite/asigurari/putere, asa ceva nu se poate.
Cu carpeala nu faci nimic, degeaba vrei tu sa iti pui sute de cai pe o caroserie depasita dpdv al tehnologiei de pe care se scurge rugina(aici nu vorbesc de masina ta, nu iti stiu masina) iei putina viteza si nu mai ai nici un control asupra ei(directie, frane mult prea slabe pentru puterea dezvoltata).


Exista si motor fara serie, foarte corect, dar daca te opreste 'domn inspector de la RAR cu echipajul se uita acolo la cod motor(alta rubrica din carte) si daca nu corespunde tot te-a ars


Stai linistit ca nu o fi carpeala...daca vreau sa pun si discuri pe spate cu etriere in minim 6 pistoane...credema ca m-am gandit ca daca accelereaza trebuie sa si opreasca. acuma sa vedem vreau sa gasesc un motor 1.3s ca alea sigur au fost pe ele...sau un 1.8s vedem ce gasesc
AdamRs50 is offline   Reply With Quote
Old 10-01-13, 14:33   #47
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

voi nu prea a-ti inteles ce a vrut si vrea Adam.
Noi ne cunoastem, am mai vorbit cu el, dar s-a gandit ca poate se lamureste cu toate optiunile pe forum, dar cred ca toata lumea mai mult l-a infundat.

Adam, varianta ce ti-am propus-o se discuta si la telefon, si in privat cand ai ocazia si treci prin TM, ca sa vezi ca e cea mai buna, restul de aici nu stiu de asa ceva, sau ma rog, nu zic.
cauta-ma si te pun in tema, dar nu online.
legat si de motorul propus de mine care are taxele minore si se si omologheaza fara probleme.
Daca iti aduci aminte la ce am vorbit cand am dus Manta la AR, iti vei da seama ca aici nu au inteles mai nimic baietii, rezolvam, dar cauta-ma

Ce pot zice, e ca 2.0 16V-le prietenului meu s-a vandut de 2 luni, aia era arma tare si refacut, dar batea la ochi putin si nu se putea omologa ca mai toate propuse pe aici.

Eu a-si considera topicul inchis, dar pana nu ma cauti sa te lamuresc, degeaba
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 13:23   #48
AdamRs50

Stage 5
 
AdamRs50's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 344
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Ideea e in felul urmator si tu sti deja florine...eu vreau sa iau ceva stock pe care mai apoi sa o modific. Am auzit ca este in Arad la noi ceva schrot ce se ocupa doar cu opel...si saptamana asta vreau sa dau o fuga pana la ei sa vad daca au cumva un motor din cele enumerate mai sus si daca nu au clar primu drum e la timisoara Oricum topicul nu e nevoie sa fie inchis.... chiar din potriva enumerati cum zice si in titlu ce motoare puternice credeti ca sunt pentru fiecare categorie de cmc.... pentru baietii din viitor care vor sa isi ia masini cu motoare puternice!
AdamRs50 is offline   Reply With Quote
Old 12-01-13, 22:19   #49
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Dai un tel inainte sa iei o decizie, iar eu recomand 2 motoare, unul pt omologare, altul pt preparare si mai mult nu zic
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 29-01-13, 16:17   #50
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Cred ca nu s-a scris nimic despre motorul de Toyota aspirat 1.8i - 192 cai pus pe Celica. Cod 2zz-ge

Ma gandeam ca merita mentionat in thread.
Santon is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 15:58   #51
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

ala e conceptie cam 2000+, mult peste buget, mult prea complicat de adaptat pt RWD si foarte slab in cuplu(penibil la liniute), dar bun de schimbat in cazul altuia mai slab, pe o Celica sa spunem sau alta japoneza.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 20:32   #52
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
ala e conceptie cam 2000+, mult peste buget, mult prea complicat de adaptat pt RWD si foarte slab in cuplu(penibil la liniute), dar bun de schimbat in cazul altuia mai slab, pe o Celica sa spunem sau alta japoneza.
penibil la liniuțe? te rog...mai zi...cum e cu motoarele astea cu cai mulți cuplu mic de sunt penibile rău de tot... (verifică și clasamentele campionatului național și timpii scoși înainte)
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 22:11   #53
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Bong, omul are dreptate. Campionatul national nu e cel mai bun exemplu. Masinile cu turbine si implicit cupluri mari sunt restrictionate tocmai pentru ca ar fi prea mari diferentele.
Pune langa masina ta, una identica ca greutate si putere dar cu cuplu mai mare. Adica ori motor mai mare ori turbo.
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 30-01-13, 23:40   #54
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
penibil la liniuțe? te rog...mai zi...cum e cu motoarele astea cu cai mulți cuplu mic de sunt penibile rău de tot... (verifică și clasamentele campionatului național și timpii scoși înainte)
acum ~7 ani la tm, ctr vs Celica vvti 192cp - distante mari la 2 say 3 incercari
same result si contra unui rx8 231cp parca.

Last edited by florin_cars; 30-01-13 at 23:42.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 31-01-13, 09:19   #55
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Stiti cum se spune, caii putere vand masini, cuplul castiga curse
eMH is offline   Reply With Quote
Old 31-01-13, 18:31   #56
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Stiti cum se spune, caii putere vand masini, cuplul castiga curse
nu prea este asa: https://forum.4tuning.ro/19-facem-ros...ii-putere.html si nu ma refer doar pe 400m.
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 08:32   #57
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Stiu ca sunt doua caracteristici interdependete. Diferenta e doar turatia la care o obtii pe fiecare.

Tu preferi o masina cu 90 de cai si 110 Nm sau una de 75 de cai si 150 Nm? (dar ambele sa fie pe benzina)
eMH is offline   Reply With Quote
Old 01-02-13, 10:36   #58
TSC-Us

Stage 5
 
TSC-Us's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,697
Member of:
[RENAULT]
[Opel]
[VW]
[SUBARU]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

corect!

am avut si eu pt cateva zile un rx8, dar bine ca am gasit sa-l dau repede. la cat consuma performantele erau mici daca faceai co comparatie performante consum, ceva ~20% si daca imi aduc bine aminte consumul era de 22%, mult pt ce stia masina aia sa faca.
__________________
TSC-Us is offline   Reply With Quote
Old 05-03-13, 11:10   #59
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
ala e conceptie cam 2000+, mult peste buget, mult prea complicat de adaptat pt RWD si foarte slab in cuplu(penibil la liniute), dar bun de schimbat in cazul altuia mai slab, pe o Celica sa spunem sau alta japoneza.

Florine, eu am scris despre motorul 2zz-ge in thread referitor la titlul sau. Nu stiu despre ce RWD zici, sau despre ce buget vorbesti.

P.S: Intr-adevar in lansari nu-i extraordinara dar ture sa stii ca treaba sta putin diferit.
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 07-03-13, 15:47   #60
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3

Nu exista motor mai mare de CIH de 110CP pe care sa il poti omologa pe Manta. Deci, legat de omologare, pleaca cu gandul de acolo. Si daca tot am trecut de chestia asta, nu mai esti limitat de cilindree.
Totusi, 2.4 de care pomenea Sebastian si John este cea mai buna varianta pentru ca vei ramane curat in acte, pastrand blocul tau.
Altfel, daca partea cu legalitatea in acte nu este ff importanta, recomand XE sau LET ca fiind motoare nu ff greu de adaptat si ofera performante ff bune in varianta stock si performante demne de lauda in variantele de upgrade.
3000 24V va cam dezechilibra masina, care si asa nu e ff echilibrata.
Orice alt motor nu isi are locul.

PS : mai e varianta de 2,6 DualRam de pe Omega. Uitai de el .....
__________________
Manni for life !!!
crywolf is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -