Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Cum facem rost de mai multi cai putere ? (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere.html)
-   -   Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3 (https://forum.4tuning.ro/19-facem-rost-cai-putere/348494-puternice-motoare-stock-fiecare-categorie-cm3.html)

AdamRs50 02-12-12 10:16

Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
Sal! Am deschis acest topic deoarece eu nu am gasit ceva date in legatura cu cele mai bune rapoarte de cm3-cp! Ex: opel calibra sfi 2000 cm3= 150 cp

Ma intereseaza deoarece as dori sa schimb motorul masinii mele si as dori sa stiu care ar fi cea mai rentabila varianta... pe mine ma intereseaza cel mult pana in 2000cm3 dar puteti posta si motoare mai mari pentru viitori interesati de asa ceva!!


Multumiri anticipate!!!

Bong 02-12-12 13:56

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
Quote:

Originally Posted by AdamRs50 (Post 5270190)
Sal! Am deschis acest topic deoarece eu nu am gasit ceva date in legatura cu cele mai bune rapoarte de cm3-cp! Ex: opel calibra sfi 2000 cm3= 150 cp

Ma intereseaza deoarece as dori sa schimb motorul masinii mele si as dori sa stiu care ar fi cea mai rentabila varianta... pe mine ma intereseaza cel mult pana in 2000cm3 dar puteti posta si motoare mai mari pentru viitori interesati de asa ceva!!


Multumiri anticipate!!!

până în 2000 cmc

b16a2 de Honda 1.6 160cp
b16b 186cp
k20 2.0 200cp

Ruffy RUF 02-12-12 23:08

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
Mai era motorul de pe S2000, 2.0 aspirat 240 cai putere - parca era cel mai puternic motor aspirat ca raport cal putere/cmc...


Frumoasa ideea thread-ului daca s-ar centraliza puterile cele mai mari de la fiecare capacitate si ar fi interesat daca ar fi lista si pentru aspirat si turbo de ce nu chiar si pentru turbo diesel:D

Bong 03-12-12 14:07

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
Quote:

Originally Posted by Ruffy RUF (Post 5271271)
Mai era motorul de pe S2000, 2.0 aspirat 240 cai putere - parca era cel mai puternic motor aspirat ca raport cal putere/cmc...


Frumoasa ideea thread-ului daca s-ar centraliza puterile cele mai mari de la fiecare capacitate si ar fi interesat daca ar fi lista si pentru aspirat si turbo de ce nu chiar si pentru turbo diesel:D

cel de S2000 are într-adevăr 240 de cai, dar inițiatorul topic-ului a vrut sugestii pentru transplant pe propria mașină, de aceea am sugerat k20-ul (civic type R tracțiune față. s2000 are spate).

ar mai fi fost de adăugat la 1300 cmc motorul de Suzuki Swift GTI 1.3 101cp de la începutul anilor '90, la egalitate cu cel modern de toyota tot de 1.3 tot de 101 cp (toyota iq , etc), dar pe cilindree mai mari per total conduc Hondele. în vremurile moderne, cel mai puternic aspirat de 1.6, după cunoștiințele mele este de Suzuki Swift Sport 1.6 136cp.

Am pus numai motoare aspirate, pentru că cele Turbo sunt deja alte animale, deși...și aici 2.0 400 cp de pe Evo fq 400 cred eu că ar fi cel mai strong 2.0 turbo de serie, 1.4 180cp de pe Polo GTI, dar deja sunt niște motoare foarte scumpe și greu de găsit. ce am postat în primul meu post sunt niște motoare aproape accesibile, și în același timp puternice.

AdamRs50 03-12-12 19:19

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
vad ca v-ati cam prins pentru ce imi trebuie...doar ca e tractiune spate, mai exact o Opel Manta:D Eu am inteles ca daca ii pun alt motor ca sa fie mai usor la RAR cu actele si toate cele si cu prinderea e ok sa pun tot pe vertical ceva? Voi ce ziceti? si care stiti demersurile exacte pentru a schimba motorul(ma refer la acte si toate cele) ?

bluey 03-12-12 21:47

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
1. Nu exista motor vertical sau orizontal. Exista longitudinal sau transversal.
Manta parca era una prin bucuresti cu motor de 2.5 de bmw.

Popasan ce anume nu ai inteles din titlul topicului???

Bong 03-12-12 21:58

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
Quote:

Originally Posted by AdamRs50 (Post 5272211)
vad ca v-ati cam prins pentru ce imi trebuie...doar ca e tractiune spate, mai exact o Opel Manta:D Eu am inteles ca daca ii pun alt motor ca sa fie mai usor la RAR cu actele si toate cele si cu prinderea e ok sa pun tot pe vertical ceva? Voi ce ziceti? si care stiti demersurile exacte pentru a schimba motorul(ma refer la acte si toate cele) ?

păi de ce mă lași să aberez atunci cu motoare de fwd?

ideea e următoarea: cu omologatul, mai greu. de putut se poate face ORICE cu destui bani (s-a convertit Dacie Sport la RWD, cu motor de 1.8 IS de BMW, ca fapt divers).

întâi interesează-te exact la RAR ce presupune omologarea unui motor care nu a fost montat de fabrică pe o mașină, după care reevaluează situația, apoi dacă tu consideri că e combinație...revino.

eMH 04-12-12 07:24

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
Quote:

Originally Posted by Bong (Post 5272476)
(s-a convertit Dacie Sport la RWD, cu motor de 1.8 IS de BMW, ca fapt divers).

De fapt din ce stiu eu masina aia nu a mers inca.
Da, a fost gandita frumos, montate o mare parte din piese, dar nu a circulat!

Asta doar din ce stiu eu, dar e posibil sa ma insel... :rolleyes2

Ruffy RUF 04-12-12 08:08

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
Quote:

Originally Posted by Bong (Post 5272476)
pi de ce m lai s aberez atunci cu motoare de fwd?

Pai cam singur ai aberat, nu a scris nicieri ca vrea ptr fwd sau rwd, ai dedus tu asta probabil, eu am îneles doar ca il intereseaz un mot.2.0 si ca ar fi interesat de puteri la motoare stock in jurul valori 2000cmc dar ar fi interesant si alte capaciti spuse.

300zxtt 04-12-12 08:21

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
Pai zii asa....

Nu stiu ce te complici cu rahiticul ala de 2.0L cand poti bine mersi sa folosesti cel de 3.0i 24V. si atunci problema e alta. Ai cuplu si putere. Dupa un timp cand nu-ti ajunge 204cp, poti folosii si un turbo , dar te vei chinui sa-l adaptezi.

Crisskro 04-12-12 13:55

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
F20C de pe japan are 250 de cai din 1997 cmc.
Presupunand ca iei motor de UE, F20C2 are 240 de cai.
Motorul il iei in 2000 de euro, dar iti mai trebuie si alte piese pe langa, cum ar fi un ecu si multe altele. Eu zic ca fara minim 3000 euro nici sa nu te gandesti.

300zxtt 04-12-12 14:03

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
Quote:

Originally Posted by Crisskro (Post 5273098)
F20C de pe japan are 250 de cai din 1997 cmc.
Presupunand ca iei motor de UE, F20C2 are 240 de cai.
Motorul il iei in 2000 de euro, dar iti mai trebuie si alte piese pe langa, cum ar fi un ecu si multe altele. Eu zic ca fara minim 3000 euro nici sa nu te gandesti.

Asa mai bine foloseste un 3000 24V si iese doar cu 1000euro.

Crisskro 04-12-12 14:07

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
Just sayin, ori ai banii, ori nu te gandesti la F20 :rolleyes2

Inca o chestie, daca vrei sa il inscrii, nu poti depasi 40% din puterea din fabrica parca.

BluBear 04-12-12 22:12

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
Nu mai conteaza procentajul.Am sunat zilele trecute la rar cu aceeasi intreabare.La mine ar fi fost mult mai simplu, pt ca nu as fi modificat nimic, motorul dorit fiind construit la fel (1.4-1.6).
Mi s`a spus ca nu mai corespunde criteriul euro.Iar ca acest criteriu euro este dat per ansamblu motor/caroserie.
Cand am auzit idiotenia asta nici n`am mai cerut detalii.

Daca aveti info concrete va rog luminati`ne si pe noi.

john17 05-12-12 23:30

Re: Cele mai puternice motoare stock din fiecare categorie de cm3
 
Vezi ca nici Manta aia cu BMW de 2.5 n-a mers nici un metru si s-a vandut morman de fiare... Pe forum e simplu de transplantat, idei sunt garla, dar cei care au finalizat astfel de proiecte sunt cativa! Iar de rar nu vei trece veci cu un astfel de hibrid.


All times are GMT +2. The time now is 15:05.

- Copyright 2024 4Tuning