Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Cum facem rost de mai multi cai putere ?

Cum facem rost de mai multi cai putere ? Vrei sa maresti puterea masinii tale ? Afla daca se poate, si ce trebuie sa faci.

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-11, 21:15   #31
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

[QUOTE=Sevastian_Vr6;4180557]Ca sa nu o mai lungim atat, m-am apucat de restaurare a caroseriei la corrado ala albastru si la schimbarea unor piese "obosite" si am gasit kit-ul asta de turbo in USA la pretul de 860 euro fara transport, deci sa zicem ca ma duce cam la 1000 euro cu totul, pe langa asta mai urmeaza reconditionarea chiuloasei, pompa de ulei noua, pompa de benzina cu debit marit, injectoare cu debit marit, garnitura pt decomprimare si in ultimul rand, cand totul va fi montat, softul.
Lista (Caracteristici):
[QUOTE=Sevastian_Vr6;4180557]
Ce variante de ecu ai in vedere pentru acest setup?
__________________
1983 audi coupe b2 2.2l 20v turbo quattro proiect
1986 audi coupe b2 2.2l 20v turbo quattro proiect
1985 audi 90 b2,2.2l 20v turbo quattro proiect
1985 suzuki samurai
1993 audi urs4 2.2l 20 v turbo quattro-dezmembez
1994 audi 100 c4 2.6 E 12 v FWD
2003 vw lt 35
1991 audi s2 3b
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 18-03-11, 22:39   #32
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

Sincer nu stiu, @salfkm mai sus a mentionat ceva legat de piggyback, in orice caz nu voi face eu partea de soft pt ca nu ma pricep, sau eventual pot incerca sa ma documentez dar nu am nici cea mai vaga idee de unde sa incep, daca poti sa ma ajuti cu ceva mi-ar face placere, oricum o voi duce la un nene la Torino sa o bage sus pe dyno si vom face cateva probe cu cateva mape.
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 14:46   #33
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

oricum,pana la soft ai multe praguri de trecut,iar sa te gandesti din prima la toate e destul de greu,e bine sa le rezolvi pe rand,dar sa ai mereu vederea de ansamblu sa vezi cum se "pupa" cu proiectul fiecare pas pe care il faci
__________________
Julaikos customs

Turbos make torque and torque makes fun!
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 21:15   #34
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

http://forums.superstreetonline.com/...eng/index.html

Primul lucru gasit pe google referitor la piggy.
Ai nevoie de un sistem de gestiune(ecu) aftermarket.Iti recomand vems,fiind relativ ieftin,folosit cu succes pe o gama larga de masini(daca dai un search pe google vei vedea aplicatii vw audi care au mult peste 500 cai,inclusiv 1000).Cere o oferta de la cei din ungaria pentru un vr6 turbo si afla exact care din senzorii actuali ai masinii pot fi folositi cu vems si care nu.Pentru motorizari audi 2.2l 20v t ecu de la vems recunoaste in proportie de 90% senzorii masinii,inclusiv mufa de conectare la ecu este identica deci se foloseste cablajul masinii(cred ca vr6-le va fi aprox la fel).
Cel mai important la o gestiune aftermarket este suportul tehnic(de la ei si de la miile de utilizatori)
Nu stiu daca cineva in tara utilizeaza vems,dar vei gasi cu siguranta profesionisti in ungaria(cel mai aproape)
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 21:29   #35
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

se gaseste in tara cel putin o persoana care sa stie cu ce se mananca vems-ul...dar pana acolo mai este ceva cale lunga
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 22:22   #36
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

O sa ma documentez si o sa vedem. Pe site la vems am vazut ceva in jur la 900 de euro, nu mi se pare chiar asa de ieftin. Poate gasesc ceva sh. Intre timp am demontat tot interiorul, inclusiv mocheta si ce era pe dedesubt si maine urmeaza bordul cred si ce mai este. Dupa care va urma o curatare cu flex si perie de sarma inauntru si pe dedesubt si dupa o antifonare zdravana. Am demontat si pompa servo ca nu prea mai baga presiune si cred ca a mers fara ulei ca a mancat din chestia aia unde se invarte, sa vad daca gasesc doar piesa aia la vw daca nu o sa incerc sa o fac la freza. O sa pun si niste poze maine pe thread-ul la "masina mea".

Merci din nou pt ajutor.
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-11, 22:44   #37
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

O intrebare probabil prosteasca dar cum am spus in ale ECU-lui sunt afon. Am vazut pe net la nemti un chip pt turbo, desfaci ecu original si schimbi chipul. Banuiesc ca trebuie dupa aia remapat, credeti ca functioneaza?

Am vazut ca Megasquirt au preturi destul de rentabile, ce parerea aveti despre ele?
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 05:18   #38
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

E mai ieftin de 900 vems-ul iar megasquirtul nu e la fel de bun
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 09:40   #39
salfkm
Opel Driver

Stage 5
 
salfkm's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 1,798
Member of:
[Opel]
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

@Sebastian_Vr6iggyback-ul este o varianta de mijloc ca sa zic asa referitoare la electronica motorului,bineinteles ca un ECU stand alone va fi oricand mult mai bun decat un piggyback sau decat un soft facut pe ECU-ul stock al masinii,insa depinde si de buzunarele oamenilor.

Referitor la piesele din acel kit ce l-ai gasit tu,ar fi aproximativ toate piesele,mai putin injectoarele si dupa cum am mai spus,acel regulator de presiune reglabil eu unul nu il recomand si nu l-as folosi niciodata.Pe langa astea va mai trebui sa iti modifici evacuarea.

Tot referitor la electronica,se spunea de acele eprom-uri care erau pt VR6 turbo facute,doar trebuiau montate,depinde cum este facut softul respectiv,conteaza pana la ce presiune de supraalimentare este facut,pt ce turbina,ce injectoare,la ce presiune sa fie setata benzina din rampa etc etc,sunt mai multe chestii care conteaza.Daca poti i-a legatura cu proprietarul eprm-urilor si roaga-l sa iti dea aceste detalii de care ti-am spus,in functie de asta vezi daca piesele si ceea ce vrei tu se incadreaza acolo sau nu,asta ca sa nu dai banii aiurea pe ele si sa nu le poti folosi
__________________
VECTRA A TURBO 4X4 C20LET POWER
DACIA 1310 TURBO INJECTION CONVERTED

DVR'S GARAGE- https://www.facebook.com/profile.php?id=100009200577468
salfkm is offline   Reply With Quote
Old 20-03-11, 12:07   #40
pasbogdan

Stage 5
 
pasbogdan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 552
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

Quote:
Originally Posted by Sevastian_Vr6 View Post
O sa ma documentez si o sa vedem. Pe site la vems am vazut ceva in jur la 900 de euro, nu mi se pare chiar asa de ieftin. Poate gasesc ceva sh. Intre timp am demontat tot interiorul, inclusiv mocheta si ce era pe dedesubt si maine urmeaza bordul cred si ce mai este. Dupa care va urma o curatare cu flex si perie de sarma inauntru si pe dedesubt si dupa o antifonare zdravana. Am demontat si pompa servo ca nu prea mai baga presiune si cred ca a mers fara ulei ca a mancat din chestia aia unde se invarte, sa vad daca gasesc doar piesa aia la vw daca nu o sa incerc sa o fac la freza. O sa pun si niste poze maine pe thread-ul la "masina mea".

Merci din nou pt ajutor.
Am vazut pe site ceva de genul 450 eu.
Scrie un mail si cere o oferta de pret.500 eu si poti seta ce vrei pentru ce vrei.Un cip de 200-250 eur(daca e pentru ce ai tu pe masina,dar de obicei nu e) il folosesi o singura data.Ai modificat ceva,gata cu cipul.De obicei 80% din cipurile de pe net sunt bani aruncati pe geam.Multa lume a cumparat eproame goale,sau cu softul stock scris pe ele.
pasbogdan is offline   Reply With Quote
Old 24-03-11, 12:36   #41
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

Are careva idee cat ma costa vama daca cumpar din USA ceva de 1300 de dolari?
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 07:58   #42
alexutzzzu1

Stage 5
 
alexutzzzu1's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 989
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

24% poate te intelegi cu cel de la care vinzi sa scrie ''gift'' pe colet, dar daca este firma, mai mult ca sigur nu se baga americanii la de-astea
__________________
VW Corrado 1.8 20VT
alexutzzzu1 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 12:47   #43
Sevastian_Vr6
VW Driver

Stage 5
 
Sevastian_Vr6's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 572
Member of:
[VW]
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

Quote:
Originally Posted by alexutzzzu1 View Post
24% poate te intelegi cu cel de la care vinzi sa scrie ''gift'' pe colet, dar daca este firma, mai mult ca sigur nu se baga americanii la de-astea
Daca scrie gift pe el nu mai platesc vama!? Auzisem si eu ceva dar parca am auzit ca pot aparea si probleme.
Sevastian_Vr6 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-11, 13:02   #44
alexutzzzu1

Stage 5
 
alexutzzzu1's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 989
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

daca scrie gift pe el nu platesti, dar banuiesc ca de 1300 $ nu cumperi de la particular ci de la firma...si aia sigur nu se complica.
alexutzzzu1 is offline   Reply With Quote
Old 30-03-11, 07:40   #45
Nemilosu


Stage 5
 
Nemilosu's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 1,919
Member of:
[DAEWOO]
[AUDI]
[4Tuning International]
[Fanatik MotorSport]
Default Re: Vr6 compressor...De unde incep?

exista si alte combinatii ca sa nu platesti vama.
Nemilosu is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -