Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-06, 00:29   #16
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

pe ce te bazezi cand spui ca bugatti e un rahat?
pe bune chiar vreau sa stiu...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 00:39   #17
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

Eh,interesant ca de cate ori am zis de masinile astea doua,lumea s-a facut ca ploua.Macar la un topic special sa le luati in seama...

Saleen nu are sanse teoretice de a invinge Veyron-ul la viteza maxima,in schimb SSC are foarte multe.Insa masina e inca in dezvoltare,si nu a fost testata in conditii reale.Pana atunci Veyron e masina produsa in serie cu cea mai mare viteza maxima.Asta n-o face insa cea mai buna din lume,nici pe departe.
Race is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 08:53   #18
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

Judecand dupa semnatura ta, GabiByte, n-ai prefera eventual un Pagani sa il intreaca pe Veyron?
neXus is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 09:06   #19
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

Quote:
Originally Posted by GabiByte
Costu de producti este mai mare pentru ca aia habar n-au sa isi faca masinile calumea si se mai si mandresc cu asta. Prostii or facut-o 4wd. Daca o faceau RWD atingea peste 415-420 da lor le-o trebuit 4wd.
E comic felul in care se arunca la estimari unii care nu cunosc tehnologia masinii, n-au vazut planurile, n-au avut de-a face cu testarea mecanicii si aerodinamicii, dar stiu ei mai bine...

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 10:46   #20
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

Eram sigur ca "noob`ul" de GabiByte va aduce in discutie CCX lui pe care`l lauda si`l pupa in c|_|r. Pentru cunostinta da generala GabiByte afla ca Saleen S7 Twin Turbo a fost comercializat deja in 75 de exemplare, iar SSC ULTIMATE AERO va fi produs in doar 25 de exemplare ce va fi o adevarata raritate.

Aici vorbim de masini cu top speed mare nu masini de cirucit, cu acceleratii fulminante.

Pentru tine GabiByte exista doar CCX si PAGANI asa ca SHOOT YOUR SELF, mai deschide ochii, au aparut alte masini cu mult peste cele IUBITE de tine din reviste, jocuri si internet.
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 12:23   #21
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

De asta nu imi place mie Internetul...crezi ca esti "cool" daca folosesti termeni gen "noob" ? Esti doar penibil,si dovedesti apartenenta ta la un grup de oameni despre care nu am voie sa-mi exprim parerea pe forum ca primesc ban*****ie normal,nu te admira nimeni pentru expresii din astea stupide.

Vorbim de masini cu viteza maxima mare,nu ne intereseaza circuitul...bun.Sa vedem atunci cum sta Veyron-ul fata de CCR,la viteza de 400 km/h.
Masa:nu mai e o problema,doar pentru a invinge rezistenta la rulare Veyron are nevoie de 40 CP,pe cand CCR de 25 CP...nu-i mare diferenta.
Aerodinamica:CCR are Cd=0,297 si aria suprafetei frontale A=1,83 m^2,adica un CdA=0,544.Veyron are Cd=0,355,iar aria nu am gasit-o,fiind apreciata peste tot ca "mare",ceea ce se poate observa din poze de altfel.Sa zicem 2 m^2,deci CdA=0,71.Tradus,asta inseamna ca la viteza egala,Veyron are nevoie de ~1,3 ori mai multa putere decat CCR pentru a invinge frecarea cu aerul.Sau daca vreti,la viteza la care CCR consuma pentru asta 544 CP,Veyron consuma 710 CP.
Cutia de viteze: pentru ce DSG ? O cutie manuala are pierderi mai mici.
Tractiunea integrala: pierderi de putere mai mari decat la RWD.

CCR are ca dezavantaj puterea mai mica,si probabil si ceva artificii de inginerie (stabilitate la viteze asa mari,cutie de viteza care poate nu e etajata pentru viteza maxima).

Quote:
au aparut alte masini cu mult peste cele IUBITE de tine din reviste, jocuri si internet
Aha,presupun ca tu ai condus personal Veyron,CCR,Zonda si mai stiu eu ce,nu stii despre ele doar din reviste si de pe Internet...
Race is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 13:15   #22
@Nos@

Stage 3
 
@Nos@'s Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 107
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

Veyron este o masina extraordinara! A fost dezvolata in mai multi ani decat SSC si Saleen (care apropo se comercializeaza deja) si acest fapt imi ofera parca mai multa siguranta intr-un Veyron! Americanii sunt in stare de orice, insa nimic foarte fiabil sau sigur! Noi aici vorbim de cifre, nici unul nu a condus vreuna dintre aceste masini! Sa faci o masina puternica si rapida este foarte usor, dar sa o faci fiabila si sigura, un pic mai greu!



Si inca un lucru: Cand veti dezvolta voi pe balcon sau in garaj masini de peste 1000 de CP si viteze de peste 400 km/h, aveti tot dreptul sa spuneti ca Veyron, SSC etc sunt de cacat!
@Nos@ is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 13:17   #23
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

Race am sugerat doar ca GabiByte vorbeste despre CCX de parca ar fi condus si Veyron si CCX iar Bugatti`ul este un "rahat" pe langa CCX. Degeaba o tineti voi cu CCX`ul tau ca le`au tras`o americanii cu SSC ULTIMATE AERO si SALEEN S7 TWIN TURBO. Asa ca ia-te de mana cu GabiByte si da-ti-va in cap amandoi cu CCX`ul vostru. Aveti ceva cu WV si nu vreti sa recunoasteti,+ ca Gabi are 16 ani nici nu stie ce e aia o masina iar tu poate ai 23 dar n`ai carnet si vorbesti doar ca sa pari interesant. Fa-ti un forum anti WV sau Bugatti si discutati acolo.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 13:49   #24
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

The_Mask tu ai auzit de termenul Drivetrain loss?
Sau passatu tau din poza nu tine cont de asa ceva? Daca ii si 4motio imi imaginez de ce tot sustii Bugattiu in totalitate.

Io stiu ca tu esti tare ca, conduci Passat. Dar...adevarul e ca, cel putin in Cluj, majoritatea soferilor de Passat habar n-au de masini.

Topicul este despre detronarea Bugattiului. Chiar aici trebuie sa vorbim despre chestia asta.
Puteau sa o faca mai buna. Si cei care au construit-o stiau foarte bine ca RWD trebuia facuta, dar presupun ca VW a decis sa fie 4wd. Oricum la deciziile lor nu ma bag.
Pierderile de putere sunt enorme. O greutate ridicola pentru un supercar. Cantareste mai mult decat un seria 5.

@Nos@: Cine o zis ca Bugattiu e fiabil? Sigura? Control de tractiune gasesti pe multe masini. Chiar nu a zis nimeni ca SSC e de rahat...Eu chiar sper sa apara.
__________________
<a href="http://copycenter.alfasoft.ro">Copy Center Cluj</a>
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 13:57   #25
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

Daca nu auzeam nu ma bagam in discutie, nu am zis ca prefer 4wd in locul Rwd. Si nu e este 4motion, iar faza cu soferii de Passat nu ti`a spart capu ideea? Ce sti tu despre sofat la 16 ani? abia ai facut buletinu mai ai 2 ani pana la carnet, conduci inca o bicicleta si atat! AU APARUT CELE 2 MASINI care au depasit Veyronul. Si abia astept sa vad daca CCX`ul sustinut de tine va batea SSC si Saleen.
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 14:05   #26
GabiByte

Stage 5
 
GabiByte's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 788
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

CCX nu le bate.
Urmatorul model de la Koenigsegg va bate.
eu nu conduc bicicleta.
Ai 18 ani, acum ti-ai luat carnetu, sa nu crezi ca stii foarte bine sa conduci.
Asa de curiozitate. Unde e filmu in care Bugatti a atins 407km/h? Ca presupun ca au filmat treaba.
GabiByte is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 14:36   #27
dexter_20

Stage 5
 
dexter_20's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 2,117
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[4Rally]
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

Eu totusi as alege Veyron-ul din mai multe motive:
1. WV are stie sa faca masini fiabile si chiar sport prin Lamborghini.
2. Cand cumperi Bugatti te gandesti si la un trecut glorios in istoria automobilului
3. Imbina luxul performantele sportive.
Acum sa nu sariti in capul meu da eu cam asa o vad.Plus ca e italiana.
__________________
I rise and u FALL!!!
dexter_20 is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 16:30   #28
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

Quote:
Degeaba o tineti voi cu CCX`ul tau ca le`au tras`o americanii cu SSC ULTIMATE AERO si SALEEN S7 TWIN TURBO
Daca ai rabdare sa mai citesti posturi de-ale mele pe aceasta tema,o sa vezi ca am mentionat de destule ori SSC ca posibil concurent pentru Veyron.Am zis acum de CCR (nu inteleg de ce tot insistati cu CCX...e doar un CCR adaptat pentru SUA,nimic special) pentru ca a fost adus in discutie,si pana si el are avantaje clare in fata Veyron-ului.

Quote:
tu poate ai 23 dar n`ai carnet si vorbesti doar ca sa pari interesant
Eh,si eu care credeam ca de ce ceva timp au disparut de pe forumuri auto oamenii cu "n-ai masina,n-ai carnet,n-ai nici macar 18 ani".Aparent vine din spate o noua generatie de imbecili

Abia acum am prins ideea Tu prin Veyron iei apararea Passat-ului lu' taticu',de aia esti asa vehement.Penibil.Faptul ca ai permis de 3 luni si ai condus si tu o mie-doua de kilometri nu te face expert.Chiar daca ai fi expert in sofat/pilotat,parerea ta tot 0 ar fi.Viteza maxima nu tine de pilot,ci de masina.Am postat ARGUMENTE (stii,din alea care au o acoperire reala,nu "e asa pentru ca asa zic eu") pe care le ignori complet,deci da-mi voie sa ma indoiesc de cunostiintele tale cat de mici in domeniul dinamicii auto.

Quote:
AU APARUT CELE 2 MASINI care au depasit Veyronul
Serios ? Ia baga un link sa vad si eu.
Vitezele pentru aceste masini sunt ESTIMARI.Nu s-a facut un test real,in care pe o pista masina chiar sa ruleze cu mai mult de 407 km/h.Ce ti-e greu sa pricepi asta ? Momentan Veyron n-a fost depasit.

OFF-TOPIC:The_Mask oricum ai niste idei foarte interesante.Trebuie totusi si oameni ca tine...daca nu s-ar infasura nimeni cu masina in jurul copacului ca da talentul afara din ei (stim cu totii ca experienta nu conteaza deloc),la ce s-ar mai uita oamenii la TV la ora 5 ?
Race is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 16:49   #29
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

Se vede ca esti afectat si chiar incep sa cred ca si tu mergi cu bicicleta. In fine NO COMMENT. Eu atat iti spun "Ca sa intelegi ca esti prost trebuie totusi sa-ti mearga mintea."

Sper sa fiti ontopic de acum fara a mai veni cu aberatii ca pana acum si aici ma refer la Race si GabiByte!
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 18-03-06, 17:22   #30
neXus
Crazy Drivers Members

Stage 5
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 975
Member of:
[Crazy Drivers]
Default Re: Detronarea lui Bugatti Veyron

Sper din suflet ca Veyron sa nu fie detronat asa repede. Ar fi un mare pacat atat pentru masina, cat si pentru inginerii care au lucrat amar de vreme la ea. Plus ca VW pierd o avere prin vanzarea lor. Nu cred ca inginerii de la Bugatti s-au chinuit ani in sir sa faca o masina atat de ineficienta incat sa poata fi detronata in cateva luni de catre americani, sau oricine altcineva.
neXus is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -