Forum 4Tuning

Forum 4Tuning (https://forum.4tuning.ro/)
-   Masini tunate (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate.html)
-   -   Detronarea lui Bugatti Veyron (https://forum.4tuning.ro/18-masini-tunate/14634-detronarea-bugatti-veyron.html)

The_Mask 17-03-06 20:36

Detronarea lui Bugatti Veyron
 
2 Attachment(s)
Dupa nenumarate discutii si reclame asupra Veyron`ului in sfarsit a fost detronat de la sefia top speed`ului de catre 2 masini produse in SUA. Una dintre ele este SSC ULTIMATE AERO iar cea de-a doua SALEEN S7 TWIN TURBO.


SSC ULTIMATE AERO:
Motor: V8
Cilindree: 6345cmc
Putere(CP/rpm): 1046/6950
Cuplu(NM/rpm): 998/6200
Acceleratie 0-100km/h: 2.6s
Greutate: 1197kg
Viteza maxima: 437km/h


SALEEN S7 TWIN TURBO:
Motor: V8
Cilindree: 7004cmc
Putere(CP/rpm): 1000/nc
Cuplu(NM/rpm): nc
Acceleratie 0-100km/h: 2.8s
Greutate: 1260kg
Viteza maxima: 418

Constructorii lui SSC ULTIMATE AERO au testat masina in tunelul aerodinamic pe care NASA il are in Langley iar masina este capabila de 437km/h!

Eugen_TL 17-03-06 20:41

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
are rost sa mai scriem ceva!???? :shock: :shock:

Trickz 17-03-06 20:44

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
un competitor ar mai fi si Gumpert Apollo(numai pt pretul ei 198,000 € + taxe)

mai multe date la http://www.rsportscars.com/eng/cars/gumpert_apollo.asp

The_Mask 17-03-06 20:44

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
TuningBoy astept pareri, si eu am ramas socat cand am citit...desi imi place foarte mult Veyronul a fost depasit din punct de vedere al performantelor, insa motorul, franele, eleronul acestuia raman o creatie importanta a celor de la VW.

The_Mask 17-03-06 20:46

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Gumpert Apollo:

Type: Bi-turbo V8
Displacement cu in (cc): 254 (4163)
Power bhp (kW) at RPM: 650(485) / 6000
Torque lb-ft (Nm) at RPM: 627(850) / 4500
Redline at RPM: 7400
Brakes & Tires
Brakes F/R: ABS, vented disc/vented disc
Tires F-R: 255/35 ZR19 - 345/35 ZR19
Driveline: Rear Wheel Drive
Exterior Dimensions & Weight
Length × Width × Height in: 175.6 × 78.6 × 43.5
Weight lb (kg): < 2525 (< 1100)
Performance
Acceleration 0-62 mph s: 3
Top Speed mph (km/h): 224 (360)
Fuel Economy EPA city/highway mpg (l/100 km): n.a.

Este sub SSC ULTIMATE AERO/SALEEN S7 TWIN TURBO si chiar sub Veyron, asa ca iese din discutie!

Cabbano 17-03-06 21:23

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
masini prea tari pt mine...nu-mi permit sa comentez...
437 km\h?WTF???si mergi pe dn1 cu 400 km?:chainsaw:

bodyspeed 17-03-06 21:31

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
ce acceleratie au astia frate SALEEN S7 TWIN TURBO 0-100km/h: 2.8s super iar SSC ULTIMATE AERO de 0-100km/h: 2.6s iti dai seama in 2 sec si 1/2 ai suta ;) super

Trickz 17-03-06 21:35

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
io ziceam din punct de vedere al pretzului.....200.000euro fatza de 1.mil euro

sandrin 17-03-06 21:45

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
OMG !!! cred ca intrec si avioanele astea, 2.8sec.!!! aoleu, cre ca iti sar dintii din gura cand cand bagi acceleratie

Eugen_TL 17-03-06 22:05

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
pai ca pret logic ca e o diferenta mare... dar sa nu uitam totusi ce reprezinta un BUG fatza de astea de care n-am auzit in viata mea ! :)... in plus de asta BUG arata mult mai bine ca si interior si exterior ( parerea mea ) ! iar ca performante intradevar este depasit BUG-ul... hai sa-l tunam atunci :)))))))) avem ce sa-i punem? :) :) :) :):evil: :twisted:

neXus 17-03-06 22:10

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Nu stiu daca in tunelul aerodinamic de la Nasa s-au luat in calcul TOTI factorii care ar putea incetini masina, cum ar fi de exemplu frecarea pneurilor de asfalt...
Tot Veyron imi place mai mult.

shaid-kid 17-03-06 22:53

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
WOW...si nimik mai mult...

orlando 17-03-06 23:46

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
eu nu cred ca poate detrona bugatti...sa o vedem pe pista langa bugatti si mai vb...si poate multi nu stiu dar pretul unui bugatti veyron este mai mic decat procesul de fabricare deci...fabrica iese in pierdere cu veyronul!si asta spune multe...:wink:

SHOGUN-A8 18-03-06 00:09

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Bugatti-ul este printre primii in primul rand pentru istorie...la capitolul viteza...ce ca mai zic...ssc-ul e avion...e prea tare....!!!

GabiByte 18-03-06 00:15

Re: Detronarea lui Bugatti Veyron
 
Bugatti va fi detronat.
Dar nu de SSC si nici de Saleen Twin Turbo.
Pana sa scoata americanii o masina de productie care sa depaseasca 400km/h mai este.
Bugatti e un rahat de masina dar e cel mai rapid din lume.
Firma care va face de rahat Bugattiu va fi Koenigsegg.
SSC e concept.
S7 Twin-Turbo din cate stiu nici ala nu a aparut.
Mie chiar mi-ar placea ca macar una dintre ele sa apara. Prefer una americana decat Bugattiu.
Costu de producti este mai mare pentru ca aia habar n-au sa isi faca masinile calumea si se mai si mandresc cu asta. Prostii or facut-o 4wd. Daca o faceau RWD atingea peste 415-420 da lor le-o trebuit 4wd.


All times are GMT +2. The time now is 20:49.

- Copyright 2026 4Tuning