Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-09, 10:08   #106
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Era vorba ca tu... ca pustan de 15 ani dai ordine de trezire la realitate.
1. e dreptul oricarui om sa isi spuna parerea - lasa-i sa spuna ce vor: daca ei considera ca o masina e nasoala doar pentru ca scrie Dacia pe ea... lasa-i sa sufere de BMW.
2. tara noastra are productie proprie auto doar cu o singura precizare: nu mai bagati baliverne ca pretul Dacia Romania (ma refer la Logan -- Sandero) este bun. Nu e asa - pretul este extrem de mare pentru o tara saraca, precum Romania, iar adaosul comercial la Dacia Romania este de peste 50%.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 10:14   #107
dydysoft

Stage 5
 
dydysoft's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,467
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

@Mustang, pretul este bun, dovada numarul daciilor vandute fata de restul marcilor.
vorbim de raport pret/calitate a unei masini noi.
orice firma auto vinde masini in profit, cu un adaos comercial mai mare sau mai mic, nu doar dacia.
da si tu cateva exemple de alte marci auto, la fel de ieftine, dar mai bune ca dacia, vandute la scara larga in Ro si nu numai...
dydysoft is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 10:59   #108
Ianis

Stage 5
 
Ianis's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 380
Member of:
[Fiat]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

pare frumos dar asa a fost si cu loganul mcv una au prezentat la salon si altceva a iesit in serie ..
Ianis is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 11:02   #109
Evoluzione
Saab Pilot


Stage 5
 
Evoluzione's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 2,635
Member of:
[Moderators]
[Freehand Design Usergroup]
[4Tuning International]
[FOTO]
[PEUGEOT]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Acuma am dat si eu de pozele astea. Face senzatie la TV aici in Franta.
Sper, in sfarsit sa faca romanasul ceva! Pentru ca, de cand sa oprit productia Novei, nu mai am simpatie pentru Dacii
__________________
JET GALORE

˙qɐɐs ʇɐ op ǝʍ sɐ ʇsnɾ `ǝʌıʇɔǝdsɹǝd ʇuǝɹǝɟɟıp ɐ ɯoɹɟ sƃuıɥʇ ǝǝs noʎ uǝɥʍ sʞoo| ʇı ʍoɥ sı sıɥʇ
Evoluzione is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 12:39   #110
tarzy

Stage 2
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 37
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

de ce sariti asa la gatul celor de la dacia de fiecare data cand scot ceva nou, un proiect, un exercitiu de design, orice??? Ar trebui sa ii respectam pentru ca incearca sa creeze o imagine de marca de sine statatoare, fara influentze atat de puternice din partea celor care o patroneaza. luati de exemplu seatu exeo....seat, marca cu renume si cu o puternica imagine de marca, nu face altceva decat sa copieze, sa mai rotunjeasca un a4 generatie mai veche si pac..scot un model nou. iar acolo nu sare nimeni cu pieptu in fatza sa zica....ca vai domne e naspa..... ca e dacie... samd. iar la noi toata lumea vrea 2-300 de cai si tractiune spate...pt ca toata lumea e driver domne.
tarzy is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 15:40   #111
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Quote:
Originally Posted by dydysoft View Post
@Mustang, pretul este bun, dovada numarul daciilor vandute fata de restul marcilor.
vorbim de raport pret/calitate a unei masini noi.
orice firma auto vinde masini in profit, cu un adaos comercial mai mare sau mai mic, nu doar dacia.
da si tu cateva exemple de alte marci auto, la fel de ieftine, dar mai bune ca dacia, vandute la scara larga in Ro si nu numai...
Omule, tu intelegi ce spun eu???
Pentru o productie autohtona, in loc sa se incurajeze achizitionarea de masini marca Dacia, se descurajeaza printr-un pret prea mare pentru buzunarul tarii noastre.
Da, o fi cea mai ieftina masina din Europa, dar nu este ieftina pentru buzunarul romanesc.
Pai ei daca au adaos comercial de 50% si sunt atat de badarani sa considere ca romanul e nebun ca vrea SH cu cateva optiuni in plus fata de un Logan chel, din afara la acelasi pret... Sunt chiar retardati. Sa isi scada din adaosul comercial si vor avea vanzari.
Asta e singurul minus la Dacia Romania. Nu am nimic cu masinile lor - nu sunt foarte frumoase, dar nici urate, iar conceptul asta pare chiar frumos.
Singurul lucru care "pute" la Dacia este strategia de marketing si conducerea care este "chitita" sa isi bage bani in buzunar.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 16:16   #112
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

asta e un exercitiu de imagine, un teaser ...
daca e sa fie ceva, ne putem da cu parerile dupa ce v-a fi prezentata la salonul auto.

voi aprecia tot timpul progresul, si prin lansarea unui coupe pe langa faptul ca si-ar extinde gama de masini face un alt pas in fata, deci nu mai aruncati cu noroi in ea.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 17:06   #113
dydysoft

Stage 5
 
dydysoft's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,467
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

@Mustang, nu stiu cine nu stie sa citeasca, nu mi-ai raspuns la intrebare.
deocamdata, dacia este foarte ieftina in Ro, are tot ce trebuie pentru drumurile noastre.
in ceea ce te priveste, probabil, dacia ar trebui sa vanda masinile incepand de la 1000 euro pana la 3000 euro, ca sa poti si tu cumpara o masina...inca nu este o necesitate un autoturism, la noi in Romania.
probabil, ca tine gandesc multi, mai ales cei ce aduc SH la preturi mici, fara sa faca deosebirea intre o masina noua si una veche, indiferent de marca
Dacia, deocamdata ramane o masina ieftina pentru "Romania", asta nu inseamna ca obligatoriu orice cetatean este obligat sa o cumpere...
dydysoft is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 17:32   #114
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Quote:
Originally Posted by dydysoft View Post
@Mustang, nu stiu cine nu stie sa citeasca,
Eu am invatat sa citesc de mic... multumesc. Nu cred ca e cazul sa incepi cu intepaturi, pentru ca stiu si eu, dar sunt constient ca nu fac bine daca incep sa ma intep cu tine. Pur si simplu nu vrei sa gandesti in profunzime problema si nici nu citesti atent ce spun eu. Subliniez nu vrei, ca sa nu aibe lumea impresia ca te jignesc. De altfel, oi fi si tu putin obosit si nu intelegi mesajul meu.

Quote:
Originally Posted by dydysoft View Post
nu mi-ai raspuns la intrebare.
M-am uitat peste topic. Nu mi-ai pus nicio intrebare ca sa iti raspund.
Vrei sa ma intrebi ceva?

Quote:
Originally Posted by dydysoft View Post
deocamdata, dacia este foarte ieftina in Ro, are tot ce trebuie pentru drumurile noastre.
in ceea ce te priveste, probabil, dacia ar trebui sa vanda masinile incepand de la 1000 euro pana la 3000 euro, ca sa poti si tu cumpara o masina...inca nu este o necesitate un autoturism, la noi in Romania.
Fals.
O Dacia cu pret decent ar fi 5000 de euro cat au anuntat mai marii de la Dacia Romania in momentul cand au anuntat Loganul.
In plus ce iti da Dacia in 6400 de euro este un NIMIC. Iti da caroseria, 4 roti, cutia de viteze, un motor de 1.4 si cam atat.
Confort: 0.
Nu covorase (ca jignire), nu trusa de prim ajutor + stingatorul de incendiu.
Tu consideri decent pretul? Pentru ce ofera Dacia Logan?
In plus, te-as ruga sa renunti la ironia si la sarcasmul asta. Nu sunt sarantoc, cum vrei sa insinuezi din marja de 1000-3000 euro. Nu am "cerut" ca Dacia sa prezinte "scoruri" din astea, ci sa puna pretul anuntat (5000) pentru o masina CHEALA!
Am avut de ales intre Logan si Matiz: am ales Matiz. Pentru ca in 3000 de euro (cat am dat pe el), aveam A/C-ul, este mult mai usor de manevrat in orasul inghesuit in care stau si foarte util la parcari.
Culmea, cu 5500 de euro luai un Matiz cu: A/C, geamuri electrice fata, airbag sofer, ABS. O idee mai mult fata de ce ofera Dacia la un pret mai mare. Singurele minusuri: motor mic (putere mica), design placut de foarte putini - nici mie nu mi-a placut, dar l-am luat de necesitate, cum spui tu ca nu este o necesitate in tara o masina... Uite ca sunt foarte multe cazuri in care sunt necesare.


Quote:
Originally Posted by dydysoft View Post
probabil, ca tine gandesc multi, mai ales cei ce aduc SH la preturi mici, fara sa faca deosebirea intre o masina noua si una veche, indiferent de marca
Daca imi spui ca Golful 4 din 2002 cu geamuri electrice, A/C, covorase, etc este mai prost decat Loganul cel nou, te inseli amarnic. Mi-ar conveni mai mult sa dau 6400 de euro pentru un G4, decat sa dau banii astia pentru o cutie cu confort 0, la pretul de start.
Quote:
Originally Posted by dydysoft View Post
Dacia, deocamdata ramane o masina ieftina pentru "Romania", asta nu inseamna ca obligatoriu orice cetatean este obligat sa o cumpere...
Este ieftina, dar nu pentru Romania.
Poate traiesti intr-o zona in care persoanele din zona ta (inclusiv tu) aveti salarii de minim 3000 ron si vi se pare pretul Dacia mic.
Dar pentru oamenii care au salarii de 1500 ron (sa zicem), deja e greu sa plateasca 580 ron ca rata (rata de 350 ron masina + asigurarile care-ti vin prin posta - CASCO + RCA, majorate oricum pentru ca se asigura pe firma, nu pe persoana fizica).
Si da, este ieftina pe restul pietelor.


SA REPET:
Nu am nimic cu Dacia, nu sunt masini proaste - nu am zis niciodata asta. Cine a citit tot ce am postat eu pe toate topicurile referitoare la Dacia, o sa vada ca ma iau de conducere, nu de masina. Doar ca strategie de marketing, sunt la pamant, pentru ca fac niste oferte foarte slabe.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 18:11   #115
andrew 46

Stage 5
 
andrew 46's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,438
Member of:
[Colectionar Machete]
[Toyota]
[2 Roti]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

pare foarte intersanta....cred ca are peste 150 de cai...
pacat ca nu avem niste poze cu toata masina..
cand apar?
andrew 46 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 18:18   #116
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Quote:
Originally Posted by radu.3 View Post
Bai da` nu inteleg de ce va agitati atata. Acest concept este facut sa testeze piata, si credeti-ma ca multora dintre cei ce posteaza contra lui aici le va placea DACA va fi scos. Masina cu tenta sportiva noua, la 12.000 de euro, cat se spune ca va fi, e foarte ok. Si cum zicea cineva mai sus...toate tarile sunt mandre de ce produc...noi am vrea sa facem Ferrari, sau ce? Li s-a urcat la cap multora de aici ca daca tac`su are mercedes, beamveu, etc atunci Dacia e harb.
Treziti-va la realitate !!!

P.S: Si taic`miu are LOGAN 1,6 MPI si-s MANDRU
Fara suparare "baietele" dar cred ca ar fi cazul sa-ti corectezi putin felul de exprimare. Tu te adresezi cu BAI unor oameni care ti-ar puta fi tata, care au o anumita vīrsta si īn domeniul auto o experienta la care tu deocamdata numai visezi.
Deci, ceva mai mult respect te rog, chiar daca unii permanent au ce au cu DACIA si īn secret surubaresc la MULT IUBITA BABUTZA din anii 70 si viseaza la un GORDINI STILE OLD SCOOL
Īncearca putin a citi printr-e rīnduri, īnainte de a te agita īn mod inutil.

Sper ca realizezi la ce ma refer.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 19:41   #117
dogy_10
VW Driver

Stage 5
 
dogy_10's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 1,362
Member of:
[DACIA]
[RENAULT]
[VW]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

eu zic sa va reveniti e doar un concept care probabil va previzualiza viitoarea imagine de marca dacia......ideea de masina sport lowcost...e destul de utopica...asa ca nu va mai agita atat
__________________
... fara bling bling .. fara pepsi cola pe parbriz
dogy_10 is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 21:05   #118
ser_kmh
Seat Driver

Stage 4
 
ser_kmh's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 199
Member of:
[SEAT]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

dacia cu frane brembo
ser_kmh is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 21:58   #119
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Quote:
Originally Posted by dogy_10 View Post
ideea de masina sport lowcost...e destul de utopica...
Nu este de loc utopica. Nimic nu este imposibil.
Daca īn anul 2000 ti-ar fi spus careva ca īn 2008 vei avea o dacie cu norma EURO 4, care mai si costa sub 10.000 EURO si se mai si vinde cu succes īn īntreaga europa, cred ca ai fi rīs si cu curu de el si l-ai fi trimis la psihiatrie.
Pe pariu.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 08-02-09, 21:59   #120
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

La ce frane au acuma,ar trebui sa se trezeasca cu brembo astea sa vada frane calumea.Sa puna un 300 de euro dar sa nu mai fie tamburi pe spate.
Dydysoft are dreptate Mustang,el se refera strict la aia cheala care e o cutie cu un motor si 4 scaune,un air-bag amarat si abs+afu(si ala pus ca le cere UE)aia mai mult de 5000 de euro nu merita.In plus toate motoarele sunt de generatie veche sunt alea de pe Megane 1.
Mustang cum sa zici ca Matizul e mai urat ca loganul ? Pai e de 3 ori mai frumos ca un logan(parerea mea).
Dydysoft iar majoritatea loganurilor sau vandut cu credit,rate pentru ca romanul nu are bani,macar sa faca si ei o reducere acolo daca o ia omul cu bani jos.
Acum am vazut la tv ca au o oferta fantoma cu leasing,pai ce toti romani sunt patroni de firme sa isi cumpere prin leasing ?! Sa vina cu o reducere de pana in 1000 de euro si e alta mancare de peste.Dydysoft la acelasi preturi ca si loganul mai e chevy aveo sau cum ii zice,care are 2 stele la testele euro n cap.
In legatura cu masina,sper sa nu fie ca Dacia Sport adica o berlina fara usi si cu un spate tuguiat,ceva mai nou.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -