Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-09, 17:13   #61
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

wow cata cearta pe aici si pt ce? masina asta nici nu a aparut dar unii deja o critica desii nu stiu cu exactitate despre ce e vb, defapt nah "reisarii" de pe forum critica orice nu este de nasul lor.
in fine. din pozele prezentate cred ca masina ar trebuii sa arate bine, numai ca in fata pare prea plina de plastic sau cel putin asa mi se pare, cat despre detalii din moment ce va avea frane brembo cred ca va avea si un motor pe masura, si ma gandesc la ceva din gama renault rs, dar ramane de vazut. oricum eu le urez multa bafta si succes in constuctia prototipului.
__________________
Sir Sanjei
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 17:59   #62
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Exact. Critica fara rost.
Oricum, mie sa nu mai īmi spuna nici care ca daciile sīnt masini proaste.
La accidentul ce l-a avut fiul meu, tinīnd cont īn ce hal dezastros arata masina care a dat īn el de zburase motorul din ea, daca SANDERO n-ar fi asa de bine si stabil construit si rezistent, fiul meu acum poate ar fi la reanimare sau chiar mai rau.
Sandero-ul de 4 luni, ASA si-a luat ramas bun
Pot sustine pe undeva ca Dacia asta ia salvat viata!

Daca fiul meu ar fi avut un JUNGHI ca cel /cea ce a dat īn el.........nici nu vrreau sa ma gīndesc.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 19:04   #63
Ottaviano_m

Stage 4
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 251
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

arata bine, sa vedem cum iese. Daca dacia nu poate face un turbo sub 10 000 nu poate nimeni altcineva(in afara de chinezi, da acelea cunt sicrie pe roti). personal cred ca va fi de 10K de euro asa cum a fost loganul de 5K.
Ottaviano_m is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 19:20   #64
LAZ'u

Stage 4
 
LAZ'u's Avatar
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 286
Member of:
[PEUGEOT]
[2 Roti]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

NU prea suna bine Dacia cu masina sport!Dar totusi sunt curios
LAZ'u is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 19:52   #65
mario79

Stage 3
 
mario79's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 116
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

da jantele sunt dementiale, ce bmv ce mertz, astai masina pe care o asteapta romanu de cel putin 20 de ani; in sfarsit ceva care nu prea o sa aiba rival la relatia dintre calitate-pret!!!!!!!!!!!
mario79 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 22:08   #66
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

fratilor dar ce aveti cu dacia cu motor turbo sub 10.000?
a bagat unu chestia asta pe aici si acum credeti ca se va intampla asa ceva, eu personal cred ca sunt slabe sansele ca dacia sa scoata un bezinar cu motor turbo sub 10.000, dar daca o vor face o vor face cu un motor de renault. asa ca unii deja stim cam ce motoare turbo se vor ascunde sub capota.
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 22:17   #67
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Nu cred ca va avea turbo īn veci. Cred ca va avea un motoras de 1,6 MPI si eventual o cutie īn 5 sau 6 cu un raport ceva mai bunicel si nimic mai mult.
Pretul nu cred ca va depasi 8000 - 9000 EURO

Apropo:

Azi, reclama TV - RTL.
MCV-ul se ofera la 6000 EURO pret de baza. La-u ieftinit si pe asta.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 22:23   #68
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Eu zic ca ar fi apreciat si cu un motor de 1,8 , 2.0 litri si cu un pret pana in 14-15000 de euro. Totusi vorbim de un coupe. Nu cred ca vor reusi sa`l scoata sub 10 000 de euro decat daca pun un motor mic pe el.
__________________
Cee`d
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 22:25   #69
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

tocmai am vazut la televizor ca cei din romania nu au aprobat acest proiect (adica nu va exista masina) dar nici nu au negat!!! deci poate ca va fi poate ca nu... nu este exclus nici o varianta SUV... la Geneva vom vedea exact ce si cum
daca totusi va exista masina... pretul se invarte in jur de 12.000euro
__________________
Am editat semnatura !
Acu' e regulamentara.
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 22:25   #70
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

sincer sa fiu nu cred ca va avea un motor cu injectie multi punct, cred ca pe versiunea sport, daca va iesi, vor pune o injectie directa si tind sa cred ca motorizarile vor incepe de la 1,6 in sus, ca doar e masina sport nu e mcv, acum ramane de vazut ce au si ei in plan.

tare, in romania parca e ceva mai scump (ma refer la pretul de baza al masinii) oare de ce? sau am fost informat gresit?
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 22:25   #71
SnowMan

Stage 3
 
SnowMan's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 83
Member of:
[PEUGEOT]
Talking Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Este un concept din care vor deriva 2 noi modele... Dacia SUV (cu care deja se fac teste in tara si Suedia) si probabil o Dacie RS (despre care se fac speculatii, existand si niste poze cu un Sandero RS la un sediu Renault).

Cat despre motorizari, vad aici niste oameni de super moda veche care spun ca ar fii super cu motor de 2 litri...... nu va fii asa. si este mai bine... de ce? sunt deja motoare gen TSI, sau 1.6 192 cai pe corsa opc, care nu au nevoie de cilindree mare pt a dezvolta cai putere, pentru ca sunt ajutate de un sistem de injectoare care pulverizeaza combustibilul, nu il "scuipa" facand astfel economie de combustibil si arderea mai eficienta , iar aceste injectoare si cu turbina dau un rezultat exceptional. so.... NU e nevoie de motoare mari ca sa ai CP. ( ca sa nu mai vorbim cat platesti la asigurare!)

Cat despre "as vrea sa vad si eu dacie turbo la 10.000 euro" , lucru scris de mai multi de mai sus, ei bine, imi pare rau sa va dezamagesc, dar cea mai ieftina dacie turbo este Dacia Logan 1,5 DCI in versiunea Ambiance ( fara servo, etc.) la 8000 euro!!! si motorul este de tip K9K TURBO. mai cititi din cand in cand si o brosura auto detaliat, ca nu strica!

Have a nice day!
__________________
Gandeste ca un invingator!
SnowMan is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 22:28   #72
sir_sanjei

Stage 5
 
sir_sanjei's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 718
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Quote:
Originally Posted by JohnnyX View Post
Eu zic ca ar fi apreciat si cu un motor de 1,8 , 2.0 litri si cu un pret pana in 14-15000 de euro. Totusi vorbim de un coupe. Nu cred ca vor reusi sa`l scoata sub 10 000 de euro decat daca pun un motor mic pe el.


pai ia gandestete e tabla mai putina, sticla mai putina, plastic mai putin, tapiterie mai putina, de ce nu ar fi si mai ieftina ca un logan sau sandero, sau macar la acelasi pret?
noi cand cumparam o masina platim de doua ori mai mult decat valoreaza in realitate masina(cu toate costurile aferente), platim si un brand sau un nume.
cred ca va dura ft mult timp pana sa vedem pe dacia si sport fie ea motoare TSI. sa nu uitam ca cei de la renault nu vor da ce e mai bun pt dacia, vor da ce cred ei de cuvinta pt ca dacia=renault

Last edited by sir_sanjei; 05-02-09 at 22:39.
sir_sanjei is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 22:43   #73
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Desi materialele sunt mai putine, lucrul care ar trebui sa`si puna amprenta ar fi motorul. Daca acest coupe va fi un model complet nou (sa speram ca va fi) va sari de 10000 asta e sigur, dar daca va fi doar un sandero sau un logan in 2 usi intr`adevar va fi mai ieftin.

P.S: Am auzit ca pretul unui Logan in momentul in care iese din fabrica e de aprox. 3500 de euro.
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 22:46   #74
norbi_bidi

Stage 5
 
norbi_bidi's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 2,054
Member of:
[2 Roti]
[KIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Quote:
Originally Posted by norbi_bidi View Post
tocmai am vazut la televizor ca cei din romania nu au aprobat acest proiect (adica nu va exista masina) dar nici nu au negat!!! deci poate ca va fi poate ca nu... nu este exclus nici o varianta SUV... la Geneva vom vedea exact ce si cum
daca totusi va exista masina... pretul se invarte in jur de 12.000euro
cum am mai zis... pretul se invarte in jur de 12.000 euro
norbi_bidi is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 23:55   #75
iviTe
Daewoo Driver

Stage 5
 
iviTe's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 2,259
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

parca si vad 1.5 dCI )
iviTe is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -