Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Masini tunate

Reply
 
Thread Tools
Old 05-02-09, 12:44   #31
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Nu este vorba aici de BRAND SARAC deoarece nu numai Dacia face masini de mic litraj ieftine. ponta este ca astea sīnt momentan cele mai cautate si tembelii astia de nemti se īncapatīneaza sa construiasca īn continuare monstrii de lux pe care nu le mai cumpara nici dracu asa ca nu-i de mirare ca-si dau īn freza la nivel economic.

Programul german ABWRACK / RABLA a fost gīndit de a subventiona astfel industria auto Germana dar PROSTII DE POLITICIENI nu au luat īn calcul gusturile si cerintele clientului care cauta masini de mic litraj si nu mostrii BMW / Merzedes / Opel cu motoare imense nerentabile situatiei economice actuale asa ca si-au tras singuri īn freza.

Clientul īn loc sa cumpere OPEL CORSA subventionīnd astfel industria auto germana (la ce sa asteptat de fapt guvernul german cu acest proect) se duce si cumpara DACIA SANDERO si subventioneaza astfel industria auto romāneasca pe banii statului german deoarece Sandero este cu 40% mai ieftin ca CORSA
O dacia Sandero STANDARD care pīna acum a costat 7500 EURO, daca scazi subventia de 2500 EURO o iei cu 5000 EURO, banii jos ochii la usa asa ca neamtul prefera sa dea 5000 EURO pe un sandero si nu 12.000 EURO pe o besina de corsa care nu e cu nimic mai bun ca un Sandero

Acuma daca Dacia vine cu un COUPE / SPORT sub 15.000 EURO sa zicem, ia spart la nas pe astia aici definitiv si irecuperabil

Last edited by CyberCSX; 05-02-09 at 12:47.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 13:03   #32
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Incredibil ce lume pe-aici! Voi nu realizati ce tampenii debitati cate unii!? Acele teaser-uri apartin unui prototip,momentan este doar un exercitiu de design,in nici un caz nu va lansa renault-dacia un model ca acela.Asa cum declara si constructorul este strict un CONCEPT pt. salonul auto atat! Aduceti-va aminte de conceptul steppe,vi se pare ca l-au fabricat? Orice firma auto detine un departament de design care o data la cativa ani exerseaza in materie de design,sunt obligati.La orice salon auto apar tot felul de ciudatenii de prototipuri dar nicunul nu intra in fabricatie! Renault a cumparat Dacia strict pt. profit,pt a fabrica masini ieftine care se vand bine si care se adreseaza clasei sarace. Cum va imaginati voi ca dupa ce ca sunt si aproape de faliment Renault va fabrica un model dacia coupe?!!??! )))))))))
Cel mult va fi un Sandero in 3 usi atat!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 13:25   #33
Raresh_156

Stage 3
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 168
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

daca Dacia scoate o masina sport care sa aiba un motor cel putin de 1.8 si la pret un pret de 10-12mii...se umple Romania si nu ar fi rau...dak ar fi mai mare ca pret nu s-ar merita pt ca si-ar lua lumea kia ceed sport...ramane de vazut...
Raresh_156 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 13:30   #34
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

@ THX-1

Scuze dar tu chiar nu vrei sa pricepi sau nu esti capabil sa pricepi?

DACIA nu este o masina a "clasei sarace" ci este o masina ieftina pt. o NISA MOMENTANA DE PIATA care sa creat datorita problemelor economice mondiale.

Daca īn Romānia Dacia este considerata masina sarantocului deoarece pe unii romāni grandomani la mai mult nu-i duce capu, este alta mīncare de peste dar nu este astfel considerata la nivel european, īn nici o tara din UE.

Referitor la Coupe, e clar ca nu va apare acest prototip pe piata exact asa cum n-a aparut nici STEPPE care s-a transformat īn MCV dar un Coupe va apare cu siguranta deoarece cerinta pe piata exista. Ma refer la piata EUROPEANA si nu la piata Romāneasca unde toti nu au alt ceva īn cap decīt URSULETI si PISICUTE de la remat-ul nemtesc.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 13:47   #35
SERJAN
VW Driver

Stage 3
 
SERJAN's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 160
Member of:
[VW]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

dupa pozele astea nu pot zice nik... pana nu vad ceva concret
SERJAN is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 13:56   #36
StreetStyle22

Stage 5
 
StreetStyle22's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,919
Member of:
[DACIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

E bine,macar mai misca si astia ceva.O sa fie un fel de mazda 2,sau un fel de Honda Crx,ceva mic.
Oare pe modelul derivat din conceput asta vor sa arunce motorul ala de 133 de iepe ?Sa vezi atunci schumacheri pe straziile patriei.

Last edited by StreetStyle22; 05-02-09 at 14:02.
StreetStyle22 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 13:57   #37
bXeg

Stage 3
 
bXeg's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 78
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Interesant, astept cu interes sa vad ce dezvelesc astia pe 5 martie..
bXeg is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 14:05   #38
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Prototipul va arata bine (mai toate prototipurile arata bine), dar modelul de serie probabil ca va fi total diferit. Ex: Conceptul Steppe care arata extrem de bine, dar pana la urma ne`am ales cu un amarat de Logan MCV.
__________________
Cee`d
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 14:34   #39
THX-1

Stage 5
 
THX-1's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 534
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
@ THX-1

Scuze dar tu chiar nu vrei sa pricepi sau nu esti capabil sa pricepi?

DACIA nu este o masina a "clasei sarace" ci este o masina ieftina pt. o NISA MOMENTANA DE PIATA care sa creat datorita problemelor economice mondiale.

Daca īn Romānia Dacia este considerata masina sarantocului deoarece pe unii romāni grandomani la mai mult nu-i duce capu, este alta mīncare de peste dar nu este astfel considerata la nivel european, īn nici o tara din UE.

Referitor la Coupe, e clar ca nu va apare acest prototip pe piata exact asa cum n-a aparut nici STEPPE care s-a transformat īn MCV dar un Coupe va apare cu siguranta deoarece cerinta pe piata exista. Ma refer la piata EUROPEANA si nu la piata Romāneasca unde toti nu au alt ceva īn cap decīt URSULETI si PISICUTE de la remat-ul nemtesc.
Si in Romania si in orice alta tara Dacia este o masina care se adreseaza clasei sub medie(mai pe romaneste oamenilor fara bani),este o masina de 6-7 mii de euro,eu cred ca tu nu vrei sa intelegi.Asta e adevarul,dureros dar asa este! Dc in Germania sau in alte tari se vinde nu inseamna ca nu e o masina pt saraci ci pur si simplu strainii o cumpara ca o a-2-a sau a-3-a masina cu care isi fac treaba,sau e cumparata de anumite firme de distributie; pe cand romanii fac eforturi mari ca sa o cumpere si sa o pastreze cel putin 3-4-5 ani!
THX-1 is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 14:38   #40
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Si in Romania si in orice alta tara Dacia este o masina care se adreseaza clasei sub medie(mai pe romaneste oamenilor fara bani),este o masina de 6-7 mii de euro,eu cred ca tu nu vrei sa intelegi.Asta e adevarul,dureros dar asa este! Dc in Germania sau in alte tari se vinde nu inseamna ca nu e o masina pt saraci ci pur si simplu strainii o cumpara ca o a-2-a sau a-3-a masina cu care isi fac treaba,sau e cumparata de anumite firme de distributie; pe cand romanii fac eforturi mari ca sa o cumpere si sa o pastreze cel putin 3-4-5 ani!
Tastatura ta adevar graieste !
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 14:54   #41
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Quote:
Originally Posted by THX-1 View Post
Si in Romania si in orice alta tara Dacia este o masina care se adreseaza clasei sub medie(mai pe romaneste oamenilor fara bani),este o masina de 6-7 mii de euro,eu cred ca tu nu vrei sa intelegi.Asta e adevarul,dureros dar asa este! Dc in Germania sau in alte tari se vinde nu inseamna ca nu e o masina pt saraci ci pur si simplu strainii o cumpara ca o a-2-a sau a-3-a masina cu care isi fac treaba,sau e cumparata de anumite firme de distributie
Nu-i adevarat. Gresesti total. Tu est īn Bucuresti si n-ai de unde sa sti ce e īn Germania unde sīnt eu.

dacia nu este o masina a oamenilor fara bani si nu se cumpara ca a 2-a sau a 3-a masina. Tu habar-nai cīte dacii sīnt īnmatriculate pe familii care au casa / masa /salar mare si e masina UNICA īn familie, masini de single care au bani destui dar n-au familie etc.

Sa sti si tu ca nemtii nu sīnt obsedati de masini chiar īn asa hal cum sīnt unii īn RO sau cred ca ar fi nemtii. Neamtul de regula prefera sa merga la dracu-n praznic īn concediu decīt sa bage beni īn tabla iar Dacia este o alternativa ideala. Daca vezi un neamt cu Dacia sa sti ca nu trebuie sa fie SARANTOC. Asta banii economisiti īi face praf īn proximul concediu īn jungla africana sau īn Outback-ul australian. Conform statisticilor germane la masini de mic litraj, clientla Dacia este īn 80% persoane cu un sala de aprox. 2500 EURO lunar si astia īsi pot permite 100% finantarea unui mertzan care costa īnt 5 Dacii.

Pot sa ti-l mai citez ca exemplu si pe fiu-meu daca vrei. El vroia Jeep Cherokie si a avut banii pt. unul. Ce a facut ? Si-a luat SANDERO si restul de bani ia dat īn cap cu alte bazaconii si concediu, fara sa se bazeze ca tata are o colectie de 3 pontiac-uri iar īn ceea ce ma priveste pe mine, eu am de gīnd sa-mi vīnd colectia de pontiac-uri si vreau sa-mi iau un Logan dar astept sa apara pe piata cel cu cutie automata ca mi-e lene sa mestec īn oala sau sa apara acest Coupe de care se povesteste aici, chiar daca nu arata ca prototipul ce va fi prezentat īn Geneva si daca nu e Automat, īl fac eu automat iar cu plusul de bani ce ramīne de pe pontiac-uri īm trīntesc un concediu de 2 luni īn SUA.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 15:12   #42
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

adevarat graiesti. + ca neamtu` daca te vede ca umbli prin oras sau iti cumperi ca masina de zi cu zi un "gip" rade si cu c*** de tine.
masina pt ei este doar un mijloc de transport,nimic mai mult.

OnTopic : sunt kiar curios,trebuie asa ceva.
__________________
Stop trying to catch me and catch me!
Vand mazda 323f cu faruri escamotabile ! ! !
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 15:17   #43
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Quote:
Originally Posted by TurkishCarFan View Post
adevarat graiesti. + ca neamtu` daca te vede ca umbli prin oras sau iti cumperi ca masina de zi cu zi un "gip" rade si cu c*** de tine.
masina pt ei este doar un mijloc de transport,nimic mai mult.

OnTopic : sunt kiar curios,trebuie asa ceva.
Exact. Ba mai mult de atīt, mai iesti si luat la misto si privit cu dispret daca te vede ca mergi la lucru cu un tanc din asta inutil cu peste 100 CP sau la discount la cumparaturi. Da. Sīnt si aici ca peste tot hobbysti, fanatici, grandomani etc. care chiar ca n-au ce face cu banii si cumpara toate bazaconiile dar asta nu sīnt marea masa a clientelei de regula.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 15:29   #44
JohnnyX

Stage 5
 
JohnnyX's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 862
Member of:
[KIA]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

Sa intelegem ca in Germania Loganul a devenit "masina poporului"?
JohnnyX is offline   Reply With Quote
Old 05-02-09, 15:31   #45
DiavoLLo
Ford Driver

Stage 5
 
DiavoLLo's Avatar
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 1,045
Member of:
[FORD]
Default Re: Dacia va prezenta un nou concept la Geneva

e un concept....si daca va ramane asa nu o sa vezi la nici o masina sub 10.000 leduri si alte chestii moderne.....
DiavoLLo is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -