Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Dyno Tuning

Dyno Tuning Colectie de grafice Dyno: Afla cati cai au castigat altii in urma modificarilor, si cum.

Reply
 
Thread Tools
Old 19-02-08, 18:16   #301
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

nu vorbesc de masinile de reclama ale unor firme de tuning de pe la noi.a vazut cineva vreun test dyno al masinii aleia facut in romania?eu nu am vazut ,si de cai de-astia crescuti cu steroizi sunt satul.
siadimet is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 18:24   #302
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

pai e masina personala, nu e DEMO CAR. e masina cuiva. are si dyno parca chiar pe aria asta.
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 18:58   #303
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Quote:
Originally Posted by siadimet View Post
nu vorbesc de masinile de reclama ale unor firme de tuning de pe la noi.a vazut cineva vreun test dyno al masinii aleia facut in romania?eu nu am vazut ,si de cai de-astia crescuti cu steroizi sunt satul.
esti p dinafara rau d tot!era vb d masina lui george aka sonyscorpion nu d firma sony!iar dyno e facut la aligator in polonia!,adica firma d tuning nu animalplanet,mai buzoiene,mai!
__________________
"Do, or do not. There is no try."
yoda is offline   Reply With Quote
Old 19-02-08, 23:56   #304
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Ma refeream ca masina aia este una dintre acelea cu care isi face reclama dl Voinea.la fel cum isi face si ceki reclama cu masina ta pe segmentul TFSI,cum si-a facut ceki reclama cu leonul lui pt 1,9tdi,cum a facut rbn intr-un timp cu o anumita masina.e normal sa faca cineva publica o reusita intr-un domeniu,dar in cele cateva pagini in care a fost prezentata octavia aceea neagra,nu am vazut nici un grafic dyno.S-au declarat 256 de cai si ramane ca toata lumea sa creada.Sunt multe masini,care au scos pe 3 dinamometre diferite intre 240 si 270 cp.se poate deci ca si skoda neagra,masurata la master tuner,sa mai lase din aia 256 de cai la intrare.Si nu inteleg treaba cu buzaul.sau prin provincie nu se modifica masini,si noi nu avem voie sa ne dam cu parerea?
siadimet is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 03:54   #305
im570rm

Stage 5
 
im570rm's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 489
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

sincer eu nu am vazut dyno de 256 de cai doar unul de vreo 210 cai.Ma rog, nu te contrazic se poate si din motorul 2.0 tdi se pot scoate si peste 300(cu nos) ,mai nou ,o anumita firma din uk il face si biturbo.Seat Racing UK a scos chiar 280 de cai fara sa scoata nici un pic de fum si nu are dpf deci e clar ca motorul e potent,ca de altfel majoritatea dieselurilor.Nu uitati ca 2.0 tdi este de fapt un 1.9 tdi de 131/150 de cai cu blocul alezat si cu anumite modificari deci ce scoate unul poate sa scoata si celalalt.
im570rm is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 10:02   #306
yoda
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
yoda's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 805
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[2 Roti]
[SUBARU]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Quote:
Originally Posted by siadimet View Post
Ma refeream ca masina aia este una dintre acelea cu care isi face reclama dl Voinea.la fel cum isi face si ceki reclama cu masina ta pe segmentul TFSI,cum si-a facut ceki reclama cu leonul lui pt 1,9tdi,cum a facut rbn intr-un timp cu o anumita masina.e normal sa faca cineva publica o reusita intr-un domeniu,dar in cele cateva pagini in care a fost prezentata octavia aceea neagra,nu am vazut nici un grafic dyno.S-au declarat 256 de cai si ramane ca toata lumea sa creada.Sunt multe masini,care au scos pe 3 dinamometre diferite intre 240 si 270 cp.se poate deci ca si skoda neagra,masurata la master tuner,sa mai lase din aia 256 de cai la intrare.Si nu inteleg treaba cu buzaul.sau prin provincie nu se modifica masini,si noi nu avem voie sa ne dam cu parerea?

sorry, ultimul OT:
pai n-am nimic cu buzaul...din contra!sunt f aproape de acel oras!
iar despre masina lui sony....a trecut ceva timp de cand nu mai merge cu softul lui Voinea! singura "problema" a masinii este dsg-ul!iar ref la masina mea ultima data a scos 260 cp si 380 Nm la Autotest iar la MT asemanator.a scos 270 cp la Metrotehnica dar asta anul trecut...in fine cu sensul ca ne repetam (Eu, Ceky, Doc, Florin MT, Catalin Autotest, etc) asteptam cu interes un tfsi(de 185 sau 200 cp) sa scoata mai mult pe dyno decat al meu si sa aiba curba de cuplu si puterea medie mai frumoase...pana atunci... doar vise si promisiuni ale " marilor" tuneri din Romania!Bafta!
yoda is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 10:32   #307
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Pai asa caut si eu un 2.0TDI cu mai mult de 45cp castigati DOAR din soft si masurati...
In ultimul timp am auzit de anumiti "tuneri " care se lauda ca scot 200cp cu soft pe 2.0tdi 140cp .Si cica nu e agresiv softul ala . LOL
Inca mai asteptam grafice de 2.0tdi fara modificari hard sa vedem daca exista bau-bau
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 13:47   #308
im570rm

Stage 5
 
im570rm's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 489
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

cu turbina originala nu ai sa vezi asa ceva,iar cine zice ca se poate mananca ***.De fapt se poate si cu turbina originala dar cu modificari hardware,cel mai probabil cu alte injectoare.Daca vrei mai mult de 180 de cai nu prea inteleg de ce nu iti schimbi turbina si gata ai rezolvat problema.
im570rm is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 14:28   #309
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Pai deja am 185 doar cu soft...
Si zicea un nene aici ca o eliminare de catalizator i-a dat pe stand un castig de 6-7 cp pe un motor stock.
Turbina o schimb dupa ce resusesc sa pun jos mai bine ce am.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 14:39   #310
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

de unde stii 185 de cai? reali...masurati unde? sper ca nu doar la un dyno..
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 18:26   #311
siadimet

Stage 5
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 543
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

deci am avut dreptate cu treaba cu caii declarati(sustin ca pt reclama unora)si lipsa de documente doveditoare.daca totusi exista pe undeva vreun grafic al masinii 2,0tdi cu 256 de cai,poate ma indruma si pe mine cineva.sau poate s-a ajuns la puterea asta cu stravechea formula de calcul:turbina,injectoare,soft=+116cai.
siadimet is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 18:34   #312
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Quote:
Originally Posted by bogdan_wrc View Post
de unde stii 185 de cai? reali...masurati unde? sper ca nu doar la un dyno..
Ce vrei sa spui cu doar la un dyno???
Masina mea a fost masurata la autotest si la MT.
Diferenta de 2-3 cp intre masuratori si cam de 15 grade in incaperea cu dyno.
184 am avut la Mastertuner si la el imi dadea de obicei cu 3cp mai putin decat la autotest.
P.S. Am mai testat si alte masini consecutiv pe ambele standuri si inclusiv a mea cu alte softuri asa ca din punctul meu de vedere masuratorile sunt ok.
Am avut si surprize negative cu softurile asa ca am fost si in partea cealalta a baricadei
bluey is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 22:23   #313
im570rm

Stage 5
 
im570rm's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 489
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

cine ti-a facut softul?
im570rm is offline   Reply With Quote
Old 20-02-08, 22:36   #314
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

Pai un nene din Bucuresti.
A mai facut el si alte softuri pe motor d-asta dar parca a mea a raspuns cel mai bine
O fi de la codul motorului???
bluey is offline   Reply With Quote
Old 22-02-08, 07:25   #315
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: vag 2.0 tdi 140cp

intrebam pt ca banuiam ca l-ai masurat la MT...dar acolo am auzit diferite sume...unii f multumiti, altii f nemultumiti. personal nu am fost, dar citesc si eu ca omu' prin jur... si cred in...credibilitatea altora...
de asta speram sa fie masurati in 2 locuri.
pS: nu am negat ca nu ai avea atatia....
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -