Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 09-11-07, 16:11   #106
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

da asa este
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 17:05   #107
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

E trist dar asta e solutia cea mai buna .
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 17:40   #108
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Un sport fara public? Avantaje? Cheltuieli mai mici pentru siguranta, mediatizare. Dezavantaje? Lipsa sponsori, lipsa sprijin autoritati (eventual un sprijin ulterior din partea lor), lipsa promovare -> in scurt timp se ajunge la un cerc inchis de competitori, nemultumirea unor concurenti care, sa fim sinceri, se dau pentru public. Parerea mea ca drag-racing-ul nu este fotbal unde joci cu portile inchise si totusi esti la tv, ptr ca suporterii au facut nu stiu ce cu o etapa in urma. Cat despre obligatia Statului de a pune la dispozitie baza sportiva pentru fiecare sport...corect. Cautam candva pe niste site-uri date despre piste de drag si am gasit o harta cu toate pistele din SUA, de toate tipurile, si m-a luat mila. Sunt puzderie: drag strip, oval, asfalt, circuit, tot ce vrei, cate 5-6 in fiecare stat. Tot in acelasi scop am dat de site-ul unei comunitati locale din SUA care a inaintat o petitie fata de primaria lor, unde argumentau necesitatea construirii unei piste de drag, "desi avem una la cativa zeci de km", cererea mare ptr asa ceva fiind ridicata in zona. Si s-a facut. Comparativ cu Europa, unde KOE se desfasoara pe piste de aeroport, nu stam foarte rau. Cate piste speciale sau pretabile ptr drag racing (asta e investitie initiala din care te poti extinde -> am vazut si eu pe la americani) exista in Europa? Legat acum de liniutele fara public si formularea unei cereri catre oficialitati -> nu sunt bani. In plus de asta nici argumentul ca x % din po****tie este interesata de acest sport ptr ca nu exista o statistica, nu exista un calendar avizat de ACR, nu exista o federatie, nu exista un grup de sponsori care, hai sa zicem ca se face pista, sa suporte cheltuielile de intretinere. Si acum fara public...comparativ cu fotbalul, unde sunt atatea etape in toate ligile cu un nr. destul de mare de spectatori saptamanal....de ce nu ar face Statul terenuri de fotbal in comune de exemplu, unde singura distractie este fotbalul cu echipa lor de Liga a V-a si ar face o pista de cateva milioane bune de euro?

Fara spectatori este chiar facil. Trebuie doar o locatie greu accesibila, mai exact sa reprezinte un impediment financiar in primul rand, gen 40 de km de Bucuresti, pe vreun drum judetean usor blocabil (a se vedea VTM-ul), cu intrare public eventual la un km distanta de pista (fara sa mai fie nevoie sa mai faci perimetre) si pret bilet substantial. Dar cine mai vine ca sa concureze? Sunt participantii pregatiti sa respecte unele reguli minime, sportive, tehnice sau comportamentale? Se vede ca din cauza unor accidente sau din cauza publicului cursele au stagnat. Daca se rezolva cu publicul, ce se face in privinta inscrisilor?

Parerea mea ca o sansa, nu succes, s-ar avea daca aceste curse s-ar organiza constant, in diverse zone ale tarii, s-ar crea un clasament general, s-ar naste o competitie mai bine spus. Conceptia cum ca daca nu avem pista ne dam pe strada...se face pista la Buc. Ok. Ardealul, Moldova, Oltenia inseamna ca au dreptul sa alerge pe strazi in continuare, nu? Nu uitati ca pentru sportul national, oina adica, nu exista mai mult de 5 maidane in toata tara folosite pe post de teren de joc si ei au chiar si o federatie nationala.

Sunt de parere ca, la momentul in care VTM-ul sau Raliul inca incearca sa se nasca in Romania, pretentiile legate de un circuit sunt de natura idealisto-irealizabila. Imi aduc aminte de Buzau unde pe vremea comunistilor era un circuit stradal. Si in Bucuresti era un Mare Premiu. Adica, e mult mai aproape de realitate atragerea unor sponsori cu ajutorul carora sa pui la punct un traseu urban pentru turisme decat sa astepti un banos cu chef de filantropie.

Cat timp un X merge la Stat cu un noian de semnaturi de la N cluburi si Z persoane fizice cum ca ei vor circuit.....Sincer, prea se sar niste etape importante, iar pioneratul, cat timp nu s-a dat un start pana acum in RO cu un "brad", nici macar nu s-a sters de cas la gura.

PS: este doar o parere bazata pe deductie, nu experienta, asadar nu sariti pe mine ca "tu nici la tine acolo nu esti in stare sa organizezi"

PSS: apropos de dimensiunile unei piste de drag, daca folositi google earth, veti vedea ca lungimea totala (parcul start, pista, zona franare, groapa nisip) nu depaseste 1,3 km. ca latime variaza in functie de tip. daca e doar drag strip nu are mai mult de 50 de metri. daca e circuit derivat din drag strip, 300 de m. deci vorbim de o achizitie initiala de cel putin 6,5 ha de teren (un argument solid la o eventuala negociere cu autoritatile) si se poate ajunge pana la 40 de ha ca suprafata necesara pentru circuit, drag strip, oval, auto-cross si ce mai vreti voi. nu stiu cat costa hectarul de arabil dar fiecare isi poate face un calcul in functie de zona.
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 17:45   #109
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Deci ... pana acum publicul a facut ca multe curse legale sa aiba victime , sa nu se mai tina , sa se tina in conditii periculoase. Sponsorii pana acum au fost putini si au adus putini bani ... acum sunt si mai putini . Cine se da pt public ???? Poate in Buzau ! Cand pensionarii mor de foame , cand nu e cldura in scoli ... cu ce NESIMTIRE sa ma duc eu la STAT sa cer bani pt pista ? In ce tara a facut statul piste de drag ? Vorbeai de KOE ... in Polonia sunt facute de stat pistele ? Si daca nu va exista public crezi tu ca nu-si mai face lumea masinile ? Noi sa fim sanatosi cate ilegale au fost doar intr 2 masini fara public .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 17:51   #110
DragosT
Suzuki Driver

Stage 5
 
DragosT's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 1,615
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[MACS]
[Suzuki]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

cred ca cel mai bine sa mearga cel care crede cel mai tare in ideea ca ar obtine ceva daca merge la autoritate, sa discute si abia apoi va sti unde si cat are de lucrat, pentru ca raspunsul initial clar va fi NU. decat sa ne dam argumente pro si contra unii altora aici...

KOE in Polonia a fost pe un aeroport particular (nu stiu daca au sau nu pista speciala - circuit tind sa cred ca da)
DragosT is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 21:26   #111
X-Ray-Eyes
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
X-Ray-Eyes's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[BMW]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Un lucru este cert ... va mai trece multa vreme pana cand se va face ceva ...
pentru ca autoritatile si cine ar trebui sa sprijine astfel de proiecte nu fac acest lucru ... pentru ca idea de a da bani ii inspaimanta ... mai bine sa ii bage la ei in buzunare ... Pentru ca nu a venit inca acel investitor blindat de bani care sa aiba proiecte si idei si tot ceea ce este necesar ptr realizarea acestui circuit : MULTI BANI ! Chiar f multi ... si cine ar avea suma necesara construirii unui circuit in Ro , nu neaparat langa Bucuresti , nu ar face asta ... mai degraba cu terenul pe care l-ar cumpara ptr realizarea pistei l-ar aranja in asha fel incat sa poata construi ... Un cartier rezidential ... din care si-ar scoate banii imediat ba chiar si-ar dubla investitia ... daca nu chiar si-ar tripla-o ... si asta intr-o perioada mult mai scurta decat si-ar amortiza-o ( Atentie !!! AMORTIZA-O !!! Adica Ioc profit ! ) in urma construirii unei piste ...

De ce ?
Pentru ca asta e mentalitatea romanului ... sa traga la cat mai mult ... de ce sa faca ceva constructiv ptr o anumita categorie de po****tie ... sa faca ceva din care iese banu ... iar dintr-o pista nu iese banu' repede ... !
__________________
2.0 @ Opel Astra F
3.0 @@ BMW E92 335i
https://www.youtube.com/user/Andrei77WRC
X-Ray-Eyes is offline   Reply With Quote
Old 09-11-07, 21:36   #112
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

incredibil,de fapt .. ce vorbesc, mai mult decat credibil.. 8 pagini si nimic concret
sute de pagini sa facetzi .. si tot n-o sa iasa nimic .. si e mai mult decat trist


SEBASTIANE , IA-L DE MANA PE FLORICA
FLORICA , IA-L DE MANA PE TANO
TANO SA-L IA DE MANA PE SXC`U
SXC`U SA-L IA DE MANA PE ZETEMTE .. SI TOT ASA ..
va intalniti doar voi .. 20-30 de insi .. maxim ..
si punetzi la cale .. o mare .. mare.. intalnire...
cu ajutorul presei,televiziuniilor si tot asa.. presiune maxima pe guvern ..
nu se risca sa ***a un milion din buget sa stie ca scapa de povestea asta ?
nu iese profit din treaba asta ? pe ce lume traiti ?
nu iese profit dintr-o pista ? .. cat sa aberezi ?
aveam de gand sa mai scriu inca vreo jumatate de ora un cacat de post pe care oricum nu se va sinchisi nimeni sa-l citeasca si cica noi facem treaba aici ..
sa va uitati la filmul facut de dogu ptr micutzu , pe la minutu 6 la un moment e filmat el cum zice, "O sa facem treaba,promit eu,o sa vezi"insa el nu a apucat ..
macar,in semn de respect, pentru el , intalniti-va 20-30 de insi , cei mai importanti , ai miscarii ,nu are rost sa va enumar,ca va stiti , intalniti-va intr-o sambata , la o cafea, si 20-30 de oameni , aveti destule relatii .. fiecare in parte.. uniti-va fortele... si stabiliti ceva,un plan . . . pe care sa-l dati apoi mai departe, maselor de oameni , iar noi , sa va urmam ,pas cu pas, in incercarea ,de a realiza ceva !
INCERCAREA MOARTE N-ARE !
INCERCATI , SI DACA NU REUSITI , MACAR STATI CU SUFLETUL IMPACAT CA MACAR ATZI INCERCAT,NU ASA !
stati si scrietzi pe un forum dar nimeni nu face nimic !
repet ..


INTALNITZIVA , VOI .. AIA 20-30 DE INSI CARE CHIAR AU UN CUVANT DE SPUS IN LUMEA CURSELOR ..
ADUNATZIVA FORTELE,CUNOSTIINTELE,PILELE... SI INCERCATI SA FACETZI CEVA...
ca altfel .. se alege praful ..

nimic nu e imposibil ...
iar eu , cunoscandu-va .. sunt ferm convins de faptul ca.. daca va uniti .. puteti sa facetzi ceva , ceva bun ... sa scapam odata de nenorocita asta de problema..
__________________
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 08:45   #113
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

guvernu...santos...nu a cedat la milioane de profesori care au amenintat ca ingheata anu si le-au facut niste promisiuni care nici acum nu si le-au tinut....ce te face sa crezi ca o sa se tina de cuvant in legatura cu alt lucru ?||??????
__________________


De ce sa-ti iei audi????? Cand exista ALFA ROMEO
si pentru ca n-am avut bani nici de audi nici de Alfa Romeo, mi-am luat Peugeot.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 10-11-07, 17:24   #114
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Cum pot sa fac asta cand unii ma acuza ca as putea aduce o lumina proasta asupra lui Micutzu si a tragicului lui acciedent?
Cu cine saq ma alez daca unii au ajuns si au semnat angajamente, cu cei care te vand?
Cu unul cu doi e ca o floare nu se face primavara, dar daca vor inarna sa stie ca iarna nu-i ca vara.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 04:37   #115
EvLSant0S
BMW Driver

Stage 5
 
EvLSant0S's Avatar
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 12,416
Member of:
[BMW]
[Anonymous Motorsport ]
[FOTO]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
guvernu...santos...nu a cedat la milioane de profesori care au amenintat ca ingheata anu si le-au facut niste promisiuni care nici acum nu si le-au tinut....ce te face sa crezi ca o sa se tina de cuvant in legatura cu alt lucru ?||??????
bine ma ,atunci stai in ... mea acasa si taci din gura.
macar atat putem face, putem sa incercam, tu sa stai acasa ca vad ca ti-e frig.
in fine, bottom line ..
sebastiane,nu te sun eu ,ca eu sunt pielea...
intalniti-va ma nene voi astia mari , si facetzi treaba.. cum zicea micutzu ..
EvLSant0S is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 09:50   #116
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

nimeni nu e pielea, ori toti ori nimic, ceea ce e de facut implica ceva riscuri sacrificii si doar nu vrei sa scoti castanele din foc cu mainile noastre.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 10:08   #117
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

-Sebastian nu stiu la ce te referi cu semnat.....sunt curat......nu am semnat cu nimeni nimic....nici macar cu tine.
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 10:52   #118
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Nu e vorba de tine e vorba de altii, dar nu ai cum sa-i sti.
Ai mare grija ce si cum vorbesti ca oamenii te dau pe hartie mai nou.
Sunt din cei care baga ei sau ii pun pe altii sa bage fitile pe net ori de care ori se vrea ceva care ne-ar putea ajuta.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 17:42   #119
F_L_R

No Speed Limit

Stage 5
 
F_L_R's Avatar
 
Join Date: Dec 2003
Posts: 2,245
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

-Pai cum sa traim fara sifoane...ca ma dau inprimire ..asta o stiu de mult ....am avut ocazia sa vad 2 declaratii live. Mai rau este ca i cunosc....pe baieti ...sa fie sanatosi.
__________________
NO SPEED LIMIT ROMANIA
F_L_R is offline   Reply With Quote
Old 11-11-07, 17:45   #120
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Macar sa taca si sa nu mai fie cu gura mare.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -