Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 29-05-07, 13:14   #61
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Aici are dreptate Sebastian, luati cel mai bun exemplu FIA GT, primele zile a fost pustiu, cum s-a dat intrarea libera, s-a umplut.
shadow is offline   Reply With Quote
Old 29-05-07, 17:11   #62
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

De mai bine de 4 ani avand ani de experienta in spate in cursele din Romania dar nu numai incerc sa cultiv acest fenomen.
E clar ca a crescut insa nu suficient si in toate laturile.
Cel mai bun castig il au magazinele de tuning care nu fac sponsorizari.
Industria asta inafara de mecanici care simt painea prin mnana lor nu inteleg sa ajute.
__________________
Professional DynoTuning
sebastian@racingcode.ro
0723691731

SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 15-08-07, 01:18   #63
Xerius
Nissan Driver

Stage 5
 
Xerius's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 353
Member of:
[Nissan]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Quote:
Originally Posted by shadow View Post
Aici are dreptate Sebastian, luati cel mai bun exemplu FIA GT, primele zile a fost pustiu, cum s-a dat intrarea libera, s-a umplut.


kk.. nu cred ca romanu este pregatit sa plateasca 2-3 mil pt un bilet.. avnd in vedere ca a si plouat.. chiar a fost de ***.
poate in urmatorii 20 de ani o sa avem si noi o pista.. poate ca in urmatorii 2.. cine stie. we'll see
__________________


street racers never get old !
Xerius is offline   Reply With Quote
Old 16-08-07, 09:22   #64
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Daca se face o pista incasarile nu vor veni de la spectatori. Vor veni bani din publicitate , de la participanti , etc. Orice afacere de acest gen care se bazeaza pe banii adusi spectatori e sortita esecului. De aceea marketingul in orice afacere este foarte important. Tot o dam de gard...
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 14:13   #65
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Daca tot in cadrul FRAS exista o comisie de accelerare sau cum se numeste exact , daca tot sustinem ca e un sport cu motor putem semna cu totii cate o petitie aici http://www.anrc.ro/DesktopDefault.aspx?tabid=1396 . Daca este un sport cu motor accelerarea asta pai atunci am putea sa ne revendicam dreptul unui teren unde sa putem practica acest sport . Daca exista investitori pt partii de sky dar pt auto nu e considerata o investitie fiabila atunci macar statul sa foloseasca fondurile pt sport si sa faca un circuit / pista . Pana una-alta se ineste aceasta oportunitate . http://www.rally.ro/index.php?req=articol&id_a=712
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 20:41   #66
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Da Lucian e un pas care trebuie facut.
Eu reprezint fras si sunt presedintele comisiei de accelerare si micutzu vice.
Am sa te rog sa construiesti forma petitiei sa o vedem sa o discutam la planseta apoi ii dam drumul sus.
Eu ma ocup de initierea discutilor cu federatia si cu politia, iar cand astia ne sustin atacam chiar institutile responsabile.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 20-08-07, 22:21   #67
dj05dpx
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

2-3 milioane biletul?

Am platit 10$ intrarea si alti 10$ sa ma dau toata ziua la liber.

Uitati film cu pista:

https://youtube.com/watch?v=jVbs9H2VhNw
  Reply With Quote
Old 26-08-07, 23:51   #68
Bogdan YBR
Opel Driver

Stage 5
 
Bogdan YBR's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 2,066
Member of:
[Opel]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

si pe mine ma framanta treaba asta as putea spune. ma gandeam ca un teren arabil in judetul calarasi, unde se ajunde un 30-40 min pe A2, ar fii ideal. acum partea pe care nu o stapanesc bine si nu vreau sa vb prostii e legata de trecerea in intravilan. cu aprobarile necesare de trecere am scutii fff multi bani. legat de costurile pt construirea pistei propriu-zise vor depasi sigur 1mil euro. trebuiesc construite locuri de parcare, standuri (mici care sa nu ocupe mult loc), centru sanitar unde contractul cu salvarea si pompierii nu pot sa lipseasca, etc. eventual locuri de cazare pt cei ce vin de departe.

astea ar fii ideile mele in mare. legat de terenuri in CL, rog pe cei interesati sa discute aici deschis si dupa ce ne informam putem cumpara terenul relativ ieftin si cu sprijinul meu
__________________
EX : DAEWOO CIELO '97 1.5 OHC 8 v B 10 YBR
PRESENT : OPEL ASTRA '04 1.7 CDTI B 05 WRB
PRESENT : VOLVO S60 '03 D5 2xx HP B 20 YTD

Come to the DDark side..... We have cookies!
Bogdan YBR is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 11:34   #69
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

am si eu o idee.
decat sa stam sa speram si sa ne rugam de autoritati cel mai bine ar fi saluam problema in mainile noastre. daca am lua legatura cu toti pasionatii activi dupa forumurile din tara,nu numai noi dupa 4tuning parerea mea este ca se strang cel putin 200-300 de doritori, daca fiecare ar dona dupa posibilitatea bugetului 1-2 milioane s-ar face un buget de 200-300 de milioane aproximativ. am putea cumpara un teren undeva in afara orasului,de preferat un teren arabil pe camp si se poate incepe constructia unei piste de 402 m pentru drag sa mai ziceam 50 de metrii inaintea startului si inca 500 de metrii dupa finish pentru oprirea masinilor,in astia 500 de metrii ar putea intra 100 de metrii cu nisip pentru oprirea fortata a masinilor prea puternice care nu se pot oprii in cei 400 de metrii de asfalt. dar dupa constructia propiu-zisa a pistei ar trebui luat in considerare si alte lucruri la care vad ca nu prea s-a gandit nimeni. ar trebui construit un hangar in care sa incapa 4-5 masini aproximativ si un echipament cat de cat decent pentru intretinerea si reparararea masinilor , pt ca nu cred ca ar vrea cineva sa vina cu masina la cursa si sa cada ceva dupa masina si sa fie nevoit sa o transoprte in celalalt capat la tarii pe trailer. ar mai trebui contruita o cladire in care sa se poata oferi un minim de ajutor in caz de accidentare , pista trebuie alimentata cu apa potabila si nu numai,in caz de incendiu trebuies hidrante amplasate apoximativ din 100 de metrii de-a lungul pistei ca se sa poata interveni in caz de incendiu,ar mai trebui o cladire in care sa se poata asigura un minim de asistenta medicala in caz de accidentare. perimetrul pistei trebuie inchis ca sa nu apara surprize. si nu cred ca vor aparea probleme cu autoritatile fiind propietate privata . si cred ca pe parcurs vor aparea si sponsori pentru a putea cumpara echimapentul necesar pentru repararea masinilor in caz ca se intampla ceva ,pentru echipamentul medical si pentru echipamentul de pompieri (hidtranti ,furtune,extinctoare si echipament de protectie impotriva focului. ) nu cred ca este prea indrazneata ideea,dar ganditi-va ca degeaba aveti o pista de drag daca nuj aveti cum sa stingeti un incendiu sau sa ingrijiti un accidentat. poate ca daca se va face asta,poate ca autoritatile vor fi impresionate si ar asigura la fiecare cursa o ambulanta si un echipaj de pompieri. si cine stie,poate vor fi si oameni care ar dori sa sponsorizeze pe parcurs intretinerea pistei. cel mai probabil piloti de raliu ,oameni care au legatura cu motorsportul sau chiar oameni de afaceri pasionati de masini si curse. se gasesc. numai sa putem face ceva pentru inceput. cel mai simpul zic eu : donam fiecare 1-2-3 mil ,cumaram teren,obtinem autoizatie pentru constructia cladirilor,vb cu o firma sa ne furnizeze bitumul pt asfalt si se poate incepe cosntructia. si cel mai bn ar fi ca tot dintre doritori sa puna cat de cat umarul la constructia pistei asa pot scadea costurile constructiei.

de preferat ar fi sa se construiasca pista langa un oras unde exista fabrica de asfalt,pe langa pista sau in apropiarea ei sa treaca conducata de apa,aaa si uitasem...alimentare cu energie electrica...

mai propuneti si voi ceva,daca mai aveti de adaugat sau de reprosat la idee.
__________________
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 11:59   #70
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Vrei sa fugi cu banii?
Ce faci cu un miliard, nimic...dar cu cateva sute de milioane...
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 14-09-07, 13:31   #71
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

un miliard jumate a costat......un pajero acum 4 ani....asa ca o comparatie
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 21-09-07, 11:45   #72
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

**COSMIN** tu clar nu stii ce vb si ce costuri implica un proiect de genul asta!!!
Mai bine te linistesti!!!
shadow is offline   Reply With Quote
Old 23-09-07, 13:02   #73
**COSMIN**
Oltcit Driver

Stage 5
 
**COSMIN**'s Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 774
Member of:
[4Rally]
[Oltcit]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

frate eu am facut o propunere...stiu ca costa in draci....dar...daca va strangeti...puneti bani...poate ca va atrage atentia cuiva...sigur presa o sa fie calare pe capul vostru si de reclama veti avea parte...sigur se va gasi un finantator...daca nu...in timp...se face...daca donati in fiecare luna cate 2-3 milioane cu totii...poate in 5 ani va fi gata pista....stiu ca suna aiurea...dar decat sa visati....mai bn luati o decizie...! acum daca voi DOAR vreti si asteptati sa faca guvernul nostru asa ceva...... astia nu sunt in stare sa ne faca strazile...dar sa mai faca si pista de curse.... eu doar am dat o idee si voi acum sariti pe mine... imi cer scuze daca au deranjat posturile mele...daca aveti ceva impotriva le puteti sterge. bafta la ideeile pentru construirea pistei , si la proiect daca va fi vreodata pus in aplicatie.
**COSMIN** is offline   Reply With Quote
Old 03-11-07, 16:00   #74
highboy_97
Ford Driver

Stage 4
 
highboy_97's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 268
Member of:
[FORD]
[PARTICIPANT CURSE]
Talking Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

in fiecare weekend sau o anumita perioada din weekend sa se inchida un bulevard din bucuresti ceva gen magheru sau cva asemanator unde sa se organizeze legal liniute asta e o idee expusa foarte pe scurt !!!
__________________
Ford Focus II 1.6 TDCI Hatckback 2005
- under construction...
highboy_97 is offline   Reply With Quote
Old 03-11-07, 17:22   #75
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Nu se mai poate - Romania are nevoie de pista de concurs!!!

Cum se vede varsta ...
Lucian is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -