Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-06, 23:55   #76
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Originally Posted by gabis
Mi se pare cam exagerata opinia ta. singura vina a organizatorului este k nu a avut salvare la concurs, si garduri de protectie, care ar fi fost fara nici un folos (la viteza pe care o avea soferul).

Au avut garduri ! Initial nici eu nu am crezut ca au garduri dar m-am uitat pe filmare atent si se vad gardurile !
Al3xius is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 01:07   #77
Ciro_zel

Stage 5
 
Ciro_zel's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 515
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Incredibil ce s-a intamplat, parerea mea e ca fiecare are partea lui de vina si organizatorul si soferul si spectatorul, fiecare stia la ce risc se supune. Nu pot sa-mi imaginez ce era in mintea barabatului care o tine pe femeie(presupun ca era sot sau prieten), eu cred ca il dezmembram pe sofer cu mainile goale
__________________
Ciro_zel is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 08:35   #78
msiu

Stage 4
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 173
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

raman la parerea mea soferul este de vina primul al doilea pe lista este saraca femeie ( mai mult o condamn ca apus in pericol viata copilului care este nevinovat) si 3 dar nu ultimul organizatorul , de ce ca a facut-o pe o strada cu pomi fara spatiu suficient pentru esiri in decor si fara spatiu suficient pentru public. este regretabil ce s-a intamplat.
__________________
misu
msiu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 09:46   #79
Ursu-=X-Team=-

Stage 4
 
Ursu-=X-Team=-'s Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 270
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Originally Posted by msiu
raman la parerea mea soferul este de vina primul al doilea pe lista este saraca femeie ( mai mult o condamn ca apus in pericol viata copilului care este nevinovat) si 3 dar nu ultimul organizatorul , de ce ca a facut-o pe o strada cu pomi fara spatiu suficient pentru esiri in decor si fara spatiu suficient pentru public. este regretabil ce s-a intamplat.
Esti sigur???? .. Io m-asi mai gandi. Daca organizatorii gandeu bine zona nu se ajungea la asa ceva. Chiar daca soferul o lua razna prin copaci. Daca aveau pe cineva care sa departeze publicul la o distanta mai sigura de strada.. se putea evita + salvarea care nu era . Vina in primul si in primul rand este a organizatorilor pt ca nu si-au luat masuri de prevenire . Iar garduri nu sunt , acelea care se vad in spate sunt de la o curte.

Numai datzi vina pe soferi, pt ca se poate intampla oricui. Are si soferul o vina ca nu a facut altceva decat sa accelereze.

Si vina doamnei este ca nu a respectat distanta, si revin , putea sa o respecte daca la locul accidentului era un agent de paza sau un coorganizator.

Nu inteleg de ce va legatzi atat de mult de cea ce face organizatoru, ma refer la faptul ca concureaza la VTM .. SI?? cu atat mai bine avea posibilitatea sa i se dea mai repede aprobari.

Deci hai sa fim realisti ......
Ursu-=X-Team=- is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 10:07   #80
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Mi se pare cam exagerata opinia ta. singura vina a organizatorului este k nu a avut salvare la concurs, si garduri de protectie, care ar fi fost fara nici un folos (la viteza pe care o avea soferul).
Tu ca organizator ti-ai asuma raspunderea pt orice sofer care dornic de victorie apasa pedala la maxim si intra-n public?
Gandeste-te altfel. Si anume ca in strainatate, traseul si publicul este astfel facut incat nici daca ar fi vreun nebun kamikaze care sa vrea sa intre in multime nu ar putea s-o faca. De ce ? Simplu teoretic. Pentru exista tribune, dincolo de un gard de baloti sau anvelope, uneori chiar de beton. La noi nu exista traseu special amenajat, stiu. Asa ca lumea organizeaza cum poate. Dar daca tot ii arde sa organizeze ceva, macar s-o faca bine. Distanta corespunzatoare de pista, evaluare psihlogica a participantilor, garduri, etc. In america nu exista curse de acceleratie fara garduri de beton, astfel incat, la orice viteza, daca se pierde controlul masinii, singura victima potentiala este soferul.

Stiti care este etalonul curselor legale din Romania ?

Prima (PRIMA) cursa legala din ROMANIA, care a avut loc pe Baneasa. O sa punem filmul cursei, sa vedeti ce inseamna organizare 100% ideala, dupa standarde europene.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 10:41   #81
DJ-24-ALN

Stage 5
 
DJ-24-ALN's Avatar
 
Join Date: Aug 2004
Posts: 332
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

ironia este ca femeia decedata venise la cursa sa-l vada tocmai pe cel care a accidentat-o...am prieteni acolo si asa mi-au spus
DJ-24-ALN is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 11:09   #82
cecilia

Stage 5
 
cecilia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 372
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Al3xius era in interiorul curbei
cecilia is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 13:14   #83
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Originally Posted by Hondarul
.........Stiti care este etalonul curselor legale din Romania ?

Prima (PRIMA) cursa legala din ROMANIA, care a avut loc pe Baneasa. O sa punem filmul cursei, sa vedeti ce inseamna organizare 100% ideala, dupa standarde europene.
Pot spune ca am aceeasi parere. Si asta se poate vedea usor chiar si numai urmarind filmele si imaginile prezente pe site. Conditii bune au si cei din Arad.
Si totusi,sa fim realisti- pericolul pentru public nu a fost complet inlaturat,asta urmand a fi posibil numai dupa vor apare fonduri serioase. Orice inceput e greu si incidentele regretabile sunt aproape inevitabile.In orice domeniu.Chiar si in nasterea unor natiuni....fapt ce se realizeaza prin razboi si crime.Eroi sunt numiti cei mai cruzi dintre invingatori (scuze de offtopic)
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 17:56   #84
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

ce pot sa zic, foarte trist ceea ce s-a intamplat la Tg-jiu...organizatorul ar trebuie sa isi asume responsabilitatea pentru cele intamplate si soferul nu e asea de vinovat, a gresit, toti am gresit macar o data in viata...
__________________
DMX Custom's since 2005!
NightClubRacer is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 18:26   #85
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Originally Posted by NightClubRacer
ce pot sa zic, foarte trist ceea ce s-a intamplat la Tg-jiu...organizatorul ar trebuie sa isi asume responsabilitatea pentru cele intamplate si soferul nu e asea de vinovat, a gresit, toti am gresit macar o data in viata...
O data in viata poate insemna sfarsitul altei sau altor vieti. NU ar trebui sa fie loc de astfel de erori.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 18:43   #86
NightClubRacer

Stage 5
 
NightClubRacer's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 5,646
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

aici ai dreptate, dar acum ce mai poate sa faca? a gresit si asta o sa-l coste destul de scump, mai ales daca persoana venise sa il vada...cateodata e bine sa invatam din greseli.
NightClubRacer is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 20:50   #87
basy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 336
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Originally Posted by Al3xius
AUTO COREX ii zice !
Si ca persoana importanta in acel club din cate am auzit pe la televizor si am citit este Constantin Ciufrila.
basy is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 21:00   #88
basy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 336
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Originally Posted by orlando
O cursa legala are de fiecare data un gram de risc dar acel gram sau acel kilogram poate fii diminuat prin masuri drastice de precautie si prin prezenta jandarmilor...
Eu am vazut la cursa de pe baneasa ultima cum lumea incerca sa avanseze inspre pista pentru a vedea mai bine dar daca oamenii aia ar fi fost doamne fereste implicati intr-un accident cine era de vina???va spun eu noi organizatorii...
o cursa in romania peste cativa ani buni se va desfasura in deplina siguranta si asta nu depinde de noi cei care organizam depinde de public participanti si de gradul lor de intelegere...
orlando sa iti aduca aminte de celebra faza de pe Baneasa unde credeam ca gata s-a terminat cu mine cand venea A8-ul cu inca o masina in cursa si se daduse drumul la masini sa se intoarca? Ce crezi k se intampla la viteza de app 150 km pt audi si sa zicem ca avea si ursul 100? Eu zic ca nu murea o persoana, mureau multe. Nu zic ca nu a fost si vina tipului cu ursul rosu care s-a bagat in depasire dar nu trebuia sa se dea drumul la masini cand se dadeau altii.
basy is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 21:07   #89
basy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 336
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Originally Posted by Al3xius
A ajuns pe mal care era in exteriorul curbei...
Nu, mai grav, pe interiorul curbei. Se refera la accidentul de la Ghercesti.
basy is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 21:11   #90
basy

Stage 5
 
Join Date: May 2006
Posts: 336
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Originally Posted by Hondarul
Gandeste-te altfel. Si anume ca in strainatate, traseul si publicul este astfel facut incat nici daca ar fi vreun nebun kamikaze care sa vrea sa intre in multime nu ar putea s-o faca. De ce ? Simplu teoretic. Pentru exista tribune, dincolo de un gard de baloti sau anvelope, uneori chiar de beton. La noi nu exista traseu special amenajat, stiu. Asa ca lumea organizeaza cum poate. Dar daca tot ii arde sa organizeze ceva, macar s-o faca bine. Distanta corespunzatoare de pista, evaluare psihlogica a participantilor, garduri, etc. In america nu exista curse de acceleratie fara garduri de beton, astfel incat, la orice viteza, daca se pierde controlul masinii, singura victima potentiala este soferul.

Stiti care este etalonul curselor legale din Romania ?

Prima (PRIMA) cursa legala din ROMANIA, care a avut loc pe Baneasa. O sa punem filmul cursei, sa vedeti ce inseamna organizare 100% ideala, dupa standarde europene.
Siguranta 100 % nu exista. Vezi accidentul din Formula 1 cand dupa ce au inceput sa se dezmembreze masinile o roata a trecut prin plasa de sarma si a murit un om. Perfect nu exista, si daca nici acolo nu e sigur....
basy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -