Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-06, 07:44   #46
shadowro

Stage 5
 
shadowro's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 3,456
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Soferul nu e de vina.
Eu ma inscriu la o cursa legala ca sa pot face in siguranta drifturi derapari sau ma rog ce e nevoie in siguranta si pentru mine si pentru ceilalti.
E treaba organizatorului sa se gandeasca ca eu e posibil sa fiu prost si sa nu fiu in stare sa fac traseul calumea si sa ies in decor.Acestea fiind spuse el trebuie sa faca traseul in asa masura incat oricat de idiot as fi si as derapa sa nu cauzez victime , cel mult sa imi lovesc eu masina.
Nu mai il faceti pe sofer prost sau incompetent pentru ca se putea intampla absolut oricui.
Se numeste cursa de amatori , ring a bell ?
shadowro is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 08:00   #47
sonki

Stage 2
 
sonki's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 27
Thumbs down Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Femeia a decedat din pacate , nu stiu cum se organizeaza astfel de curse fara a fi aplicate normele de securitate a publicului ,plus ca dupa cum stim publicul e destul de necivilizat , la asemenea curse ambulanta ar trebui sa fie prezenta inca o data se dovedeste ca cei care organizeaza astfel de evenimente nu sunt profesionisti o solutie ar fi ca aceste curse sa fie oficiate de arbitri din cadrul colegiilor de arbitraj la raliuri ,acesti oameni stiu cum se organizeaza un astfel de eveniment ,in conditii de siguranta (nu va uitati la pro tv si la accidentele lor de la raliuri sa stiti ca acolo intotdeauna victimele sunt de vina va asigur).Pacat mare pentru ce sa intamplat.
sonki is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 08:28   #48
TVMfelina

Stage 2
 
TVMfelina's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 57
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

cursa legala... asta inseamna ca trebuie sa fie la fatza locului minim o ambulanta, daca nu si o masina de politie si macar pompierii anuntati de cursa!!! daca nu, e vina organizatorilor. si ca nu au tinut publicul la distanta!!!
__________________
MENS SANA IN CORPORE SANO - motor \\\" sanatos\\\" intr-o caroserie \\\"sanatoasa\\\"
TVMfelina is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 09:08   #49
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Inevitabilul s-a intamplat. Era imposibil sa nu se intample o data si o data.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 09:33   #50
Urban_Racing
Honda Driver

Stage 5
 
Urban_Racing's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,492
Member of:
[Honda]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Din cate tzin yo minte pe 30 aprilie la cursele de la Venus au inceput destul de tarziu pt ca ambulantza nu aparuse inca .....deci se poate ! Dzeu sa o ierte!
__________________

WHEN TURBO SPINS THE BULLSHIT ENDS!!!
Urban_Racing is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 09:47   #51
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Nasol ... Dar ce sa zic ... sooner or later asta a trebuit sa intimple ... la multe evenimente oameni stau mult prea aprope de pista si masini. In Polonia tribune sunt cam o 100 de m. de la pista ... Garduri nu va ajuta la situatie de genu acesta ...
__________________
www.insomniaracing.org

Portocala Mecanica
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 09:53   #52
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Nasol moment, pentru tota lumea.
200SX is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 10:01   #53
msiu

Stage 4
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 173
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

groaznic nu ma gandesc decat la copil care era acolo si care pricepe tot o spun din proprie experienta am un pusti de aceasi varsta si stie cand unul ditre parinti nu se simte bine dapai ala mic care a si vazut ce s-a intamplat.
toate cestiile astea se intampla din cauza teribiismului nu am ninmic cu soferul dar vina este impartita si din pacate a fost maxima , soferul nu trebuia sa vina sau mai bine zis sunt multi ca el care zic ca sunt tari si pot face sou si mai mult ca este"organizat" spectatori ca sunt cretini si mai mult o condamn pe saraca femei Dumnezeu sa o ierte pentru ca a pus in pericol viata copilulului , acum trebuie sa intelegeti ca daca am si eu un pusti de aceasi varsta pretuiesc altfel copii si siguranta lor si eu am fost cu el la curse mai mult ca este disperat de motociclete.
organizatorii ........................
atentie fratilor ca nu este de glumit nu va mai dati ocean ca nu sunteti decat stropi de apa un sofer batran spunea o dat ca la cei peste 2milioane de km pe care-i are nu stie totul despre sofat.
imi pare rau pentru copil.
__________________
misu
msiu is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 10:22   #54
lascarica
Super Moderator

Stage 5
 
lascarica's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 4,330
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Vorba cuiva de mai sus: > sunt curse pentru amatori,pustiul de la volan a respectat regulile impuse de organizatori,iesirea de pe traseul stabilit ar fi trebuit sa duca la descalificare etc, NU la decesul cuiva din public. Exista soferi talentati sau mai putin talentati...daca ar fi facut asta pe un drum public(in timpul concursului cred ca nu mai este considerat astfel,almintieri politia ar putea pune radar si amenda toti participantii conform codului rutier,nu?) era absolut normal sa raspunda pentru omor.
TRAGIC, mi-a stricat ziua. Poate ar fi timpul a se stabili o minima latime a caii de rulare pentru fiecare tip de concurs.Nu 12m. Preferabil a se desfasura numai pe aeroport,iar spectatorii indisciplinati sa fie scosi din incinta la a doua abatere.Nu prea vad altfel rezolvarea. Bani pentru tribune nu cred ca exista momentan....poate dupa ce va fi gata pista LR. Poate si altii vor gasi pana la urma sponsori ,macar pentru niste tribune usor de demontat daca nu pentru pista. Iarasi din pacate,probleme cu publicul apar mai ales in cazurile cand nu se percepe taxa de intrare.Paradoxal.
Si ar mai fi o problema.......nu am vazut pe nimeni ,niciodata sa verifice la o legala daca concurentul a luat o tuica sau a tras o linie....sau altele...NU ar trebui sa ne jucam cu viata noastra si a celor de langa noi . La 200+ km/h (nu-i cazul de fata) poti sa fii tu mama si tata pilotilor,o zecime de secunda de neatentie poate costa cateva vieti. Cred ca-i mai bine sa faci cu corpul tau ce vrei(substantze) acasa sau pe plaja la mare, decat sa faca cu el ce vor ei ->colegii de camera din penitenciar sau rudele unui posibil decedat din cauza inconstientzei tale !
Condoleantze familiei decedatei ( cu toate ca sunt sigur ca nu va mai intra niciunul pe vreun forum de gen,vreodata ) ,si sa speram ca etapele organizate cu adevarat,nu vor avea de suferit.
POATE acum INTELEGEM si Aprobam cat de cat ,reactia oarecum violenta a lui Sebastian de pe 16. El stia la ce se putea ajunge cand publicul intrase pe pista fiind la 1-2m de masini,traind cu iluzia ca daca viteza lor era mica,si pericolul de accident era la fel de mic...Exemplu este aici, din pacate foarte tragic aratat de evenimentul de la Tg.Jiu, DOUA familii nenororcite,una fara mama si cu un copil traumatizat ,cealalta posibil(dar sa speram ca nu) cu un copil terminat pe viata(7 ani .....inseamna...GATA...)
PS: nu-i suflu-n c_r lui sebi,nici macar nu-l cunosc decat din vedere,ca oricine altcineva de aici,dar astea-s parerile mele.
__________________
...
un cumul de idei si de concepte, menite sa ne confere identitate, inglobate intr-un pachet avand capacitatea de a le perpetua...
*Ma destind jongland cu propriile-mi ganduri in vasta cultura de amintiri trecute si viitoare*
Gold_Fm - purest form of entertainment music; Romānia Muzical - only music.

Last edited by lascarica; 16-05-06 at 10:24.
lascarica is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 10:56   #55
mI^cHeLLe

Stage 2
 
mI^cHeLLe's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 66
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Deci din cate am inteles acolo nu a fost raliu ci o cursa de indemanare care s-a sfarsit inainte sa inceapa .... Tipul care conducea masina implicata in accident a pierdut controlul masinii in timp ce mergea printre jaloane ca sa vada traseul ....si in lok sa apese pe frana a apasat pe acceleratie. Doamna care a avut nenorocul sa se afle acolo (Dumnezeu sa o odihneasca) era sprijinita de copac cu copilul de 3 ani in brate. Singurul lucru pe care a mai apucat sa il faca a fost sa impinga copilul din calea tragediei.
I-au fost strivite picioarele care au intrat in bazin si i-au spart tot, a fost transportata de urgenta cu elicopterul la Timisoara unde a fost operata. Operatia la picioare a reusit ...dar din pacate a murit din cauza hemoragiei interne. Daca la locul accidentului era o salvare sa ii acorde primul ajutor, ar fi avut shanse de supravietuire.


Cand o sa aflu care sunt urmarile(cine va raspunde si cum si in fata cui) acestui tragic accident o sa va spun si voua.
mI^cHeLLe is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 11:39   #56
juana_man
No Limits racing team Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
[VW]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

nu e frumos k sa sarim la gatu soferului!dupa spusele lui shadowro orice eveniment tre organizat astfel ancat sa fie sigur pt orice idiot! 50% din vina ii apartine organizatorului(dak afirmatia de cum k el n-are nevoie de ambulanta e adevarata) si 50% acelor persoane kre erau angajati k sa asigure siguranta!!!!!!!nu putem sa sarim la gatu soferului pt k el s-a asteptat sa fie traseu asigurat iar femeia kre din pacate a murit nici ea nu poate fi invinuita pt k , dak era un organ responsabil de siguranta kre ii explica sau indruma c sa faca atunci .....cred k femeie proceda asa.!!!! e greu de crezut k organizatoru kre era pilot vtm sa nu cunoasca riscurile!!!la vtm se impart reguli pt participanti si si pentru spectatori!!!!as vrea sa aud parerea unui organizator dp forum si aici ma refer la sebastian!
juana_man is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 12:15   #57
Zyx

Stage 5
 
Zyx's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 640
Member of:
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Reveniti-va, fratilor, cu organizarea voastra! Cati dintre voi au fost pana acum la o legala?! Cati dintre voi au semnat ceva? Stiti ce ati semnat, ca sa puteti intra la acea cursa/ eveniment auto?! Stiti la ce v-ati expus in acele momente?! E foarte simplu: s-a intamplat ceva (Doamne fereste!) e treaba voastra! E foarte clar! Si, ca sa nu ma inteleaga gresit lumea, aici ma refer la la ce se organizeaza pentru amatori!

Last edited by Zyx; 16-05-06 at 12:19.
Zyx is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 12:21   #58
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

O cursa legala are de fiecare data un gram de risc dar acel gram sau acel kilogram poate fii diminuat prin masuri drastice de precautie si prin prezenta jandarmilor...
Eu am vazut la cursa de pe baneasa ultima cum lumea incerca sa avanseze inspre pista pentru a vedea mai bine dar daca oamenii aia ar fi fost doamne fereste implicati intr-un accident cine era de vina???va spun eu noi organizatorii...
o cursa in romania peste cativa ani buni se va desfasura in deplina siguranta si asta nu depinde de noi cei care organizam depinde de public participanti si de gradul lor de intelegere...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 12:55   #59
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
implicati intr-un accident cine era de vina???va spun eu noi organizatorii...
Mai ales tu Orlando, care la 16 ani nu intri sub incidenta legii penale. Nu te putea face nimeni raspunzator.

ps: scrie clar in orice fisa de inscriere ca participantul raspunde pentru ceea ce face. nu organizatorul.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 13:01   #60
juana_man
No Limits racing team Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
[VW]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Originally Posted by Hondarul
ps: scrie clar in orice fisa de inscriere ca participantul raspunde pentru ceea ce face. nu organizatorul.
sa fim seriosi, dupa parerea ta ,cat vina are soferu la cazu asta?
juana_man is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -