Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-06, 13:13   #61
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

vina ca s-a inscris intr-un concurs ce nu respecta normele de siguranta publica. Exista vreo vina mai mare ?? Fiecare are dreptul la alegere. Acest sofer a ales sa participe, stiind conditiile.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 14:13   #62
juana_man
No Limits racing team Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
[VW]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

ai deplina dreptate referitor la cat vina poarta soferu.parerea mea e k mare parte din vina poarta organizatoru pt k nu a asigurat protectie spactatorilor!
juana_man is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 16:47   #63
Notorius

Stage 3
 
Notorius's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 103
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

parerea mea este ca organizatori au vina,bine si dobitocul ala de sofer,care nu inteleg cum a putut sa o scape de sub control,si daca va uitati la filmulet nici frana nu a pus,noroc cu pomu ca la oprit...Parerea mea este sa nu lase organizatori pe totzi incepatori sa intre in concurs,totzi copii de bani gata care isi i`au masini puternice si se duc la curse...Vina o au si organizatori si soferul...Odihneascase in pace...Pacat de copilul acela...
__________________
Baietii cu Daciile de care ti-a zis ma-ta sa te feresti! B-82-PYG
Notorius is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 17:04   #64
zetemte

Presedinte Insomnia Racing

Stage 5
 
zetemte's Avatar
 
Join Date: Nov 2003
Posts: 1,332
Member of:
[Moderators]
[Insomnia]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Din cate stiu eu si organizatorul raspunde in acest moment, nu doar participant!
zetemte is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 17:14   #65
juana_man
No Limits racing team Member

Stage 5
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,698
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[No Limits racing team]
[VW]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

m-am documentat mai bine despre acest caz si....mi-am schimbat un pic parerea dar tot cred k mare parte il are orgniztoru pt k el era responsabil k sa asigure decursul in siguranta a acestui eveniment.as fi tare curios de opinia lui sebastian de acest caz!!!
juana_man is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 18:12   #66
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

problema se pune in felul urmator: daca e cum spune HONDARUL,si scrie undeva ca soferul raspunde de cele intamplate pe durata actiunii lui, atunci fiecare stie ce risc isi asuma(daca stii ca esti batut in freza si nu detii control inca,sau ai probleme cu masina,sau chiar si expert sa fii oricui i se poate intampla...dar fiecare stie singur in ce se baga) DAR daca nu scrie nicaieri ca soferul e responsabil de ceea ce se intampla pe durata actiunii lui atunci vina apartine numai si numai organizatorilor.... ! acum chiar daca scrie ca soferul e responsabil,asta nu inseamna ca organizatorii trebuie sa lase sa se circule ca in piata...trebuie sa existe o delimitare...ceva protectie...pana la urma se gaseste un nebun si sare in fata masinii,soferul ar trebui pus la perete,organizatorul sau nebunu? soferul nu cred...organizatorul ca nu ia tinut pe oameni la departare si in cea mai mare parte vina apartine nebunului care sare !

totul este discutabil..nimeni nu stie cu siguranta ce conditii au fost impuse si ce se discuta acum....

ps: acum o intrebare pt cei care au zis ca n-ar trebui toti cu carnet in concurs...! de unde sa stie organizatorul care intradevar a luat carnetul pe merit,care stie sa manevreze masina si care e batut in cap si nu are treaba cu soferia...?faptul ca are carnet de 2 luni sau de 5 ani nu inseamna nimic(sunt unii care au carnet de f mult timp dar poti numara pe degete de cate ori a iesit pe strada..si sunt unii care in 2 luni fac km cat fac altii in 5ani poate...)
__________________
Megane 2 my edition
https://forum.4tuning.ro/110-masina-m...ml#post5673253

Last edited by Eugen_TL; 16-05-06 at 18:15.
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 18:20   #67
Eugen_TL
Renault Driver

Stage 5
 
Eugen_TL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 5,658
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Originally Posted by Notorius
parerea mea este ca organizatori au vina,bine si dobitocul ala de sofer,care nu inteleg cum a putut sa o scape de sub control,si daca va uitati la filmulet nici frana nu a pus,noroc cu pomu ca la oprit...Parerea mea este sa nu lase organizatori pe totzi incepatori sa intre in concurs,totzi copii de bani gata care isi i`au masini puternice si se duc la curse...Vina o au si organizatori si soferul...Odihneascase in pace...Pacat de copilul acela...

ce vina au unii ca sunt de bani gata ia spune-mi si mie te rog... cum exista saraci( prosti si destepti), oameni cu o situatie medie( tot prosti si destepti) asa exista si bogati( prosti si destepti)... acum haideti sa ii scoatem pe cei bogati din concurs sa fim seriosi totusi
Eugen_TL is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 18:43   #68
Mantra

Stage 4
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 246
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

nu se intampla peste tot dar daca sa intamplat asta nu inseamna ca tre sa se interzica.accidente se petrec peste tot,de exemplu cand se prabuseste un avion si mor cu sutele si tot nu sa interzis.alta data sa fie mai atenti cu organizarea dar in nici un caz sa se interzica.
__________________
MANTRA f***s your girlfriend
Mantra is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 18:55   #69
Ursu-=X-Team=-

Stage 4
 
Ursu-=X-Team=-'s Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 270
Member of:
[X-Team Racing Club]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

M-am uitat f bine la film. si sincer nu am vazut nici o miscare a soferului vazand ca masina pleaca . Nici frana nici sa roteasca de volan.. Pacat. Oricum .. parerea mea.. este ca ORGANIZATORII SUNT DE VINA IN TOTALITATE. Si cei care au dat voie sa inceapa cursa. LA sofer sa lipsa de experienta si-a spus cuvantul.
Daca Aveau pe acel tronson oameni de ordine asa ceva nu se intampla. Se putea evita
Ursu-=X-Team=- is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 19:57   #70
B|shOp-VR6

Stage 5
 
B|shOp-VR6's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,142
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Anonymous Motorsport ]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Ala a accelerat dupa ce a luat virajul si prostul nu a mai apucat sa dea de volan in dreapta.. a vazut ca nu are timp si ca prostul a uitat piciorul pe acceleratie, concentrandu-se pe datul de volan.

Vina organizatorului este ca nu a avut echipaj de salvare la fata locului care ar fi putut poate s-o salveze.

Vina soferului.. ca s-a inscris intr-un concurs unde nu-i era locul si.. "omor din culpa".
__________________


VW Vento VR6 2800cc - First Love
BMW E46 - Almost ready
B|shOp-VR6 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 20:13   #71
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Au mai fost cazuri si in trecut, vezi GSI-ul... Nu e cazul sa-i facem prosti pe altii, doar ca nu ni s-a intamplat noua asa ceva. Se poate intampla oricui, indiferent de experienta. Si eu am avut accident cu o persoana pe trecerea de pietoni (fara victime) si intr-o fractiune de secunda trebuie sa te gandesti la foarte multe - stanga sau dreapta, frana sau acceleratie, distanta, daca e uscat sau umed, etc. Este foarte usor sa vorbesti dupa aia, cand ai tot timpul in lume.

Concluzii
- este vina organizatorului 100%
- trebuie sa gasim solutii ca asa ceva sa nu se mai intample
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 21:20   #72
spp

Stage 2
 
spp's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 39
Unhappy Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

ce sa facem fratilor !!?? se mai intampla si nevrute dar asta este ...sa vedem ce se intampla mai departe...
spp is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 22:06   #73
cecilia

Stage 5
 
cecilia's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 372
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

in mod normal ar fi vina organizatorului din mai multe considerente: salvare( este obligatorie prezenta ei), controlul publicului,cat si calcularea unei distante corespunzatoare in jurul pistei de concurs pt evitarea oricaror incidente.
dar, daca participantul a semnat acea hartie-pe care multi dintre voi au semnat-o pe la curse- prin care isi asuma toata vina pt producerea oricaror incidente sau accidente produse de el, organizatorii sunt nevinovati si nu pot fi acuzati decat de lipsa unei salvari!
nu am vazut filmuletul, dar am auzit ce s-a intamplat... in mod normal nu se scriu conducatorii ce au mai putin de 1 an de permis ( asha scrie in regulamentul FRAK).
AUTOCOREX ii apartine lui Ciufrila, particpant si castigator la vtm-uri de ani de zile!
in accidente de genul acesta nu au murit numai spectatori indisciplinati ci, din pacate, chiar si spectatori ce stateau in zone considerate sigure si chiar arbitrii care ar trebui sa aiba experiente necesara pt a se feri... pt ca niciodata nu stii cum va fugi masina! acum cativa ani, in craiova, masina condusa de cioara a ajuns pe mal la vreo 2 metri deasupra soselei, deci un loc considerat sigur!!
__________________
Speedline is the best line
cecilia is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 22:37   #74
Al3xius

Stage 5
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 3,299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Originally Posted by cecilia
acum cativa ani, in craiova, masina condusa de cioara a ajuns pe mal la vreo 2 metri deasupra soselei, deci un loc considerat sigur!!

A ajuns pe mal care era in exteriorul curbei...
Al3xius is offline   Reply With Quote
Old 16-05-06, 23:45   #75
gabis

Stage 1
 
gabis's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 14
Default Re: Duminica 14 MAI - CURSA LEGALA la Tg Jiu soldata cu o persoana decedata

Quote:
Originally Posted by Hondarul
- este vina organizatorului 100%
Mi se pare cam exagerata opinia ta. singura vina a organizatorului este k nu a avut salvare la concurs, si garduri de protectie, care ar fi fost fara nici un folos (la viteza pe care o avea soferul).
Tu ca organizator ti-ai asuma raspunderea pt orice sofer care dornic de victorie apasa pedala la maxim si intra-n public?
gabis is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -