Go Back   Forum 4Tuning > Curse > Curse de Accelerare - Liniute

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-09, 07:32   #136
SpeedFreak

Stage 4
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

De ce sunt atatia idioti care comenteaza fara sa fi citit tot? Au fost doua pagini in care era o disputa despre faptul ca cei din Sibiu nu platesc taxa de inscriere cand se spune clar ca TOATA LUMEA plateste taxa si inca 3 pagini despre pista abandonata si asfalt praf cand scrie clar in comunicatul politiei : "Astfel că, acest concurs se va desfăşura în condiţiile cele mai bune, calitatea asfaltului fiind net superioară. ". Va este lene sa cititi dragi forumisti?

Clasele nu sunt cele mai bune dar nici asa aberante nu mi se par cum sustineti voi. Mi se pare foarte normal sa se aplice coeficientul de 1.7 si la turbo si compresoare de fabrica pentru simplul motiv ca ai schimbat turbina, intercooler-ul si softul si ete asa cu 1500 de euro ai mai pus 100 de cai, pe cand eu cu 1.9 aspirat chiar daca bag 4000 de euro in motor ma plafonez la 240 de cai. Sa nu mai zic daca vine un TDI preparat care sare usor de 400 de cai si milioane si catralioane de Nm cuplu si vreti sa-l bagati in clasa cu 1.9 benzina aspirat. Treziti-va dragilor.

Sunt perfect de acord cu coeficientii de tractiune, iar daca nu se aplica vreau sa ma dau si eu din mers.

Cat despre aducerea in discutie a Logan 1.4 mpi... ce cauta asa masina la liniute? Parerea mea.

Daca imi gasesc platforma ne vedem sambata, am rezerve sa vin pe roti din mai multe motive. Prietenii stiu de ce.
__________________
Ford Focus TDDi 80CP/tona, Peugeot 205 Rallye Mi16 - 200CP/tona
SpeedFreak is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 07:54   #137
powerbmw2001

Stage 5
 
powerbmw2001's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,259
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

INTERESANTA BAZA DE DATE O SA AIBA POLITIA ROMANA......................
powerbmw2001 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 08:03   #138
SpeedFreak

Stage 4
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Mie mi se pare o initiativa laudabila. Cu cat mai multe evenimente legale cu atat mai putine evenimente ilegale vor fi. E drept ca si cele ilegale au un farmec aparte, dar eu sincer sunt deja prea batran pentru ilegale.
SpeedFreak is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 09:39   #139
GSI1987

Stage 5
 
GSI1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 504
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

bai cui nu-i place sa stea acasa , nu mai tot comentati atat grupele alea , ok daca erau facute in functie de putere era mai aproape de adevar , dar nici asa nu e o tragedie .
si mai important daca aveti o dacie logan dci care aparea foarte mult in discutiile de mai sus , are turbo , se aplica coeficientul . ce nu intelegeti asa producator - asa motor . atata poate ce vreti si performante ? trebuia sa va ganditi inainte sa o cumparati.
si sa vedem cata lume se va supara ca lipseste loganul dci din competitie
GSI1987 is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 09:45   #140
flaviuf

Stage 5
 
flaviuf's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 415
Member of:
[RENAULT]
[Old School Cars]
[4Rally]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Subscriu la faptul ca se putea aplica o taxa si spectatorilor - ceva de genul 10-15 RONi, mai ales pentru faptul ca accesul fiind pe un aeroport era lesne sa fie implementata. Iar banii incasati se puteau folosi pentru premii, etc.
Legat de taxa de participare, nu ma pronunt dar nu ar trebui sa constituie un cap de tara. Probabil ca organizatorii au nevoie de un venit sigur cu care sa plateasca diverse chestiuni.

Din punctul de vedere al impartirii grupelor cred ca oricum s-ar fi facut, ar fi existat pareri pro si contra. Poate o chestie de luat in seama ar fi fost impartirea intre aspirate si turbo si dupa aceea pe grupe in functie de cilindree. Pana la urma tocmai asta e provocarea, dintr-o cilindree data sa scoti maximul posibil. Nu dati cu pietre, e doar o parere.

In rest, sper sa fie un concurs agreabil.
flaviuf is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 10:16   #141
MARIO_BMW

Stage 4
 
MARIO_BMW's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 219
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Foarte tare frate... Eu cu 3000 diesel turbo din fabrica ... sunt aruncat in gura lupilor ( M3, RS, AMG ) marfa...

As fi curios sa vad o lista cu participantii de pana acum.

Pretul este cam maricel fata de ce ne-am obisnuit dar daca asfaltul ar fi super ok pe aeroportul dezafectat si nu ar fi cum spunea cineva bine mai devreme numai cocalari si melteni pe margine, atunci se merita din plin...

Grupele sunt cam praf...pe.le.me
__________________
BMW 530d-M\\\ BMW MOTORSPORT DTMPOWER.net...
MARIO_BMW is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 10:23   #142
Radu_print

Stage 5
 
Radu_print's Avatar
 
Join Date: Oct 2005
Posts: 1,058
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

ei, asta e organizarea, asta e; acum oricum nu cred ca se mai poate schimba ceva...
cine reuseste sa mearga, va merge, cine nu, la urmatoarea
Radu_print is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 10:25   #143
DanSGH

Stage 5
 
DanSGH's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 460
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by BuzzYBalL View Post
unii au impresia ca bani cresc in copac
io sunt de parere ca ar trebui taxati spectatori nu participanti care isi rup masinile pentru
deliciul publicului
sa facem un calcul simplu din Bucuresti pana la Sibiu sunt 280km x2 adik 600km cu invarteala de riguare ...+ mancare ,sucuri ,bere (fara alcol:lol) .
distractia asta duce undeva la 500 ron per msina dak se vine din Bucuresti ...

dak fiecare spectator ar plati cate 5ron in primul rand s-ar evita haousul de la craiova si melteni si tarani..... nu ar mai fi prezenti sa ne strice concursul si sa faca misto de masinile participantilor fie ele puternice sau mai putin .....

Eu unul o sa zic pass acestui eveniment
Tu cand te dai la o cursa pentru cine te dai? pentru spectatori sau pentru tine?!!!
Sportul cu motor este un sport foarte costisitor, nu il practica oricine!!!
La Coasta platesti intrare?! Cei care se dau platesc o taxa de participare? (nu astept sa imi raspunzi la intrebarea asta, eu cunosc raspunsul)

Nu va obliga nimeni sa va duceti sa va dati!
DanSGH is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 11:07   #144
cami19ro

Stage 3
 
cami19ro's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 120
Member of:
[4Rally]
[Accelarate Club]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by DanSGH View Post
Tu cand te dai la o cursa pentru cine te dai? pentru spectatori sau pentru tine?!!!
Sportul cu motor este un sport foarte costisitor, nu il practica oricine!!!
La Coasta platesti intrare?! Cei care se dau platesc o taxa de participare? (nu astept sa imi raspunzi la intrebarea asta, eu cunosc raspunsul)

Nu va obliga nimeni sa va duceti sa va dati!
In sfarsit cineva cu care sa fiu de acord....bine spus.....
cami19ro is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 11:18   #145
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

e ceva putred la mijloc...ce cauta politia romana sa organizeze liniute? eu cred ca o sa faca o baza de date si cand s-o intampla ceva sa aibe pe cine sa traga la raspundere
__________________

Iubiţi-vă BMW-urile vechi, că altele la fel nu se mai fabrică !!!

NU exista viata dupa kitul de M de la BMW !!!
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 11:29   #146
FLO_GSU

Stage 5
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 438
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Dupa parerea mea politia este de apreciat pt initiativa....au si spus clar: PT DIMINUAREA LINIUTELOR ILEGALE... eu zic ca este o chestie foarte buna privind si unele chestii care s-au intamplat in cursul anilor.... cine nu vrea sa participe sa nu participe... Intradevar taxa de participare este cam maricica dar eu zic ca daca asfaltul este de calitate si organizare de nota 10 restul nu mai conteaza( vezi ce s-a intamplat la Bucovat)!!!!!!!!!!!
Observ ca se percepe taxa si pt spectatori... foarte bine, eu sunt unul dintre ei, e o idee stralucita pt a nu se mai prezenta acolo toata lumea care nu inteleg mare lucru, nu cunosc ce inseamna o masina tunata si ce eforturi se fac pt un asemenea eveniment!!!
Poate in final organizatorii mai au 2 zile la dispozitie sa faca grupele asa cum se cuvine nu dupa cilindree!!! zic eu ca este inca timp pt o hotarare de momemnt!!!! Pana la urma este un EVENIMENT care se intampla si desii multi urla o sa fie prezenti si tot ce conteaza este ca se intampla...
O lista cu ce masini vin pana acum exista undeva??? cer si eu un link!!!

Last edited by FLO_GSU; 19-03-09 at 11:35.
FLO_GSU is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 11:33   #147
Andy2heart

Stage 2
 
Andy2heart's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 47
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Fratilor nu mai aberati ca politia se apuca de baze de date si alte prostii (m-am interesat la relatiile mele din interior). Nu politia a avut initiativa ci pasionatii din sibiu cu sprijinul politiei. Cine vrea si poate vine cine nu sta acasa si cu asta basta. Lume o sa fie si nu o sa fie numai tarani si samantari pt k nu stie foarta multa lume despre eveniment si in sibiu nu sunt prea multe asemenea specimene.
Andy2heart is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 11:36   #148
bandeanradu

Stage 5
 
bandeanradu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 826
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

totusi nu am inteles .. ce are daca participa si masini cu motoare mici ?
adica tico , matiz , dacie normala si alte masini de genu pot concura si au concurat si acum o dacie logan nu poate? doar aia cu BMW se pot intrece sau care-i faza ? fiecare se da cu ce are , ca nu toti isi permit masini tari
eu is la 80 de km de sibiu , fie cum o fii tot ma duc ca nu pierd numa timp .. sa zic asa
bandeanradu is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 11:39   #149
SpeedFreak

Stage 4
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 299
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

Quote:
Originally Posted by Andy2heart View Post
Fratilor nu mai aberati ca politia se apuca de baze de date si alte prostii (m-am interesat la relatiile mele din interior). Nu politia a avut initiativa ci pasionatii din sibiu cu sprijinul politiei. Cine vrea si poate vine cine nu sta acasa si cu asta basta. Lume o sa fie si nu o sa fie numai tarani si samantari pt k nu stie foarta multa lume despre eveniment si in sibiu nu sunt prea multe asemenea specimene.
Pentru cei ce abereaza cu baze de date si tampenii ar fi prea putin spus sa ii numesc naivi. Garantat daca ar fi cate un eveniment legal o data la doua saptamani sau tack-days ca si la engleji s-ar diminua drastic liniutele ilegale.

Categoric fiecare se da cu ce are, dar cine vine cu 3000 diesel aspirat sau dacia logan 1.4 mpi sa nu comenteze ca nu-l avantajeaza clasele. Eu am bagat bani seriosi sa imi aduc masina la 200 cai pe tona si ma avantajeaza clasele.

Ne vedem acolo. Cui nu-i convine sa stea acasa.

Last edited by SpeedFreak; 19-03-09 at 11:42.
SpeedFreak is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 12:09   #150
mrkane

Stage 5
 
mrkane's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,563
Member of:
[Opel]
[Old School Cars]
Default Re: Premiera: Curse de acceleratie organizate de Politia Romana la Sibiu - 21 martie

A1 <75 cp;
A 76 cp - 100 cp;
B 101 cp - 130 cp;
C 131 cp - 165 cp;
D 166 cp - 200 cp;
E 201 cp - 250 cp;
F 251 cp - 300 cp;
G 301 cp - 350 cp;
H >351 cp.


DECE NU SE FAC NISTE GRUPE CORECTE???
__________________
Contact:
radu.hergheligiu@gmail.com 0723705915
mrkane is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -