Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 15-12-11, 16:37   #1
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

OK, dupa cum ati vazut unii din voi , ma ocup de un mic proiect iar proprietarul masinii doreste ceva mai aparte prin zona noastra , asa ca m am gandit la supraalimentarea unui motor de pe 318is. Avantajele sunt destule : o sa pot omologa motorul , nu o sa am batai de cap cu instalatia electrica si o sa pot folosi piesele actuale , consum mai decent sau echivalent cu al unui 2.5 + faptul ca e ceva mai deosebit fata de un atmosferic. Ca target urmaresc mai mult optimizarea cuplului la turatii joase si a puterii in turatiile ridicate [ atat cat permite tehnic ]. Am cautat diverse kituri , dar pentru ce mi am propus eu , mi se par bani aruncati degeaba, mai ales ca motorul nu il voi decomprima. Am gasit cateva solutii interesante :

Un turbo [ k03 sau k03s ] , ieftin si se gaseste destul de usor plus ca imi ofera ceea ce imi doresc sau un kompresor de mercedes c200 spre exemplu.

Ce nu stiu exact :

- Ce tip de kompressor foloseste c200 sau daca mai sunt si alte echivalente !
- care e lista de piese minimum necesare
- Masina are debitmetru electronic daca nu ma insel , senzorul map il poate inlocui cu succes?
- Targetul de putere e undeva la 180-200 de cai + cuplu de la turatie cat mai joasa , este posibil asa ceva pe un 1.9l m44?
- Galeria se poate adapta si va rezista macar la un 0.6 presiune in motor?


Daca mai aveti si alte optiuni sau solutii decente va rog sa le postati aici. Cei care vor posta replici gen "frate de ce nu pui direct 2.0 sau 2.5 pentru turbo" ii rog sa se abtina pentru ca in primul rand nu vreau si in al doilea rand nu pot omologa asa ceva pe masina , tinand cont ca la baza e un 316i. Eu personal o consider o mica provocare , in tara sunt destule 2.5/2.0 turbo cu target de performanta , insa eu caut un motor care doar sa "optimizeze" perfomantele nu sa ma duc la limita lui superioara [ 320 de cai se pot scoate din el , daca stii ce sa ii faci ]

Last edited by DEVIL's Style; 15-12-11 at 16:47.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 18-12-11, 08:21   #2
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

Nimeni? nimic?
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 22-12-11, 23:03   #3
vinyl
VW Driver

Stage 5
 
vinyl's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 2,092
Member of:
[Nissan]
[VW]
[2 Roti]
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

Pai cei care ar fi avut ceva de spus, erau aia care veneau cu replici de genul.. " de ce nu pui frate un 2.0 sau un 2.5 "...
vinyl is offline   Reply With Quote
Old 28-12-11, 00:43   #4
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

era un baiat din constanta care a facut treaba asta...si parca tot pe m44,nu stiu sigur...poti sa te interesezi la el


Mult succes,mi se pare un compromis bun...200cp/2000cmc intotdeauna e super ok cu o investitie "nu prea mare" + RWD
__________________
Stop trying to catch me and catch me!
Vand mazda 323f cu faruri escamotabile ! ! !
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 28-12-11, 20:36   #5
Vw_GTI_G60

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 100
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

Daca vrei sa aiba grija de proiectul tau cineva care are deja experienta in conversia acestui motor cauta wpp&hutu. Daca vrei sa o faci singur iti urez multa bafta!
Vw_GTI_G60 is offline   Reply With Quote
Old 29-12-11, 01:47   #6
Blitz-Krieg

Stage 5
 
Blitz-Krieg's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 784
Member of:
[BMW]
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

parerea mea democratica e ca mai indicat ar fi turbo pt acel motor in ideea sa sara in ture bine,nu cred ca un compresor ar fi avantajos,ca o lista de piese ar fi:turbina,galerie evacuare,alta evacuare cu totul(eu am schimbat-o pe cea stoc cu alta pe alt diametru la un 2,3)conducte alimentare turbina(tur si retur)intercooler,coturi din furtun siliconic,tevi de prelungire,wastegate(daca turbina nu are deja unul inglobat),o supapa atmosferica,coliere de forta si ar mai fi cateva care sigur imi scapa la ora asta,nu stiu foarte precis daca va trebui sa iti pui un stand alone sau decat soft,aici depinde si de presiune cu care vei supraalimenta si bineinteles ar mai exista piese care ar trebui sa te gandesti,de ex:un radiator separat care raceste uleiul pana sa reintre in motor,daca sau nu vei avea nevoie de un adaptor din care sa plece cel putin turul pt ungerea turbinei.....aa si era sa uit in legatura cu compresorul,acesta fiind antrenat de motor,iti va lua cai ca sa iti dea mai multi,iar la compresor trebuie si faci si o fulie ca sa vina in fata motorului si treb calculat si raportul legat de fulia compresorului,compresorul de mercedes eu zic ca ar fi un fel de joc de noroc daca nu reusesti sa calculezi bine rapoartele dintre fulii,nu cred ca nu ar fi in regula sa ii pui compresor si sa realizezi ca nu face o treaba extraordinara,sfatul meu,asta daca vrei sa il accepti e sa nu iei o piesa stoc pt a modifica un alt tip de motor,trebuie sa ai in vedere ca ala a fost facut pt motorul ala de mercedes respectiv sarcinile acestuia,succes cu lucrarea si un an nou deosebit


oricine ma poate completa,la 3 dim aproape e posibil sa imi fi scapat ceva
__________________
I don't know about other drivers,but when I see flashing lights in my mirror I don't stop.....
Blitz-Krieg is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 16:47   #7
gogu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 74
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

Motorul usor mai ales pentru oras e o minune cu 200cp.
gogu is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 19:20   #8
Vw_GTI_G60

Stage 3
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 100
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

Mai Gogule tu esti mai activ ca un colindator in preajma Anului Nou in a spune nimicuri, de ce nu iti activezi functia "dubleaza numarul de posturi" din functiile contului ca sa fie treaba treaba si sa nu te/ne mai stresezi cu concluzii redundante ?
Vw_GTI_G60 is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 20:43   #9
gogu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 74
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

Dreptate fratica, mi-s vaporean si idolatrizez vacantele la munte.
Munca in primplan si cand prind uscatu p-acasa nu vreau sa mai vad apa fug la munte.
Este o idee atractiva, chiar grozava as putea spune, o noua modalitate de a ne face placerea cu bani putini.
Motor mic- impozit mic.
Motor usor cu randament mare, coaje usurica, piese destule.
https://www.youtube.com/watch?v=hWD2wQv_06Q
__________________
parul ondulat, cret,
gogu is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 20:53   #10
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

Quote:
Originally Posted by gogu View Post
Dreptate fratica, mi-s vaporean si idolatrizez vacantele la munte.
Munca in primplan si cand prind uscatu p-acasa nu vreau sa mai vad apa fug la munte.
Este o idee atractiva, chiar grozava as putea spune, o noua modalitate de a ne face placerea cu bani putini.
Motor mic- impozit mic.
Motor usor cu randament mare, coaje usurica, piese destule.
https://www.youtube.com/watch?v=hWD2wQv_06Q

Uite cine e pe aceeasi unda de lungime cu mine , motor omologat , impozit mic , puterea unui 2.5 [ sau chiar peste ] , ce pot sa cer mai mult de la aceasta configuratie? o sa pun si un blocant pe masina , cred ca e de ajuns.
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 20:59   #11
gogu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 74
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

Mare smecherie e motorul de e30 de 320is, e superrar.
Nu sper la putere peste 325, dar la randament mai bun da.
Autoblocant 1000000000000000000000000000% e lege.
gogu is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 21:09   #12
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

Quote:
Originally Posted by gogu View Post
Mare smecherie e motorul de e30 de 320is, e superrar.
Nu sper la putere peste 325, dar la randament mai bun da.
Autoblocant 1000000000000000000000000000% e lege.

Super rar si super scump . Blocant sa vedem acum ce gasesc si stiu ca merita sa pun asa ceva pe masina. Eu oricum o sa fiu multumit si cu un 1.9m44 sau chiar si un m42 [ dar sa vad cine se baga la el ]
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 21:13   #13
gogu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 74
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

[ dar sa vad cine se baga la el ] ??? imi zici?
gogu is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 21:19   #14
DEVIL's Style
BMW Driver

Stage 5
 
DEVIL's Style's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 2,476
Member of:
[BMW]
[Toyota]
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

Quote:
Originally Posted by gogu View Post
[ dar sa vad cine se baga la el ] ??? imi zici?
Ma refer pe partea electronica [ soft ] , din ce am inteles eu , e mai dificil la un m42 in comparatie cu un m44 , in plus acum caut un motor in mintile lui , vedem cum timpul peste ce voi da , chiar daca la prima vedere e simplu , stiu ca voi intampina dificultati , dar tocmai asta e frumusetea unui proiect : No pain , no gain !
DEVIL's Style is offline   Reply With Quote
Old 30-12-11, 21:24   #15
gogu

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 74
Default Re: Supraalimentare motor BMW 1.9l m44 [aka 318is]

Proiectul tau se contureaza frumos, iar investitia intr-un stand alone cu doua sau trei programe, reglat ca la carte fac rezultatul sa sclipeasca. Asa ma gandesc io.
gogu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -