Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 14-06-06, 13:57   #1
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Smile Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

Masina este un E36 compact 316 i din 99'. Am montat un kompresor centrifugal similar cu cele Vortech, insa cu avantajul de a putea fi decuplat. Kompresorul merge doar la sarcina maxima, in rest motorul fiind optimixat pentru consum. Motorul nu a fost desfacut si evident are toate componentele interne stock. Sistemul a fost facut integral de noi,avand intercooler si o presiune maxima de 0.5 bar. Am obtinut cu Unichip cresteri de 60% ca putere la o presiune de 0,55 bari, comparat spre exemplu cu 60% crestere de putere la M3 american CZR(410 de la 250 stock), dar care merge cu 1 bar presiune. Masina merge de doua luni pe strada excelent, eu facand un drum pana la Oradea si intradevar e senzationala. Orice depasire e o placere, odata cu turatia masina tragand din ce in ce mai tare. Consumul a ramas cel initial, noi neputand sa folosim Kompresorul mai mult de 5% din distanta datorita traficului, asta neinsemnand ca nu l-am pierdut pe Pepy cu Speedsterul de cateva ori...

Acum lucram la un E46 320i, la care performantele vor fi altele.

Testul 1 e cu masina stock
testul 2 e cu axa de 318
testul 3 e cu kompresor
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	BMW 316 Kompresor.JPG
Views:	2458
Size:	160.3 KB
ID:	114454  
__________________
TUNING TO PERFECTION
www.mastertuner.ro
Bucuresti, Teiul Doamnei 92
Tel.:0722275522/021 242 42 81

Last edited by MasterTuner; 14-06-06 at 14:17.
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 14-06-06, 19:17   #2
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

Foarte tare 60%.Ma intreb cat ar castiga masina cu turbo tinand cont ca pierderile datorate montarii unui compresor sunt mai mari decat cele datorate montarii unei turbine.
Era loc de turbina pe evacuare ca nu cunosc foarte bine arhitectura modelului desi l-am vazut cu kompresorul instalat?
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 00:39   #3
SEBASTIAN

Stage 5
 
SEBASTIAN's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 12,504
Member of:
[Mitsubishi]
[PARTICIPANT CURSE]
[SUBARU]
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

copresor e sfant.
SEBASTIAN is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 09:39   #4
kaliE36

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 51
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

Nu prea ai unde sa pui o turbina pe masina asta - motorul e inclinat spre stinga, unde e si galeria de evacuare, iar locul ramas pana la oala amortizorului e insuficient ..
dar nici nu cred ca ar fi o optiune viabila sa pui turbo - fara modificari majore ale motorului stock: rata de compresie e destul de ridicata : 9.7:1 - ceea ce e ok pt un compresor mecanic cu intercooler, dar mult prea mare pt un turbo decent ...
pe de alta parte, vorbind din prisma celui care conduce masina zilnic in Bucuresti - setup-ul e perfect pentru o masina de strada:
- la ture joase (aspirat) se simte cresterea de cuplu data din setarile unichip-ului, facind masina foarte usor de condus in oras (raspunde rapid)
- daca am nevoie sa trec de 3.000rpm, calc pedala la podea si incepe sa se intimple ... masinuta zmunceste rapid si accelereaza progresiv pana la red-line .. zilele trecute am lasat un prieten sa "incerce" masinuta - si a intrat cu ea in limitare in toate treptele - cica nu putea sa se abtina sa ridice piciorul de pe pedala (eu m-am invatat deja cu ea si ii iau gas-ul pe la 5.500)
__________________
'99 E36 Compact 120kw
kaliE36 is offline   Reply With Quote
Old 15-06-06, 09:45   #5
kaliE36

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 51
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

pe de alta parte - asa cum zicea si Florin, senzatiile sunt majore la depasiri rapide, iar consumul e ok: pe afara e stock (Bucuresti - Oradea si retur - 8.5%, mers cam 100kmh in localitati, 140-160kmh afara);
in Bucuresti nu i-am facut un consum mediu inca, ca tot pun cite 10-20l .. dar, din estimarile mele ar fi cam 13%-13.5%, adica cu 1.5l/% mai mult decit stock - dar asta in conditiile in care dau in compresor de cite ori am ocazia ...
kaliE36 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 13:06   #6
Race

Stage 5
 
Join Date: May 2005
Posts: 878
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

Felicitari,un rezultat excelent.

Cateva intrebari:
-ati lasat clapeta de acceleratie la locul ei si ati folosit supapa de recirculare,sau ati mutat-o inainte de compresor ?
-poate am inteles eu gresit,dar motorul nu a fost decomprimat in nici un fel ? 9,7 e mult...cu presiune de 0,55 bari ajunge la 15 efectiv.Ce benzina foloseste acum ?
-compresorul a venit cu propriul sistem de ungere (rezervor,radiator) sau l-ati folosit pe cel al masinii ? In ultimul caz,cum ?
-banuiesc ca alimentarea cu benzina stock nu face fata acum.Ati schimbat injectoarele ? Ati adaugat altele ? Ati schimbat pompa ?
-suportul pentru montare a fost comandat de undeva sau l-ati facut voi ? Compresorul e antrenat de cureaua alternatorului sau are curea separata ?
-care e pretul total ?

Scuze daca sunt prea indiscret...anumite informatii sunt secrete profesionale si nu trebuie divulgate publicului/concurentei
Race is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 13:16   #7
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by Race
9,7 e mult...cu presiune de 0,55 bari ajunge la 15 efectiv.

cum ai calculat asta?

PS: cat mai multe detalii ar fi bine venite, despre cum se calculeaza raportul de comprimare la care ajunge un motor la o anumita presiune. eventual pe un topic nou daca aicea nu este loc si da-mi si mie link cu noul topic pls
200SX is offline   Reply With Quote
Old 16-06-06, 20:38   #8
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

salut!
arata super mod-ul pe bmw. o intrebare am... dak se poate sa faceti un test in care sa nu cuplati de la inceput compresorul, ci de la 3-4000 sa vdm efectul care l-ar avea real-life.
bafta multa si succes cu masina
__________________
It's the SOUND that simply amazes you...
<<SQ SYSTEM UNLOAD = 100%>>
sa pun si io rezultatele la EMMA aciulea?? neaa..
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 18-06-06, 08:27   #9
kaliE36

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 51
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

@race
1 - nu, corpul de acc nu a fost relocat, si nici by-pass nu are (deocamdata), dar nu am probleme cu ea la sarcini partiale pt ca folosesc copresorul numai la full-throtle;
2 - TECR e cam 14.5 (tine cont in calcul ca motorul e 8v si nu are eficienta volumetrica peste 0.8 .. ceea ce pt benzina de 98 e ok; de altfel, chiar si la sarcina maxima, cu afr 14.7:1, masina nu a detonat deloc
3 - ungerea e de la motor
4 - injectoare de M44 (care face 140CP) in rampa + un extrainjector de pe o Lancia turbo 2.5; pompa e ok, face debitul necesar (de altfel e aceiasi pompa ca la 323ti, care face 170CP); a fost pus si un regulator reglabil de presiune - rising rate
5 - suportul e relativ simplu de facut: doua prinderi pe alternator (plan vertical) si una pe corpul superior de admisie (plan orizontal) - piesa nu vibreaza deloc; e cuplat cu o curea mai lunga impreuna cu agregatele;
6 - cca 4.000E
kaliE36 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-06, 08:34   #10
kaliE36

Stage 2
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 51
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

@bad_boy2k
e complicat de facut ce zici tu, ca ar trebui re-modificate hartile de avans si benzina pt zona full-throttle fara compresor, dar iti poti imagina ce se intimpla in real live din harta de cuplu si putere (este si inainte de compresor, si dupa ..)
adica, pe tr1 si 2 shocul la intrarea compresorului se simte bine de tot ..
kaliE36 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-06, 10:14   #11
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

ok. am inteles. cred ca e o experienta cand intra compresorul .
multumesc
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 20-06-06, 14:35   #12
MasterTuner

Stage 5
 
MasterTuner's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 785
Member of:
[Moderators]
Red face Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

Ce mi se pare ciudat e ca un post ca asta in care e vorba de o masina modificata serios e mai putin vizitat decat unul despre eleroane sau garnituri sidefate de protectie la deschiderea usilor .(apropos, chiar m-a sunat unu' disperat ca tot cauta pe net si nu a gasit inca, aviz amatorilor, puneti la bazar si va blindati in lovele). Spre exemplu acest post a fost citit de 200 de ori dar poza a fost deschisa doar de 60, din care probabil doar 30 au inteles dece exista ea .
MasterTuner is offline   Reply With Quote
Old 20-06-06, 14:43   #13
bad_boy2k

Stage 5
 
bad_boy2k's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 900
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

tragic, nu? ce sa-i faci... asta ne e soarta de roman.
bad_boy2k is offline   Reply With Quote
Old 05-07-06, 13:48   #14
florin83
BMW Driver

Stage 5
 
florin83's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 959
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

mie imi place cum se aude

felicitari kali!
florin83 is offline   Reply With Quote
Old 05-07-06, 23:41   #15
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Kompresor pe BMW 316 made by MasterTuner

Quote:
Originally Posted by zbuciumus
Ce mi se pare ciudat e ca un post ca asta in care e vorba de o masina modificata serios e mai putin vizitat decat unul despre eleroane sau garnituri sidefate de protectie la deschiderea usilor .(apropos, chiar m-a sunat unu' disperat ca tot cauta pe net si nu a gasit inca, aviz amatorilor, puneti la bazar si va blindati in lovele). Spre exemplu acest post a fost citit de 200 de ori dar poza a fost deschisa doar de 60, din care probabil doar 30 au inteles dece exista ea .
Poate fiindca sunt prea multi "ricers" pe forum?

Un montaj de genul asta ar fi fost posibil pe un motor Seat de 1.4 litri (16 valve, 75 CP la 5000 rpm)? Compresia e mare, chiar mai mare ca la BMW, si un turbo eficient ar cere modificari serioase (si costisitoare), un compresor centrifugal + intercooler pare o solutie mai simpla si mai eficienta

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -