Go Back   Forum 4Tuning > Tuning Motor & Mecanica > Sisteme turbo si NOS

Sisteme turbo si NOS Totul despre Turbo si NOS

Reply
 
Thread Tools
Old 07-11-05, 03:46   #61
_M_

Stage 3
 
Join Date: May 2005
Posts: 84
Default

Ok 200sx.Am sa incerc.Cat despre oxygen......in primul rand nu am zis nimic despre oxygen in stare lichida iar in al doilea rand nu e vorba ca are un randament scazut oxygenul gazos in motor,e vorba ca va creste temperatura mult prea repede ca sa mai poata fi controlata si nu vei putea obtine niciodata performantele NOS-ului.Vorbesc din ce am citit pe net.Totusi,daca bagi un mic supliment de oxygen in motor nu cred ca vei ajunge pe luna Oricum treaba cu oxygenul nu cred ca o mai incerc.
__________________
Opel Corsa B 1.4si 16v 90 de cai
_M_ is offline   Reply With Quote
Old 10-12-05, 23:25   #62
Killpacient

Stage 3
 
Killpacient's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 164
Member of:
[Crazy Drivers]
Default

da cu gazu ilariant a incercat cu unu? cica se gasesc buteli...cel putin nu in gl....pe la fabrici din astea...cum ar fi un combinat....si aja cum combinatu de la gl are o paza de nici makar nu poti sa scuipi pe jos fara sa te vada....nu prea vad cum poti sa scoti butelii de gaz......cand fac rost de una...fac si eu o proba..si o sa va anuntz
__________________
Killpacient is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 00:43   #63
kmutu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 15
Default Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

eu cred k am sa incerk,am un renault 11 benzina 1,4 pe carburator si dak ma-ti putea ajuta cu un sfat ar fi ok,unde leg tubul de O2,unde bag furtunul(in filtru de aer,in cap la pistoane?unde...?)
kmutu is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 00:49   #64
kmutu

Stage 1
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 15
Default Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

ce stiu eu despre N2O,in camera de ardere intra cam 200 g amestec benzina+aer,n2o este eliberat si comprima aerul si benzina in asa fel in camera intra 800g amestec,deci explozia este mai mare si mai puternica.
kmutu is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 20:42   #65
BASU

Stage 5
 
BASU's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,503
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

Quote:
Originally Posted by kmutu View Post
eu cred k am sa incerk,am un renault 11 benzina 1,4 pe carburator si dak ma-ti putea ajuta cu un sfat ar fi ok,unde leg tubul de O2,unde bag furtunul(in filtru de aer,in cap la pistoane?unde...?)
cam periculos sa iti vina ideei de genul asta cu O2

ps:vezi ca pe topicul asta nu a mai postat nimeni de 2ani... buna dimineata
BASU is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 21:27   #66
200SX
4 Speed Squad Member

Stage 5
 
200SX's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 5,015
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
[PARTICIPANT CURSE]
Thumbs down Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

Quote:
Originally Posted by kmutu View Post
eu cred k am sa incerk,am un renault 11 benzina 1,4 pe carburator si dak ma-ti putea ajuta cu un sfat ar fi ok,unde leg tubul de O2,unde bag furtunul(in filtru de aer,in cap la pistoane?unde...?)
cand faci asta da-ne de stire sa avem grija sa nu fim prin preajma
si cum spunea cineva mai sus buna dimineatza
200SX is offline   Reply With Quote
Old 13-03-07, 22:47   #67
B-13-FFA

Stage 5
 
B-13-FFA's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 666
Member of:
[VW]
Default Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

daca vreti N2O duceti-va la SIAD Romania........vi le incarca la fabrica lor.....este in spate la Metro militari...... au toate tipurile de gaze.
B-13-FFA is offline   Reply With Quote
Old 14-03-07, 02:02   #68
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

Ar trebui sters topicul ca prea abereaza multi - oxigen pur, injectat prin cine stie ce facatura de instalatie, in contact cu combustibili si uleiuri, e o reteta sigura sa ajungi in ceruri, cu fragmente de masina dupa tine

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 29-03-07, 19:23   #69
liwiu_evo

Stage 4
 
liwiu_evo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 291
Wink Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

Quote:
Originally Posted by Nautilus View Post
Ar trebui sters topicul ca prea abereaza multi - oxigen pur, injectat prin cine stie ce facatura de instalatie, in contact cu combustibili si uleiuri, e o reteta sigura sa ajungi in ceruri, cu fragmente de masina dupa tine

~Nautilus
nautilus are dreptate. dece credeti ca nu sa auzit de nici o instalatie de genul asta? pt ca nu da randament shi ar costa destul de mult. ca sa fie sigur, ar trebui sa nu imbogateasca prea mult aerul co o2 shi nu ar da randament prea bun. ca sa aiba randament, ar trebui sa se renunte la siguranta. ori o astfel de instalatie nu ar autoriza-o RARu nici in panzele albe... oricum exista alte metode pt cresterea calutilor: tubina, nitro, chip, etc. nu va ganditi la astfel de idei cu o2...
liwiu_evo is offline   Reply With Quote
Old 28-02-08, 22:14   #70
vlad_rally

Stage 5
 
vlad_rally's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 489
Member of:
[Nissan]
[RENAULT]
[4Rally]
Default Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

Ar merge dar problema e ca se sparge motoru... Oxigenu inbunatateste arderea, da NOS-u se descompune si in oxigen si inca un gaz care receste si motoru (cum e azotu lichid sau ceva de genu)
__________________
Vlad Pescaru
vlad@jpr.ro
www.JPR.ro
vlad_rally is offline   Reply With Quote
Old 29-02-08, 09:14   #71
Lucian

Stage 5
 
Lucian's Avatar
 
Join Date: May 2004
Posts: 5,034
Member of:
[Streetline-CCC]
Default Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

Zilnic arunc un ochi pe la stiri sa vad daca a incercat cineva sa injecteze oxigen in admisie. Deflagratia cred ca ar ajunge cel putin la stirile de ora 5 .
__________________

RENAULT Clio RS 197

SMART ROADSTER

AUDI A3 SPORTBACK
Lucian is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 11:23   #72
woden665plus1
Dacia Driver

Stage 3
 
woden665plus1's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 122
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

Quote:
Originally Posted by Killpacient View Post
da cu gazu ilariant a incercat cu unu? cica se gasesc buteli...cel putin nu in gl....pe la fabrici din astea...cum ar fi un combinat....si aja cum combinatu de la gl are o paza de nici makar nu poti sa scuipi pe jos fara sa te vada....nu prea vad cum poti sa scoti butelii de gaz......cand fac rost de una...fac si eu o proba..si o sa va anuntz
Sa ma bata un Mos Craciun.... "gaz ilariant in loc de N2O". Da voi nu stiti exact cum se cheama NOS-ul!!!!
Este unul si acelasi lucru, descoperit de nemti in Al Doilea Razboi mondial.
__________________
Dacia Sport 1.4 TURBO

woden665plus1 is offline   Reply With Quote
Old 09-05-08, 11:30   #73
woden665plus1
Dacia Driver

Stage 3
 
woden665plus1's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 122
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

Quote:
Originally Posted by kmutu View Post
eu cred k am sa incerk,am un renault 11 benzina 1,4 pe carburator si dak ma-ti putea ajuta cu un sfat ar fi ok,unde leg tubul de O2,unde bag furtunul(in filtru de aer,in cap la pistoane?unde...?)
Baga tu O2 in motor si promit ca vin la tine la inmormantare
Tu nu stii ce poate sa faca o butelie de oxigen cand explodeaza.... din pacate nici pt inmormantare nu ramane mare lucru
Si apropo o butelie de oxigen explodeaza foarte usor.... nu vrei sa ai o bomba, in adevaratul sens al cuvantului, in masina
woden665plus1 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 18:36   #74
sorcer

Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,036
Default Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

Deci citind acest topic mi-a venit o idee! La gpl se foloseste un MIXER care se monteaza intre filtru de aer si carburator , astfel intrand in motor aer+gaz .
Acum ideea cu oxigenu , s-ar putea face o incercare , cu un astfel de mixer legat de o butelie de o oxigen , intre mixer si butelie un robinet extra-sensibil si deschis cu cu simt si vazut ce sa intampla , sau in urma unor calcule complexe , calculata cantitatea de O2 necesare si pus un reductor de presiune intre si butelie si mixer (ar fi ideal un reductor reglabil ) ceva asemator cu reductoru de oxigen de la autogen !
sorcer is offline   Reply With Quote
Old 13-06-08, 23:07   #75
woden665plus1
Dacia Driver

Stage 3
 
woden665plus1's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 122
Member of:
[DACIA]
[2 Roti]
Default Re: Utilizarea aerului imbogatzit cu Oxigen in loc de NOS??

Quote:
Originally Posted by sorcer View Post
Deci citind acest topic mi-a venit o idee! La gpl se foloseste un MIXER care se monteaza intre filtru de aer si carburator , astfel intrand in motor aer+gaz .
Acum ideea cu oxigenu , s-ar putea face o incercare , cu un astfel de mixer legat de o butelie de o oxigen , intre mixer si butelie un robinet extra-sensibil si deschis cu cu simt si vazut ce sa intampla , sau in urma unor calcule complexe , calculata cantitatea de O2 necesare si pus un reductor de presiune intre si butelie si mixer (ar fi ideal un reductor reglabil ) ceva asemator cu reductoru de oxigen de la autogen !
Nu constructia ar fi o problema. S-a pus turbo pe motor de Dacia, asa ca orice e posibil. Problema e siguranta. Oxigenul cand intra in contact cu grasimi de orice fel explodeaza, iar explozia este foarte puternica. Va pulveriza masina deoarece o butelie de oxigen are o presiune foarte mare. Am vazut cu ochii mei ce poate face o astfel de explozie si de atunci nu ma apropii la mai putin de 50 de metri de o astfel de butelie.
woden665plus1 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -